Jump to content
hellas1983

Θορυβος Απο Πισω Αριστερα (Ταπα Βενζινης)

Recommended Posts

Kalimera

exw to teleftaio Passat 1.4DSG to opoio phra prin 1 mhna apo ton gratsia

apo thn prwth stigmh akouga periodika ena thoryvo apo ton xwro pisw aristera

phga sto gratsia kai mou eipe pws einai apo thn tapa venzinhs kai oti polla passat to parousiazoun ayto

oti den yparxei provlima alla den episkevazetai kiolas

na shmeiwsw oti to provlima den einai synexes alla allote parousiazetai o thorivos kai allote oxi

telos na anaferw pws thn teleftaia fora pou eixa ton thorivo stamathsa anoixa thn tapa benzinhs kai akousa san na vgainoun pepiesmena aeria

kanenas omoiopathis?????

Kamia gnwmh???

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Δεύτερον, βάση των κανονισμών του φόρουμ, πρέπει να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες... :o

Όσον αφορά το πρόβλημά σου, η τάπα μας είναι δεξιά. Αν ο θόρυβος ακούγεται από αριστερά, πως μπορεί να είναι η τάπα? Θα βοηθούσε να μας πεις και τι θόρυβος είναι (προσπάθησε να τον περιγράψεις). Να σε ρωτήσω και το άλλο... Πως μπορεί να κάνει θόρυβο μια τάπα? Κουνιέται? Δεν σφύγγει? Πως ασφαλίζει αν κουνιέται? Λίγο περίεργο μου ακούγεται το όλο θέμα. Αν θέλεις περιέγραψέ μας λίγο καλύτερα το πρόβλημα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρόβλημά σου, η τάπα μας είναι δεξιά. Αν ο θόρυβος ακούγεται από αριστερά, πως μπορεί να είναι η τάπα? Θα βοηθούσε να μας πεις και τι θόρυβος είναι (προσπάθησε να τον περιγράψεις). Να σε ρωτήσω και το άλλο... Πως μπορεί να κάνει θόρυβο μια τάπα? Κουνιέται? Δεν σφύγγει? Πως ασφαλίζει αν κουνιέται? Λίγο περίεργο μου ακούγεται το όλο θέμα. Αν θέλεις περιέγραψέ μας λίγο καλύτερα το πρόβλημα.. :)

για αντιστοιχο πρόβλημα για τριγμό που είχα στο πολάκι......

ένας τεχνικός που είπε πως ίσως είναι κάτι εσωτερικά του ρεζερβουάρ.....η αντλία νομίζω...η κάτι τέτοιο , δεν θυμάμε ακριβώς γιατι τελικά διαπιστώθηκε πως το πρόβλημα είναι από αλλού....

το θέμα είναι οτι πίεζε από κατω σε ένα σημείο το ρεζερβουάρ και ακουγόταν ένας θόρυβος....

μήπως αυτό ήθελαν να σου πουν...και ότι για το κοπάκι...

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχήν σόρυ για τους λατινικούς χαρακτήρες και το μπέρδεμα με αριστερα και δεξια νωρίτερα!!! :lol:

Ο Γκρατσίας μου είπε ότι φταίει το σύστημα εξαερισμού βενζίνης! και ότι ειναι γνωστό πρόβλημα που δεν επισκευάζεται αλλα να μην ανησυχώ!!

Η ειρωνία είναι πως δεν το χω ούτε μήνα!!!!!!

Όταν λοιπόν κάποια στιγμή άκουγα τον θόρυβο (ο οποίος δεν είναι συνεχόμενος αλλα άλοτε τον κάνει και άλλοτε όχι) πήγα και άνοιξα την τάπα της βενζίνης(όχι το καπάκι αλλα την τάπα!) και έβγαλα αέρια νομίζω παραπάνω του κανονικού (αφου λογικό είναι να έχει κάποια πεπιεσμένα αέρια αλλα όχι σε αυτό το σημείο)

Η Καρέντα που ρώτησα μου είπαν ότιθ δεν τους εχει εμφανιστει τέτοιο πρόβλημα!!

Οπότε ή η Καρέντα πουλάει σε κουφούς :) ή με κοροιδεύούν απο τον Γκρατσία :lol:

Κανένας ομοιοπαθής τωρα που εγινα πιο αναλυτικός?????

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχήν σόρυ για τους λατινικούς χαρακτήρες και το μπέρδεμα με αριστερα και δεξια νωρίτερα!!! :lol:

Ο Γκρατσίας μου είπε ότι φταίει το σύστημα εξαερισμού βενζίνης! και ότι ειναι γνωστό πρόβλημα που δεν επισκευάζεται αλλα να μην ανησυχώ!!

Η ειρωνία είναι πως δεν το χω ούτε μήνα!!!!!!

Όταν λοιπόν κάποια στιγμή άκουγα τον θόρυβο (ο οποίος δεν είναι συνεχόμενος αλλα άλοτε τον κάνει και άλλοτε όχι) πήγα και άνοιξα την τάπα της βενζίνης(όχι το καπάκι αλλα την τάπα!) και έβγαλα αέρια νομίζω παραπάνω του κανονικού (αφου λογικό είναι να έχει κάποια πεπιεσμένα αέρια αλλα όχι σε αυτό το σημείο)

Η Καρέντα που ρώτησα μου είπαν ότιθ δεν τους εχει εμφανιστει τέτοιο πρόβλημα!!

Οπότε ή η Καρέντα πουλάει σε κουφούς :) ή με κοροιδεύούν απο τον Γκρατσία :lol:

Κανένας ομοιοπαθής τωρα που εγινα πιο αναλυτικός?????

κατα πάσα πιθανότητα....

όλα τα προβλήματα επισκευάζονται......... ειδικά σε αμάξι ένα μήνα....!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο θόρυβος προέρχεται από την ανάρτηση?Το έλεγξαν?Ακούγεται από το εσωτερικό του αυτοκινήτου ή απέξω?Πρέπει να βάλεις κάποιον πίσω για να προσδιορίσει ακριβώς το σημείο από το οποίο προέρχεται ο θόρυβος.Τέλος έλεγξε την πίσω τάβλα ίσως να μην έχει κάτσει καλά από το εργοστάσιο και έτσι να παράγει κάποιο θόρυβο ιδίως όταν πέφτεις σε λακούβες.Επίσης παρέλειψα να πω ότι όταν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο ακούγεται από πίσω ένα κλάκ κατά το ξεκίνημα από τα τακάκια των φρένων.Μήπως πρόκειται γι΄αυτόν τον θόρυβο?Πάντως για θόρυβο από το ρεζερβουάρ σε passat πρώτη φορά ακούω. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για θόρυβο από το ρεζερβουάρ σε passat πρώτη φορά ακούω. :)

+100000

Όπως λέει και ο Γιώργος (Professor), μήπως πρέπει να τον ψάξεις και σε άλλα μέρη του αυτοκινήτου τον θόρυβο? Εσύ πιστεύεις ότι είναι από το ρεζερβουάρ ή έτσι σου είπαν από την αντιπροσωπεία? Πάντως να κάνει θόρυβο το σύστημα εξαέρωσης του ρεζερβουάρ, το ακούω πρώτη φορά, όχι μόνο για Passat, αλλά για οποιαδήποτε μάρκα και μοντέλο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω ενα παρομοιο στο πολακι μου.

πιο πολυ μοιαζει σαν να φουσκωνει/ξεφουσκωνει το ντεποζιτο γιατι η ταπα βενζινης δεν αφηνει τα αερια να φυγουν.

δοκιμασα να αφαιρεσω την ταπα για 1-2 μερες και ο ηχος τελος.

αλλαξα ταπα και υσηχασα

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε έναν θόρυβο που γίνεται πίσω δεξιά σαν "τσικ τσικ" τον κάνει και το δικο μας πασσατ αλλα οχι σε μικρες ταχύτητες,ας πουμε με 120 δεν το κάνει,απο 160-170 και πάνω είναι έντονο και σπαστικό :nea:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά το έχω και εγώ αυτό το θέμα, ακούγεται συνήθως σταματημένος και σε ταχύτητες ως 30-40, νομίζεις πως βγαίνει μέσα από τον χωρο αποσκευών ή πάνω από τα πίσω προσκέφαλα και ο θόρυβος είναι μηχανικός και μοιάζει πολύ όπως όταν ανεβαίνει-κατεβαίνει ένα ηλεκτρικό παράθυρο... τι λέτε να είναι? πρόβλημα δεν βγάζει στο διαγνωστικό...

Edited by vagelis287
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με αυτό που ακούγετε πίσω σαν βαλβίδα ηλεκτρική και διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα και μετά από λίγο τα ίδια.
Στην αρχή άλλαξα την τάπα βενζίνης και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.
Στην συνέχεια άλλαξα αντλία και το εγκεφαλάκι και φυσικά χωρίς αποτέλεσμα.
ο ήχος ξεκινά μετά από 15-20 λεπτά οδήγησης :fpc:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.