Jump to content
nitro2550

ερωτηση για διαστασεις...

Recommended Posts

Ξερω εχω γινει κουραστικος με τα ασταματητα ποστ μου τον τελευταιο καιρο..αλλα χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις και πιστευω οτι ειστε τα μονο ατομα που μπορουν να μου δωσουν εγκυρες πληροφοριες...

Λοιπον θελω νσ μου πειτε οταν βλεπεις μια ζαντα γραφει πχ 7x17 ή 7,5x18 ή 8x17...

το δευτερο νουμερο(17-18) ειναι η διασταση της ζαντας...το πρωτο νουμερο τι ειναι??? και απο ποσο μεχρι ποσο πρεπει να ειναι αυτο το νουμερο σε 17 και 18 ζαντα για να μπει απροβληματιστα σε golf v....?

ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εχω γινει κουραστικος με τα ασταματητα ποστ μου τον τελευταιο καιρο..αλλα χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις και πιστευω οτι ειστε τα μονο ατομα που μπορουν να μου δωσουν εγκυρες πληροφοριες...

Λοιπον θελω νσ μου πειτε οταν βλεπεις μια ζαντα γραφει πχ 7x17 ή 7,5x18 ή 8x17...

το δευτερο νουμερο(17-18) ειναι η διασταση της ζαντας...το πρωτο νουμερο τι ειναι??? και απο ποσο μεχρι ποσο πρεπει να ειναι αυτο το νουμερο σε 17 και 18 ζαντα για να μπει απροβληματιστα σε golf v....?

ευχαριστω......

ο μικρος αριθμος, δηλ το 7, 7.5 ειναι το φαρδος της ζαντας κ σου χρησιμευει για να δεις τι φαρδος ελαστικου θα βαλεις. αν δηλαδη θες το κλασικο 225 τοτε θα πας σε φαρδος 7.5 ή 8. προτεινω το 7.5 (εχω βαλει κ τα 2) γιατι η ζαντα ετσι ειναι λιγο πιο ελαφρυα κ ετσι οπς διπλωνει το λαστιχο βγαινει λιγο πιο εξω με αποτελεσμα να "προστατευει" τη ζαντα σου απ τα πεζοδρομια.

τωρα το 17 κ το 18 ειναι οι ιντσες της διαμετρου της ζαντας. πες ποιο γκολφ εχεις κ αν του χεις κανει κατι για να μπορεσω να σου πω περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

ωραια το 17-18 ξερω οτι εινα η διαμετρος της ζαντας...εχω το tsi πενταρι με τα 140...τι φαρδος ζαντος μπορω να χρησιμοποησω σε 17 ή 18 ζαντα για να μην εχω προβληματα...???γιατινομιζω μου ειπαν οτι αν εχει 17 ζαντα 7 φαρδος δνε κανει...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εχω γινει κουραστικος με τα ασταματητα ποστ μου τον τελευταιο καιρο..αλλα χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις και πιστευω οτι ειστε τα μονο ατομα που μπορουν να μου δωσουν εγκυρες πληροφοριες...

Λοιπον θελω νσ μου πειτε οταν βλεπεις μια ζαντα γραφει πχ 7x17 ή 7,5x18 ή 8x17...

το δευτερο νουμερο(17-18) ειναι η διασταση της ζαντας...το πρωτο νουμερο τι ειναι??? και απο ποσο μεχρι ποσο πρεπει να ειναι αυτο το νουμερο σε 17 και 18 ζαντα για να μπει απροβληματιστα σε golf v....?

ευχαριστω......

Φιλε μου το νουμερο που θελεις να μαθεις ειναι το λεγομενο rim width (φαρδος ζαντας).. Η αποσταση μεταξυ των ακρων της ζαντας οπου αναμεσα μπαινει το ελαστικο...

Οσο για το αλλο ερωτημα νομιζω μεταβαλεται αναλογα με το μεγεθος της ζαντας κ του ελαστικου.. Απ'οτι ειδα στο net κ εγω, για 17" κ 225/45 ειναι απο 7-8,5... Με 18" και ελαστικο 225/40 που ειναι απο 7,5-9....

Σημ. Αργησα πολυ ε;;; χαχαχαχα

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

ωραια το 17-18 ξερω οτι εινα η διαμετρος της ζαντας...εχω το tsi πενταρι με τα 140...τι φαρδος ζαντος μπορω να χρησιμοποησω σε 17 ή 18 ζαντα για να μην εχω προβληματα...???γιατινομιζω μου ειπαν οτι αν εχει 17 ζαντα 7 φαρδος δνε κανει...

για μενα 7.5 αν θες να βαλεις 225 λαστιχο. αν εισαι "μαμα" κ εχεις σκοπο να παραμεινεις μη βαλεις καλυτερα 18αρα.....

θα χασεις πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσοτατες απαντησεις σας....κοιτα εχω σκοπο βελτιωσης μετα τον σεπτεμβρη για 200++....δευτερον οποτε για 17 αρα παιζω σε 7-8,5 με προτιμηση στο 7,5 και για 18αρα παιζω απο 7,5-9......γαι το 7x17 μου ειπαν τι λετε,,,???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσοτατες απαντησεις σας....κοιτα εχω σκοπο βελτιωσης μετα τον σεπτεμβρη για 200++....δευτερον οποτε για 17 αρα παιζω σε 7-8,5 με προτιμηση στο 7,5 και για 18αρα παιζω απο 7,5-9......γαι το 7x17 μου ειπαν τι λετε,,,???

Ναι φιλε μου αυτες εχω κ εγω...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

στις μαμα ζαντες με μαμα λαστιχα δηλαδή

205-55-16 η ζαντα τι πλατος εχει?

6.0, 6.5, 7.0, 7.5 παραπανω δεν νομιζω!!!

αξιζει τον κοπο να μηνεις με την μαμα ζαντα κα να βαλεις λαστιχα 215-50-16 ή 225-50-16 ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψήνομαι σε 140 αρι να βαλω 18 χ 8.5 αν με παιρνει ή αν παω σε 17 χ8 ...

Εχω οδηγήσει toledo 180hp με αρχικά 17 Χ7 μαμά και υστερα σε 17Χ8 και τώρα με 18Χ8,5 και δεν ενιωσα διαφορές μεγάλες οπότε γιατί να μην πάω σε μεγάλο φάρδος και σε μένα..?

Link to comment
Share on other sites

στις μαμα ζαντες με μαμα λαστιχα δηλαδή

205-55-16 η ζαντα τι πλατος εχει?

αξιζει τον κοπο να μηνεις με την μαμα ζαντα κα να βαλεις λαστιχα 215-50-16 ή 225-50-16 ???

Με 205/55/16 το πλατος ειναι απο 5,5 εως 7-7,5...

Τωρα, για το αλλο που ρωτας, το 225/50/16 ειναι πιο κοντα στη μαμα διαμετρο αλλα δεν ξερω αν το 'χει κανει κανεις κι αν αξιζει...

Αν δεν κανω λαθος ειναι λιγο ακριβη αυτη η διαμετρος ελαστικου..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Na kanw kai egw mia erwtish sxetikh gt tha aniga allo topic alla to krinw askopo mias kai yparxei ayto!

Se gt sport v 122 mpenei 17ara h tha exw provlhma? (apodosh,katanalosh) tha yparxei programa , eksatmish otan ginei ayto...

Link to comment
Share on other sites

Na kanw kai egw mia erwtish sxetikh gt tha aniga allo topic alla to krinw askopo mias kai yparxei ayto!

Se gt sport v 122 mpenei 17ara h tha exw provlhma? (apodosh,katanalosh) tha yparxei programa , eksatmish otan ginei ayto...

Ανετα φιλε μου.. Εδω να φανταστεις οι περισσοτεροι ακομα και με FSI, αυτην την διαμετρο ζαντας βαζουν.. Ποσο μαλλον εσυ που θα το βελτιωσεις κι ολας!!

Καταναλωση εγω (1.6 FSI) που την εχω δν ειδα διαφορα ( αν και με ξεγελασε το φιλτρο βενζινης που ηθελε αλλαγη και νομιζα οτι εφταιγε η ζαντα).

Αποδοση σχεδον το ιδιο, λιγακι ζορι στις ψηλες ταχυτητες αλλα μην φανταστεις πολυ..

Αποψη μου ειναι να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψήνομαι σε 140 αρι να βαλω 18 χ 8.5 αν με παιρνει ή αν παω σε 17 χ8 ...

Εχω οδηγήσει toledo 180hp με αρχικά 17 Χ7 μαμά και υστερα σε 17Χ8 και τώρα με 18Χ8,5 και δεν ενιωσα διαφορές μεγάλες οπότε γιατί να μην πάω σε μεγάλο φάρδος και σε μένα..?

γιατι το μεγαλυτερο φαρδος σημαινει μεγαλυτερο κοστος αλλαγης ελαστικων, χειροτερο κρατημα στη βροχη , μεγαλυτερη καταναλωση/

η δε μεγαλυτερη ζαντα, δηλαδη 18αρα αντι 17αρα, σημαινει μεγαλυτερη πιθανοτητα για στραβωμα ζαντας σε λακουβες, λιγοτερη ανεση, μεγαλυτερη καταπονεση ολου του αυτοκινητου

και τελος μεγλαυτερη ζαντα - λαστιχο δε σημαινει περισσοτερες γκομενες!

Link to comment
Share on other sites

Για το κράτημα μην το λες. Επειδη εχω οδηγήσει το ανωτερω αμάξι με τιην 18Χ8.5 σε βροχή με λάστιχο V δεν καταλαβαινε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.