Jump to content
lebron

Scirocco 1.4 160ps Vs Astra Gtc 1.6 180ps

Recommended Posts

εμμενω στην απορια μου.κ μαλιστα πλεον συνοδευεται κ απο αλλες..συγνωμη,αλλα το 1.4 160,220χλμ/ω δεν εχει τελικη ταχυτητα?ο φιλος επιασε με 5η 230χλμ/ω?κ με 6η 250χλμ/ω(αληθεια,η 6η δεν ηταν overdrive?)?δηλαδη εγω με το κιβωτιο 7 σχεσεων θα συναγωνιζομαι maserati σε τελικες..θα εχω γυρω στα 280-300 χλμ/ω τελικη..αλλα επειδη ειμαι πλατυτερος θα εχω καλυτερο κρατημα κ θα τα αισθανομαι λιγοτερα..που να του βαλεις κ προγραμμα δηλαδη..απο γκαγιαρδο κ πανω..τοτε ειναι που θα πηγαινει σαν πραγματικος ανεμος..ουψ..ξεχασα οτι θα πρεπει να απενεργοποιησω τον περιοριστη ταχυτητας στα 250χλμ/ω..κ βεβαια να θυμηθω να αλλαξω ταχυμετρο,να βαλω απο veyron,γιατι το δικο μου τερματιζει στα 280χλμ/ω κ δεν θα μου ειναι αρκετο..αχ αυτοι οι γερμανοι με τις χαζοδικλειδες ασφαλειας τους..κ απορω γιατι εβγαλαν κ το διλιτρο κ βεβαια το r.

Τι περιμενεις να δεις 220 στο κοντερ?Ολα εχουν σφαλμα.Το κοντερ μου τοσα γραφει αγαπητε. :D

Link to comment
Share on other sites

το gtc δεν μου εδωσε σε καμια στιγμμη την αισθηση που μου δινει το γκολφακι λογο του οτι ξεσπαει απο χαμηλα.Σαν τελικη δεν ξερω δεν μπορεσα να το φτασω κ 200+.Το νεο gtc αραγε τι διαφορες θα εχει.τεσπα λιγο νοημα εχει καθως το μυαλο μου ειναι κολλημενο με Logo

Link to comment
Share on other sites

το gtc δεν μου εδωσε σε καμια στιγμμη την αισθηση που μου δινει το γκολφακι λογο του οτι ξεσπαει απο χαμηλα.Σαν τελικη δεν ξερω δεν μπορεσα να το φτασω κ 200+.Το νεο gtc αραγε τι διαφορες θα εχει.τεσπα λιγο νοημα εχει καθως το μυαλο μου ειναι κολλημενο με Logo

Λογικα ομως αν τα αυτοκινητα ειναι διπλα διπλα το astra πρεπει να εινα λιγο μπροστα.

Αυτο δεν ισχυει πιστευω:Για παράδειγμα, το GTC επιταχύνει από τα 110 έως τα 140 km/h σε 6,7” με 4η, σε 6,6” με 5η και σε 10,9” με 6η τη στιγμή που οι αντίστοιχοι χρόνοι του Scirocco είναι 7,2”, 9,3” και 11,9”).εδω ειναι ρεπριζ,εγω δεν μιλαω για ρεπριζ με 4ες 5ες.Που και εδω ειναι πιο δυνατο αλλα δεν μπορει να τα βαζεις ετσι δυο αυτοκινητα.

Edited by lebron
Link to comment
Share on other sites

εχω μια μικρη απορια...

αν εχει με 4η,στις 2.800στρ/λ 110χλμ/ω,πως φτανει στις 6.500στρ/λ(η οσο ειναι ο κοφτης τελος παντων) στα 207χλμ/ω???μεσα σε 3.700στρ/λ ανεβαζει σχεδον 100χλμ/ω???..............

Μην ξεχνάμε οτι μέσω του σασμάν, ο κινητήρας και οι τροχοί έχουν συγκεκριμένη περιστροφή, η οποία δεν αλλάζει..

Δηλαδή αν πχ ένα αυτοκίνητο με μια σχέση έχει 10 χλμ στις 1000 στροφές, στις 4000 θα έχει 40. Αυτό δεν αλλάζει είτε πας με 5 είτε με 100.

Τώρα αν ένα αμάξι έχει πχ στις 1000 στροφές με την 6η 50χλμ και κόκκινο στις 6.500 δε σημαίνει ότι έχει τελική 325 χλμ, αλλά ότι θα σταματήσει να επιταχύνει ο κινητήρας στις στροφές τις τελικής, πχ 200χλμ και 4000..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις μαθει απο μικρος οτι:Αν δεν ξερεις κατι δεν πρεπει να εκφραζεις αποψη?

Κανε τεστ το αμαξι και δες ποσο πανε οι ταχυτητες.

Για κοντερ μιλαω παντα.

Εσενα περιμενα να με μαθεις :D Δεν εκφραζω αποψη, αλλα γεγονοτα. Για να ειμαι ειλικρινης, ισως εχεις δικαιο. Το TSi μου χτυπαγε γυρω στα 280 οποτε λογικο το Scirocco to 160 να πηγαινει μια 300αρα. Give us a break pal

Link to comment
Share on other sites

Εσενα περιμενα να με μαθεις :wacko: Δεν εκφραζω αποψη, αλλα γεγονοτα. Για να ειμαι ειλικρινης, ισως εχεις δικαιο. Το TSi μου χτυπαγε γυρω στα 280 οποτε λογικο το Scirocco to 160 να πηγαινει μια 300αρα. Give us a break pal

Θα βαλω κοφτη 298

Link to comment
Share on other sites

Εσενα περιμενα να με μαθεις :wacko: Δεν εκφραζω αποψη, αλλα γεγονοτα. Για να ειμαι ειλικρινης, ισως εχεις δικαιο. Το TSi μου χτυπαγε γυρω στα 280 οποτε λογικο το Scirocco to 160 να πηγαινει μια 300αρα. Give us a break pal

Mη κρυφτεις μετα

Edited by lebron
Link to comment
Share on other sites

εμμενω στην απορια μου.κ μαλιστα πλεον συνοδευεται κ απο αλλες..συγνωμη,αλλα το 1.4 160,220χλμ/ω δεν εχει τελικη ταχυτητα?ο φιλος επιασε με 5η 230χλμ/ω?κ με 6η 250χλμ/ω(αληθεια,η 6η δεν ηταν overdrive?)?δηλαδη εγω με το κιβωτιο 7 σχεσεων θα συναγωνιζομαι maserati σε τελικες..θα εχω γυρω στα 280-300 χλμ/ω τελικη..αλλα επειδη ειμαι πλατυτερος θα εχω καλυτερο κρατημα κ θα τα αισθανομαι λιγοτερα..που να του βαλεις κ προγραμμα δηλαδη..απο γκαγιαρδο κ πανω..τοτε ειναι που θα πηγαινει σαν πραγματικος ανεμος..ουψ..ξεχασα οτι θα πρεπει να απενεργοποιησω τον περιοριστη ταχυτητας στα 250χλμ/ω..κ βεβαια να θυμηθω να αλλαξω ταχυμετρο,να βαλω απο veyron,γιατι το δικο μου τερματιζει στα 280χλμ/ω κ δεν θα μου ειναι αρκετο..αχ αυτοι οι γερμανοι με τις χαζοδικλειδες ασφαλειας τους..κ απορω γιατι εβγαλαν κ το διλιτρο κ βεβαια το r.

http://www.youtube.com/watch?v=DlVWXL5FJPY...PL&index=52

Link to comment
Share on other sites

μια πλακα εκανα ρε παιδια!!ηρεμηστε!!οσοι με ξερουν.ξερουν οτι αστειευομουν!!σιγα μην πιστευα οντως οτι θα πηγαινει με 300 χλμ/ω κτλ!!απλως σιγουρα αυτα τα 250 που λεει το παιδι,εννοειται δεν ειναι 250,αλλα θα ειναι τα 220 της τελικης που δηλωνει η εταιρια.ετσι πιστευω.αρα κ με βαση τις αποκλισεις του ταχυμετρου,τα 207 θα ειναι γυρω στα 190-195..

ηρεμηστε!πλακα κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

μια πλακα εκανα ρε παιδια!!ηρεμηστε!!οσοι με ξερουν.ξερουν οτι αστειευομουν!!σιγα μην πιστευα οντως οτι θα πηγαινει με 300 χλμ/ω κτλ!!απλως σιγουρα αυτα τα 250 που λεει το παιδι,εννοειται δεν ειναι 250,αλλα θα ειναι τα 220 της τελικης που δηλωνει η εταιρια.ετσι πιστευω.αρα κ με βαση τις αποκλισεις του ταχυμετρου,τα 207 θα ειναι γυρω στα 190-195..

ηρεμηστε!πλακα κανουμε!

Εγω δε ειπα οτι δεν εχει σφαλμα το κοντερ.Το γραφω και πιο πανω :D

Ειπα οτι τοσα δειχνει το κοντερ.Δες αν θελεις αυτο :wacko:

http://www.youtube.com/watch?v=DlVWXL5FJPY...PL&index=52

Link to comment
Share on other sites

σε οσους συνδεσμους εχεις παραθεσει,μου γραφει για id λανθασμενο..κ συνεχιζω,δεν διαφωνω μαζι σου οτι τοσα μπορει να δειχνει το ταχυμετρο.αυτο δεν σημαινει οτι αυτα ειναι κ η πραγματικη ταχυτητα.οπως καταλαβαινεις δεν λεμε κατι διαφορετικο!

Link to comment
Share on other sites

σε οσους συνδεσμους εχεις παραθεσει,μου γραφει για id λανθασμενο..κ συνεχιζω,δεν διαφωνω μαζι σου οτι τοσα μπορει να δειχνει το ταχυμετρο.αυτο δεν σημαινει οτι αυτα ειναι κ η πραγματικη ταχυτητα.οπως καταλαβαινεις δεν λεμε κατι διαφορετικο!

Ναι δεν λεμε κατι διαφορετικο.

Αυτο ειναι τελικα:

Link to comment
Share on other sites

Εσενα περιμενα να με μαθεις :wacko: Δεν εκφραζω αποψη, αλλα γεγονοτα. Για να ειμαι ειλικρινης, ισως εχεις δικαιο. Το TSi μου χτυπαγε γυρω στα 280 οποτε λογικο το Scirocco to 160 να πηγαινει μια 300αρα. Give us a break pal

Πανε και εδω :D:rolleyes::lol:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...rt=#entry279211

Δεν το λεω μονο εγω :lol::lol::lol:

Δεν σε βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ενσταση μου ειναι οχι τα 250 κοντερισια με 6η τελικη, αφου και το GT με ιδιο μοτερ τα εχει τα 240 και τα εχω δει, αρα λογικα και λιγο downhill και τα φτανει....εξαλλου απο τα χιλιομετρα πρεπει να υπολογιζει κανεις καμια 15ρια λιγοτερα χιλιομετρα πραγματικη τιμη.

Η ενσταση μου ειναι τα 207 με 4η....και τα 230 με 5η...ακουγονται καπως υπερβολικα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

.....Η ενσταση μου ειναι τα 207 με 4η....και τα 230 με 5η...ακουγονται καπως υπερβολικα νομιζω....

Χμμ, δεν το χω κάνει, αλλά η τετάρτη στα 100 πρέπει να χει κάτω από 3000, ή κάπου κει.. Οπότε δε μ φαίνεται περίεργο.. Επίσης το θεωρώ πολύ πιθανό να "κοκκινίζει" με 4η

Link to comment
Share on other sites

Στα ψηλα μπορει να σε εφτανε το GTC, αλλα στα χαμηλα το GT λογικα πρεπει να ειχε καλυτερο ξεπεταγμα....αρα ετερον εκατερον. τα εχω οδηγησει και τα 2 αμαξια κι εχω μια εικονα και για τα 2. το GT δινει καλα μεχρι και 6000 στροφες στις περισσοτερες σχεσεις και μεχρι και τα 190 χιλ/ωρα....απο εκει κ περα ανεβαζει πιθανοτατα πιο αργα συγκριτικα με το αλλο. ομως την εκρηξη του GT απο σταση και χαμηλες στροφες(1000-1500) δε νομιζω οτι την εχει το GTC.

Οσο για τις τιμες που ακουγονται πως βγαζει το Σιροκκο σε καθε σχεση μου φαινονται καπως υπερβολικες.... 207 χιλιομετρα με 4η?? υπερβολικο νομιζω. εδω το GT με περισσοτερα αλογα δεν 200ριζει καν με 4η.

Δες λιγο αυτο :

http://img150.imageshack.us/i/img2943m.jpg/

Δυναμομετρηση στο τροχο.

πηγη: 4τροχοι Νοεμβριος 08

Δεν λεω οτι το scirocco ειναι πιο γρηγορο απο το gt.

Ισως να μην εχουν το ιδιο σασμαν.(?)

Edited by lebron
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτο :

http://img150.imageshack.us/i/img2943m.jpg/

Δυναμομετρηση στο τροχο.

πηγη: 4τροχοι Νοεμβριος 08

Δεν λεω οτι το scirocco ειναι πιο γρηγορο απο το gt.

Ισως να μην εχουν το ιδιο σασμαν.(?)

Δε μου λεει τιποτα αυτη η δυναμομετρηση. εξαλλου οτι θελουν γραφουν στα περιοδικα...Ο καλυτερος κριτης ειναι ο δρομος και μονο αυτος.

Αλλα και απο αυτες τις καμπυλες φαινεται οτι το GT ειναι πιο γρηγορο με καλυτερη εκρηξη, βλεποντας την καμπυλη της ροπης, η οποια βρισκεται ψηλα σε μεγαλυτερο φασμα και τερματιζει πιο χαμηλα.

Πληροφοριακα παντως πολλα GT που εχουν δυναμομετρησει παιδια εδω μεσα μαμα εχουν βγαλει στροφαλο απο 185 μεχρι και 192 αλογα. Οι καινουριοι TSI 160 που φορανε τα Scirocco και τα Γκολφ 6 νομιζω πρεπει να αποδιδουν στροφαλο γυρω στα 180.

Παντως φιλε ειλικρινα με οσα γραφεις μου δινεις την εντυπωση οτι θες να αποδειξεις σε ολους ποσο γρηγορο αμαξι ειναι το Scirocco 160. Η συμβουλη μου : να ξεκαβαλησεις λιγο το καλαμι κ να χαλαρωσεις λιγο γιατι μολις πεσει το πρωτο τσαγακι θα ειναι βαρυ.

ειπαμε....ειναι γρηγορα και καλα αμαξια και τα Scirocco και τα Golf , αλλα υπαρχουν και πολυ καλυτερα κ γρηγοροτερα. Στην τελικη αφου θες να αποδεικνυεσαι τοσο γρηγορος ας επαιρνες το 2.0 , το οποιο πιστευω κι εγω οτι ειναι απειρως καλυτερο και για γκαζι αλλα και για βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε ειλικρινα με οσα γραφεις μου δινεις την εντυπωση οτι θες να αποδειξεις σε ολους ποσο γρηγορο αμαξι ειναι το Scirocco 160. Η συμβουλη μου : να ξεκαβαλησεις λιγο το καλαμι κ να χαλαρωσεις λιγο γιατι μολις πεσει το πρωτο τσαγακι θα ειναι βαρυ.

ειπαμε....ειναι γρηγορα και καλα αμαξια και τα Scirocco και τα Golf , αλλα υπαρχουν και πολυ καλυτερα κ γρηγοροτερα. Στην τελικη αφου θες να αποδεικνυεσαι τοσο γρηγορος ας επαιρνες το 2.0 , το οποιο πιστευω κι εγω οτι ειναι απειρως καλυτερο και για γκαζι αλλα και για βελτιωση.

Εχω πιει 4-5 τσαγακια tongue.gif χωρις πλακα!!!!!απο κατι corolla,octavia,ibiza :lol:

Ξερω πολυ καλα οτι ειναι απο τα πιο αργα αυτοκινητα στην κατηγορια (turbo)(το πολυ να περναει κατι bravo,mito,rallye).

Αλλα τρελαινομαι με αυτους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα και για ολα τα αυτοκινητα,χωρις να τα εχουν κανει testdrive μα ουτε καν να τα εχουν συναντησει στο δρομο.

Να εχουν αποψη μεχρι και ποσα χλμ βγαζει η καθε ταχυτητα ;) και εκτος απο αυτα.......να ειρωνευονται κιολας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε φιλε REDGOLFGT ή είσαι κομπλεξικός με golf 6 160 & Scirocco 160 ή άσχετος. Τα ίδια έλεγες και σε μένα όταν έγραψα για 3η και 165 km και ειρωνευόσουν. Σου είπε κανείς οτι το gt είναι το σημείο αναφοράς σχετικά με τις επιδόσεις των tsi 160. Είπαμε παρόμοιοι κινητήρες όχι ίδιοι και τα tsi 160 με καλύτερες ρεπριζ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου φίλε και στην ηλεκτρονικη μορφή του Autobild πριν απο μερικους μηνες υπήρχε συγκριτικό test με Astra 1.6t και Leon 1.8t. Όσον αφορά λοιπόν το Astra 1.6t δεν υπερείχε σε κανένα σημείο συκριτικά με golf 160. ¶στους να λένε....

Edited by Kans
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως και στην τελικη το 160αρι μοτερ με το 170αρι ειναι το ιδιο.Μπορει το 170 να εχει εκρηξη αλλα το 160 εχει διαρκεια.Εχεις προβλημα με τα scirocco και τα golf 6.Για χαλαρωσε λιγακι...Οι διαφορες που μιλας ειναι αμελητεες.Και αν θελεις να ξερεις το astra εχει τροχο 155 αλογα περιπου.Υπαρχουν και γνωστες αρκετοι στα φορουμ και σε καποια ηλικια που και εχουν αλλαξει μερικες ντουζινες αυτοκινητα (γρηγορα,ανοιχτα,κυριλλε,προσθιοκινητα,πισωκινητα,τετρακινητα αλλα και πολλα αλλα)αλλα και εχουν εμπειριες απο γρηγορα αυτοκινητα,αγωνιστικα κ.α. γιατι μπορει να ετρεχαν σε αγωνες.Λοιπον λιγο ηρεμια δεν βλαπτει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γτ δν κανονιζετε ενα πατημα με scirocco-golf Gt-astra Gtc ολα μαμα να σας φυγει η περιεργεια...Δν ειναι τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως το Golf V αποτελεί ήδη παρελθόν όπως και το Astra σε λίγους μήνες. Είναι και τα δύο παλιά μοντέλα.

¶ρα καλό θα ήταν το Scirocco ή το Golf VI να συγκριθούν με νέους ή μελλοντικούς αντιπάλους (π.χ. το Golf VI με το Megane turbo 1,4 που θα παρουσιαστεί φθινόπωρο ή το νέο Astra turbo 1,4 και το Scirocco με το Alfa Mito).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γτ δν κανονιζετε ενα πατημα με scirocco-golf Gt-astra Gtc ολα μαμα να σας φυγει η περιεργεια...Δν ειναι τπτ!

Σωστος! Δηλωνω συμμετοχη εγω με GT. ας ερθει και ενα παιδι με GTC 1.6T και ας ερθει και καποιος με 160ρι.

αντε γιατι πολλα γραφονται που ειναι ανακριβειες.

επισης οσους με χαρακτηρισαν τους επιστρεφω τους χαρακτηρισμους εις διπλουν. δηλαδη τι? δε μπορουμε να γραφουμε την αποψη μας αν αυτη ενοχλει καποιους? το φορουμ ειναι ανοιχτο για ολους να γραφουν την αποψη τους.

Ουτε ασχετος ειμαι ουτε κ βλακας. 5 αμαξια εχουν περασει απο τα χερια μου ως τωρα... εχω μια αποψη για το συγκεκριμενο μοτερ ως κατοχος του και γι αυτο την αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.