Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

18 λεπτά πριν , Devote said:

Έκανα 1ο ταξίδι ( 400 + 400 km ) με φρέσκα ( Μάρτιος 2021 ) ελαστικά 215/55R16 93V Uniroyal Rainsport 5.

 

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου.

 

Γενικώς κυκλοφορεί πολύ φρέσκο λάστιχο μιας που οι καταστηματάρχες φαίνεται πως κρατούσαν τις παραγγελίες τους για την περίοδο άρσης του LD. 

 

Που βρήκες φρέσκα λάστιχα???

 

Εγώ από το πρωί έχω πάρει καμία 10 άρια καταστήματα και όλους που τους ρώτησα μου είπαν ότι έχουν προς το τέλος του 2020 (Δεκέμβριος ) και ότι έχουν  πολλές ελλείψεις σε ελαστηκα και ότι και αυτά έχουν η προμηθευτές τους δεν ξέρουν αν είναι μεσα στου 2021.

 

 

 

Τι τιμή τα έβαλες τα ελαστικά σου αγαπητέ,  για να συγκρίνω τιμές.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Continental premiumcontact 6 ή
Goodyear Efficient grip 2 για το Passat, τη χρήση και τα άλογα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , nikdev said:

Continental premiumcontact 6 ή
Goodyear Efficient grip 2 για το Passat, τη χρήση και τα άλογα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Continental ούτε καν ! Πότε ξανά ! 

 

Για χρήση, σε γενικές γραμμές κυρίως τα χιλιόμετρα είναι στην εθνική, και σε άλογα 122hp.

 

 

Πριν από λίγο πήρα και τιμή για τα nexen από αντιπροσωπία VW.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω βάλει dunlop blue response για 2η φορά και ειμαι ευχαριστημένος και με καλά κρατήματα και στη βροχή.

Link to comment
Share on other sites

 
Continental ούτε καν ! Πότε ξανά ! 
 
Για χρήση, σε γενικές γραμμές κυρίως τα χιλιόμετρα είναι στην εθνική, και σε άλογα 122hp.
 
 
Πριν από λίγο πήρα και τιμή για τα nexen από αντιπροσωπία VW.
 
 

Τα nexen δηλαδη είναι καλυτερα απο αυτα σου γραφω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Τα nexen δηλαδη είναι καλυτερα απο αυτα σου γραφω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για καλύτερο δεν θα το έλεγα, (για ποίο τίμιο ως επιλογή ίσως?)  αλλά το continental το εχω αποκλείσει.
 
Στο nexen μου είπαν ότι είναι πλεον ως ελαστικό πρωτης τοποθέτησης από το εργοστάσιο για τα vw. 
 
Τώρα για το αν το επιλέξω , ακόμα είμαι στο ψάξιμο... 

Θα δω και το Goodyear στην προκειμένη περίπτωση 
Το θέμα φίλε μου είναι άλλο.
Λάστιχα λίγο πολύ κάτι θα βρούμε. Το θέμα είναι να βρούμε σε χρονολογία του 2021?? Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2021 at 1:59 ΜΜ, OMINUS said:

 

Που βρήκες φρέσκα λάστιχα???

 

Εγώ από το πρωί έχω πάρει καμία 10 άρια καταστήματα και όλους που τους ρώτησα μου είπαν ότι έχουν προς το τέλος του 2020 (Δεκέμβριος ) και ότι έχουν  πολλές ελλείψεις σε ελαστηκα και ότι και αυτά έχουν η προμηθευτές τους δεν ξέρουν αν είναι μεσα στου 2021.

 

 

 

Τι τιμή τα έβαλες τα ελαστικά σου αγαπητέ,  για να συγκρίνω τιμές.

 

 

Λοιπόν κατ' αρχάς διόρθωση ... φόρεσα Uniroyal RainSport 5 205/55R16 91V και μου κόστισαν ( περαστικά και ζυγόστάθμιση ) 270 Ε. Στο ίντερνετ τα έβρισκα 220 Ε ( χωρίς περαστικά και ζυγοστάθμιση ) αλλά για εμένα δεν αξίζει καμία διαφορά χρημάτων μπροστά στο λαστιχά μου που του έχω την άνεση να χρησιμοποιώ το ράμπα του και να να τσεκάρω το αμάξι κτλ κτλ ... Ζω σε επαρχία ... αυτά τα πράγματα έχουν σημασία .

 

Ζω στη Δυτ. Μακεδονία ... η σεζόν ( εφοδιασμού ) των "βροχινων" ελαστικών ξεκινά τον Φλεβάρη - Μάρτη ( πιο πριν παίζουν μόνο χιονολάστιχα και allweather ) ... αγόρασα 20 Απριλίου ελαστικά που έγραφαν 8η εβδομάδα του 21. ( fair ). 

 

Προηγούμενο ελαστικό ... Continental  ... πολύ "ξερά" για τα γούστα μου και την οδήγηση μου. Στο τέλος δεν ένοιωθα και ασφαλής. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα goodyear efficient grip performance 2 τα φοράω ένα χρόνο τώρα στο golf κι είναι εξαιρετικά, ίσως και τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει σε 205/55/16...στο μικρό φοράω continental eco contact 6 κι είναι άριστα επίσης, φαντάζομαι τα premium contact θα είναι ένα σκαλί πιο πάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, Continental ούτε εγώ δεν θα έβαζα ξανά...

Τρομερά αναξιόπιστο λάστιχο και με φθορά που χρειάστηκε αντικατάσταση στα 9.000 χλμ... Ίσως να έφταιγε η οδήγηση του αυτοκινήτου κυρίως σε εθνική...

Καλή εμπειρία είχα από τα goodyear (τα οποία τα φόραγε το αμάξι μαμά), hankook (καλή αναλογία τιμής με απόδοση), falken (το ευχαριστήθηκα όσο τίποτα), bridgestone (πολύ καλά αλλά όχι παραπάνω από 2,5-3 χρόνια)...

Προσωπική εμπειρία και γνώμη...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω για ελαστικα και κανεις δεν αναφερει τα μισελεν ειτε τα ps4 ειτε τα primacy4 ειτε τα crossclimate plus που σε αρκετα τεστ βγαινουν πρωτα.απορω πραγματικα γιατι!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , DubbeR_ChRoniS said:

διαβαζω για ελαστικα και κανεις δεν αναφερει τα μισελεν ειτε τα ps4 ειτε τα primacy4 ειτε τα crossclimate plus που σε αρκετα τεστ βγαινουν πρωτα.απορω πραγματικα γιατι!

 

Το ps4 αν έβγαινε σε 215/55/16 θα το έβαζα, αλλά δυστυχώς βγαίνει σε 205/55/16 και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ps4 είναι εξαιρετικά με βάση τα διάφορα τέστ...για τα primacy κρατάω μικρό καλάθι... τουλάχιστον τα primacy 3 που φορούσα ήταν στην καλύτερη μέτρια και σαφώς υπερτιμημένα...μετά από 1.5 χρόνο στο στεγνό η πρόσφυση τους ήταν απαράδεκτη

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 11:19 PM, OMINUS said:

Πάντως σε άλλες χώρες του εξωτερικού τα passat Β7 από το εργοστάσιο βγαίνουν σε διαφορετική διάσταση ελαστικών.

 

Στα δικά μας πχ στης 16αρες ζάντες είναι με διάσταση 215/55/R16 σε άλλη χώρα είναι με 205/55/R16.

 

Όπως και στην περίπτωση τον χιονολαστιχων η προτεινόμενη διάσταση είναι 205/55/R16 σε άλλες χώρες.

 

 

λοιπόν...αυτή τη στιγμή έχω στο πόλο τα goodyear efficiency grip 2 τα οποία είναι και πολύ καλύτερα από κάτι brigestore που είχε πρίν.

Γενικά τα goodyear σου δίνουν μια αίσθηση ασφάλειας αλλά δεν έχεις και τόσο μεγάλη αίσθηση του δρόμου.

Γενικά έγω είμαι κολλημένος με τα pirelli και αρχικά τα pirelli είχα συμφωνήσει να μπούν αλλά τελικά δεν τα είχε και μου άφησε με την ίδια τιμή τα goodyear. Τώρα τα goodyear τα βλέπω σαν μαλακά δεν ξέρω αν θα είναι τόσο ανθεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2021 at 8:44 ΜΜ, OMINUS said:

Το ps4 αν έβγαινε σε 215/55/16 θα το έβαζα, αλλά δυστυχώς βγαίνει σε 205/55/16 και μετά. 

μα αυτη η διασταση δεν ειναι και σπορ ελαστικα αλλα για τουρινγκ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.:ermm:

Και το Dunlop Sport Maxx RT βγαίνει σε 215/55R16 με δείκτη ταχύτητας  93Y. 

 

Μην ξεχνάμε ότι και ο προκάτοχος του ps4 (το sport pilot 3) το έβγαζαν για 16αρες ζάντες σε περίεργα νούμερα. (Ενδεχομένως να έβγαινε και για 15αρα ζάντα σε κάποια συγκεκριμένα νούμερα)

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2021 at 6:54 PM, DubbeR_ChRoniS said:

διαβαζω για ελαστικα και κανεις δεν αναφερει τα μισελεν ειτε τα ps4 ειτε τα primacy4 ειτε τα crossclimate plus που σε αρκετα τεστ βγαινουν πρωτα.απορω πραγματικα γιατι!

 

Με την τιμή που έχουν εγώ δεν απορώ... Είναι συνήθως τα πιο ακριβά από τα λάστιχα ίδιας κατηγορίας...

Επίσης (προσωπική εμπειρία και άποψη) τα michelin "καίγονται" γρήγορα στις θερμοκρασίες και τους δρόμους της Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα  τιμές για κάποια ελαστικά ακόμα .

 

Hankook ventus prime 3 420€ 

Dunlop sport bluresponse 395€ 

Uniroyal raine sport 5 365€

 

Ποιο θα λέγατε εσείς? 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

εχω τα cinturato p7 τα οποια μου εχουν σκασει 2 φορες τα εχω απο το καλοκαιρι του 16 και μου παν δεν χρειαζονται αλλαγη επειδη κανω λιγα χμ και το εχω σε γκαραζ αλλα τα φοβαμαι γτ ψιλογλυστρανε στο φρεναρισμα...τι λετε να βαλω κατι καλο θελω τα ρημαδια τα pilot sport δε βγαινουν στι διαστασεις μου

εχω δει για

michelin primacy 3 και 4

dunlop blue response και rt maxx

continental sport contact 6

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλά πράγματα η επιλογή ελαστικών, τι δύναμη έχει το αυτοκίνητο, τι τύπος οδηγού είσαι, πόσα ΚΜ χρήσης το χρόνο κλπ.

Σύμφωνα με την άποψή μου, τα Michelin Primacy και το Dunlop Blue Response είναι ελαστικά Touring, για οικογενειακές βόλτες σε μέτριας δύναμης αυτοκίνητα (έως 150 ΗΡ), με μεγάλη διάρκεια ζωής.

Τα Dunlop RT Maxx και Continental Sport Contact 6, απευθύνονται σε πιο σπορτιφ οδηγούς και πιο δυνατά οχήματα, με μικρότερη χιλιομετρική απόδοση.



Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , topmar said:

Εξαρτάται από πολλά πράγματα η επιλογή ελαστικών, τι δύναμη έχει το αυτοκίνητο, τι τύπος οδηγού είσαι, πόσα ΚΜ χρήσης το χρόνο κλπ.

Σύμφωνα με την άποψή μου, τα Michelin Primacy και το Dunlop Blue Response είναι ελαστικά Touring, για οικογενειακές βόλτες σε μέτριας δύναμης αυτοκίνητα (έως 150 ΗΡ), με μεγάλη διάρκεια ζωής.

Τα Dunlop RT Maxx και Continental Sport Contact 6, απευθύνονται σε πιο σπορτιφ οδηγούς και πιο δυνατά οχήματα, με μικρότερη χιλιομετρική απόδοση.



Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

1.6 fsi ειναι....κυριως πλεον το χουμε για μακρινες αποστασεις και πιο λιγο μες στην πολη πιο σπανια δλδ το χρονο λιγα χμ πλεον ουτε 5000 σε γκαραζ ειναι το αμαξι απλα φοβαμαι τα τωρινα και θελω να τα αλλαξω

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα δεδομένα, βάλε κάτι πιο VFM ελαστικό, όπως Hankook.

Στείλε διαστάσεις ελαστικού...

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , topmar said:

Για αυτά τα δεδομένα, βάλε κάτι πιο VFM ελαστικό, όπως Hankook.

Στείλε διαστάσεις ελαστικού...

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

215/55 r16

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , passatfsi said:

215/55 r16

 

 

Έχουμε την ίδια διάσταση.

 

Εγώ είμαι ανάμεσα στα

 

dunlop sport bluresponse.

Hankook ventus prime 3.

Uniroyal rain sport 5.

 

Αρκεί βέβαια να βρω κάποιο από τα παρακάτω σε φρέσκια παρτίδα του 2021.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.