Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

Ηγηκεν η ωρα να αντικαταστησω τα ελαστικα του Passat μου (1.6Fsi)...Τα χιλιομετρα σε γενικες γραμμες που κανουμε(οδηγει και η συζηγος-με βαρυ ποδι οπως κι εγω(!) ειναι περιπου 1000 χλμ το μηνα.Ειμαι ελαφρως προβληματισμενος με οσα ακουω και διαβαζω,οχι μονο στο Forum αλλα και αλλου.Ειμαι μεταξυ των παρακατω,και θα ηθελα την γνωμη σας φιλοι μου:

1.MICHELIN Primacy HP,

2.MICHELIN Pilot Super Sport,

3.Continental ContiPremiumContact 5 και

4.Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2.

Βεβαια καθε αλλη προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω...

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι δεν θελω να ξεφυγω απο τρα 600-700 ευρω...

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

νομιζω 215/55 16 ειναι η μανισια διασταση ε; αν ναι τοτε μπορεις να βαλεις και 205/55 16 δεν ειναι μεγαλη η διαφορα, το εχουν κανει πολυ. που ειναι πολυ πιο φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre

-11 mm έχει διαφορά στο προφίλ το 205

Το 205 το φοράει η vw σε σιδερένια ζάντα 6.5 ιντσών ενώ το 215 σε 7 ιντσών αλουμινίου.

Εγώ θα προτιμούσα την οεμ διάσταση σε 215/55/16 με michelin primacy.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω.ειναι -1.74% απο το κανονικο. απ οτι ξερω μπορεις να αλλαξεις τη συνολικη διαμετρο της ροδας μεχρι 3- 4% χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα. εγω αυτο εκανα. τα χιονολαστιχα μου ειναι 205/55 16 και δεν εχω καποιο προβλημα. αλλα εβαλαν και γνωστοι μου σε καλοκαιρινα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...Φιλε 1.6Tdi το σκεφτηκα για αλλαγη προφιλ αλλα δεν θελω να χαλασω την αισθηση του αυτοκινητου στα χερια μου(που νομιζω θα εχει καποια διαφορα).Φιλε Professor το εχω ως πρωτη επιλογη απ οτι βλεπεις...Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

 Παρήγγειλα Dunlop Sport Maxx RT, στα 585 η τετράδα τοποθετημένα,  καλά ειναι? Σαν λαστιχο είναι οσο καλό λέει?

 

Σε Passat 1.4 Tsi, 215/55/16 η διάσταση

Edited by FonLibe
Link to comment
Share on other sites

 Παρήγγειλα Dunlop Sport Maxx RT, στα 585 η τετράδα τοποθετημένα,  καλά ειναι? Σαν λαστιχο είναι οσο καλό λέει?

 

Σε Passat 1.4 Tsi, 215/55/16 η διάσταση

 

 

Μια χαρα τιμη ειναι. Εγω στην ιδια διασταση εβαλα τα dunlop sport bluresponse στα 530 ευρω (με κατι επισκευες στις ζαντες και ευθυγραμμιση πηγαν ολα μαζι  580 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Dunlop SP 235/45/17 540€. Τελικά οι τιμές με τα μεγέθη καμιά φορά δεν έχουν τόσο διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Hankook Ventus V12 Evo 2 K120   235/45 ZR17 97Y XL VSB

καλό και πολύ τίμιο λάστιχο από την καινούρια γκάμα της hankook 

400 ευρώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα και εγώ τα καινούργια μου λάστιχα στην μαμά διάσταση 215/55/16. Έβαλα  τα primasy 3, σε μερικές μέρες θα αναφέρω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να εχω την αποψη σας και την εμπειρία σας στο τι λάστιχα να πρότειμησω ;

Λοιπον η απορία μου ειναι , αξιζει να δωσεις λεφτα για λάστιχα "κινεζικά, ιαπωνικά , ρωσικά κλπ" γενικος οχι ευρωπαϊκά ;

Π.χ ενα καλο επώνυμο ελαστικό εχεις μεγαλη τιμή και επίσης καλη βαθμολογία σε καταναλωση , στο βρεγμένο , και στον θόρυβο .

Επίσης ενα μη επώνυμο ελαστικό εχει επίσης πολυ καλη βαθμολογία στα προαναφερθέντα αλλα ειναι μια μάρκα κινεζική κορεατική κλπ ενώ η τιμή ειναι η μιση απο τα επώνυμα.

Λοιπον οι διαφορες ευρωπαϊκά και μη ευρωπαϊκά ποιες ειναι ;

Και βεβαια αν ειναι το ιδιο καλα οπως τα ευρωπαϊκά ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Ιαπωνία δεν θα έπρεπε να υπάρχει στη λίστα σου, είναι κορυφαία με ίδιο ή ανώτερο επίπεδο τεχνογνωσίας κ ποιότητας ΗΠΑ/Ευρώπης, βλέπε Bridgestone, Yokohama, Toyo, εκτός κ αν αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο λάστιχο για το οποίο δεν έχεις ακούσει καλά λόγια.

Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς, θα βρεις από κάθε χώρα κ κορυφαία κ χάλια λάστιχα. Καλό είναι αν ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις λάστιχα να κατασταλάξεις σε 2-3 αφού ψάξεις στα επίσημα sites της κάθε εταιρείας να ταιριάζει στις απαιτήσεις κ στη χρήση που θα κάνεις κ μετά μπορεί ο καθένας να σου πει γνώμη αν το έχει δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα καιρο μεχρι να άλλαξω λάστιχα η αληθεια ειναι , το αμαξι που οδηγαω φοραει κολο νουμερο 195/55/15 , ξερω οτι για ενα καλο λάστιχο μάρκας θελω 400 + , σημερα το απογευμα έψαξα στο elastikaonline και ειδα οτι ενα καλο λάστιχο να μιλησω και συγκεκριμένα αμα επιτρεπετε τις Michelin εκανε γυρο στα 430 το σετ ενώ ενα τις goodride εκανε την μιση τιμή με ακριβος τα ιδια αποτελεσματα σε απόδοσης καταναλωση βροχή ηχορύπανση .

Μετα έψαξα και αλλες εταιρίες και ολες η εταιρίες που ειναι ευρωπαϊκές ηταν ολες ακριβές .

Γιαυτο και ρωταω τοσο γενικα αμα τα μη ευρωπαϊκά λάστιχα ειναι τι ´πλακασ´ να το πω ;;;

Εχεις καμια αποψη γιαυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις σωστά και καλα λάστιχα. Είναι αυτά που σε συνδέουν με το δρόμο. Όχι τσιγκουνιές εκεί καθώς οι κακοτοπιές παραμονεύουν

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια , η αληθεια ειναι οτι πληρώνεις περνεις , αυτη την στιγμη φοραω Sava μονο και μονο επειδη ηταν φθηνά και ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ . Ευχαριστημένος ; Αρκετα μπορω να πω , καταναλωση:F βρεγμένο :c . Εμεινα ευχαριστημένος η αληθεια ειναι τι σε βρεγμένο τι σε στεγνό μπαινει τάπα πραγματικα. Το μονο κακο , ζεσταμαααα παιδιαααα πολυ ζεσταμαααα για να λειτουργήσουν σωστα . Και αναρωτιέμαι επειδη τι; Ειναι ευρωπαϊκά ; Εδωσα 280 απο το να δωσω 420 για Michelin.

Και αναρωτιέμαι ;

Γιατι να μην παρω λάστιχο με επίδοσης Michelin, απο Κορέα , απο Ρωσία , απο Κίνα κλπ ;;;

Υ.Γ τι περίεργος που ειμαι ρε παιδακι μου

Link to comment
Share on other sites

Τα SAVA που έβαλες είναι θυγατρική εταιρία της good year και τα λάστιχα είναι κούτσουρα (πάρα πολύ σκληρά). Για να τα ζεστάνεις πρέπει να πας ταξίδι. Η διαφορά του ευρωπαικού ελαστικού απο το κινέζικο είναι οι πιστοποιήσεις που στα περισσότερα κινέζικα δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βλεπετε για kormoran? Τα εχω στην λιστα μου γοα τους επομενους μηνες και ειναι πολυ φθηνα για την ποιοτητα τους! Και θηγατρικη της michelin ;-)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο δικό μου έβαλα τα Dunlop Blue response πριν ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα SAVA που έβαλες είναι θυγατρική εταιρία της good year και τα λάστιχα είναι κούτσουρα (πάρα πολύ σκληρά). Για να τα ζεστάνεις πρέπει να πας ταξίδι. Η διαφορά του ευρωπαικού ελαστικού απο το κινέζικο είναι οι πιστοποιήσεις που στα περισσότερα κινέζικα δεν υπάρχουν.

Ισχυει οτι ειναι κούτσουρα οταν ειναι κρυα , τον χειμωνα ειδικα θελει προσοχή γιατι σε διαδρομές μεσα στην Αθηνα δεν ζεστενονται ποτε . Απο οτι βλεπω και εσεις δεν τα πολυ εμπιστεύεστε τα μη ευρωπαϊκά ελαστικά!!! Σωστο ; Λαθος ; Δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thodoris_polo said:

 Απο οτι βλεπω και εσεις δεν τα πολυ εμπιστεύεστε τα μη ευρωπαϊκά ελαστικά!!! Σωστο ; Λαθος ; Δεν ξερω

Εδώ και χρόνια δουλεύω στο μαγαζί ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ (KUMHO - HANKOOK)

Δεν έχω ούτε έναν δυσαρεστημένο πελάτη (ειδικά από τα KUMHO)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.