Jump to content
kostakisSs

Replica Gti 18"

Recommended Posts

JP φιλε απο βαρος τιμη τι λενε? :huh:

Από βάρος δεν τις μέτρησα, πάντως δεν κατάλαβα σοβαρές διαφορές (ως προς το χειρότερο εννοώ). Ούτως ή άλλως η αλλαγή ήταν 0,8% δηλ. αμελητέα αφού το όριο είναι στο 5% για να πεις ότι επηρεάζει επιδόσεις.

Στην τελική επιλογή με βοήθησε το γεγονός ότι είχα "προβάρει" κάτι 17άρες και δεν έβλεπα σοβαρή διαφορά στο γέμισμα των θόλων.

Το κόστος ήταν 1.250 ευρώ από την AUTO ΕΛΑΣΤΙΚΗ στην Μεταμόρφωση (τον ταλαιπώρησα τον Koumparo αλλά έκανε άριστη δουλειά χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση).

Επιπλέον χρεώθηκα 30 ευρώ για νέα μπουλόνια καθώς της μαμά 16άρας ήταν στρογγυλά ενώ της detroit κωνικά (μέσα βέβαια στην 20άδα περιεάμβανε μία 4άδα ασφαλείας κωνικά της borbet).

Αν σκεφτείς ότι οι 17άρες που κοίταζα σε Oxigin, Alutec & Borbet είχαν 1.200 με λάστιχα η διαφορά ήταν μικρή και νομίζω value for money. Όχι ότι είχαν μεγάλη απόκλιση π.χ. οι Borbet XL οι 18άρες γιατί έβγαιναν αν θυμάμαι 1400 ή 1450 ευρώ.

Τέλος δυσκολεύτηκα να βρω σχέδια (ετοιμοπαράδοτα) για Golf γιατί έχουμε στα VW περίεργο offset (πολύ μεγάλο) στις επώνυμες μάρκες.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

οι ταπες vw κουμπονουν κανονικα? γιατι αρχιζει να αποκτα ενδιαφερον :huh:

Οι ζάντες στα κουτιά τους συνοδεύονται ή από τάπες wsp ή από vw καινούριες ανάλογα την επιλογή σου. Εμένα είχε vw.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

67240708.jpg

Μια και η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από την συγκεκριμένη ζάντα, επιτρέψτε μου να σας δώσω κόστος σε 17άρες και 18άρες με λάστιχα.

1. (Κόστος 17άρας 500 ευρώ) + (λάστιχα 225/45/17 CportContact3 570 ευρώ) = 1070 ευρώ, περασμένα

2. (Κόστος 18άρας 560 ευρώ) + (λάστιχα 225/40/18 CportContact3 690 ευρώ) = 1250 ευρώ, περασμένα

Οι ζάντες είναι replica Ιταλικής κατασκευής.

Υσχειει ακομη??

Link to comment
Share on other sites

Υσχειει ακομη??

Ισχύει ακόμη και μάλιστα πιο βελτιωμένη :D

Ρίξε μια ματιά στις Προσφορές, το θέμα:

ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΖΑΝΤΩΝ Replica Gti 16" 17" 18", ΧΡΩΜΑ: ΑΝΘΡΑΚΙ ΜΕ ΔΙΑΜΑΝΤΕ ΑΚΤΙΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

καθως εχω GTI και τις μαμισιες ζαντες 17' , σκεφτομαι για τα χειμερινα να παρω νεες ρεπλικα αλλα ειμαι αναμεσα στις ρεπλικα του GTI και του R32. τι λετε?

νομιζω σε 18 αρα καλυτερη του R32 αλλα επειδη 90% παλι 17αρες θα παρω, αρα μαλον καλυτερα του GTI?

προς το παρον εχω για τα χειμερινα αλλες aftermarket με ωραιο σχεδιο αλλα επειδη εχουν βιδακια το σχεδιο μποαινει μεσα και μοιαζουν μικροτερες κια δε δειχνει ωραια το αμαξι, σκεφτομαι να τις βαψω μαυρες αλλα αν ειναι να δωσω ενα σωρο λεφτα για βαψιμο μαυρο-κοκ ισως καλυτερα να παρω νεες ρεπλικα.

Link to comment
Share on other sites

ισως θες να δεις και την 17αρα R32 style...

δεν ειναι αυτη η ζαντα του R32

αν προσεξεις εχει διαφορα. στο r32 η μισες ακτινες ειναι ποιο φουσκωμενες σε σχεση με τις αλλες

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οποιος παρει τις replica να βαψει το ανθρακι και να το κανει μαυρο

δειτε εδω τις δικες μου (17'' gti original)

denverp.jpg

denv.jpg

ωραίο look σε σύνολο το αυτοκίνητο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ωραίο look σε σύνολο το αυτοκίνητο B)

+1 αλλα με ενα μαυρο σηματακι μπροστα και πισω θα ειναι τελειο.

sorry for offtopic

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα με ενα μαυρο σηματακι μπροστα και πισω θα ειναι τελειο.

Μέσα στο μυαλό μου είσαι ????? ;)

Link to comment
Share on other sites

καθως εχω GTI και τις μαμισιες ζαντες 17' , σκεφτομαι για τα χειμερινα να παρω νεες ρεπλικα αλλα ειμαι αναμεσα στις ρεπλικα του GTI και του R32. τι λετε?

νομιζω σε 18 αρα καλυτερη του R32 αλλα επειδη 90% παλι 17αρες θα παρω, αρα μαλον καλυτερα του GTI?

προς το παρον εχω για τα χειμερινα αλλες aftermarket με ωραιο σχεδιο αλλα επειδη εχουν βιδακια το σχεδιο μποαινει μεσα και μοιαζουν μικροτερες κια δε δειχνει ωραια το αμαξι, σκεφτομαι να τις βαψω μαυρες αλλα αν ειναι να δωσω ενα σωρο λεφτα για βαψιμο μαυρο-κοκ ισως καλυτερα να παρω νεες ρεπλικα.

Για χειμερινά ελαστικά να βάλεις 16άρα με 205/55/16

Link to comment
Share on other sites

Οι ρέπλικες είναι αρκετά βαρύτερες. Συγκεκριμένα έκανα δοκιμή για RS4.

Πάντως είναι όμορφες οι Detroit....αν και πολυφορεμένες..... Fsi-Gt-Tsi-Gti όλα έχουν Detroit....

Link to comment
Share on other sites

τελικα οσοι βαλατε τις replica μεινατε εχαριστημενοι?γιατι ειναι πολυ φθηνες για 18αρες και κινουν υποψιες...

ενα μελος παντως ανεφεραι πως του ξεφλουδισαν...

γνωριζει κανεις το βαρος των εργοστασιακων για να συγκρινουμε με τις replica?

Edited by nikos_tx
Link to comment
Share on other sites

τελικα οσοι βαλατε τις replica μεινατε εχαριστημενοι?γιατι ειναι πολυ φθηνες για 18αρες και κινουν υποψιες...

ενα μελος παντως ανεφεραι πως του ξεφλουδισαν...

γνωριζει κανεις το βαρος των εργοστασιακων για να συγκρινουμε με τις replica?

Μέχρι στιγμής φίλε μου μια χαρά είναι, εγώ προσωπικά είμαι super ευχαριστημένος. Μόνο που βλέπω το αυτοκίνητο μου φτιάχνει την διάθεση γιατί δείχνει αρκετά πιο σπορ. Τώρα η αντοχή τους θα δείξει στον χρόνο.

Πριν 15 ημέρες τις έβαλε και γνωστός με GOLF V GTI (φόραγε 17'' μαμίσιες και έβαλε 18'' replica). Λογικό είναι να είναι πιο οικονομικές από Borbet π.χ. ή Advanti κλπ (850 κοστίζουν οι Borbet & 650 οι Replica).

http://www.wspitaly.com/en.html

Link to comment
Share on other sites

εγώ που φοράω εδώ 1,5 χρόνο της Replica RS4 στο Passat με ευδομαδιέo πλυσίμo και με γυαλιστικά ελαστικών επάνω κτλπ τκλπ κτλπ δεν έχει δέι τύποτα από θέμα ξεφλουδίσματος! καθέ φορά που της βλέπω πλυμένες τόσο ποιο πολύ φτιάχνωμαι :D

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Με φτιαξατε τωρα!αν και θα ηθελα την εμπειρια μερικων ακομα μελων με την εν λογω ζαντα.Απο βαρος γνωριζει κανεις τι γινεται?οι εργοστασιακες ειναι πιο ελαφριες?ψαχνω να μαθω αριθμους αλλα δε βρισκω κατι...

Dark angel η ζαντα στο passat ειναι απιστευτη!

Link to comment
Share on other sites

Με φτιαξατε τωρα!αν και θα ηθελα την εμπειρια μερικων ακομα μελων με την εν λογω ζαντα.Απο βαρος γνωριζει κανεις τι γινεται?οι εργοστασιακες ειναι πιο ελαφριες?ψαχνω να μαθω αριθμους αλλα δε βρισκω κατι...

Dark angel η ζαντα στο passat ειναι απιστευτη!

+1000

Η παρακάτω φωτογραφία τα λέει όλα :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=16369

Link to comment
Share on other sites

+1000

Η παρακάτω φωτογραφία τα λέει όλα :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=16369

Καμιά καλύτερη, δεν μπορούσες να βρείς να βάλεις :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.