Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

σε μεγαλο διλημμα θα ελεγα  διοτι το ενα ειναι πιο αθορυβο το αλλο πιο οικονομικο στο καυσιμο το αλλο στη βροχη πφφφφ

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 3 αυτών, Hankook....

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , topmar said:

Μεταξύ των 3 αυτών, Hankook....

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ναι αλλα λιγο πιο θορυβωδη και λιγη καταναλωση παραπανω καλα αμελητεα θα ειναι αλλα οκ τα michelin τελευταια τα βαζω  δε με νοιαζει το κοστος απλα να ειναι οκ σαν λαστιχα

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , passatfsi said:

ναι αλλα λιγο πιο θορυβωδη και λιγη καταναλωση παραπανω καλα αμελητεα θα ειναι αλλα οκ τα michelin τελευταια τα βαζω  δε με νοιαζει το κοστος απλα να ειναι οκ σαν λαστιχα

 

Αυτό με τα ταμπελακια Α Β κτλ μην το δένεις σχοινί κορδόνι γιατί με της νέες ταμπέλες στα ελαστικά κάποια δεδομένα έχουν αλλάξει.

 

Εσυ από αυτά τα 3 ποίο έχεις ως πρώτη επιλογή? 

 

Πάντα με τα δικά σου θέλω..

 

 

 

Εγώ ας πούμε (μιας και έχουμε της ίδιες διαστάσεις) κοίταξα χρονολογία και λίγο την τιμή..

 

Εγώ από μάρκες σε 215/55/16

 

Κοιτούσα στης εξής μάρκες.

 

Uniroyal reinsport 5

Hankook vendus prime 3

Dunlop (τα οποία και έβαλα)

 

Και τα falken ziex ze 310 

Που εκεί δυστυχώς όπου και να ζήτησα τα falken όλη ξυνηζαν τα μούτρα... μάλλον λόγο χαμηλής προμήθειας που μπορεί να έχουν τα συγκεκριμένα..?? 

και ίσως για αυτό τα αποφεύγουν να τα φέρνουν 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

 

Αυτό με τα ταμπελακια Α Β κτλ μην το δένεις σχοινί κορδόνι γιατί με της νέες ταμπέλες στα ελαστικά κάποια δεδομένα έχουν αλλάξει.

 

Εσυ από αυτά τα 3 ποίο έχεις ως πρώτη επιλογή? 

 

Πάντα με τα δικά σου θέλω..

 

 

 

Εγώ ας πούμε (μιας και έχουμε της ίδιες διαστάσεις) κοίταξα χρονολογία και λίγο την τιμή..

 

Εγώ από μάρκες σε 215/55/16

 

Κοιτούσα στης εξής μάρκες.

 

Uniroyal reinsport 5

Hankook vendus prime 3

Dunlop (τα οποία και έβαλα)

 

Και τα falken ziex ze 310 

Που εκεί δυστυχώς όπου και να ζήτησα τα falken όλη ξυνηζαν τα μούτρα... μάλλον λόγο χαμηλής προμήθειας που μπορεί να έχουν τα συγκεκριμένα..?? 

και ίσως για αυτό τα αποφεύγουν να τα φέρνουν 

 

 

 

τα michelin τα βγαζω εκτος οποτε μενουν τα αλλα 2 οποτε κλινω στα hankook αν και ειχα εμπειρια απο dunlop ....πιστευω αθορυβα θα ειναι αν δε λαβω υποψη τις καρτελες...απο εγγυηση δεν ξερω ποσο δινει η καθε εταιρεια...για bridgestone τι γνωμη εχετε δεν ακουγονται γενικα αποο κοσμο

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι είναι κακό ελαστικό.

Αλλά και σε αυτό ανέβεις σε τιμή λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τα Dunlop από το μαγαζί που τα έβαλα μου είπαν ότι έχω εγγύηση 1 χρόνο η 20.000 χιλιόμετρα και αν ένα από  λάστιχα πάθει κάτι μου το αλλάζουν (θα πληρώσω την τοποθέτηση και ζυγοσταθμηση )

Σε περίπτωση όμως που υπάρχει ελάττωμα κατασκευαστικό από το εργοστάσιο, εκεί η Dunlop δίνει 4 χρόνια εγγύηση.

 

έτσι μου είπαν.

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε ενδιαφέρουν τα dunlop δες και τα goodyear efficient grip performance 2...ίδια εταιρεία είναι ουσιαστικά, αλλά το goodyear είναι μια γενιά νεότερο...τα έχω ένα χρόνο τώρα και είναι εξαιρετικά

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , passatfsi said:

τα michelin τα βγαζω εκτος οποτε μενουν τα αλλα 2 οποτε κλινω στα hankook αν και ειχα εμπειρια απο dunlop ....πιστευω αθορυβα θα ειναι αν δε λαβω υποψη τις καρτελες...απο εγγυηση δεν ξερω ποσο δινει η καθε εταιρεια...για bridgestone τι γνωμη εχετε δεν ακουγονται γενικα αποο κοσμο

για πιο λογο βγαζεις εξω το μισελεν?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

για πιο λογο βγαζεις εξω το μισελεν?

εκτος οτι ειναι πιο ακριβα...απο κρτικες βλεπω οτι φθειρονται γρηγορα συν οτι γλυστρανε 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , OMINUS said:

Εμένα για τα Dunlop από το μαγαζί που τα έβαλα μου είπαν ότι έχω εγγύηση 1 χρόνο η 20.000 χιλιόμετρα και αν ένα από  λάστιχα πάθει κάτι μου το αλλάζουν (θα πληρώσω την τοποθέτηση και ζυγοσταθμηση )

Σε περίπτωση όμως που υπάρχει ελάττωμα κατασκευαστικό από το εργοστάσιο, εκεί η Dunlop δίνει 4 χρόνια εγγύηση.

 

έτσι μου είπαν.

 

σε εμενα οταν εσκασε το pirelli αλλαχτηκε δωρεαν χωρις να πληρωσω κατι

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , thodoris91 said:

Αφού σε ενδιαφέρουν τα dunlop δες και τα goodyear efficient grip performance 2...ίδια εταιρεία είναι ουσιαστικά, αλλά το goodyear είναι μια γενιά νεότερο...τα έχω ένα χρόνο τώρα και είναι εξαιρετικά

δε με νοιαζει τοσο το κοστος αρκει να μην μετανιωσω οτι γλυτωσα το 50αρι πχ η το 100αρικο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοιταζωντας στο internet το Goodyear  και το dunlop στις ιδιες διαστασεις έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και σε βρεγμένο και σε στεγνό και σε θόρυβο.

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , thodoris91 said:

Αφού σε ενδιαφέρουν τα dunlop δες και τα goodyear efficient grip performance 2...ίδια εταιρεία είναι ουσιαστικά, αλλά το goodyear είναι μια γενιά νεότερο...τα έχω ένα χρόνο τώρα και είναι εξαιρετικά

Ξέρεις μήπως ποτέ βγήκε το sport Bluresponse και ποτε το efficient grip perfomance2 ?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , DubbeR_ChRoniS said:

τι δεικτη φθορας εχουν τα μισελεν τα γκουντγιαρ και τα ντανλοπ?

Κοίτα σύμφωνα με το site της dunlop. Για το δείκτη φθοράς τους γράφει αυτό.

 

Δείκτες φθοράς πέλματος

Τα γράμματα «TWI» δείχνουν τη θέση των δεικτών φθοράς πέλματος του ελαστικού. Θα πρέπει να ελέγχετε τακτικά αυτούς τους δείκτες για να βεβαιώνεστε ότι τα ελαστικά έχουν αρκετό πέλμα. Στις περισσότερες χώρες της ΕΕ, το ελάχιστο βάθος πέλματος είναι 1,6 mm.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , OMINUS said:

Ξέρεις μήπως ποτέ βγήκε το sport Bluresponse και ποτε το efficient grip perfomance2 ?

Το dunlop βγήκε μαζί με το efficient grip performance 1ης γενιάς γύρω στο 2012-13 ....το  efficient grip performance 2 βγήκε το 2020 

Edited by thodoris91
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Το dunlop βγήκε μαζί με το efficient grip performance 1ης γενιάς γύρω στο 2012-13 ....το  efficient grip performance 2 βγήκε το 2020 

 

Δεν έχουν πάντως διαφορές στα χαρακτηριστικά τους? 

Και Παρότι έχουν διαφορές στα Χρόνια το ένα από το άλλο.

H dunlop (αν πούμε ότι είναι του 2012) το κράτησε αρκετά χρόνια στην Αγορά εως και τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η goodyear ισχυρίζεται για 50% μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδοση κ 20% καλύτερο φρενάρισμα στο βρεγμένο άντε βγάλε άκρη... πιστεύω για λόγους μάρκετινγκ δεν έβγαλαν καινούργιο dunlop για να έχει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά η goodyear ως μητρική εταιρεία.. βέβαια κάνουν revisions στη γόμα ένα dunlop του 2012 θα έχει διάφορες από ένα καινούργιο

Edited by thodoris91
Link to comment
Share on other sites

 είναι αλήθεια αυτό που λες, :aww: πράγματι η Goodyear την έχει παραμελημένη λίγο την dunlop εδώ και χρόνια..

 

 

Άβυσσος η ψυχή του marketing....:frantics:

 

 

ΥΓ

 

Πρέπει (Δεν είμαι σίγουρος όμως ) κοιτάζοντας κάποιες φωτογραφίες στο Ίντερνετ,  πρέπει να έκαναν στο bluresponse κάποια στιγμή κάποιο facelift... (αν το πούμε έτσι )

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

στα 400 πηγε συμπεριλαμβανομενου φπα ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση...παει πολυ καλα το αμαξι θα ελεγα χρονολογια ειπαν δεκεμβριος του 2020 αλλα δεν υπαρχει κανενα θεμα ειδικα εγω που ειναι σε κλειστο μερος

IMG20210602134231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.