Jump to content
kostakisSs

Replica Gti 18"

Recommended Posts

Λοιπον πηρα την αποφαση μου!

εχω ενα Tsi (Etuners- Un. Grey χρωμα) πλεον look edition30 και παω για τις 18" replikes διαμαντιζε με ανθρακι μεσα και SportContact3..

Εχει καποιος να μου προτινεί καποιο συνεργείο για καλες τιμες?

Υπαρχουν διαφορες repliκες η ειναι μια η εταιρια που εμπορευονται ολοι? (βλεπω συνήθως το ιδιο φυλλαδιο παντου)

Δεν με πειραζει ειτε Αθηνα είτε ΠΑτρα..

ΥΓ: θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας για το εγχειρημά μου!

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

οχι ανθρακι μεσα αλλα μαυρο...κ εγω το ιδιο χρωμα εχω(UG) κ απλα το μαυρο παει περισσοτερο γιατι κανει καλυτερη αντιθεση κ του δινει βαθος..εγω εχω του GTI αλλα 17"

δεν ειναι τυχαιο που τα gti 6 εχουν τις ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα μαυρες αρχισα να σκεφτομαι!

Πως ειναι σα ζαντα που την εχεις? βαρος? ποιοτητα? καταλαβες διαφορα με την αλλαγη? αν επιτρεπετε... ποσο σ πηγε η αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

μαυρα τα χειλακια κ διαμαντε η ζαντα (να ειναι καλα ο λατου)

βεβαια κ ολη η ζαντα μαυρη ειναι κ αυτο ομορφο σαν αποτελεσμα.για τα υπολοιπα σου εστειλα πμ

Α παραλιγο να το ξεχασω πουλαει ο Αne-fastrabbit το Gti του κ φοραει 18ρες πανω σαν αυτες που ψαχνεις

ρωτα τον αν τις δινει ξεχωριστα αφου το πουλαει το gti του.....

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με εδιαφέρει και εμένα αυτή η ζάντα. Αλήθεια γιατί λέτε την τιμή με π.μ., μας παρακολουθεί η εφορία? Πείτε και σε μας πόσο την βρίσκεται σε 17αρα και πόσο σε 18αρα να μη πιανόμαστε κορόιδα εμείς του club. Φίλε mourh αν έχεις και κάποια πληροφορία για το βάρος τους πες μας σε παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα κάνω μια έρευνα εδώ Θεσσαλονίκη και θα σας πω και εγώ τι τιμές θα ακούσω....

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω....

εγω περνω συνεχεια μεταχειρισμενες ζαντες. αν η ζαντα ειναι το πολυ ενος ετους χωρις βεβαια να χει "φαει " στραβωμα, δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οτι μεταχειρισμενο εχει το ρισκο του..

Αλλα προτιμω να παρω ελαφρως μεταχειρισμενο κ γνησιο παρα κινεζορεπλικα καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

67240708.jpg

Μια και η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από την συγκεκριμένη ζάντα, επιτρέψτε μου να σας δώσω κόστος σε 17άρες και 18άρες με λάστιχα.

1. (Κόστος 17άρας 500 ευρώ) + (λάστιχα 225/45/17 CportContact3 570 ευρώ) = 1070 ευρώ, περασμένα

2. (Κόστος 18άρας 560 ευρώ) + (λάστιχα 225/40/18 CportContact3 690 ευρώ) = 1250 ευρώ, περασμένα

Οι ζάντες είναι replica Ιταλικής κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Koumparos ενδιαφέρουσα η προσφορά σου.... Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.

1) Αν μπορείς να εγγυηθείς αντικατάσταση της ζάντας σε περίπτωση που αυτή ξεφλουδίσει από τα πλυσίματα (το λέω επειδή έχει συμβεί με replica) και αν ναι για πόσο διάστημα. Τονίζω ότι δεν λέω για τυχόν γρατζουνιές που θα γίνουν από το κάτοχο αλλά τυχόν ξεφλουδίσματα από πλύσιμο σε πλυντήρια αυτοκινήτων.

2) Επειδή η ζάντα έχει περίεργο χρώμα (διαμανταρισμένη ακούω ότι την λένε), σε περίπτωση που γίνει γρατσουνιά από εμάς μπορεί να επισκευαστεί? (Τοπική βαφή από όσο ξέρω γίνεται μόνο στο χρώμα που έχουν οι κλασικές αλουμινίου.)

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να γράψεις τι βάρος έχει η 18αρα σκέτη?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί γίνεσαι υπερβολικός?

Αναφέρω ήδη ότι οι ζάντες είναι Ιταλικής κατασκευής.Δεν είναι τίποτα Κινέζικες ή τύπου Κινέζικων.

Το διαμαντάρισμα των ακτίνων εάν γρατζουνιστεί δεν επισκευάζεται.

Με λίγη προσοχή στα πεζοδρόμια δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής γιατί ξεκινάς αρνητικά την έρευνά σου?

Σε ικανοποιούν σαν σχέδιο, σε ικανοποιεί η τιμή, τις αγοράζεις και τις προσέχεις.

Το βάρος της 18άρας είναι περίπου 11.5 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί γίνεσαι υπερβολικός?

Αναφέρω ήδη ότι οι ζάντες είναι Ιταλικής κατασκευής.Δεν είναι τίποτα Κινέζικες ή τύπου Κινέζικων.

Το διαμαντάρισμα των ακτίνων εάν γρατζουνιστεί δεν επισκευάζεται.

Με λίγη προσοχή στα πεζοδρόμια δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής γιατί ξεκινάς αρνητικά την έρευνά σου?

Σε ικανοποιούν σαν σχέδιο, σε ικανοποιεί η τιμή, τις αγοράζεις και τις προσέχεις.

Το βάρος της 18άρας είναι περίπου 11.5 κιλά.

Φίλε μου καταρχήν δεν είμαι υπερβολικός, απλά όταν είναι να αγοράσω κάτι ψάχνω τα συν + τα πλην. Οι ζάντες που είπα ότι ξεφλούδισαν είναι και αυτές ιταλικής κατασκευής:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=23945

Επίσης προβληματίζομαι αυτό που λες για το ότι δεν επισκευάζονται. Όσο και να προσέχουμε ατυχήματα συμβαίνουν- ειδικά όσοι ζούμε σε μεγάλες πόλεις το γνωρίζουμε καλά. ¶λλο να δώσεις 15-20 ευρώ για ένα σημαδάκι(με τοπική βαφή), και άλλο να ξέρεις ότι δε φτιάχνεται και θα το έχεις συνέχεια. Αυτό θα είναι το τίμημα μάλλον του τόσο ωραίου σχεδίου....

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την πολύ καλή προσφορά σου, εγώ προσωπικά πάντως όπως τα ζυγίζω τελικά δεν θα πάρω.....

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν δεν είμαι υπερβολικός, απλά όταν είναι να αγοράσω κάτι ψάχνω τα συν + τα πλην. Οι ζάντες που είπα ότι ξεφλούδισαν είναι και αυτές ιταλικής κατασκευής:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=23945

Επίσης προβληματίζομαι αυτό που λες για το ότι δεν επισκευάζονται. Όσο και να προσέχουμε ατυχήματα συμβαίνουν- ειδικά όσοι ζούμε σε μεγάλες πόλεις το γνωρίζουμε καλά. ¶λλο να δώσεις 15-20 ευρώ για ένα σημαδάκι(με τοπική βαφή), και άλλο να ξέρεις ότι δε φτιάχνεται και θα το έχεις συνέχεια. Αυτό θα είναι το τίμημα μάλλον του τόσο ωραίου σχεδίου....

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την πολύ καλή προσφορά σου, εγώ προσωπικά πάντως όπως τα ζυγίζω τελικά δεν θα πάρω.....

Λοιπόν φίλε μου, άκουσε, όπως και τα άλλα μέλη του club για το "μύθο"του ξεφλουδίσματος.

Αρχικά να αναφέρω ότι πριν ανοίξω δικό μου μαγαζί, δούλευα για 15 χρόνια σε εργοστάσια ηλεκτροστατικής βαφής αλουμινίου, ως υπεύθυνος παραγωγής. Κουβαλάω λοιπόν μια σημαντική εμπειρία.

Λοιπόν η ηλεκτροστατική βαφή είναι μια πολύ σύνθετη διαδικασία, της οποίας όμως η ποιότητά της βασίζεται στο στάδιο της χημικής επεξεργασίας της α' ύλης (αλουμινίου) η οποία είναι το Α και το Ω της βαφής.

Ο σκοπός της χημικής επεξεργασίας είναι να προετοιμάσει την επιφάνεια του αλουμινίου για την σωστή πρόσφυση της πούδρας της βαφής. Μετά την χημική επεξεργασία, τον ψεκασμό της πούδρας και το ψήσιμο μέσα σε φούρνο, η βαφή δεν ξεφλουδίζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε αν πάρεις μαχαίρι και την χαράξεις.

Προσέχτε όμως. Μπορεί στη διάρκεια της βαφής να βγουν κάποια κομμάτια που δεν έχουν βαφτεί καλά και παρουσιάζουν οπτικά κυρίως ελλατώματα.

Αυτά είτε:

α. είναι τόσο χάλια οπότε και απορρίπτονται, είτε

β. ξαναβάφοντε, δηλ. ξανά πούδρα επάνω στην πούδρα και ξανά στο φούρνο.

ΑΥΤΑ έχουν μεγάλη πιθανότητα να ξεφλουδίσουν μετά από κάποιο διάστημα.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην επαναβαφή ζαντών. Ξαναβαμένες ζάντες ξεφλουδίζουν ακόμη και τη στιγμή τοποθέτησης των ελαστικών.

Συμπέρασμα λοιπόν: πρέπει να έχεις κλείσει ραντεβού με την γκαντεμιά για να σου ξεφλουδίσει ζάντα ηλεκτροστατικά βαμμένη (ή με άλλα λόγια να πέσεις πάνω σε επαναβαμμένη ζάντα).

Ελπίζω έστω και λίγο να σας διαφώτησα.

Α, και επειδή το ξέχασα να το αναφέρω, το ξεφλούδισμα μπορεί να σου συμβεί σε οποιαδήποτε ζάντα, είτε original, είτε after market, είτε replica είναι αυτή. Φυσικά, από μια ζάντα που την έχεις πληρώσει κανά 2χίλιαρο έχεις άλλες απαιτήσεις. Και στο κάτω-κάτω της γραφής replica σημαίνει απλά αντίγραφο (σχεδίου) και όχι μαιμού.

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές οντως ειναι αρκετα καλες.. ειναι με ΦΠΑ η ΧΩΡΙΣ?

Οτιδηποτε προκύψει με την ζαντα δεσμευεσαι για καποιο χρονικο διαστημα?

Εαν εισαι συμφωνος μαλλον θα ερθω κατα τα μερη σου...

Με το ξεφλουδισμα εχεις δικιο.. ο πατερας μου χρησοπληρωσε τις χαντες του Cayenne και μετα απο λιγα πετραδακια εχει τραυματιστει το βερνικι.... :cry:;):lol::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές οντως ειναι αρκετα καλες.. ειναι με ΦΠΑ η ΧΩΡΙΣ?

Οτιδηποτε προκύψει με την ζαντα δεσμευεσαι για καποιο χρονικο διαστημα?

Εαν εισαι συμφωνος μαλλον θα ερθω κατα τα μερη σου...

Με το ξεφλουδισμα εχεις δικιο.. ο πατερας μου χρησοπληρωσε τις χαντες του Cayenne και μετα απο λιγα πετραδακια εχει τραυματιστει το βερνικι.... <_<:D<_< <_<

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ (περιλαμβάνουν εργασία-βαλβίδες κανονικές (εκτός αν θέλεις κρυφές αντικλεπτικές)-ζυγοστάθμιση και φραπέ ή αναψυκτικό.

Πληρωμή και με δόσεις με κάρτα VISA.

Ατέλειες κατασκευής των ζαντών (π.χ. πόρος) καλύπτονται από εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα την αποφαση μου!

εχω ενα Tsi (Etuners- Un. Grey χρωμα) πλεον look edition30 και παω για τις 18" replikes διαμαντιζε με ανθρακι μεσα και SportContact3..

Εχει καποιος να μου προτινεί καποιο συνεργείο για καλες τιμες?

Υπαρχουν διαφορες repliκες η ειναι μια η εταιρια που εμπορευονται ολοι? (βλεπω συνήθως το ιδιο φυλλαδιο παντου)

Δεν με πειραζει ειτε Αθηνα είτε ΠΑτρα..

ΥΓ: θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας για το εγχειρημά μου!

Ρώτα και δω http://www.autotyres.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα την αποφαση μου!

εχω ενα Tsi (Etuners- Un. Grey χρωμα) πλεον look edition30 και παω για τις 18" replikes διαμαντιζε με ανθρακι μεσα και SportContact3..

Εχει καποιος να μου προτινεί καποιο συνεργείο για καλες τιμες?

Υπαρχουν διαφορες repliκες η ειναι μια η εταιρια που εμπορευονται ολοι? (βλεπω συνήθως το ιδιο φυλλαδιο παντου)

Δεν με πειραζει ειτε Αθηνα είτε ΠΑτρα..

ΥΓ: θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας για το εγχειρημά μου!

σκέψου ότι μπορείς να τις βάψεις σε χρώμιο αυθεντία ο Στέργιος! καινούρια διεύθυνση Λεύκτρων 13 κάθετος της Κωνσταντινουπόλεως στο Μπουρνάζι 210-5900621

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα την αποφαση μου!

εχω ενα Tsi (Etuners- Un. Grey χρωμα) πλεον look edition30 και παω για τις 18" replikes διαμαντιζε με ανθρακι μεσα και SportContact3..

Εχει καποιος να μου προτινεί καποιο συνεργείο για καλες τιμες?

Υπαρχουν διαφορες repliκες η ειναι μια η εταιρια που εμπορευονται ολοι? (βλεπω συνήθως το ιδιο φυλλαδιο παντου)

Δεν με πειραζει ειτε Αθηνα είτε ΠΑτρα..

ΥΓ: θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας για το εγχειρημά μου!

Καλησπέρα παίδες,

Επειδή έβαλα σήμερα τις 18άρες μπορώ να πω ότι είναι κούκλες.

Και επειδή το έψαξα αρκετά το θέμα θέλει προσοχή. Υπάρχουν replica & replica όπως π.χ. από Κίνα αλλά όπως και οι WSP ITALY που έβαλα στο δικό μου και είναι πιστεύω καλύτερες.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι είναι πολύ πιο όμορφες από κοντά σε σχέση με το πως φαίνονται στο internet (η αλήθεια είναι ότι οι computerized φωτογραφίες τις αδικούν πολύ).

Πάντως 2 είναι για μένα τα καίρια σημεία :

1. Το πως ταιριάζει η Detroit στο Golf δεν νομίζω να το πετυχαίνουν πολλές ζάντες.

2. Ποτέ μα ποτέ δεν θα δει κανείς Detroit σε Χιουντάι (!!) όπως π.χ. μπορεί να συμβεί με σχέδιο από ζάντα του εμπορίου.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.