Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

1 hour ago , passatfsi said:

βεβαια σε ερωτηση στον λαστιχά για το αν ειναι 5 μηνων τα λαστιχα παραγωγης μου εδειξε αυτο

Tyres-not-Orange_700x366.jpg

 

Παίζει μεγάλο η αποθήκευση και το περιβάλλον τον ελαστικών στης αποθήκες που βρίσκετε αποθηκευμένο.

 

Τα περί 3 χρόνον που λέει η Michelin δεν είναι και απόλυτο...

Δεν μπορείς να ξέρεις πως και που τα έχει αποθηκευμένα ο καθένας.

 

 

Έπρεπε να του πεις, αν σου αγωραζα τα λάστιχα αυτά που έβαλα και ήταν χρονολογίας (ας πούμε 2018) σε τι τιμή θα μου τα έδινες??

 

 

 

 

 

 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

ερευνες εδειξαν οτι ενας χρονος αποθηκευσης των ελαστικων ισουται με 3 μερες φορεμενα σε παρκαρισμενο αυτοκινητο εκτεθημενα στον ηλιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ στα 100-130 τρεμει το τιμονι με τα παλια λαστιχα δεν το εκανε βεβαια η θελει παλι ζυγοσταθμιση η θελουν στρωσιμο για καποια χμ τα λαστιχα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , passatfsi said:

εν τω μεταξυ στα 100-130 τρεμει το τιμονι με τα παλια λαστιχα δεν το εκανε βεβαια η θελει παλι ζυγοσταθμιση η θελουν στρωσιμο για καποια χμ τα λαστιχα

 

Κοίτα τον αέρα στα λάστιχα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , OMINUS said:

 

Κοίτα τον αέρα στα λάστιχα για αρχή.

ο αερας ηταν κομπλε απλα ειχε φυγει ενα βαριδι στην πισω ροδα και το φτιαξανε συμβαινουν αυτα λεει συγνωμη ζητησε:unsure: τελος παντων πλεον σταματησε το τρεμουλο μονο στα 100 περιπου ενα ελαχιστο αλλα δεν εχουν στρωθει τα λαστιχα ακομα 

Edited by passatfsi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι συνεχιζει να τρεμει στα 110-130 πιο λιγο βεβαια εχω κανει περιπου 500 χμ με τα νεα ελαστικα κι αλλο στρωσιμο θελουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το στρώσιμο...θεωρώ ότι είτε υπάρχει θέμα ζυγοστάθμισης, είτε θέμα στραβού σκελετού σε κάποιο ελαστικό...εάν το έκανε και πριν ίσως είναι στραβή και κάποια ζάντα

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , passatfsi said:

το αμαξι συνεχιζει να τρεμει στα 110-130 πιο λιγο βεβαια εχω κανει περιπου 500 χμ με τα νεα ελαστικα κι αλλο στρωσιμο θελουν?

 

Της ζάντες πρίν βάλουν τα καινούργια λάστιχα επάνω της έκαναν έλεγχο για το αν είναι στραβες?

 

Από ακρωμπαρα κτλ είναι οκ το αμάξι? 

 

 

Εγώ πάντως έχοντας κάνει 1000 + χιλιόμετρα δεν έχω κάποιο θέμα με τρέμουλο κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

οι ζαντες ειναι οκ τα ακρομπαρα ημιμπαρα θελουν αλλαγη κυριως το μπροστα δεξια και πιο λιγο το αριστερα αλλα ταξιδι κανω δεν εχω θεμα ειπαν

ζυγοσταθμιση δυο φορες εκανα  με τα παλια ελαστικα δεν ειχα θεμα

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Πιθανών ίσως το τρέμουλο να προέρχεται από από εκεί?

 

Αλλιώς τότε κάποιο η κάποια λάστιχα έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, OMINUS said:

Πιθανών ίσως το τρέμουλο να προέρχεται από από εκεί?

 

Αλλιώς τότε κάποιο η κάποια λάστιχα έχουν θέμα.

Στα ακρομπαρα απλά στις λακούβες ακούω χτύπο μπροστά οκ θα τα αλλάξω αλλά τα ελαστικά είναι οκ δε καταλαβαίνω λίγο το τρέμουλο βέβαια απλά λέω θέμα ασφάλειας δεν είναι πάντως

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , passatfsi said:

για τα falken ακουω καλες κριτικες και πιο φτηνα

 

Καλά λάστιχα πράγματι.

 

Άλλα άμα πας και πεις στους λαστιχαδες ότι θέλεις  falken σε κοιτάνε σαν εξωγήινο...:wacko:

 

Μάλλον δεν έχουν μεγάλη προμήθεια από την μαρκα αυτη και την αποφεύγουν   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, passatfsi said:

για τα falken ακουω καλες κριτικες και πιο φτηνα

Τα έχω τοποθετήσει σε επιβατικά μου οχήματα και έχουν πολύ καλό συνδυασμό τιμής απόδοσης...

Θα τα προτιμήσω ξανά...

(σε κάποια polo η απλή σειρά της falken ήταν 1η τοποθέτηση από εργοστάσιο...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει τοποθετήσει κανείς 245/40/19 να μας πει εντυπώσεις? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2021 at 12:58 ΜΜ, Hellas4x4 said:

Τα έχω τοποθετήσει σε επιβατικά μου οχήματα και έχουν πολύ καλό συνδυασμό τιμής απόδοσης...

Θα τα προτιμήσω ξανά...

(σε κάποια polo η απλή σειρά της falken ήταν 1η τοποθέτηση από εργοστάσιο...)

Και στα T-roc 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω λαστιχα λογω πολυετιας στο Passat B8 μου. 01/2018 αδεια, 150hp, περιπου 6,500χλμ το χρονο κανω με ταξιδια μια φορα το μηνα καρδιτσα (συνηθως στην εθνικη το παω 140-160 αλλα γενικα ηρεμος οδηγος) και ελαχιστα χλμ μεσα στην πολη. Διασταση 215/55/17 τωρα εχω τα εργοστασιακα continental premiumcontact 5. Τι προτεινει το γκρουπ? 

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 2:08 ΜΜ, Scarecrow_7 said:

Καλησπερα και απο εμενα! Ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω λαστιχα λογω πολυετιας στο Passat B8 μου. 01/2018 αδεια, 150hp, περιπου 6,500χλμ το χρονο κανω με ταξιδια μια φορα το μηνα καρδιτσα (συνηθως στην εθνικη το παω 140-160 αλλα γενικα ηρεμος οδηγος) και ελαχιστα χλμ μεσα στην πολη. Διασταση 215/55/17 τωρα εχω τα εργοστασιακα continental premiumcontact 5. Τι προτεινει το γκρουπ? 

falken ziex

hankook ventus prime 

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω λαστιχα λογω πολυετιας στο Passat B8 μου. 01/2018 αδεια, 150hp, περιπου 6,500χλμ το χρονο κανω με ταξιδια μια φορα το μηνα καρδιτσα (συνηθως στην εθνικη το παω 140-160 αλλα γενικα ηρεμος οδηγος) και ελαχιστα χλμ μεσα στην πολη. Διασταση 215/55/17 τωρα εχω τα εργοστασιακα continental premiumcontact 5. Τι προτεινει το γκρουπ? 
Καλησπέρα, αν κάνεις 6.500 ΚΜ/έτος, έχεις 26.000 ΚΜ με τα λάστιχα. Γιατί να τα αλλάξεις τόσο νωρίς; Πόσο βάθος πέλματος έχουν;

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγα να τα μετρησω απλα περασε κτεο το αυτοκινητο και μου ειπαν εκει θελουν αλλαγη ειδικα τα μπροστα εχουν φαγωθει και το εγραψαν στις δευτερεουσες ελλειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, μιας και δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα ετησίως, βάλε κάτι οικονομικό.

Οι επιλογές Falken και Hankook είναι καλές για το προφίλ σου.

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2022 at 4:03 ΜΜ, Scarecrow_7 said:

Δεν πηγα να τα μετρησω απλα περασε κτεο το αυτοκινητο και μου ειπαν εκει θελουν αλλαγη ειδικα τα μπροστα εχουν φαγωθει και το εγραψαν στις δευτερεουσες ελλειψεις.

εγω τα ειχα πεντε χρονια με 40κ χμ και λενε καινουρια ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.