Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

13 λεπτά πριν , Γιάννης G said:

Για αυτές τις διαστάσεις δεν έχει όντως διαφορά. Η διάμετρος αλλάζει μόνο 9mm ή 1% οπότε είσαι μιά χαρά. Έχουν Β8?

 

σε  Β5 Β6 και Β7 έχουν  

 

( ο ένας ειναι να πάρει και το Β8 Rline η σε sedan η caravan).  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Γιάννης G said:

Για αυτές τις διαστάσεις δεν έχει όντως διαφορά. Η διάμετρος αλλάζει μόνο 9mm ή 1% οπότε είσαι μιά χαρά. Έχουν Β8?

Έχω την εντύπωση και αν δεν κάνω λάθος και στο Passat B8 σε διάσταση με 16αρα ζάντα σε 215/55/16 βγαίνει.

 

Αν είχες εσύ 16αρα ζάντα και έβαζες 17αρες με 215/45/17 πάλι δεν θα είχες διαφορά.

 

 

Εμένα και στης 16αρες που φοράει , 

 

Σε 215/55/16 και το 205/55/16 είναι πάλι επιτρεπτώ.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 10:35 ΜΜ, OMINUS said:

Έχω την εντύπωση και αν δεν κάνω λάθος και στο Passat B8 σε διάσταση με 16αρα ζάντα σε 215/55/16 βγαίνει.

 

Αν είχες εσύ 16αρα ζάντα και έβαζες 17αρες με 215/45/17 πάλι δεν θα είχες διαφορά.

 

 

Εμένα και στης 16αρες που φοράει , 

 

Σε 215/55/16 και το 205/55/16 είναι πάλι επιτρεπτώ.

 

 

 

 

Στην 16άρα φοράει 215/60/16 είδα

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , Γιάννης G said:

Στην 16άρα φοράει 215/60/16 είδα

60/16? 

 

Τι έτους είναι αν επιτρέπεται? .

 

Γιατί εδώ στην γειτονιά μου όσα έχω δεί Β8 είναι με ίδια διάσταση με του B7

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε άλλες χώρες του εξωτερικού τα passat Β7 από το εργοστάσιο βγαίνουν σε διαφορετική διάσταση ελαστικών.

 

Στα δικά μας πχ στης 16αρες ζάντες είναι με διάσταση 215/55/R16 σε άλλη χώρα είναι με 205/55/R16.

 

Όπως και στην περίπτωση τον χιονολαστιχων η προτεινόμενη διάσταση είναι 205/55/R16 σε άλλες χώρες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , tpap said:

Tο δικό μου το Β7, έχει ζάντα σιδερένια με τάσι και λάστιχο 205/55/16 (έκδοση trendline)

Ακριβώς το ανάποδο έχω εντοπίσει στο εξωτερικό με την μόνη διαφορά ότι εκεί είναι με ζάντα αλουμινίου 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

Ακριβώς το ανάποδο έχω εντοπίσει στο εξωτερικό με την μόνη διαφορά ότι εκεί είναι με ζάντα αλουμινίου 

Οι τοπικές αντιπροσωπειες διαμορφώνουν, κατά την κρίση τους, τους εξοπλισμούς των αυτοκινήτων προκειμένου να τα κάνουν όσο το δυνατό πιο ελκυστικά, με την δυνατό καλύτερη τιμή. Παίζουν πολλά στη διαμόρφωση του εξοπλισμού ενός αυτοκινήτου. Άλλος εξοπλισμός για αντίστοιχο επίπεδο στη Ελλάδα και άλλος πχ στη Γερμανία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα σε Passat B8 Michelin Pilot Sport 225/50/17 και νομίζω ότι άλλαξα αυτοκίνητο....! Τόσο μεγάλη διαφορά από τα Pirelli P7 (215/55/17) που είχα πριν. Δεν συζητάμε καν για το κράτημα σε στεγνό, απλά δεν υπάρχει. Σε βρεγμένο πλησιάζει αυτό του στεγνού. Κορυφαία άνεση και ελάχιστος θόρυβος. Ελπίζω να μην φαγωθούν γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  κύριοι.

 

Τα Dunlop sport maxx RT   (όχι το 2) ποια ειναι η γνώμη σας? 

 

Καλό ελαστικό? Η εχει τίποτα θέματα?

 

Τα εχει βάλει καποιο μέλος να μας πει την άποψη του για το συγκεκριμένο ^_^

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , OMINUS said:

Καλησπέρα  κύριοι.

 

Τα Dunlop sport maxx RT   (όχι το 2) ποια ειναι η γνώμη σας? 

 

Καλό ελαστικό? Η εχει τίποτα θέματα?

 

Τα εχει βάλει καποιο μέλος να μας πει την άποψη του για το συγκεκριμένο ^_^

τα ειχε απο τη μανα του πανω σε μενα πολυ δυνατο θα ελεγα Dunlop SP Sport 01 ειχα τελικα

Edited by passatfsi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Dunlop SP Sport 01 τα έβαλα στο προηγούμενο μου BMW, αποδείχτηκαν άθλια και τα άλλαξα μέσα στο μήνα....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε  για τα SP Sport 01 εχει νομίζω λίγο αρνητική κριτική το συγκεκριμένο ελαστικό :unsure:

 

Εχω διαβάσει και εγω καποια αρνητικά σχόλιο για το συγκεκριμένο.

 

 

Απλος κάποια στιγμή προς το τέλος του χρόνου ειμαι για λάστιχα και επειδή τα Dunlop δεν τα ειχα μεσα στης επιλογές απο αυτα που κοιτάζω, ειπα να δω και τα Dunlop sport maxx RT 

 

Link to comment
Share on other sites

Ps4 αστα dunlop


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου φοράω  4 χρόνια dunlop bluresponse είμαι πολύ ευχαριστημένος τόσο σε στεγνο όσο και σε βρεγμένο οδοστρωμα. Τη θεωρω τίμια πρόταση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , Gianni$ said:

Δες και uniroyal μήπως βγάζει κάτι που σε καλύπτει. Τίμια εταιρεία!

Το uniroyal-rainsport-5 το εχω ως πρώτη επιλογή στο ψάξιμο.

 

Αλλα κοιτάζω και εναλλακτικές στην περίπτωση που όταν ερθει η αλλαγή μην τυχόν και δεν το βρώ..?

 

Οπότε να εχω και καποια ακόμα στα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Στο passat έβαλα τα Falken Ziex ZE310EC σε διάσταση 205/55/16 94Η εδώ και 1000 χλμ περίπου. Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι θετικές, καλύτερο από Pirelli P7 που φορούσα (από το 2017), τουλάχιστον σε αίσθηση. Δείχνει να υπερέχει και σε στεγνό και σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ είναι και κατά πολύ πιο αθόρυβο. Ο χρόνος θα δείξει αν θα κρατήσουν οι επιδόσεις του. Τα pirelli από καινούρια δε με είχαν ικανοποιήσει ιδιαίτερα (έντονο σπινάρισμα ιδίως σε ανηφόρα, υψηλός θόρυβος, όμως εξαιρετική αντοχή παρά τα 40000+ χλμ που είχαν στην πλάτη τους, δεν έδειξαν έντονα σημάδια φθοράς - οπτικά τουλάχιστον).

Edited by tpap
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tpap said:

Στο passat έβαλα τα Falken Ziex ZE310EC σε διάσταση 205/55/16 94Η εδώ και 1000 χλμ περίπου. Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι θετικές, καλύτερο από Pirelli P7 που φορούσα (από το 2017), τουλάχιστον σε αίσθηση. Δείχνει να υπερέχει και σε στεγνό και σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ είναι και κατά πολύ πιο αθόρυβο. Ο χρόνος θα δείξει αν θα κρατήσουν οι επιδόσεις του. Τα pirelli από καινούρια δε με είχαν ικανοποιήσει ιδιαίτερα (έντονο σπινάρισμα ιδίως σε ανηφόρα, υψηλός θόρυβος, όμως εξαιρετική αντοχή παρά τα 40000+ χλμ που είχαν στην πλάτη τους, δεν έδειξαν έντονα σημάδια φθοράς - οπτικά τουλάχιστον).

 

Με το 205/55/16 όλα καλά,  πως ειναι επάνω στο αμάξι? 

Και σαν κόστος θα σου ήρθε πολύ λιγότερο  :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται περισσότερο για το κράτημα και λιγότερο για την διάρκεια ζωής τους, ας κοιτάξει και τα Hankook... Πολύ καλό κράτημα αλλά φαγωνονται γρήγορα...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , OMINUS said:

 

Με το 205/55/16 όλα καλά,  πως ειναι επάνω στο αμάξι? 

Και σαν κόστος θα σου ήρθε πολύ λιγότερο  :wink:

Τη διάσταση αυτή την είχε από το εργοστάσιο (σιδερένια ζάντα trendline), δεν έχω διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργια. Το κόστος ήταν στα 250 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , topmar said:

Για όποιον ενδιαφέρεται περισσότερο για το κράτημα και λιγότερο για την διάρκεια ζωής τους, ας κοιτάξει και τα Hankook... Πολύ καλό κράτημα αλλά φαγωνονται γρήγορα...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Hankook ventus prime3  205/55/16 xl  94V έχω βάλει στο Superb. Εξαιρετικό λάστιχο, αθόρυβο με καλά κρατήματα και καλό φρενάρισμα αλλά λίγο "ευαίσθητα". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σήμερα ξεκίνησε η έρευνα για ελαστικά για το Passat.

Σε διάσταση 215/55/R16 , τα ελαστικά που κλείνω μέχρι στιγμής ειναι στα Hankook-Falken- Brigeston.

 

H τιμες που εχω πάρει σε γενικές γραμμές είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με καταστήματα που εχω μιλήσει.

 

 

Ακόμα και σε αντιπροσωπία που πήρα τιμές δεν έχουν διαφορά με κάποιο κατάστημα από έξω.

 

Μέχρι στιγμής με τα δεδομένα που έχω,  είναι πολύ πιθανόν να τα βάλω σε αντιπροσωπία.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Έκανα 1ο ταξίδι ( 400 + 400 km ) με φρέσκα ( Μάρτιος 2021 ) ελαστικά 215/55R16 93V Uniroyal Rainsport 5.

 

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου.

 

Γενικώς κυκλοφορεί πολύ φρέσκο λάστιχο μιας που οι καταστηματάρχες φαίνεται πως κρατούσαν τις παραγγελίες τους για την περίοδο άρσης του LD. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.