Jump to content
Mist

Τα 6Άρια (Εντυπώσεις Κατόχων Του Golf Vi)

Recommended Posts

......................... ειναι συνολικα πολυ ποιοτικο και το ΜΟΤΕΡ ειναι ολα τα λεφτα. ............................

Ε ρε τι μοτερ βγαζει η σκοντα!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

καλα...ποιος την χ..ζει την εκπτωση? Τα δυο χρονια ειναι ολα τα λεφτα.

Πάνο το αυτοκίνητο το πλήρωσες όταν ήταν στο τελωνείο;

Μου είπαν ότι ήρθε το δικό μου και είναι τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και μια εβδομάδα μου έχει έρθει το golf 6 και βρίσκομαι στην φάση του στρωσίματος τώρα.. Ο πωλητής μου είπε ότι για να το στρώσω τα πρώτα 1000km να μην το ζορίζω πολύ και να μην το ανεβάζω πάνω από 3500-4000 στροφές.. Εσείς θεωρείτε ότι αρκούν τα 1000km για το στρώσιμο γιατί για να πω την αλήθεια μου φαίνονται λίγα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και μια εβδομάδα μου έχει έρθει το golf 6 και βρίσκομαι στην φάση του στρωσίματος τώρα.. Ο πωλητής μου είπε ότι για να το στρώσω τα πρώτα 1000km να μην το ζορίζω πολύ και να μην το ανεβάζω πάνω από 3500-4000 στροφές.. Εσείς θεωρείτε ότι αρκούν τα 1000km για το στρώσιμο γιατί για να πω την αλήθεια μου φαίνονται λίγα..

Σε πέντε διαφορετικούς να πας 10 διαφορετικα πράγματα θα σου πουνε! Εμενα μου είπε για 1500χμ όχι πάνω απο 4500 στροφες!

Εγώ το στρώνω ακολουθώντας τη μέθοδο του SKI:

Εγώ το έστρωσα έτσι

1.Μέχρι 2000χλμ προοδευτικά εως 3000-3500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

2.από 2000-3000 προοδευτικά εως 3500-4000στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

3.από 3000-4000 προοδευτικά εως 4000-4500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

4.από 4000-5000 προοδευτικά εως 4500-5000στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

5.από 5000-6000 προοδευτικά εως 5000-5500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

δουλεψέ το σε όλες τις ταχύτητες και σε όλες τις στροφές μέχρι το κάθε όριο (αποφεύγοντας να ανοίγεις 1η-2α) πχ 2α-3η,την επόμενη φορά άνοιξε 3η-4η κτλ

καλό ζέσταμα στα πρώτα χιλιόμετρα και όχι μόνο 2-3 λεπτά, για να ζεσταθούν καλά και τα λάδια και χαμήλωμα ρυθμού οδήγησης μετά απο ταξίδι καθώς επιστρέφεις σε κατοικημένη περιοχή άστο 2-3 λεπτά στο ρελαντί και σβήστο.

Εγώ άλλαξα τα πρώτα λάδια στα 7.500χλμ όχι λόγο οικονομίας αλλά για να στρώσει με τα μαμά λάδια αλλά και για να κάνουν τα λάδια τον κύκλο τους περίπου 5000-6000χλμ.

Επίσης μάλλον το στρώσιμο προβλεέπται η πιο οικονομική περίοδος αφου οταν αρχίζεις και το πατάς.....

Το μόνο που δε μπορώ να ακολουθήσω στην όλη διαδικασία είναι ο χρόνος που το αφήνω πριν το σβήσω όταν δεν είμαι σε ελεγχομενο περιβάλλον. Για παραδειγμα οταν σταματαω στο περίπτερο δε μπορω να περιμένω 3 λεπτα για να το ξαναναψω σε 1 λεπτό. Οταν γυρνάω σπίτι το αφήνω να λειτουργήσει κανα 5 λεπτο.

Α και για να μη με κύνηγας σου λέω τι κάνω εγώ! Τώρα η απόφαση είναι δική σου καθως αν διαβάσεις μέσα στο φορουμ θα δεις πολλές διαφορετικές αποψεις!

Edited by kalagio
Link to comment
Share on other sites

Σε πέντε διαφορετικούς να πας 10 διαφορετικα πράγματα θα σου πουνε! Εμενα μου είπε για 1500χμ όχι πάνω απο 4500 στροφες!

Εγώ το στρώνω ακολουθώντας τη μέθοδο του SKI:

Εγώ το έστρωσα έτσι

1.Μέχρι 2000χλμ προοδευτικά εως 3000-3500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

2.από 2000-3000 προοδευτικά εως 3500-4000στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

3.από 3000-4000 προοδευτικά εως 4000-4500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

4.από 4000-5000 προοδευτικά εως 4500-5000στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

5.από 5000-6000 προοδευτικά εως 5000-5500στροφές σε μικτό κύκλο οδήγησης

δουλεψέ το σε όλες τις ταχύτητες και σε όλες τις στροφές μέχρι το κάθε όριο (αποφεύγοντας να ανοίγεις 1η-2α) πχ 2α-3η,την επόμενη φορά άνοιξε 3η-4η κτλ

καλό ζέσταμα στα πρώτα χιλιόμετρα και όχι μόνο 2-3 λεπτά, για να ζεσταθούν καλά και τα λάδια και χαμήλωμα ρυθμού οδήγησης μετά απο ταξίδι καθώς επιστρέφεις σε κατοικημένη περιοχή άστο 2-3 λεπτά στο ρελαντί και σβήστο.

Εγώ άλλαξα τα πρώτα λάδια στα 7.500χλμ όχι λόγο οικονομίας αλλά για να στρώσει με τα μαμά λάδια αλλά και για να κάνουν τα λάδια τον κύκλο τους περίπου 5000-6000χλμ.

Επίσης μάλλον το στρώσιμο προβλεέπται η πιο οικονομική περίοδος αφου οταν αρχίζεις και το πατάς.....

Το μόνο που δε μπορώ να ακολουθήσω στην όλη διαδικασία είναι ο χρόνος που το αφήνω πριν το σβήσω όταν δεν είμαι σε ελεγχομενο περιβάλλον. Για παραδειγμα οταν σταματαω στο περίπτερο δε μπορω να περιμένω 3 λεπτα για να το ξαναναψω σε 1 λεπτό. Οταν γυρνάω σπίτι το αφήνω να λειτουργήσει κανα 5 λεπτο.

Α και για να μη με κύνηγας σου λέω τι κάνω εγώ! Τώρα η απόφαση είναι δική σου καθως αν διαβάσεις μέσα στο φορουμ θα δεις πολλές διαφορετικές αποψεις!

Αυτό έλειπε να σε κυνηγήσω κιόλας που μου είπες την άποψή σου!! Σ' ευχαριστώ..! ...Βέβαια αποκλείεται να αντέξω μέχρι τα 6000km για να δω τι ψάρια πιάνει το golfaki, γιατί για τα δεδομένα τα δικά μου αυτά ισοδυναμούν με 5 μήνες περίπου επειδή κινούμαι και με άλλο αμάξι.. Πάντως για την πρώτη αλλαγή λαδιών το έχω κι εγώ στα υπόψιν να το κάνω στα 5000-10000km.. Τώρα όσο για τον χρόνο που αφήνω τον κινητήρα πριν τον σβήσω, λέω να το εφαρμόζω αυτό που λες, όταν βέβαια μου το επιτρέπει και ο χρόνος..!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το στρώνω ακολουθώντας τη μέθοδο του SKI:

εγώ με την μεθοδο του ξεσκι:

στα 2500 είχα ηδη πρόγραμμα ...emoticon_42.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χθες Golf 1.4 Tsi 160 Highline. To πήρα μεταχειρισμένο με 45.000 km και την πρώτη μέρα έκανα 700 km.

Ιωάννινα-Αθήνα μέσω Εγνατίας και εθνικής οδού. Το αμάξι τέλειο! Τα 700 km τα έκανα σε 5 ώρες και 40 λεπτά με μέση ταχύτητα 125 km/h και κατανάλωση 10,2 lt/100 km.

Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από 4/05/2011 Golf 1.4 Tsi 160 R-line άσπρο με ηλιοροφη , RCD510 και πίσω φανάρια LED. Εγώ την πρώτη μέρα έκανα 130km , μέσα σε 4 μέρες έκανα 500kmέκανα και μέχρι σήμερα 750 km.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο!!Να το χαρείς μιας και είχες και την τύχη να το πάρεις

αφού βγήκε το πακέτο R-Line :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο!!Να το χαρείς μιας και είχες και την τύχη να το πάρεις

αφού βγήκε το πακέτο R-Line :thumbsup:

Σε ευχαριστώ πολύ να ‘σαι καλά και καλές βόλτες..!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από 4/05/2011 Golf 1.4 Tsi 160 R-line άσπρο με ηλιοροφη , RCD510 και πίσω φανάρια LED. Εγώ την πρώτη μέρα έκανα 130km , μέσα σε 4 μέρες έκανα 500kmέκανα και μέχρι σήμερα 750 km.

sygnwmi gia ta greeklish alla eimai sti douleia kai to pc den exei ellinika!!!an katalava kala einai manual kai oxi dsg swsta? exei sportseats to manual giati an deis ton katalogo mono sto dsg7 ta exei!! kai me tis petalieres ti paizei? tis eixe i prepei na pas na tis valeis meta? o antiproswpos den gnwrizei na mou apantisei

Link to comment
Share on other sites

sygnwmi gia ta greeklish alla eimai sti douleia kai to pc den exei ellinika!!!an katalava kala einai manual kai oxi dsg swsta? exei sportseats to manual giati an deis ton katalogo mono sto dsg7 ta exei!! kai me tis petalieres ti paizei? tis eixe i prepei na pas na tis valeis meta? o antiproswpos den gnwrizei na mou apantisei

Ευχαριστώ πολύ όλους…!

Λοιπόν το golfaki είναι manual. Τώρα για τα πετάλια και για sportseats πρέπει να μου το αναλύσεις λίγο περισσότερο γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς ..

Link to comment
Share on other sites

Πεταλιέρες και καθίσματα σύμφωνα με την επίσημη μπροσούρα αποτελούν μέρος του επιπλέον

πακέτου R-Line plus που έχει να κάνει με τον εσωτερικό διάκοσμο..

Link to comment
Share on other sites

Πεταλιέρες και καθίσματα σύμφωνα με την επίσημη μπροσούρα αποτελούν μέρος του επιπλέον

πακέτου R-Line plus που έχει να κάνει με τον εσωτερικό διάκοσμο..

Αν εννοείς ότι το προσκέφαλο από τα καθίσματα αν έχει ή δεν έχει το λογότυπο του R και στα πετάλια κάτι καλύμματα με το λογότυπο του R και στο τιμόνι επίσης δεν τα έχει..γιατί ήθελε και 600 ή 900 ευρώ παρα πάνω….Το δικό μου έχει τις ράγες στην πόρτα με το λογότυπο R και στα δυο φτερά μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τι περιλαμβάνει το πακέτο R-Line plus (σελίδες 56-57):

http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/golf/golf/media.Par.0025.File.pdf/0945gl_gm_k72_w1.pdf

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τι περιλαμβάνει το πακέτο R-Line plus (σελίδες 56-57):

http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/golf/golf/media.Par.0025.File.pdf/0945gl_gm_k72_w1.pdf

Εμένα το εσωτερικό είναι ακριβός ίδιο με την σελίδα 38-39 (καθίσματα alcantara )δεν εχεί τα πετάλια ούτε το τιμόνι όπως στο PDF..Δεν ξέρω όμως αν σε κάλυψα ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.