Jump to content
riko3

η πρωτη γραντζουνια μου

Recommended Posts

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΟ FORUM!ΕΧΩ ΤΟ GOLF 1.4 160 DSG 5ΘΥΡΩ ΛΕΥΚΟ ΜΕ ΟΡΟΦΗ ΤΟΧΩ 1ΜΗΝΑ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΜΗΜΕΝΗ ΓΛΑΣΤΑ :o ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.ΠΙΚΡΑΘΗΚΑ,ΞΕΝΕΡΩΣΑ,ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΚΑΘΩΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ.ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΟ FORUM!ΕΧΩ ΤΟ GOLF 1.4 160 DSG 5ΘΥΡΩ ΛΕΥΚΟ ΜΕ ΟΡΟΦΗ ΤΟΧΩ 1ΜΗΝΑ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΜΗΜΕΝΗ ΓΛΑΣΤΑ :o ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.ΠΙΚΡΑΘΗΚΑ,ΞΕΝΕΡΩΣΑ,ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΚΑΘΩΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ.ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

Χαλαρωσε με τις γρατζουνιες και απολαυσε το αμαξι. αν ειναι μικρες μονο εσυ τις βλεπεις και κανεις αλλος. κι εμεις στεναχωρηθηκαμε στην πρωτη μας γρατζουνια αλλα δεν υπαρχει λογος να το παιρνουμε κατακαρδα.

μονο αν μαζεψεις πολλες πηγαινε και διορθωσε τις θα σου ελεγα. αν δεν ειναι βαθιες φευγουν ευκολα και δε φαινονται. μικρογρατζουνιες θα συμβαινουν συνεχεια κι ειδικα στο μπροστινο μερος απο μικρα πετραδακια που υπαρχουν στο δρομο και θα χτυπανε στο προφυλακτηρα και τη μασκα.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου το ειχα σταθμευσει καπου και μου το χτυπησανε δεν ειχε κλεισει ουτε μηνα, εχει μια αρκετα βαθεια γρατζουνια στο προφυλακτηρα το πηγα στην αντιπροσωπεια απο περιεργεια να μου πουνε ποσο το κοστολογουν και η τιμη ειναι 180 Ε βαψιμο ολος ο προφυλακτηρας, φυσικα και δεν το εκανα μαλλον θα το κανω μετα το καλοκαιρι κ ευχομαι να μην μαζεψω και αλλες γρατζουνιες. Το οτι εχεις ξενερωσει το καταλαβαινω ολοι το εχουμε παθει κοιτα να χαλαρωσεις αν ξενερωνεις με τις γρατζουνιες τι θα γινει με κατι πιο σοβαρο(χτυπα ξυλο μακρια απο εμας). Εχεις αμαξαρα, κοιτα να το χαρεις γιατι ο μονος μαλλον που θα βλεπει τη γρτζουνια θα εισαι εσυ και κανενας αλλος εδω στο δικο μου που ειναι βαθια καποιες φορες ψαχνω να τη βρω (αλλη φορα μακρια απο γλαστρες βλαπουν σοβαρα τους προφυλακτηρες tongue.gif) απο την αλλη αν ειναι τοσο ψυχολογικο πηγαινε να το φτιαξεις για να νιωσεις μεσα σου καλα, καλες και ασφαλης βολτες... :lol:(ασχετο αλλη φορα που θα γραψεις να γραφεις με μικρα και οχι κεφαλαια γιατι ειναι σαν να μας φωναζεις :lol: )

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδες για της αποψεις σας!κιολας σημερα εκλεισα ραντεβου για το σαββατο. το κοστος μου ειναι 70 ευρω δεν ξερω αν ειναι ακριβα η φτηνα!το μονο που με νοιαζει να γινει σωστη δουλεια.θαθελα να ρωτησω αν καποιος απο το foroum εχει κανει την συγκεκριμενη εργασια και ποιο το αποτελεσμα!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tα ματια μου! :rolleyes::o τι ειναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια?? 70 ο ενας και 180 ο αλλος για μια γρατζουνια??

δωστε λιγα παραπανω κι αγοραζετε ολοκληρο προφυλακτηρα μετα !! ευκολο χρημα ψαχνουν να βρουν απο εσας.

Αν ηταν για καθε γρατζουνια να χωνουμε τοσα χρηματα για να τη διορθωσουμε ζητω που καηκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα ματια μου! :D:heart: τι ειναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια?? 70 ο ενας και 180 ο αλλος για μια γρατζουνια??

δωστε λιγα παραπανω κι αγοραζετε ολοκληρο προφυλακτηρα μετα !! ευκολο χρημα ψαχνουν να βρουν απο εσας.

Αν ηταν για καθε γρατζουνια να χωνουμε τοσα χρηματα για να τη διορθωσουμε ζητω που καηκαμε!!!

εγω σου ειπα εφυγε χρωμα στη γρατζουνια στο προφυλακτηρα τωρα τι να σου πω δεν ξερω και πολλα :cry:

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδες για της αποψεις σας!κιολας σημερα εκλεισα ραντεβου για το σαββατο. το κοστος μου ειναι 70 ευρω δεν ξερω αν ειναι ακριβα η φτηνα!το μονο που με νοιαζει να γινει σωστη δουλεια.θαθελα να ρωτησω αν καποιος απο το foroum εχει κανει την συγκεκριμενη εργασια και ποιο το αποτελεσμα!!! :heart::cry::rolleyes:

Έχω φτιάξει εγώ μια γρατζουνιά (έχω μεικτή), και τώρα δε θυμάμαι ούτε σε ποιο φτερό ήτανε.... :D

Link to comment
Share on other sites

Tα ματια μου! :lol::o τι ειναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια?? 70 ο ενας και 180 ο αλλος για μια γρατζουνια??

δωστε λιγα παραπανω κι αγοραζετε ολοκληρο προφυλακτηρα μετα !! ευκολο χρημα ψαχνουν να βρουν απο εσας.

Αν ηταν για καθε γρατζουνια να χωνουμε τοσα χρηματα για να τη διορθωσουμε ζητω που καηκαμε!!!

φιλε μου για να κλεισω σ'αυτη την τιμη σημαινει οτι εκανα και μια ερευνα αγορας και κατω απο 70 ευρω δεν βρηκα πουθενα.το ξερω οτι για μια γρατζουνια ειναι πολλα τα λεφτα και ξερεις που πατανε, οτι το αυτοκινητο εινα καινουριο και σου λεει αυτοσ απο μεσα του οτι θα το κανω γιατι ακομα το ποναω.ας ηταν το αυτοκινητο παλιο και θα σουλεγα τι τιμη θα μουλεγε.

Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια σας. εχτες εφτιαξα την ζημια και ομολογω δεν περιμενα τετοιο αποτελεσμα.τελειο :lol::lol: δεν φαινετε τιποτα. η επισκευη εγινε στην chipsaway στη πολιχνη

Link to comment
Share on other sites

τιποτα καλο για τις ελαφριες γρατσουνιες?????δεν εχω βρει τιποτα ακομα.......

Link to comment
Share on other sites

ποσο πληρωσες φιλε μου;;

φιλαρακι μου 70ευρω μου στοιχησε.παντως η δουλεια που μου εκανε ειναι αψογη δεν περιμενα αυτο το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μου 70ευρω μου στοιχησε.παντως η δουλεια που μου εκανε ειναι αψογη δεν περιμενα αυτο το αποτελεσμα
και εγω σκεφτομαι να παω εκει γι αυτο σε ρωτησα σε μενα η κυρια γρατζουνια που εχει φυγει και το χρωμα ειναι 3-4 εκατοστα..
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μου 70ευρω μου στοιχησε.παντως η δουλεια που μου εκανε ειναι αψογη δεν περιμενα αυτο το αποτελεσμα

Τοσα πληρωνεις σε φανοποιο για να σου βαψει ολο τον προφυλακτηρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τοσα πληρωνεις σε φανοποιο για να σου βαψει ολο τον προφυλακτηρα.. :lol:

φιλε μου λες???παντως οταν το πουλησω το αυτοκινητο δεν θα φαινεται η επισκευη ενω στο φανοποιειο οσο καλη δουλεια και να σου κανει αν ειναι γατα ο αλλος το παιρνει γραμμη.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λες???παντως οταν το πουλησω το αυτοκινητο δεν θα φαινεται η επισκευη ενω στο φανοποιειο οσο καλη δουλεια και να σου κανει αν ειναι γατα ο αλλος το παιρνει γραμμη.....

Το πιο πιθανο ειναι οταν το πουλησεις το αμαξι να μη σε νοιαζει ουτε εσενα αλλα ουτε κι αυτον που θα το αγορασει αν θα εχει κανα δυο μικρες γρατζουνιτσες που δε φαινονται κι ιδιαιτερα. Εξαλλου ο ψειρας ειναι πιθανοτερο να παρει μονο καινουριο κι οχι μεταχειρισμενο.

Παντως να σε πληρηφορησω οτι εγω εχω σβησει μονος μου και με μικρη βοηθεια απο φανοποιο χωρις να μου παρει χρηματα πολλες γρατζουνιτσες και δεν φαινεται τιποτα.

αλοιφουλα, πινελακι χρωματος απο VW, βερνικακι και λιγο γυαλισματακι στο τελος κι ουτε γατα ουτε ζημια !!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεστε και χαλιεστε. Ετσι ημουν και γω βεβαια οταν πηρα το γκολφακι και αμα με ακουει κανενας γνωστος τωρα θα μου λεει δασκαλε που διδασκες.. αλλα δεν αξιζει. Εμενα μπροστα στον προφυλακτηρα μου εκανε μια γατουλα μια γραμμη και ουτε που ασχοληθηκα. Ισα ισα την αφησα εκει για το ματι. Ξερω πως αν τη φτιαξω την επομενη μερα μπορει να του κανω καμια χειροτερη. Οποτε απολαυστε το αυτοκινητακι σας και ολα τ αλλα ερχονται δευτερα. Τι ειναι αλλωστε χειροτερο. Μια γραμμουλα που τη βλεπετε μονο εσεις? ή να πας να βαλεις το πρωι μπροστα και να μη θελει :D

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεστε και χαλιεστε. Ετσι ημουν και γω βεβαια οταν πηρα το γκολφακι και αμα με ακουει κανενας γνωστος τωρα θα μου λεει δασκαλε που διδασκες.. αλλα δεν αξιζει. Εμενα μπροστα στον προφυλακτηρα μου εκανε μια γατουλα μια γραμμη και ουτε που ασχοληθηκα. Ισα ισα την αφησα εκει για το ματι. Ξερω πως αν τη φτιαξω την επομενη μερα μπορει να του κανω καμια χειροτερη. Οποτε απολαυστε το αυτοκινητακι σας και ολα τ αλλα ερχονται δευτερα. Τι ειναι αλλωστε χειροτερο. Μια γραμμουλα που τη βλεπετε μονο εσεις? ή να πας να βαλεις το πρωι μπροστα και να μη θελει :lol:

Σωστος, συμφωνω. ;) Υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα πραγματα για να ασχοληθεις με το αμαξι απο μικρογρατζουνιες και το λεω κι εγω αυτο, που ειμαι ψειρας στα παντα στο αυτοκινητο.

Συνηθως η φοβια για γρατζουνιες και μικροφθορες ειναι συνδρομο των πρωτων μηνων κατοχης ενος αυτοκινητου. μετα, οταν και το συνηθιζεις και ζεις μαζι του για λιγο καιρο, αποδεχεσαι οτι ειναι φυσικο επομενο να φθειρεται στην πορεια του χρονου. Φυσικα καθενας κανει οτι μπορει για να εμποδισει την φθορα, αλλα δεν παυει να ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια στα πλαισια χρησης του αμαξιου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δευτερο μηνα μου κανανε το κλασικο με το κλειδι καμια 30 εκατοστα κ βαθη στο πισω φτερο.

Οταν το ειδα παραλιγο να παθω εγκεφαλικο, δε κοιμηθηκα 2 νυχτες καλα, ρωτησα να φτιαχτει κ ηθελε βαψιμο ολο το φτερο 150 ευρουλακια (το 3θηρω εχω). Κ οχι οτι δ θα το εφτιαχνα αλλα ειχα αλλες προτερεωτητες και το αφηνα.

Μετα απο 2 μηνες με χτηπησε ενας κοιμησμενος με αποτελεσμα να θελουν αλλαγη πωρτα, φτερο κ προφηλακτηρας.

Κ ετυχε να ειναι το ιδιο φτερο :) οποτε τα πληρωσε η ασφαλεια του αλουνου. Χαρα εγω, που το αμελησα..

Δεν λεω να περιμενεται να σας τρακαρουν για να φτιαχτουν οι γρατζουνιες! απλα ειδηκα αυτα που δ φενονται δεν αξιζει να ασχολειστε, οπως κ'γω εχω κατι ψιλα τωρα στους προφηλακτηρες αλλα δεν ασχολουμαι πλεων, τζαμπα λεφτα. Ασε που το ειχα κ απλητο καμια 15 μερες (να με συγχορεσει το τουτου μου) λογω tuning κ συνεχους τεστ. :D

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ενάμισι μήνα έχω 'εμπλουτίσει' τον πίσω προφυλακτήρα με 3 γρατζουνιές/γδαρσίματα. Τα 2 τα έκανα εγώ (1 με όπισθεν σε βράχο, 1 με όπισθεν σε golf mk2 tongue.gif ) ενώ το 3ο μου το προσέφερε δωρεάν κάποιος άγνωστος. Σκέφτομαι να μαζέψω μερικά ακόμα και να πάω για βαφή προφυλακτήρα, γιατί αν το φτιάξω άμεσα μάλλον θα ξανατρέχω σύντομα (η μεγάλη φρίκη είναι στην πρώτη ζημιά, μετά την 2η,3η συνηθίζεις :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

προχτες "εφαγα" κατι πετρουλες-χωματα στην εθνικη οδό που πεσανε απο την καρότσα νταλικας που πηγαινε μ@μιώντας (πανω απο 120km/h)

τροχαια πουθενα βεβαιως!!!

αποτελεσμα: 1 μικρη γρατσουνια στο καπώ και μια στον προφυλακτηρα απο τις πετρουλες που χτυπησαν πανω...στεναχωρεθηκα και ίσως βαλω λιγο χρωμα...αλλά οκ,

μην σκαμε και για αυτα...

Link to comment
Share on other sites

προχτες "εφαγα" κατι πετρουλες-χωματα στην εθνικη οδό που πεσανε απο την καρότσα νταλικας που πηγαινε μ@μιώντας (πανω απο 120km/h)

τροχαια πουθενα βεβαιως!!!

αποτελεσμα: 1 μικρη γρατσουνια στο καπώ και μια στον προφυλακτηρα απο τις πετρουλες που χτυπησαν πανω...στεναχωρεθηκα και ίσως βαλω λιγο χρωμα...αλλά οκ,

μην σκαμε και για αυτα...

Sorry για το off-topic...έχετε δει ποτέ νταλίκα με ξένες πινακίδες να πιγαίνει με 150 σε εθνική???Εγώ ναι και τρόμαξα όταν έκανε προσπέραση και μλστ μετά έστριψε για λάρισσα!!Αν είναι δινατόν!!! rocket.gif

Και πάλι sorry απλά το είπα για να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά με αυτά που βλέπουμε κάθε μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic...έχετε δει ποτέ νταλίκα με ξένες πινακίδες να πιγαίνει με 150 σε εθνική???Εγώ ναι και τρόμαξα όταν έκανε προσπέραση και μλστ μετά έστριψε για λάρισσα!!Αν είναι δινατόν!!! rocket.gif

Και πάλι sorry απλά το είπα για να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά με αυτά που βλέπουμε κάθε μέρα!!!

Αυτος εβλεπε το κοντερ του σε μιλια 90 per hour οποτε σου λεει δε κινουμαι πανω απο το οριο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα είναι απλό γδάρσιμο, και δεν έχει φύγει χρώμα, είναι πολύ πιθανό να είναι υλικό από άλλη επιφάνεια που ακούμπησε το αμαξάκι μας. Σε αυτήν την περίπτωση λίγο ασετόν σε ένα χαρτάκι κάνει θαύματα χωρίς να χαλάει το χρώμα. Σήμερα έπλυνα το δικό μου, και είχε ορισμένα τέτοια, και το έκανα σαν καινούριο με αυτόν τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.