Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

με το 215 δεν σερνετε?η τιμη που σου ειπε αυτος στην κομοτηνη για πιο λαστιχο ηταν?ειναι λιγο τσουχτερη ετσι κ αλλιως ,απλα πληροφοριακα.σε διασταση βαλε οτι φοραει απο το εργοστασιο.βεβαια με μια διασταση πιο κατω θα ειχες λιγοτερη καταναλωση κ μια μικρη αυξηση στις επιδοσεις κ φυσικα χαμηλοτερη τιμη ελαστικου.για την αναφορα,προσφατα εβαλα κοντινενταλ κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.κανε ενα τσεκ στην συγκεκρημενη μαρκα.

Edited by lawrence-gr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους κι'απο μενα.

Στην ιδια ερωτηση για την ιδια διασταση (215-55-16) για 2λιτρο Passat, πιο απο τα κατω συνιστουν οι φιλοι?

1. PIRELLI P7 - 97W XL

2. GOODYEAR EXCELLENCE 97W

3. DUNLOP SP SPORT 01 97W

4. MICHELIN PRIMACY HP 97W EL (αυτο εχω τωρα πανω, μαλακουτσικο αλλα τρενο, στις 30κ ομως παμε για αλλαγη)

5. CONTINENTAL PREMIUM CONTACT2,

6. BRIDGESTONE TURANZA ER300,

Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους κι'απο μενα.

Στην ιδια ερωτηση για την ιδια διασταση (215-55-16) για 2λιτρο Passat, πιο απο τα κατω συνιστουν οι φιλοι?

1. PIRELLI P7 - 97W XL

2. GOODYEAR EXCELLENCE 97W

3. DUNLOP SP SPORT 01 97W

4. MICHELIN PRIMACY HP 97W EL (αυτο εχω τωρα πανω, μαλακουτσικο αλλα τρενο, στις 30κ ομως παμε για αλλαγη)

5. CONTINENTAL PREMIUM CONTACT2,

6. BRIDGESTONE TURANZA ER300,

Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Προσωπικά δεν θα έβαζα κανένα από τα παραάνω. Αν ήταν όμως αναγκαστικά κάποιο από τα 6, τότε θα διάλεγα το Continental (5).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα κανένα από τα παραάνω. Αν ήταν όμως αναγκαστικά κάποιο από τα 6, τότε θα διάλεγα το Continental (5).

Αν ήταν να επιλέξω από τα παραπάνω, το ίδιο θα πρότεινα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινουν πανω κατι ο,τι κυκλοφορει στην αγορα.σαν να ρωτησες,τι γαριδακια να φας το βραδυ... :D

πως οδηγας?τι θες να εχεις?θα ξανακανει κυκλο η κουβεντα.αν θες επιδοσεις για λιγο χρονο ομως,περνεις κατι μαλακο.αν θες βαθος χρονου,μια πιο σκληρη γωμα.απο προσωπικη εμπειρια λοιπον θα σου πω τα εξης.MICHELIN PRIMACY,σε σχεση με το GOODYEAR που φορουσα πιο πριν ,δεν πιανει μια....αλλα,το αλλαξα σε σχεδον σε 60000 χλμ.δεν ειχα τις τρομερες επιδοσεις,γλυστρουσε που κ που,ισως δεν εκατσε κ στο αμαξι αλλα αντεξε πολλα χιλιομετρα.βεβαια δεν το εσκιζα κιολας αλλα κ παλι ,μια χαρα αντεξε.πριν λιγο καιρο εβαλα τα CONTINENTAL PREMIUM CONTACT2.οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες!!πραγματικα πολυ καλο λαστιχο.το πασσατακι σου ειναι με τα ποσα αλογα?αν δεν το "σπας"απεφυγε το w στον δεικτη ταχυτητας.δεν υπαρχει λογος.εχει κ αλλα καλα λαστιχα στην αγορα.σιγουρα ομως μετραει το ποσα λεφτα θες να δωσεις κ το πως οδηγας.βασικα το πως οδηγας.να ξερεις οτι ενα λαστιχο μπορει σε ενα αυτοκινητο να κατσει,που λενε,κ σε ενα αλλο οχι.πρεπει να βρεις καποιον με το ιδιο αυτοκινητο κ να σου πει τα δικα του σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ποια ειναι η δικη σας προταση? (και γιατι).

Όπως ήδη ειπώθηκε, σημαντικό ρόλο παίζουν ο τρόπος οδήγησης (πέφτει πλάκωμα, μπαίνεις με πολλά στις στροφές?), οι δρόμοι οδήγησης (μέσα στην πόλη ή εθνική οδό), οι αποστάσεις που διανύονται (οδηγείς 5 χλμ και φτάνεις στη δουλειά σου κάθε μέρα, ή κάνεις 30χλμ?), κλπ. Οπότε, αν θέλεις διευκρίνισε τα παραπάνω, πες μας και την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου και μετά θα είναι πιο εύστοχη η κουβέντα μας... :o

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ειμαι κάτοχος ενός Passat 1.6 fsi Sportline και φοράει λάστιχα 215/55/16 DANLOP με ζάντες αλουμινίου.

Τώρα εχει έρθει η ώρα για αλλαγή των ελαστικών και ψάχνω να βρώ τι να βάλω.

Σε ένα μαγαζι που ρώτησα στην Κομοτηνή για λάστιχα με διαστάσεις 215/55/16 μου ζητησανε περιπου 800ευρώ,αλλά μου είπε ο λαστιχάς γιατί έπαθα πλακα με την τιμή να βάλω 205/55/16 με περιπου 400 ευρώ και αναρωτιέμαι γιατι τοση μεγαλη διαφορά στην τιμή.

Επισης εαν μπορούσατε να μου προτείνετε καποια λάστιχα να μην κανουν θορυβο και να ειναι σχετικά με μεγάλη διαρκεια ζωής,και με καλα κρατήματα,και κανένα μαγαζί στην Αθήνα (Εδώ μένω τώρα) θα το εκτιμούσα πολύ.

Σας ευχαριστώ!!!

Ωχ!! Να και καποιος απο την πολη μου.Αδερφε πιστευω πως πολυ ακριβα σου ειπαν για τα λαστιχα,γιατι και γω που ειχα ρωτησει για διασταση 215/55 16

για michelin (primacy νομιζω) και bridgestone (turanza νομιζω),μου ειχαν πει εδω στην Κομοτηνη γυρω στα 560 με 580.Την ερωτηση την ειχα κανει λιγες μερες πριν κλεισει το ετος.Ανεβηκαν οι τιμες τοσο πολυ μετα απο 4 μηνες??

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινουν πανω κατι ο,τι κυκλοφορει στην αγορα.σαν να ρωτησες,τι γαριδακια να φας το βραδυ... :D

πως οδηγας?τι θες να εχεις?θα ξανακανει κυκλο η κουβεντα.αν θες επιδοσεις για λιγο χρονο ομως,περνεις κατι μαλακο.αν θες βαθος χρονου,μια πιο σκληρη γωμα.απο προσωπικη εμπειρια λοιπον θα σου πω τα εξης.MICHELIN PRIMACY,σε σχεση με το GOODYEAR που φορουσα πιο πριν ,δεν πιανει μια....αλλα,το αλλαξα σε σχεδον σε 60000 χλμ.δεν ειχα τις τρομερες επιδοσεις,γλυστρουσε που κ που,ισως δεν εκατσε κ στο αμαξι αλλα αντεξε πολλα χιλιομετρα.βεβαια δεν το εσκιζα κιολας αλλα κ παλι ,μια χαρα αντεξε.πριν λιγο καιρο εβαλα τα CONTINENTAL PREMIUM CONTACT2.οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες!!πραγματικα πολυ καλο λαστιχο.το πασσατακι σου ειναι με τα ποσα αλογα?αν δεν το "σπας"απεφυγε το w στον δεικτη ταχυτητας.δεν υπαρχει λογος.εχει κ αλλα καλα λαστιχα στην αγορα.σιγουρα ομως μετραει το ποσα λεφτα θες να δωσεις κ το πως οδηγας.βασικα το πως οδηγας.να ξερεις οτι ενα λαστιχο μπορει σε ενα αυτοκινητο να κατσει,που λενε,κ σε ενα αλλο οχι.πρεπει να βρεις καποιον με το ιδιο αυτοκινητο κ να σου πει τα δικα του σχολια.

Την εμπειρια σας ζηταω επειδη για τον καθενα μας ειναι αδυνατον να εχει προσωπικη αποψη για ολες τις μαρκες.

το MICHELIN PRIMACY για μενα αρκετα καλο αλλα πεθανε! κοντα στις 30000 χλμ. απο εκει και περα χανει τα χαρακτηριστικα του.

το DUNLOP με την χρηση σκληραινει παρα πολυ. τα BRIDGESTONE ποτε δεν με ικανοποιησαν ιδιαιτερα σε κατι. τωρα για CONTINENTAL

δεν τα εχω βαλει ποτε. Εχω το 2lit.FSI 4motion με τα 150 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη ειπώθηκε, σημαντικό ρόλο παίζουν ο τρόπος οδήγησης (πέφτει πλάκωμα, μπαίνεις με πολλά στις στροφές?), οι δρόμοι οδήγησης (μέσα στην πόλη ή εθνική οδό), οι αποστάσεις που διανύονται (οδηγείς 5 χλμ και φτάνεις στη δουλειά σου κάθε μέρα, ή κάνεις 30χλμ?), κλπ. Οπότε, αν θέλεις διευκρίνισε τα παραπάνω, πες μας και την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου και μετά θα είναι πιο εύστοχη η κουβέντα μας... :D

Και πολη και εθνικη, και συνηθως οι κολοδρομοι ειναι παντου! και καθημερινα γραφει 40 με 50χλμ. αλλα οχι δεν ζηταω να τα σπασω και δεν

ειναι μονο το πλακωμα και οι γρηγορες στροφες, και οι λακουβες και τα πεζοδρομια και ο ηλιος κανουνε τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν του πινεις το αιμα εχεις το πρωτο χαρακτηρηστικο που χρειαζεσαι για δεικτες ταχυτητας κτλ που λεγαμε παραπανω.εγω θα σου ελεγα εν τελη να δοκιμασεις κοντινενταλ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω, έχεις ποικιλία διαδρομών αλλά δεν σε βρήκα και τόσο ενθουσιώδη με την ταχύτητα. Μάλλον θα σου πρότεινα τα Continental Premium Contact 3 (είναι το πιο καινούργιο μοντέλο από το 2, καλύτερη γεωμετρία, γώμα και πιο πρόσφατη παραγωγή). Επίσης καλό θα ήταν και το Michelin Pilot Sport, το οποίο αν και θεωρείται σπορ λάστιχο, για μένα είναι αρκετά μαλακό και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για καθημερινή οδήγηση. Απλά το Michelin "μπορεί" να σου βγάλει λίγο παραπάνω θόρυβο. Κάτι που πιθανόν να δοκιμάσω κι εγώ στην επόμενη αλλαγή, είναι κάποιο λάστιχο της Yokohama, τα οποία είναι πολύ κοντά στις συνθήκες για "ελληνικούς" δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Τα Continental Premium Contact 3 και τα Michelin Pilot Sport δeν βγαίνουν στη διάσταση 215/55/R16. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τα Continental Premium Contact 3 και τα Michelin Pilot Sport δeν βγαίνουν στη διάσταση 215/55/R16. :lol:

Βασκά δικό μου λάθος. Έγραφα Premium και είχα στο μυαλό μου τα Sport... :thumbsup: Τα Premium 2 είναι και τα πιο πρόσφατα, δεν υπάρχει Premium 3. Και όντως, έχει δίκιο ο Γιώργος, αυτά τα λάστιχα δεν βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση... :D

Link to comment
Share on other sites

Και απο τιμες ποσο το βρισκεται το PREMIUM CONTACT 2, απο προχειρο ψαξιμο το βρισκω ψιλοακριβουτσικο (γυρω στα 700 για το W

και γυρω στα 600 για V). (http://www.elastika-online.gr/elastika.html εδω εκτος απο τιμες εχει και τεστ).

Edited by rock4
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αυτή τη στιγμή έχω τα Yokohama S-Drive με διάσταση 205/40/R17, απο τα οποία δεν είμαι ευχαριστημένος.

Θέλω να βάλω τα AVON ZV3 στην ίδια διάσταση. Να συμπληρώσω πως είχα πάλι AVON όταν είχα τις 15αρες και ήμουνα ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος, και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να τα ξαναβάλω.

Έχετε κάποια άλλη πρόταση πέρα απο τα AVON.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες στο passat Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 με 570 ευρώ.

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε με αυτό το ελαστικό σε σχέση με το μαμά Dunlop SP Sport 01 ....

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες στο passat Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 με 570 ευρώ.

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε με αυτό το ελαστικό σε σχέση με το μαμά Dunlop SP Sport 01 ....

Μεγειές.Πρέπει να είναι αρκετά μαλακά όμως να προσέχεις γιατί δεν έχουν νύχι στο πλάι και αφήνουν τις ζάντες εκτεθειμένες σε μικροχτυπήματα με την μικρότερη επαφή με το πεζοδρόμιο κατά το παρκάρισμα.Σε Η δείκτη ταχύτητας μήπως θα ήταν καλύτερα?Τα προηγούμενα πόσα χιλιόμετρα τα κράτησες?

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές.Πρέπει να είναι αρκετά μαλακά όμως να προσέχεις γιατί δεν έχουν νύχι στο πλάι και αφήνουν τις ζάντες εκτεθειμένες σε μικροχτυπήματα με την μικρότερη επαφή με το πεζοδρόμιο κατά το παρκάρισμα.Σε Η δείκτη ταχύτητας μήπως θα ήταν καλύτερα?Τα προηγούμενα πόσα χιλιόμετρα τα κράτησες?

Αυτό με τα πεζοδρόμια και το παρκάρισμα είναι ένα θέμα το οποίο δεν με απασχόλησε ποτέ με τα Dunlop και είχαν κακοποιηθεί αρκετά...

Τα Dunlop τα είχα για 30.000 χλμ και 1.5 χρόνο.... έβαλα V γιατί ήταν να βάλω H αλλά δεν είχε...γι αυτό και μου τα άφησε στην ίδια τιμή που έχουν τα H.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές.Πρέπει να είναι αρκετά μαλακά όμως να προσέχεις γιατί δεν έχουν νύχι στο πλάι και αφήνουν τις ζάντες εκτεθειμένες σε μικροχτυπήματα με την μικρότερη επαφή με το πεζοδρόμιο κατά το παρκάρισμα.Σε Η δείκτη ταχύτητας μήπως θα ήταν καλύτερα?Τα προηγούμενα πόσα χιλιόμετρα τα κράτησες?

Επειδή είμαι και γω σε φάση αλλαγής ελαστικών μετά από 50.000 χλμ και 3.5 χρόνια είμαι ανάμεσα σε continental και michelin.

Τα michelin έχουν μικρό νύχι, αλλά όπως παρατήρησα τα continental κάνουν μια καμπύλη που δεν αφήνει τη ζάντα να ακουμπίσει...

Μου το διαβεβαίωσε και ο άνθρωπος που τα βάζει.

Πάντως κλίνω προς michelin ;)

jKalimer πες μας τις εντυπώσεις σου. Όσο για τη τιμή πολύ καλή(650 μου ζητάνε)

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και γω σε φάση αλλαγής ελαστικών μετά από 50.000 χλμ και 3.5 χρόνια είμαι ανάμεσα σε continental και michelin.

Τα michelin έχουν μικρό νύχι, αλλά όπως παρατήρησα τα continental κάνουν μια καμπύλη που δεν αφήνει τη ζάντα να ακουμπίσει...

Μου το διαβεβαίωσε και ο άνθρωπος που τα βάζει.

Πάντως κλίνω προς michelin ;)

jKalimer πες μας τις εντυπώσεις σου. Όσο για τη τιμή πολύ καλή(650 μου ζητάνε)

Γειά σου γιατρέ.Πολλά λεφτά στα ζητάνε.Εδώ (Θεσ/νίκη) τα βρήκα 540 ευρώ. B)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου γιατρέ.Πολλά λεφτά στα ζητάνε.Εδώ (Θεσ/νίκη) τα βρήκα 540 ευρώ. B)

Ρε τους κλέφτες... Πω πω τα πήρα τώρα. ;) Για δείκτη ταχύτητας v λες, γιατι εχω πάει σε 4 μαγαζιά, συνεννοημένοι είναι? new_killpc.gif

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.