Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

Στον δικό μου πήγες? Περίμενα ότι θα έπαιρνες τηλέφωνο... Άντε καλά χιλιόμετρα! Πόσο τελικά? Δεν πιστεύω να πήρες τα Βραζιλιάνικα!!!??? knife.gif

Ηο....Ηο....Ηο.... Είμαι ο Αι Βασίλης.... sillyhorse1rb5.gif Αυτό για τα βραζιλιάνικα new_iloveyou.gif

Τα πήρα από δικό μου με πολύ παζάρι (....ού...βρε γύφτο...) 530 ευρώ σε 15 άτοκες

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ έχει βγει ανάκλιση από την Michelin για τα Βραζιλιάνικα!!! :lazy::lazy::p

Σε 15 άτοκες??? ¶λλους 2-3 τέτοιους πελάτες να έχει ο δικός σου, το έκλεισε το μαγαζί!!! :diablo: Τον έσκισες ρε το τύπο! Πως θα κάνει Χριστούγεννα ο άνθρωπος?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που έβαλα εγώ είναι τα Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 και εβδομάδα παραγωγής 3409.

Ήμουν απο την Τετάρτη στο Καρπενήσι, την Τετάρτη και το Σάββατο στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας έβρεχε με το τουλούμι και ειδικά το Σάββατο το απόγευμα στην επιστροφή είχε πάρα πάρα πολύ βροχή σε σημείο να μην μπορώ να δω. Τα λάστιχα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο και μάλιστα τρελάθηκα με την ικανότητα που έχουν να διώχνουν το νερό. Πήγαινα με ταχύτητες 140-150 και ποτέ δεν ένοιωσα το αυτοκίνητο να χάσει πρόσφυση, πέφτοντας ακόμη και σε λίμνες με μαζεμένα νερά...

Στο βρεγμένο τους δίνω 10' (απο θέμα πρόσφυσης γιατί απο θέμα φρεναρίσματος δεν χρειάστηκε)

αααα....και σίγουρα είναι πιο αθόρυβα απο τα Dunlop...

To ΣΚ έκανα το Αθήνα - Πλαταμώνας - Αθήνα ...

Το Continental απλά είναι "αλλού" στο βρεγμένο - πλημμυρισμένο οδόστρωμα. Ότι καλύτερο έχω δει σε ελαστικό στην 17ετή μου οδηγική εμπειρία μου. Το συνιστώ με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Basilis Fsi ας μας πει εντυπώσεις από τα Michelin Primacy που έχει πρόσφατα τοποθετήσει στο passat του.Νομίζω πως μ΄αυτά που έβαλε ο JKalimer ότι συγκαταλέγονται στα κορυφαία για την διάσταση 215/55/R16.¶λλωστε σε λίγο καιρό που θ΄αλλάξω λάστιχα θα επιλέξω ανάμεσα στα δύο.Βασικός γνώμονας για την επιλογή μου είναι η άνεση που προσφέρουν τα 2 παραπάνω ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο με τα Michelin στο passat δεν έχω κανένα πρόβλημα , το λάστιχο «πιάνει» στο δρόμο από τα πρώτα μέτρα που κάνεις χωρίς να χρειάζεται «ζέσταμα».

Τα φοράω από τον Σεπτέμβριο – Οκτώβριο , στην πόλη και σε ταξίδι σε στεγνό και βρεγμένο δρόμο το λάστιχο είναι τέλειο, αθόρυβο δεν γλιστράει πουθενά.

Μέσα στην πόλη είναι άνετο , τα χτυπήματα από τις εγκάρσιες τομές στους δρόμους είναι πιο ομαλά , δεν γλιστράει στην πρωινή υγρασία που έχουν οι δρόμοι μας.

Ακόμη με αυτό το λάστιχο βγάζω περισσότερα χιλιόμετρα(όχι τελικές αλλά σε απόσταση) σε σχέση με τα αυτά που έχεις στο δικό σου( τα ίδια είχα και εγώ).

Για το Continental έχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια αλλά και στο λαστιχά που έβαλα τα Michelin μου είπε ότι καλύτερη επιλογή για την κατηγορία μας και τους δρόμους της χώρας μας είναι τα Michelin.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που έβαλα εγώ είναι τα Continental PremiumContact™ 2 με δείκτη V σε διάσταση 215/55/16 και εβδομάδα παραγωγής 3409.

Ήμουν απο την Τετάρτη στο Καρπενήσι, την Τετάρτη και το Σάββατο στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας έβρεχε με το τουλούμι και ειδικά το Σάββατο το απόγευμα στην επιστροφή είχε πάρα πάρα πολύ βροχή σε σημείο να μην μπορώ να δω. Τα λάστιχα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο και μάλιστα τρελάθηκα με την ικανότητα που έχουν να διώχνουν το νερό. Πήγαινα με ταχύτητες 140-150 και ποτέ δεν ένοιωσα το αυτοκίνητο να χάσει πρόσφυση, πέφτοντας ακόμη και σε λίμνες με μαζεμένα νερά...

Στο βρεγμένο τους δίνω 10' (απο θέμα πρόσφυσης γιατί απο θέμα φρεναρίσματος δεν χρειάστηκε)

αααα....και σίγουρα είναι πιο αθόρυβα απο τα Dunlop...

To ΣΚ έκανα το Αθήνα - Πλαταμώνας - Αθήνα ...

Το Continental απλά είναι "αλλού" στο βρεγμένο - πλημμυρισμένο οδόστρωμα. Ότι καλύτερο έχω δει σε ελαστικό στην 17ετή μου οδηγική εμπειρία μου. Το συνιστώ με κλειστά τα μάτια.

Update...

Μετά απο 7.500 χλμ πιστεύω ότι το λάστιχο στο βρεγμένο είναι κορυφή, ότι καλύτερο, αλλά στο στεγνό γλιστράει αρκετά και ενεργοποιεί το ABS πολύ εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Update...

Μετά απο 7.500 χλμ πιστεύω ότι το λάστιχο στο βρεγμένο είναι κορυφή, ότι καλύτερο, αλλά στο στεγνό γλιστράει αρκετά και ενεργοποιεί το ABS πολύ εύκολα

στο στεγνό και το Continental Sport Contact 2 γλύστραγε, ενό αντυθέτος και εκείνο ήταν απιστευτο στην βροχή!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα παιδιά,γιατί τα Continental τα είχαμε σε υψηλό βαθμό προτίμησης πολλοί από δω μέσα.Και τι να το κάνουμε αν έχουν καλή πρόσφυση στο βρεγμένο.....?? Οχι βέβαια πως δεν χρειάζεται αλλά ούτως ή άλλως όταν βρέχει κόβουμε ταχύτητα και είμαστε πιο επιφυλακτικοί.Έπειτα άντε να βρέχει 30 μέρες τον χρόνο τις υπόλοιπες τι γίνεται???Ευχαριστούμε πάντως για την πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα παιδιά,γιατί τα Continental τα είχαμε σε υψηλό βαθμό προτίμησης πολλοί από δω μέσα.Και τι να το κάνουμε αν έχουν καλή πρόσφυση στο βρεγμένο.....?? Οχι βέβαια πως δεν χρειάζεται αλλά ούτως ή άλλως όταν βρέχει κόβουμε ταχύτητα και είμαστε πιο επιφυλακτικοί.Έπειτα άντε να βρέχει 30 μέρες τον χρόνο τις υπόλοιπες τι γίνεται???Ευχαριστούμε πάντως για την πληροφόρηση.

Γι αυτό φοράμε Michelin ! :D;)

Link to comment
Share on other sites

να παραθεσω και εγω την εμπειρια μου.φοραω τα csc 2 και στο στεγνο ειναι βεντουζα.στο βρεγμενο η προσφυση δεν ειναι ικανοποιητικη και με εχουν προβληματισει αρκετες φορες.πιστευω ομως οτι ευθυνεται η διασταση καθως το 235 που φοραω κανει το ελαστικο ιδιαιτερα νευρικο στο νερο με εντονα σημαδια υδρολισθησης.ως εκ τουτου και βασει με αυτα που διαβαζω απο εσας μαλλον η διασταση ειναι τελικα που κανει το ιδιο ελαστικο καλο στο βρεγμενο ή οχι.βεβαια και ο Δ.Τ θα παιζει τον δικο του ρολο,και η πιεση στο ελαστικο και το βαρος του αυτοκινητου....

απλα η δικη μου αποψη απο την χρηση τους μεχρι τωρα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Update...

Μετά απο 7.500 χλμ πιστεύω ότι το λάστιχο στο βρεγμένο είναι κορυφή, ότι καλύτερο, αλλά στο στεγνό γλιστράει αρκετά και ενεργοποιεί το ABS πολύ εύκολα

φίλε γιατί δεν δοκιμάζεις το goodyear excelence?? πραγματικά είναι ενα λάστιχο που δεν γλιστράει ποτέ..το έχω συγκρίνει με το f1 που φόραγα παλιά άπλα το λάστιχο είναι οπός θα έπρεπέ να ειναι..μαλακια γόμα με σκληρά πλαϊνά και σε βρεγμένο κ σε στεγνό άπλα κορυφαίο.. μοναδικό μειονέκτημα δεν κάνει για καφρίλα!!joop μα εξ ορισμοί όσο μεγαλύτερο πλάτος του ελαστικού τόσο πιο εύκολα εμφανίζετε η υδρολισθιση για να μεγαλύτερο..σε σχέση με το ίδιο λάστιχο σε μικρότερή διάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15.000χλμ φοράω Pirelli P Zero Nero σε 235 διάσταση και είναι κορυφαίο και στο στεγνό και στο βρεγμένο. Ειδικά στο βρεγμένο, με πολλή βροχή, 200χλμ/ω και υδρολίσθιση μηδέν! Έχω πάθει πλάκα! Όταν θα λιώσουν, πάλι τα ίδια θα βάλω... :)

Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15.000χλμ φοράω Pirelli P Zero Nero σε 235 διάσταση και είναι κορυφαίο και στο στεγνό και στο βρεγμένο. Ειδικά στο βρεγμένο, με πολλή βροχή, 200χλμ/ω και υδρολίσθιση μηδέν! Έχω πάθει πλάκα! Όταν θα λιώσουν, πάλι τα ίδια θα βάλω... :)

Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα! :D

Σωστός ρε Νίκο αλλά δεν βγαίνουν σε 215/55/16 που είναι η διάστασή μας...

Link to comment
Share on other sites

εως τώρα στα 225/40 R18 τα Continental Sport Contact 3 με έχουνε ευχαριστίσει πάρα πολύ και στις δύο συνθίκες έχω ξεπεράσει τα 18.000km με τα CSC 3 και λογικά τώρα είμαι για λαστιχάκια όπως πρω είπα και σε άλλο ποστ. Και απλά λέω να ξανα πάω στα ίδια με δίκτη Υ που φοράω. Δεν ξέρωτι φταίει και για ένα μήνα είχα φορέσει τα ίδια ελαστικά στην αρχή με δύκτη W και νόμοιζα ότι το αμάξι μου γλύστρραγε?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15.000χλμ φοράω Pirelli P Zero Nero σε 235 διάσταση και είναι κορυφαίο και στο στεγνό και στο βρεγμένο. Ειδικά στο βρεγμένο, με πολλή βροχή, 200χλμ/ω και υδρολίσθιση μηδέν! Έχω πάθει πλάκα! Όταν θα λιώσουν, πάλι τα ίδια θα βάλω... :)

Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα! :wacko:

ενδιαφερον!με τι Δ.Τ ειναι; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται κορυφαία εταιρεία για χειμωνιάτικα, όπως και όλα τα σουηδικά που παίζουν πολύ δυνατά. Είχα αποφασίσει να πάρω για χεμωνιάτικα τα SNOWTRACK άλλα επειδή άργησα τα είχαν εξαφανίσει και έβαλα NOKIAN. Για χειμώνα θα ακούσεις πολύ καλά λόγια για τις δύο αυτές εταιρείες μαζί με τη δική μου. Στα καλοκαιρινά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά, όμως μιλάμε για εταιρείες με τεχνολογία και απ΄ότι βλέπω πολύ καλές τιμές στα καλοκαιρινά πέλματα. Νομίζω ότι είναι καλή και μάλλον οικονομική επιλογή. Εγώ πάντως θα τα δω για καλοκαιρινά.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι είναι καλή εταιρεία. Anyway, ο φίλος με το Passat θα τα περάσει μάλλον αύριο - μεθάυριο οπότε θα σας πω εντυπώσεις.

http://www.vredestein.com/Onlineadvies_Advies_Result.asp?SearchtypeID=1&UserSessionID=86061823&AutomerkID=201&AutomodelID=54&AutotypeID=8242&AutouitvoeringID=281814

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.