Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

Ρε τους κλέφτες... Πω πω τα πήρα τώρα. ;) Για δείκτη ταχύτητας v λες, γιατι εχω πάει σε 4 μαγαζιά, συνεννοημένοι είναι? new_killpc.gif

Μιλάμε για τα Primacy σε δείκτη φορτίου 97 και ταχύτητας Η.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τα Primacy σε δείκτη φορτίου 97 και ταχύτητας Η.

Εγω θα βάλω δείκτη ταχύτητας v... Για primacy 215/55/16 δείκτη φορτίου 97 και ταχύτητας v οι τιμές που βρήκα κυμαίνονται από 650 εως 680.

Μηπως γνωρίζεις διαφορά τιμής ανάμεσα σε V kai H?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω εδω και 10000χλμ τα Michelin Primacy HP 205/55/16 δεικτη ταχυτητας V παραγωγης 10/2009. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους στο βρεγμενο και στεγνο οδοστρωμα.Δοκιμασα φρεναρισματα "πανικου" και στις 2 περιπτωσεις αμεση ακινητοποιηση και καλο ελεγχο του αμαξωματος. Πιο ησηχα απο τα εργοστασιακα αλλα περιπου στα ιδια επιπεδα καταναλωσης.Τιμη στα 380 η τετραδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω εδω και 10000χλμ τα Michelin Primacy HP 205/55/16 δεικτη ταχυτητας V παραγωγης 10/2009. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους στο βρεγμενο και στεγνο οδοστρωμα.Δοκιμασα φρεναρισματα "πανικου" και στις 2 περιπτωσεις αμεση ακινητοποιηση και καλο ελεγχο του αμαξωματος. Πιο ησηχα απο τα εργοστασιακα αλλα περιπου στα ιδια επιπεδα καταναλωσης.Τιμη στα 380 η τετραδα.

Φαντάζομαι καμιά σχέση με τα μαμά... ;) Γιατί άλλαξες διάσταση όμως?

Όσο για τη τιμή πολύ καλή(σίγουρα εννοείς 10/2009?)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι καμιά σχέση με τα μαμά... ;) Γιατί άλλαξες διάσταση όμως?

Όσο για τη τιμή πολύ καλή(σίγουρα εννοείς 10/2009?)

Το αυτοκίνητο φοράει 205/55/R16 στην έκδοση Trendline με σιδερένια όμως ζάντα 6,5 ιντσών.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φοράει 205/55/R16 στην έκδοση Trendline με σιδερένια όμως ζάντα 6,5 ιντσών.

Του φίλου όμως εδώ δεν πρέπει να είναι trendline, μιας και τα φλας είναι λευκά...

Ας επέμβει ο poisoneddagger να μας πει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το Sportline tongue.gif Ακους εκει Τrendline ;) Eπελεξα διασταση 205 γιατι η τιμη στα 215 ητανε 80-100ευρω συν . Δεν εχασα και τποτα ιδιαιτερο. Μην ξεχνατε εξαλλου οτι σε βρεγμενο το μικροτερο πελμα ειναι προτιμοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το Sportline tongue.gif Ακους εκει Τrendline :thumbsup: Eπελεξα διασταση 205 γιατι η τιμη στα 215 ητανε 80-100ευρω συν . Δεν εχασα και τποτα ιδιαιτερο. Μην ξεχνατε εξαλλου οτι σε βρεγμενο το μικροτερο πελμα ειναι προτιμοτερο.

Έτσι όμως, χάλασες το βήμα του αυτοκινήτου. <_< Δεν θα το συνιστούσα... Τώρα, το κοντέρ σου θα δείχνει περισσότερο από όσο θα πηγαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοστιαια μεταβολη της συνολικης διαμετρου σε σχεση με πριν ειναι -1.74%. Πραγμα που σημαινει οτι οταν παω με 80μ ειναι 79 οταν παω με 100 ειναι 98 οταν παω με 120 ειναι 118,5 και..... Αμελητεω το χασιμο για κερδος 80-100 ευρω :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοστιαια μεταβολη της συνολικης διαμετρου σε σχεση με πριν ειναι -1.74%. Πραγμα που σημαινει οτι οταν παω με 80μ ειναι 79 οταν παω με 100 ειναι 98 οταν παω με 120 ειναι 118,5 και..... Αμελητεω το χασιμο για κερδος 80-100 ευρω <_<

Έτσι, όλα μελετημένα! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το Sportline tongue.gif Ακους εκει Τrendline :lol: Eπελεξα διασταση 205 γιατι η τιμη στα 215 ητανε 80-100ευρω συν . Δεν εχασα και τποτα ιδιαιτερο. Μην ξεχνατε εξαλλου οτι σε βρεγμενο το μικροτερο πελμα ειναι προτιμοτερο.

350+100=450ευρώ

Ρε παιδιά γιατί όλοι μου ζητάνε 650 ευρώ? Μεγάλη διαφοραααααα.....

Μήπως όταν πάω να πάρω τιμή να πάω με κανα δίκανο? rocket.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

350+100=450ευρώ

Ρε παιδιά γιατί όλοι μου ζητάνε 650 ευρώ? Μεγάλη διαφοραααααα.....

Μήπως όταν πάω να πάρω τιμή να πάω με κανα δίκανο? rocket.gifmachinegun.gif

Γιατρέ δεν έχει κανένα συνέδριο εδώ πάνω ν΄ανέβεις? :lol: Τους καφέδες θα κεράσεις μόνο όταν θα συναντηθούμε. tongue.gif Πάντως παίζει με παρέμβαση του Νίκου να τα πάρουμε τα λάστιχα για τα οποία ενδιαφέρεσαι ακόμη πιο φθηνά. :lol:

Υ.Γ Ο γιός μου είναι στο 2ο έτος της Ιατρικής και θέλει να σε γνωρίσει.Οι συμβουλές ενος παλιού πάντα είναι ευπρόσδεκτες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ δεν έχει κανένα συνέδριο εδώ πάνω ν΄ανέβεις? :D Τους καφέδες θα κεράσεις μόνο όταν θα συναντηθούμε. tongue.gif Πάντως παίζει με παρέμβαση του Νίκου να τα πάρουμε τα λάστιχα για τα οποία ενδιαφέρεσαι ακόμη πιο φθηνά. ;)

Υ.Γ Ο γιός μου είναι στο 2ο έτος της Ιατρικής και θέλει να σε γνωρίσει.Οι συμβουλές ενος παλιού πάντα είναι ευπρόσδεκτες. :wacko:

ΩΩΩ, :D έχουμε και συνάδελφο στη παρέα?

Βέβαια να γνωριστούμε και μάλιστα εδώ και καιρό σχεδιάζω ένα τριήμερο στη πόλη σας... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ, :wacko: έχουμε και συνάδελφο στη παρέα?

Βέβαια να γνωριστούμε και μάλιστα εδώ και καιρό σχεδιάζω ένα τριήμερο στη πόλη σας... tongue.gif

Έλα με το καλό και οι πασσατούμπες της Θεσ/νίκης θα σου επιφυλάξουν θερμή υποδοχή!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Έλα με το καλό και οι πασσατούμπες της Θεσ/νίκης θα σου επιφυλάξουν θερμή υποδοχή!!! :wacko:

Θέλω και κάλυψη από τα τοπικά κανάλια για το γεγονός... tongue.gif

Έχεις πμ πάντως, και όσο για τα συνέδρια αν ακούσεις τίποτα θέλω ενημέρωση :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που έβαλα εγώ είναι τα Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 και εβδομάδα παραγωγής 3409.

Ήμουν απο την Τετάρτη στο Καρπενήσι, την Τετάρτη και το Σάββατο στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας έβρεχε με το τουλούμι και ειδικά το Σάββατο το απόγευμα στην επιστροφή είχε πάρα πάρα πολύ βροχή σε σημείο να μην μπορώ να δω. Τα λάστιχα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο και μάλιστα τρελάθηκα με την ικανότητα που έχουν να διώχνουν το νερό. Πήγαινα με ταχύτητες 140-150 και ποτέ δεν ένοιωσα το αυτοκίνητο να χάσει πρόσφυση, πέφτοντας ακόμη και σε λίμνες με μαζεμένα νερά...

Στο βρεγμένο τους δίνω 10' (απο θέμα πρόσφυσης γιατί απο θέμα φρεναρίσματος δεν χρειάστηκε)

αααα....και σίγουρα είναι πιο αθόρυβα απο τα Dunlop...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που έβαλα εγώ είναι τα Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 και εβδομάδα παραγωγής 3409.

Ήμουν απο την Τετάρτη στο Καρπενήσι, την Τετάρτη και το Σάββατο στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας έβρεχε με το τουλούμι και ειδικά το Σάββατο το απόγευμα στην επιστροφή είχε πάρα πάρα πολύ βροχή σε σημείο να μην μπορώ να δω. Τα λάστιχα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο και μάλιστα τρελάθηκα με την ικανότητα που έχουν να διώχνουν το νερό. Πήγαινα με ταχύτητες 140-150 και ποτέ δεν ένοιωσα το αυτοκίνητο να χάσει πρόσφυση, πέφτοντας ακόμη και σε λίμνες με μαζεμένα νερά...

Στο βρεγμένο τους δίνω 10' (απο θέμα πρόσφυσης γιατί απο θέμα φρεναρίσματος δεν χρειάστηκε)

αααα....και σίγουρα είναι πιο αθόρυβα απο τα Dunlop...

Μπρ'αβο για την επιλογή... Αναμφισβήτητα είναι απ τα καλύτερα ελαστικά B)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν προστατεύεται η ζάντα από τα πεζοδρόμια

Link to comment
Share on other sites

δεν νομοίζω τα 55άρια να έχουνε νύχι προστασίας για ζάντες. Το νύχι προστασία ζάντας ξεκινάνε απο 45άρη προφύλ και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μπρ'αβο για την επιλογή... Αναμφισβήτητα είναι απ τα καλύτερα ελαστικά ;)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν προστατεύεται η ζάντα από τα πεζοδρόμια

Όχι νύχι προστασίας δεν έχουν, αλλά μια φορά που δεν χώραγα να περάσω και βρήκε πεζοδρόμιο άκουσα το λάστιχο να "τσιρίζει" και όχι την ζάντα....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομοίζω τα 55άρια να έχουνε νύχι προστασίας για ζάντες. Το νύχι προστασία ζάντας ξεκινάνε απο 45άρη προφύλ και κάτω.

Κι όμως το Bridgestone turanza έχει σε 55άρι. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστιχός μόνο αυτά. όλα τα αλλά δεν ξέρουν τι σιμένει νύχι προστασίας. Πρέπει να πάς από 45 και κάτω για να το δείς σε ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστιχός μόνο αυτά. όλα τα αλλά δεν ξέρουν τι σιμένει νύχι προστασίας. Πρέπει να πάς από 45 και κάτω για να το δείς σε ελαστικά.

Και τα Dunlop έχουν νύχι σε 55... Πάντως εννοούσα αν έχουν κάποια καμπυλώτητα ώστε να προστατεύεται η ζάντα

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά έχουνε ένα ελάχιστο καμπίλομα δεν έχουνε κανονικό νύχι με σίρμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ελαστικών μετά από 52000χλμ. Από Pirelli P Zerro Rosso πήγα σε Michelin Pilot Sport 2. Να κάνω καμια 1000χλμ να σας πω εντυπώσεις ;):drinks:

Στον δικό μου πήγες? Περίμενα ότι θα έπαιρνες τηλέφωνο... Άντε καλά χιλιόμετρα! Πόσο τελικά? Δεν πιστεύω να πήρες τα Βραζιλιάνικα!!!??? knife.gif

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.