Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

Ίσως είμαι λίγο off topic απλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Γίνεται κάποιος που θα επισκεφτεί λαστιχά να ρωτήσει πόσο πάει μια τετράδα michelin energy 185/65/14 με δείκτη ταχύτητας Τ?

Προφανώς δεν είναι για το passat μου απλά έχω δει τεράστιες διαφορές στις τιμές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι λίγο off topic απλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Γίνεται κάποιος που θα επισκεφτεί λαστιχά να ρωτήσει πόσο πάει μια τετράδα michelin energy 185/65/14 με δείκτη ταχύτητας Τ?

Προφανώς δεν είναι για το passat μου απλά έχω δει τεράστιες διαφορές στις τιμές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Πριν λίγες μέρες η MICHELIN έβγαλε νέο τιμοκατάλογο.

Πωλούνται 290 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα Vredestein στο Passat φίλου με διάσταση 235/45/17 και οι πρώτες εντυπώσεις ήταν θετικές (στο στεγνό μέχρι στιγμής και παρότι δεν έχουν στρώσει). Σε σχέση με τα Avon π.χ. από όσο μου είπε ο ίδιος που είχε βάλει παλιά σε Polo είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα Vredestein στο Passat φίλου με διάσταση 235/45/17 και οι πρώτες εντυπώσεις ήταν θετικές (στο στεγνό μέχρι στιγμής και παρότι δεν έχουν στρώσει). Σε σχέση με τα Avon π.χ. από όσο μου είπε ο ίδιος που είχε βάλει παλιά σε Polo είναι καλύτερα.

Ποιο VREDESTAIN έβαλε τελικά ο φίλος σου (επίσης αν ξέρεις και δείκτη) και πόσο κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο VREDESTAIN έβαλε τελικά ο φίλος σου (επίσης αν ξέρεις και δείκτη) και πόσο κόστισε;

Δεν ξέρω τύπο και δείκτη ταχύτητας, δεν τα έχω δει και από κοντά. Πάντως κόστισαν νομίζω 600 ευρώ σε άτοκες δόσεις χωρίς κάρτα από μαγαζί στον Ασπρόπυργο κοντά στην δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τιμή καταλόγου? Στη διάσταση αυτή βγάζει πια μόνο τα energy saver?

Αυτή είναι η τιμή που τα πουλάω εγώ

Η τιμή καταλόγου είναι 98,37 ευρώ το τεμάχιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τύπο και δείκτη ταχύτητας, δεν τα έχω δει και από κοντά. Πάντως κόστισαν νομίζω 600 ευρώ σε άτοκες δόσεις χωρίς κάρτα από μαγαζί στον Ασπρόπυργο κοντά στην δουλειά του.

Πάντως τα 600 δεν είναι καθόλου οικονομική τιμή

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τιμή που τα πουλάω εγώ

Η τιμή καταλόγου είναι 98,37 ευρώ το τεμάχιο

Μάλλον μιλάς για δείκτη ταχύτητας Η ,γιατί η τιμή του καταλόγου πρέπει να είναι -αν δε κάνω λάθος- γύρω στα 77 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάς για δείκτη ταχύτητας Η ,γιατί η τιμή του καταλόγου πρέπει να είναι -αν δε κάνω λάθος- γύρω στα 77 ευρώ...

Μιλάω για SAVER (T) και η τιμή καταλόγου είναι 98,37 ευρώ το τεμάχιο (μαζί με ΦΠΑ 21%)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για αλλαγή ελαστικών και επειδή τα οικονομικά είναι κάπως στριμωγμένα άρχισα να "ψάχνομαι" και για πιο οικονομικές λύσεις χωρίς να κάνω υποχωρήσεις στις επιδόσεις και την ποιότητα.

Ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας για τα ελαστικά της Falken (και πιο συγκεκριμένα τα ΖΕ912 και FK452). Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Εχουν μαλακές γόμες? Στην Αγγλία που βρισκόμουν προ 3ετιας τα χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ στο group VW και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Βέβαια στην Αγγλία είχαν και κατά πολύ ανώτερα οδοστρώματα από τα δικά μας αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Απλά επειδή θα μου στοιχίσουν 200-300 euro φθηνότερα από τις γνωστές λύσεις (Conti, Pirelli ktl) σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα δοκιμάσω.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για αλλαγή ελαστικών και επειδή τα οικονομικά είναι κάπως στριμωγμένα άρχισα να "ψάχνομαι" και για πιο οικονομικές λύσεις χωρίς να κάνω υποχωρήσεις στις επιδόσεις και την ποιότητα.

Ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας για τα ελαστικά της Falken (και πιο συγκεκριμένα τα ΖΕ912 και FK452). Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Εχουν μαλακές γόμες? Στην Αγγλία που βρισκόμουν προ 3ετιας τα χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ στο group VW και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Βέβαια στην Αγγλία είχαν και κατά πολύ ανώτερα οδοστρώματα από τα δικά μας αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Απλά επειδή θα μου στοιχίσουν 200-300 euro φθηνότερα από τις γνωστές λύσεις (Conti, Pirelli ktl) σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα δοκιμάσω.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

Με εκτίμηση

Να υποθέσω ότι δεν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς...??? ;)

Τουλαχιστον έχετε ακούσει γι αυτα τπτ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε για τα falken δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα εγω φοραω τα maxxis ma-z1 σε 205/55/16 εδω και 3 χρονια και τα λαστιχα ειναι πολυ καλα και σχετικα μαλακα και επισης ειναι αθορυβα σε θεμα κυλισης μου ειχαν στοιχησει 380 ευρω. για ψαξε να τα βρεις θα μεινεις ευχαριστημενος οπως και εγω που δεν τα ηξερα και μου τα προτεινε αλλος.αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Falken σε 225/45/17 τα βρήκε και φίλος με 380 ευρώ από Αγγλία για Golf που ψάχνει. Εμένα ο ενδοιασμός είναι κατά πόσο στέλνουν τα ελαστικά για προδιαγραφές που ταιριάζουν στην χώρα μας.

Θυμηθείτε παλαιότερα κάτι παρτίδες παραεισαγωγής από Potenza που είχαν έρθει στην Ελλάδα με προδιαγραφές Σκανδιναβίας (που δεν το ήξεραν όσοι τα έβαζαν) και ξεραινόταν η γόμα πάνω στον χρόνο.

Καλή λύση πάντως και δοκιμασμένη (έχουν φορεθεί σε Cupra, Type R κλπ) είναι τα Regal που έχει ο Βαγγέλης (koumparos) με πιο οικονομικές τιμές.

Edit : Τα Regal κατασκεύαζονται στο ίδιο εργοστάσιο με τα Dunlop.

http://www.regaltyres.com/manufacturing.aspx

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που έχω είναι 225/40/18..Στο παρελθον είχα τα P Zero Nero από τα οποία έμεινα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημενος. Απλά, τα συγκεκριμενα στοιχίζουν από 600 μέχρι 700 κ επειδή είναι...χαλεποί καιροί (είμαι απολυμένος από τον Απρίλιο B) ) σκέφτηκα τη λύση των Falken που έχουν καλό όνομα στα Ultra High Performance και τα οποία θα μου έρθουν στα 400 €.

By the way, η AUTO ελαστική έχει site? Ή θα πρέπει να κάνω υπερατλαντικό ταξίδι Ηλιούπολη - Μεταμόρφωση...??

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που έχω είναι 225/40/18..Στο παρελθον είχα τα P Zero Nero από τα οποία έμεινα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημενος. Απλά, τα συγκεκριμενα στοιχίζουν από 600 μέχρι 700 κ επειδή είναι...χαλεποί καιροί (είμαι απολυμένος από τον Απρίλιο :p ) σκέφτηκα τη λύση των Falken που έχουν καλό όνομα στα Ultra High Performance και τα οποία θα μου έρθουν στα 400 ¤.

By the way, η AUTO ελαστική έχει site? Ή θα πρέπει να κάνω υπερατλαντικό ταξίδι Ηλιούπολη - Μεταμόρφωση...??

Δεν νομίζω να έχει site, η Auto ελαστική είναι μαγαζί προσανατολισμένο στα χαμηλά κόστη ώστε να προσφέρει ανταγωνιστικές τιμές. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται, αν είχε site, ξανθιές να σου σερβίρουν καπουτσίνο κλπ τότε θα χρέωνε όσα οι υπόλοιποι, δηλ. 650 αντί 550 ή 500. Ο Βαγγέλης είναι καλός σαν επαγγελματίας με θητεία σε πολύ μεγάλο μαγαζί παλαιότερα και προσιτές όπως προείπα τιμές.

Σχετικά με την επικοινωνία μπορείς απλά να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις ότι θέλεις (210-2853598).

Υ.Γ. Βαγγέλη μην το πάρεις πάνω σου και προς Θεού κράτα πάντα καλές τιμές (όσο σε αφήνουν οι εισαγωγείς ελαστικών με τις απανωτές ανατιμήσεις που κάνουν!)

Link to comment
Share on other sites

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται, αν είχε site, ξανθιές να σου σερβίρουν καπουτσίνο κλπ τότε θα χρέωνε όσα οι υπόλοιποι, δηλ. 650 αντί 550 ή 500.

Αγαπητέ ACE2007, ο Βαγγέλης μου έστειλε πμ και συνενοηθήκαμε χωρίς περιττές...εξυπνάδες.

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια Πολλά,

είμαι νέος στο φορουμ...επανέρχομαι σε ένα πολυσυζητημένο θέμα. Έχω το PASSAT 1.6 FSI 2007με λάστιχα GOODYEAR 205/55R/16/ 91H EFFICIENTGRIP. ΤΑ ΜΑΜΑ λάστιχα ήταν τα EXCELLENCE της ίδιας εταιρίας. Γενικά οι εντυπώσεις είναι καλές. Λιώνω τα λάστιχα σε λιγότερο από ένα χρόνο. Κινούμαι πολύ στο δρόμο Λαμία - Πάτρα. Κάποια στιγμή δοκίμασα τα Continental Sport Contact. Φοβερό λάστιχο αλλά τα έλιωσα σε 4 μήνες. Ψάχνω να δω αν έχω κάποια καλύτερη επιλογή από GOODYEAR. Να μην είναι μαλακό για να αντέχει, να μη σληραίνει με τον καιρό, και να έχει καλή απόδοση σε στεγνό και βρεγμένο δρόμο. για τα BRIDGESTONE τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν λιώνεις λάστιχα μέσα σε 1 χρόνο ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς τα Michelin Energy Saver αν δεν τα έχεις δοκιμάσει. Ειναι ναι μεν μαλακο σε σχεση με πιο σπορ ελαστικά αλλά ο δείκτης φθοράς του είναι σαφώς πιο μεγάλο. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν αντέχει στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε pirelli rosso.Ειναι σκληρο λαστιχο.

Αλλιως fulda sportcontrol ή carat exelero.

Τα δευτερα ειναι πιο οικονομικα και αφου τα τελειωνεις σε μικρο χρονικο διαστημα θα σε συμφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια Πολλά,

είμαι νέος στο φορουμ...επανέρχομαι σε ένα πολυσυζητημένο θέμα. Έχω το PASSAT 1.6 FSI 2007με λάστιχα GOODYEAR 205/55R/16/ 91H EFFICIENTGRIP. ΤΑ ΜΑΜΑ λάστιχα ήταν τα EXCELLENCE της ίδιας εταιρίας. Γενικά οι εντυπώσεις είναι καλές. Λιώνω τα λάστιχα σε λιγότερο από ένα χρόνο. Κινούμαι πολύ στο δρόμο Λαμία - Πάτρα. Κάποια στιγμή δοκίμασα τα Continental Sport Contact. Φοβερό λάστιχο αλλά τα έλιωσα σε 4 μήνες. Ψάχνω να δω αν έχω κάποια καλύτερη επιλογή από GOODYEAR. Να μην είναι μαλακό για να αντέχει, να μη σληραίνει με τον καιρό, και να έχει καλή απόδοση σε στεγνό και βρεγμένο δρόμο. για τα BRIDGESTONE τι γνώμη έχετε?

Κατ' αρχήν θεωρώ ότι δεν μπορεί κάποιο λάστιχο να σκληρήνει τόσο, που να αλλιωθούν οι ιδιότητές του, μέσα σε χρονικό διάστημα μόνο ενός χρόνου

Απορώ, πως κατάφερες να λιώσεις μέσα σε 4 μόνο μήνες τα SportContact (πρoφανώς εννοείς τα SportContact 2), αφού η γόμα τους είναι εξαιρετικά ανθεκτική.

Για διαφόρους λόγους, σου προτείνω να δοκιμάσεις τα παρακάτω:

http://www.dunloptyres.co.za/readonly/pdf/21444%20Regal%20RD-3100.pdf

1. Κατασκευάζονται από την DUNLOP

2. Έχουν δείκτη ταχύτητας ZR(W), η οποία όμως δε θα σε προβληματήσει αφού τα χιλιόμετρά σου είναι σε εθνικές

3. Κοστίζουν μόνο 300 ευρώ τοποθετημένα

4. Ταξιτζήδες έχουν βγάλει μέχρι και 120000 χιλιόμετρα

5. Σαν λάστιχα τα γνωρίζω και τα έχω στο μαγαζί τα 4 τελευταία χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Κουμπάρε μιλάω για τα sport Contact 2. Αυτά κατάφερα να τα λιώσω στο δρόμο για Καρπενήσι με καλές καιρικές συνθήκες αλλά τρέχοντας αρκετά και φρενάροντας συχνά πυκνά. πέρνοντας γνώμες από διάφορους ειδικούς κάποιος σήμερα μου είπε πως αυτό συμβαίνει γιατί φοράω λάστιχα 205/55/16 (ΜΑΜΑ διάσταση από την αρχή) και κανονικά θα έπρεπε να φοράω 215. Η αντιπροσωπεία της περιοχής που είναι λίγο...να μην πω καλύτερα...απάντησε πως αφού αυτά φοράς από την αρχή ...αυτά πρεπει να έχεις...λυπάμαι που δεν είμαι ειδικός και νιώθω κάπως dummie κατι τέτοιες ώρες....τα Dunlop φαίνονται δελεαστική λύση...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Κουμπάρε μιλάω για τα sport Contact 2. Αυτά κατάφερα να τα λιώσω στο δρόμο για Καρπενήσι με καλές καιρικές συνθήκες αλλά τρέχοντας αρκετά και φρενάροντας συχνά πυκνά. πέρνοντας γνώμες από διάφορους ειδικούς κάποιος σήμερα μου είπε πως αυτό συμβαίνει γιατί φοράω λάστιχα 205/55/16 (ΜΑΜΑ διάσταση από την αρχή) και κανονικά θα έπρεπε να φοράω 215. Η αντιπροσωπεία της περιοχής που είναι λίγο...να μην πω καλύτερα...απάντησε πως αφού αυτά φοράς από την αρχή ...αυτά πρεπει να έχεις...λυπάμαι που δεν είμαι ειδικός και νιώθω κάπως dummie κατι τέτοιες ώρες....τα Dunlop φαίνονται δελεαστική λύση...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η αντιπροσωπεία ορθά σου απάντησε, αφού το 1.6FSI Passat, φοράει και τις 2 διαστάσεις

Άλλωστε, μπορείς να τσεκάρεις τις διαστάσεις στο πορτάκι της βενζίνης (έχει ένα αυτοκόλλητο)

Το δικό μου 2.0FSI Passat φοράει 215/55

Πρέπει όμως να ξέρεις ότι, αν το 215/55 δε σε βοηθήσει να επιλύσεις την πρόωρη φθορά των λάστιχων,

τότε το κόστος αγοράς του νέου σετ αγγίζει τα 700 ευρώ (περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα μόλις έβαλα στο Passat 1.6FSI Hankook Ventus Prime2 σε διάσταση 215/55/16 σε V δείκτη και στο πρώτο ταξίδι έμεινα ευχαριστημένος.Η αλλαγή έγινε Λάρισα και κόστισαν 450 ευρώ από τα 600 που ήθελαν για τα Continental. Κανένας θόρυβος, πολύ καλή πρόσφυση, καλά κρατήματα σε στροφές τώρα περιμένω να δω συμπεριφορά και σε βρεγμένο.Πρίν φορούσα Continental και έμεινα πολύ ευχαριστημένος τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα.Προς το παρών και με το Hankook είμαι το ίδιο ευχαριστημένος στο στεγνό.

Και η σελίδα με τα εν λόγω ελαστικά

http://www.hankooktire-eu.com/tires/tire-presenter-single-view/view/singleView.html?aoetirepresenter%5Boffset%5D=0&aoetirepresenter%5Btire%5D=777&aoetirepresenter%5Bback%5D=216&cHash=be21ef7f63593030d0f99a9293447b19

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.