Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

Sava intensa,uhp.

Σε βρεγμενο εχω εντυπωσιαστει.

Σε στεγνο μεχρι τωρα δεν το εχω μετανιωσει ουτε λεπτο.

Σε θορυβο δεν εχω συγκριση θα πω χαζομαρα.

Ισχυει οτι δεν ειναι οτι πιο γρηγορο σε ζεσταμα,αλλα σε συνδυασμο με το βαρυ αμαξι μου,τις αναρτησεις,δεν με εχει πουλησει ποτε.

Ισως αυτο που με εκνευριζει λιγο ειναι οτι πχ στην λιμνη υλικη με 160+ ενιωθες στο οριο ενα "στρεβλωμα" στα πλαινα,χωρις ομως να ξεκολλαει η να φευγει.

Θα το ξαναεβαζα,τοποθετημενα 270 ευρω.

Ειδικα για εμενα που αλλαζω καθε 8 μηνο,ειναι οτι πρεπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RAF JOHN said:

Το περίεργο θα ήταν να έγραφες ότι έχεις.

Δεν εχει κανενα λογο να σου πει ψεματα πιστευω,

δεν ειναι και δικο του το μαγαζακι για να εχει κανενα οφελος ,την γνωμη του λεει το παλικαρι.

Υπαρχουν πολυ που ειναι δυσαρεστημενοι ακομα και με μαρκες επωνυμες. Oπως και γω μπορω να πω, το αμαξι που οδηγαω ειχε στο προηγουμενο σετ πανω  bridgestone και? δεν ζεστενοντουσαν ποτε το πατημα στην βροχη δεν ηταν και το καλυτερο + οτι μου κρατησαν μολις 3 χρονια το πολυ.

τι φταει? δεν ξερω μπορει να φταιω και γω , δεν μπορω να σου πω ομως οτι παντα μια καλη μαρκα ειναι και καλυτερη.

ειναι αυτο που ειπε ο passatoukos ακριβος απο πανω, θα το ξαναεβαζα (και για λογο τιμησ και για συμπεριφορα στον δρομο) 

 

Edited by thodoris_polo
Link to comment
Share on other sites

 αν ηταν πρωτη τοποθετηση τα bridgestone σιγουρα δεν ηταν καλα , οπως και καθε πρωτη τοποθετηση που βαζει το εργοστασιο...τα bridgestone ετσι και αλλιως εχουν χασει την αιγλη και την ποιοτητα που ειχαν...οσον αφορα τα λαστιχα απο πρωτες μαρκες (continental-good year-dunlop-pirelli κ.α) ειναι πρωτες οχι γιατι το λεει ο καθενας αλλα υστερα απο τεστ αντοχης που γινονται απο περιοδικα αυτοκινητου παγκοσμιως  σε ολες τις συνθηκες ...και ενα αλλο ειναι οτι αυτες οι μαρκες ειναι πρωτες γιατι σπαταλουν τεραστια ποσα στην ερευνα στην τεχνολογια στον σχεδιασμο και αλλα που ''μικρες'' μαρκες δεν μπορουν να το κανουν ...σιγουρα και αυτες εχουν καλα και ασφαλη λαστιχα για τον καθημερινο οδηγο αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν με τις μεγαλες... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 αν ηταν πρωτη τοποθετηση τα bridgestone σιγουρα δεν ηταν καλα , οπως και καθε πρωτη τοποθετηση που βαζει το εργοστασιο...τα bridgestone ετσι και αλλιως εχουν χασει την αιγλη και την ποιοτητα που ειχαν...οσον αφορα τα λαστιχα απο πρωτες μαρκες (continental-good year-dunlop-pirelli κ.α) ειναι πρωτες οχι γιατι το λεει ο καθενας αλλα υστερα απο τεστ αντοχης που γινονται απο περιοδικα αυτοκινητου παγκοσμιως  σε ολες τις συνθηκες ...και ενα αλλο ειναι οτι αυτες οι μαρκες ειναι πρωτες γιατι σπαταλουν τεραστια ποσα στην ερευνα στην τεχνολογια στον σχεδιασμο και αλλα που ''μικρες'' μαρκες δεν μπορουν να το κανουν ...σιγουρα και αυτες εχουν καλα και ασφαλη λαστιχα για τον καθημερινο οδηγο αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν με τις μεγαλες... 

Το Bridgestone οχι δεν ηταν πρωτη τοποθέτηση. Πριν 6 περιπου χρονια που ειχαν μπει στο αμαξι ηταν μια απο της καλες εταιρίες . Στα οτι λες δεν διαφωνώ σε τιποτα επειδη εχεις απόλυτο δικιο . Το μονο που εχω να πω ειναι οτι οταν δοκιμάζονται τα ελαστικά δοκιμάζονται σε συγκεκριμένες συνθήκες . Θελω να πω με αυτο οτι ο καθε οδηγός εχει την δικια του οδήγηση και ο καθε ενας συμπεριφέρεται αλλιος στο λάστιχο. Τωρα το οτι πρότειμας να παρεις ενα επώνυμο λάστιχο μονο για να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο το βρησκω πολυ σωστο , απλα θελω να πω οπως λες και εσυ οτι και οι αλλες εταιρίες μπορούν να κοντράρουν αν οχι σε ιδιο βαθμό, σε εναν παραπλήσιο τις επώνυμες μάρκες .

Μην ξεχναμε κιολας οτι δεν τρέχουμε με αγωνίστηκα αυτοκίνητα σε άσφαλτο πίστας . Σε κατσικοδρομους τρέχουμε με τα σαραβαλάκια μας και μπαίνουμε σαν να εχουμε καμια Ferrari , οτι λάστιχο και να ειναι που να μας κρατηση στο δρομο .

Link to comment
Share on other sites

ειμαι της γνωμης οτι φρενα και λαστιχα ειναι η ασφαλεια του αυτοκινητου οποτε δεν παιζουμε με αυτην...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους περισσότερους οδηγούς, εξαιρουμένων αυτών που εκείνοι ξέρουν ποιοι είναι, είναι ότι έχουν ένα προϊόν που έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένες συνθήκες και το χρησιμοποιούν παντού και περιμένουν απ' αυτό να ανταποκριθεί, είτε πρόκειται για ελαστικό, είτε για ανάρτηση, είτε για το ίδιο το αυτοκίνητο. Ειδικά το τελευταίο, πόσα περίπτερα έχω πετύχει να πηγαίνουν φέτες και να παίρνουν τις στροφές με τόσα χιλιόμετρα που δεν είναι λίγες οι φορές που κόβω και τους αφήνω να φύγουν μακριά, από μακριά κι αγαπημένοι που λέμε. Λοιπόν αν θες να σε σεβαστεί, πρώτα το σέβεσαι εσύ.

Πίσω πάλι στο ελαστικό, αν θέλουμε να εφαρμόζουμε κατά γράμμα τους κανόνες ασφαλείας, θα πρέπει να έχουμε τα σωστά ελαστικά για τη χρήση που θέλουμε, που περιλαμβάνει χρήση στις ανάλογες καιρικές συνθήκες, στις ανάλογες ταχύτητες και οδηγικό στυλ, επίσης σωστές πιέσεις ανάλογα τον τύπο και τη χρήση του, αν πρόκειται για ελαστικό επιδόσεων να ξέρουμε ότι μέχρι να ζεσταθεί, δεν είναι επιδόσεων και βέβαια τακτικούς ελέγχους για σημάδια γήρανσης και φθοράς. Τώρα η αλήθεια είναι πως αν το οδόστρωμα είναι γυαλί, μικρή σημασία έχει τι ελαστικό φοράς, σε τι πιέσεις το δουλεύεις, αν έχει ζεσταθεί κτλ. Γι' αυτό δεν κινούμαι γρήγορα σε δρόμο που δεν ξέρω, όπου το κάνω έχω περάσει αμέτρητες φορές και ξέρω τι να περιμένω. Όσο για τις καιρικές συνθήκες, φοράω ελαστικό που ξέρω ότι πάσχει στο βρεγμένο και ειδικά στα λιμνάζοντα, όπως επίσης σε θερμοκρασίες κάτω από τους 4 βαθμούς, οπότε προσαρμόζω ανάλογα την ταχύτητα. Και στο ταξίδι να μου κάτσει βροχή, κανένα πρόβλημα θα πάω και με 50 δεξιά λωρίδα αν χρειαστεί κι ας φτάσω σε 10 ώρες.

Καθένας διαλέγει αυτό που μπορεί, πάντως και ένα μέτριο ελαστικό αν χρησιμοποιείται σωστά, είναι απείρως καλύτερο και ασφαλέστερο από ένα κορυφαίο με λάθος χρήση. Προσέχω τις λεπτομέρεις σημαίνει παίρνω το μέγιστο του εκάστοτε ελαστικού και ελαχιστοποιώ το ρίσκο. Έχουμε τα αμάξια μας στην πένα και τρελαινόμαστε με το παραμικρό σημαδάκι, αρκετοί τέλος πάντων συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ας αφιερώσουμε ελάχιστη προσοχή ακόμα για αυτά που πραγματικά μετράνε. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τα michelin energy saver, νομίζω βγαίνουν στη διάστασή σου, που ξέρω ότι είναι κ καλά, κ αξιόπιστα κ όχι πολύ ακριβά.

Εγώ πάντως είμαι της άποψης επώνυμο κ δοκιμασμένο.

Όλα τα λάστιχα για να βγουν στην αγορά πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις ασφαλείας, εκεί που ξεχωρίζουν τα επώνυμα από τα λιγότερο γνωστά είναι στο πόσο καιρό θα κρατήσουν κ πόσο εύκολα θα χαλάσουν σε λακούβες κλπ. Σιγά-σιγά όμως αρκετές εταιρείες βγάζουν θυγατρικές που προσφέρουν αρκετά καλά λάστιχα σε οικονομικές τιμές κ δεν υπάρχει καλύτερος κριτής από τον καταναλωτή, οπότε όπως σου είπαν αρκετά παιδιά εδώ αλλά μπορείς να βρεις κ αλλού στον Internet υπάρχουν συγκεκριμένα λάστιχα που δεν είναι τόσο γνωστά αλλά έχουν αποδειχθεί πολύ καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά LIKE για τα michelin energy saver είναι πολύ καλό λάστιχο για normal χρήση το έχω βάλει στα τρία από τα τέσσερα αυτοκίνητα της οικογένειας και είναι εκπληκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα Michelin ειναι τα καλυτερα πιστευω αλλα αμα εβαζα Michelin θα εβαζα το καινουργιο της λάστιχο Michelin cross climate . Πολυ λενε οτι ειναι κορυφαίο , μπορω να πω οτι το καλυτερο , επειδη συνδιάζει λάστιχο θερινό με χειμερινό. Δηλαδη ακριβος ιδιες επειδοσης με το energy save σε στεγνό σε νερά και ακομα εχει επειδοσης σαν τα χειμερινά δηλαδη σε χιόνι και πολυ γλιστερές επιφάνειες . Πως το κατάφεραν ; Αυτη ξερουν!! Τωρα αμα ισχυουν ολα αυτα και στην Αθηνα το χρησιμοποιής και το χειμωνα πας στα χιόνια σε κανενα χιονοδρομικό πιο ευκολα απο οτι με τα θερινά λάστιχα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, RAF JOHN said:

Το περίεργο θα ήταν να έγραφες ότι έχεις.

Μάλιστα

Ο κλασσικός αμφισβητίας Έλληνας 

Το περίεργο θα ήταν να μην πεταγόσουν να αμφισβητήσεις 

αλλά δε φταις εσύ, έτσι έχεις μάθει

 

18 hours ago, RAF JOHN said:

Το περίεργο θα ήταν να έγραφες ότι έχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, thodoris_polo said:

Δεν εχει κανενα λογο να σου πει ψεματα πιστευω,  (τα ψέματα στα forum δεν χωράνε, πολύ εύκολα μπορεί να βγει πελάτης-χρήστης και να με διαψεύσει)

δεν ειναι και δικο του το μαγαζακι για να εχει κανενα οφελος ,την γνωμη του λεει το παλικαρι. (τη γνώμη των πελατών μου λέω, αλλά το μαγαζάκι είναι όντως δικό μου, πολλά χρόνια συνεργάτης του club, μέχρι και σεμινάριο είχαμε διοργανώσει)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το   Michelin cross climate για όποιον κάνει μεγάλες διαδρομές είναι best. Eίναι ένα θερινό ελαστικό με χειμερινές προδιαγραφές. Απλά δεν θέλει να το κινείς μέσα σε πόλη έτσι τουλάχιστον λένε οι έμποροι.

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

εγω raf john το εχω 5 μηνες στο αμαξι μενω αθηνα και το λαστιχο ειναι τρομερο....βεβαια δεν το παω στα ορια πλεον μπαμπας και εχουν κοπει αυτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Διάσταση ελαστικού 215/55/R16.

Έχω διαβάσει τα post, αλλά είμαι λιγάκι μπερδεμένος. Από τις οικονομικές επιλογές που υπάρχουν , τι προτείνετε? Οι καιροί είναι δύσκολοι και θα ήθελα μια αξιολόγηση για τις "φθηνές" εταιρείες. ΠΧ Barum, Kleber, BF Goodrich κλπ. Τις προτείνουν αρκετά ως εναλλακτικές.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαββατοκύριακο που πέρασε πήγα μανη γερολιμενα 820 χιλιόμετρα....τα michelin crossclimate δεν υπάρχουν το τέλειο λάστιχο με εντυπωσίασε το αθόρυβο πέλμα του και το άμεσο ζεσταμα.....το πλακωσα και λίγο σε στροφές άψογο κράτημα χωρίς βέβαια να το φτάσω στα όρια του.......

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , RAF JOHN said:

Που κινείς το αυτοκίνητο εθνική ή μέσα σε πόλη??? Οδηγείς normal ή σφαίρα ???

Αθήνα κυρίως εκτός από δύο φορές το χρόνο που κάνω το καθιερωμένο ταξίδι διακοπών ΒΔ. Ελλάδα

Οδήγηση ....πολύ normal θα έλεγα

Edited by Asterix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε είναι εξαιρετικό το έχω ακούσει και από άλλους..... Ο λόγος που δεν το έβαλα ήταν καθαρά γιατί ήθελα να το αφήσω να κινηθεί στην αγορά για να δω τι παίζει ..... Αλλά τι αρνητικό να έχει αφού είναι michelin

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις επειδή είσαι σε πόλη μέσα θέλεις λάστιχο που να ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα όπως έχω ξαναπεί. Αυτό σημαίνει μαλακή έως μέτρια γόμα. Εγώ θα επέλεγα ένα επώνυμο ελαστικό και ας είναι πιο ακριβό π.χ primacy 3 που είναι εξαιρετικό contact 5 δηλαδή στα 500 ευρώ πάνω κάτω. Μία εναλλακτική λύση που έχεις είναι να αλλάξεις διάσταση και να πας σε 205/55/16, αυτό το κάνουν αρκετοί για να κερδίσουν 200 ευρώ καθώς τα προαναφερθέντα ελαστικά που σου είπα κοστίζουν 300 ευρώ πάνω κάτω... Γνωρίζω πολλούς που έχουν πάει σε αλλαγή διάστασης σε passat. Αλλά θα έχεις ένα άλλο αυτοκίνητο δεν θα είναι τόσο στιβαρό όσο είναι  με το 215 αλλά από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδώσεις δεν έχεις να χάσεις κάτι. Πάντως για μένα οι δυο κορυφαίες μάρκες ελαστικών είναι η michelin και η continental

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Πιστεύω πάντως ότι  δεν είναι σωστό να αλλάξω τη διάσταση, μιας κι απ'όσο έχω δει 205/55/16 είναι η διάσταση που αντιστοιχεί σε σιδερένια ζάντα. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...

Το σίγουρο είναι πως δεν ψάχνω το τέλειο ελαστικό, απλά ψάχνω αυτό που είναι best value for money. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις άλλωστε......και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πληρώσω κάτι ακριβό.

Για το λόγο αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει βάλει κάτι πιο οικονομικό, με το οποίο έμεινε ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Πιο passat έχεις ??? Αν ανοίξεις το πορτάκι που βάζεις βενζίνη αναφέρει διαστάσεις εμένα για παράδειγμα δίνει 2 διαστάσεις 215/55/16 και 205/55/16. Τέλος πάντων ίσως κάποιος να έχει βάλει κάποιο οικονομικό που να είναι σχετικά καλό και να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Πιο passat έχεις ??? Αν ανοίξεις το πορτάκι που βάζεις βενζίνη αναφέρει διαστάσεις εμένα για παράδειγμα δίνει 2 διαστάσεις 215/55/16 και 205/55/16. Τέλος πάντων ίσως κάποιος να έχει βάλει κάποιο οικονομικό που να είναι σχετικά καλό και να το αναφέρει.

passat variant 1.4 (2009)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.

Ηρθε ο καιρος για αλλαγη ελαστικων,θελω την αποψη σας οσων αφορα την διασταση και την εταιρεια που θα επιλεξω.

Διαβαζω οτι πολλοι αλλαξαν διασταση για να γλιτωσουν τα 200 ευρω επιπλεον. Αρνουμε να δωσω το 500αρι για 16αρα ζαντα που με τα ιδια χρηματα παλιοτερα αλλαζα τα 18αρια.Οποτε το σκεφτομαι σοβαρα να προβω σε αυτην την λυση.

Ειναι το 1.4tsi του 2010 και φοραει τωρα 215/55/16 brigestone του 2013.Τα πισω ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και εχουν ακομα γομα.

Το αμαξι κινητε ελαχιστα γιατι υπαρχει μικρο που κινητε αυτο,κανει 2-3 ταξιδια μονο τον χρονο και επειδη υπαρχουν πιτσιρικια στο ταξιδι δεν περναμε τα 130 χιλιομετρα.Βεβαια καποιοες στιγμες μονος που θα το πατησω λιγο αλλα ειναι πραγματικα λιγες οι φορες  και  σε στροφες ακομα λιγοτερες(λογω αυτοκινητου πλεον).

Ειμαι αναμεσα σε goodyear eff, primacy 3 ,,και continental 5 και ειναι ολα κοντα στο 300αρι και με σειρα προτιμησης,τι προτινεται εσεις?

Η αλλη επιλογη ειναι να βαλω 2 καινουργια μπροστα στην υπαρχουσα διασταση(215) και στο επομενο 8μηνο να βαλω και τα αλλα 2,αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να δωσω το 500ρικο.

Υ.Γ αν καποιος που εχει κανει την αλλαγη και μπορει να μας πει τι αλλαγες παρατηρησε θα ημουν υποχρεως.

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά μετά από δύο μήνες με τα καινούρια goodyear eagle f1 asymmetric 3 δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αργούν πολύ να ζεσταθούν έχω κάνει 500 χιλιόμετρα.... είχα τα michelin cross climate σε 215/55/16 και έβαλα 17 ζάντα με 235/45/17 κακός που δεν έδωσα άλλα 100€ για να πάρω πάλι michelin (βλέπεις όταν πας σε πιο φτηνό μετά το μετανιώνεις) ...

 

 

 

Edited by kosigal
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , kosigal said:

Γειά σας παιδιά μετά από δύο μήνες με τα καινούρια goodyear eagle f1 asymmetric 3 δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αργούν πολύ να ζεσταθούν έχω κάνει 500 χιλιόμετρα.... είχα τα michelin cross climate σε 215/55/16 και έβαλα 17 ζάντα με 225/45/17 κακός που δεν έδωσα άλλα 100€ για να πάρω πάλι michelin (βλέπεις όταν πας σε πιο φτηνό μετά το μετανιώνεις) ...

 

 

 

 

 

Αρνούμαι να πιστέψω ότι τα προβλήματά σου

έχουν να κάνουν με την επιλογή της μάρκας των ελαστικών.

Με treadwear 300 και με τα 1600+ κιλά δε γίνεται τα Asymmetric 3 να καθυστερούν στο ζέσταμα.

Καλύτερα τα 100 επιπλέον ευρώ να τα πλήρωνες για να βάλεις τη σωστή διάσταση για το passat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.