Jump to content
Mist

Τα 6Άρια (Εντυπώσεις Κατόχων Του Golf Vi)

Recommended Posts

Ο λάκος της όλης ιστορίας είναι ο εξής αγαπητέ ΈΛΛΗΝΑ φίλε! Η VW στην Γερμανία έδωσε στα στελέχη της για δικούς της λόγους 4.000 καινούρια αυτοκίνητα να τα κυκλοφορήσουν, και τα έσπρωξε στην αγορά μεταχειρισμένα μετά από 6 μήνες! Τα αυτοκίνητα αυτά έχουν από 4.000 χλμ μέχρι 27.000 χλμ και ο εξοπλισμός τους ποικίλει! Αυτή τη στιγμή στη Γερμανία, τα μεταχειρισμένα Golf Vi απο ιδιώτες είναι ελάχιστα! Όλη η αγορά δουλεύει κυρίως με τα αυτοκίνητα αυτά, τα οποία αν ενδιαφερθείς να αγοράσεις με τον τρόπο που το έκανα εγώ, διαλέγεις από συγκεκριμένη λίστα της VW, η οποια δεν είναι διαθέσιμη σε όλους. Επίσης το αυτοκίνητο που θα διαλέξεις θα σου είναι διαθέσιμo, αφού πρώτα πληρώσεις μια προκαταβολή, τουλάχιστον μετά από 15 εργάσιμες ημέρες...

Μήπως τελικά να το πετάξω στον λάκο που ανέφερες..;;; :p:crazy::drinks:

Πλάκα κάνω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! Όσο για το αυτοκίνητο πίστεψέ με είναι καινούριο..! 8):yahoo::good:

¶σχετο αλλά αυτό που αναφέρεις για τα αυτοκίνητα ισχύει και για τις ζάντες. Π.Χ. η Dotz σε μερικούς έμπορους τους δίνει τα νέα μοντέλα να τα κυκλοφορήσουν (μην φανταστείτε όμως πολλά σετ). Και η τιμή πώλησης μετά από 3-4 μήνες είναι πολύ χαμηλή.

Όταν έψαχνα για ζάντες το ανακάλυψα, όπου υπήρχε έμπορος που φόραγε σε δικό του Golf τις 17άρες Dotz Shuriken για 3 μήνες για λόγους διαφήμισης και τις πούλαγε 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο λάκος της όλης ιστορίας είναι ο εξής αγαπητέ ΈΛΛΗΝΑ φίλε! Η VW στην Γερμανία έδωσε στα στελέχη της για δικούς της λόγους 4.000 καινούρια αυτοκίνητα να τα κυκλοφορήσουν, και τα έσπρωξε στην αγορά μεταχειρισμένα μετά από 6 μήνες! Τα αυτοκίνητα αυτά έχουν από 4.000 χλμ μέχρι 27.000 χλμ και ο εξοπλισμός τους ποικίλει! Αυτή τη στιγμή στη Γερμανία, τα μεταχειρισμένα Golf Vi απο ιδιώτες είναι ελάχιστα! Όλη η αγορά δουλεύει κυρίως με τα αυτοκίνητα αυτά, τα οποία αν ενδιαφερθείς να αγοράσεις με τον τρόπο που το έκανα εγώ, διαλέγεις από συγκεκριμένη λίστα της VW, η οποια δεν είναι διαθέσιμη σε όλους. Επίσης το αυτοκίνητο που θα διαλέξεις θα σου είναι διαθέσιμo, αφού πρώτα πληρώσεις μια προκαταβολή, τουλάχιστον μετά από 15 εργάσιμες ημέρες...

Μήπως τελικά να το πετάξω στον λάκο που ανέφερες..;;; :):D :D

Πλάκα κάνω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! Όσο για το αυτοκίνητο πίστεψέ με είναι καινούριο..! ;) ;) :p

καλημέρα σας και χρονια πολλά

αρχηγέ ποσο το πήρες και με τι εξοπλισμό????

(to vrika idi se allo post sou)

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Edited by jamaicaboy
Link to comment
Share on other sites

kalimera sas kai xronia polla

arxige poso to pires kai me ti exoplismo????

Αυτοκίνητο: VW Golf VI 5-πορτο

Χρώμα: Λευκό

Κινητήρας: 1.4 Tsi 160 Ps

Κιβώτιο: Αυτόματο Dsg

Εχτρα: Ο στανταρ ο ηλεκτρολογικός(παραθ. καθρ. κτλ), Διζωνικός Κλιματισμός, Υπολογιστή ταξιδίου, RCD 310, Θερμαινόμενα καθίσματα, Αισθητήρες παρκαρίσματος(Parktronic), Μετρητή πίεσης ελαστικών, Sportpacket Atlanta -16' ζάντες αλουμινίου, χαμηλωμένη ανάρτηση κατά 1.5 πόντο(αν δεν κάνω λάθος)φιμέ πίσω τζάμια κτλ-, 2 μνήμες θέσεως στον δεξιό καθρέπτη για το παρκάρισμα, προβολείς ομίχλης(ανάβουν ο καθένας ξεχωριστά όταν στρίβω δεξιά & αριστερά αντίστοιχα για επιπλέον φωτισμό) και έχει και πλυστηράκια στον προφυλακτήρα για τα φώτα.

Τιμή 19.200 + εκτελωνισμό(τον Γενάρη) + πινακίδες.

Τιμή καινούριου στην Γερμανία 28.565

My Golf1.pdf

Edited by konpap
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις ενημερωση σχετικα με το κοστος του πακετου R-Line στο Golf 6?? Στη Γερμανια ειναι περιπου 1500 ευρω αλλα εδω δεν εχω ακουσει ακομα κατι.. Καθως και το τι θα περιλαμβανει..Παντως το πακετο τα σπαει..! Αλλαζει τελειως το αυτοκινητο..Μακραν απο τις καλυτερες εξτρα επιλογες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητο: VW Golf VI 5-πορτο

Χρώμα: Λευκό

Κινητήρας: 1.4 Tsi 160 Ps

Κιβώτιο: Αυτόματο Dsg

Εχτρα: Ο στανταρ ο ηλεκτρολογικός(παραθ. καθρ. κτλ), Διζωνικός Κλιματισμός, Υπολογιστή ταξιδίου, RCD 310, Θερμαινόμενα καθίσματα, Αισθητήρες παρκαρίσματος(Parktronic), Μετρητή πίεσης ελαστικών, Sportpacket Atlanta -16' ζάντες αλουμινίου, χαμηλωμένη ανάρτηση κατά 1.5 πόντο(αν δεν κάνω λάθος)φιμέ πίσω τζάμια κτλ-, 2 μνήμες θέσεως στον δεξιό καθρέπτη για το παρκάρισμα, προβολείς ομίχλης(ανάβουν ο καθένας ξεχωριστά όταν στρίβω δεξιά & αριστερά αντίστοιχα για επιπλέον φωτισμό) και έχει και πλυστηράκια στον προφυλακτήρα για τα φώτα.

Τιμή 19.200 + εκτελωνισμό(τον Γενάρη) + πινακίδες.

Τιμή καινούριου στην Γερμανία 27.289.

Ο εκτελωνισμός σου είπαν πόσο θα σου στοιχίσει;

Έχεις ρωτήσει σε κάποια αντιπροσωπεία πόσο θα πήγαινε καινούριο με τον εξοπλισμό που το πήρες;

Στα μικρά κυβικά τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα είναι φτηνότερα από τη Γερμανία και από άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρωτήσει σε κάποια αντιπροσωπεία πόσο θα πήγαινε καινούριο με τον εξοπλισμό που το πήρες;

Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτά που επισυνάπτω:

My Golf1.pdf

post-15087-1261590095,79_thumb.jpg

Edited by konpap
Link to comment
Share on other sites

8 μήνες έχω GOLF 6 1.4 TSI 122PS. Έχω κάνει 13000km. Κάθε φορά που μπαίνω στο αυτοκίνητο...λέω "δεν θέλω να βγώ ποτέ από εδω μέσα"... :p

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όμως μην φτάσεις στο δικό μου σημείο που έχω 48880χμ και δεν μπορώ να κάνω άλλα γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΚΑΨΩ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εκλεισα το golf 1.4 160ps highline και για καλη μου τυχη το ειχαν ετοιμοπαραδωτο και θα το παραλαβω την αλλη παρασκευη!!!!!!θα εχω και την ευκαιρια να του κανω καλη αρχη για στρωσιμο γιατι την ιδια μερα που το παραλαμβανω παιρνω αδεια και φευγω για δραμα 600 χιλιομετρακια για αρχη ειναι οτι πρεπει!!!!!golfakides 6 γενιας ολοι να μαζευτουμε εδω μεσα να δουμε τι γινεται!!!! new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρελαβε προχτες φιλος μου το 122 με dsg και εχω να κανω τις εξης παρατηρήσεις....Σε σχεση με το δικο μου τα φώτα ημερας εχουν αλλες λαμπες (πιο λευκες) :angry: και αντι για ντοσιεδακι με τις οδηγιες εχει ενα φακελακι με ολα τα χαρτια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρελαβε προχτες φιλος μου το 122 με dsg και εχω να κανω τις εξης παρατηρήσεις....Σε σχεση με το δικο μου τα φώτα ημερας εχουν αλλες λαμπες (πιο λευκες) :angry: και αντι για ντοσιεδακι με τις οδηγιες εχει ενα φακελακι με ολα τα χαρτια μεσα...

πιο λευκες?για ψαχτο λιγακι γιατι η λαμπα αυτη ειναι η Η15 απο τι θυμαμαι και δεν υπαρχει σε τυπου χενον...

λες να τις εχουν αλλαξει με αλλου τυπου?για δες και πες μας,αν ειναι ευκολο φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

επιτελους σημερα παρελαβα το αμαξι μου golf 1.4 160ps highline σε λευκο χρωμα.....παιδια επαθα πλακα ειναι τρομερο το αμαξι!!!!το ανοιχτηρη που εχει στην ποτηροθηκη παντωσ ειναι ολα τα λεφτα!!!!!περηφανος και πανευτυχης κατοχος golf!!!!!!!!! hearts.gifhearts.gif:clapping::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 1 μηνα το 1,4 122 tsi higline ειναι πολυ ωραιο και στιβαρο αμαξι το περιμενα πιο νευρικο και θα προτιμουσα 160 οχι γιατι τρεχω αλλα πιστευω πως ειναι βαρυ σαν αμαξι και δεν φευγει γρηγορα(βεβαια πως αλλαζεις τις ταχυτητες) απο καταναλωση εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος θεωρω πως καιει αρκετα.Καλες βολτες σε ολους να ειμαστε υγιεις και να τα χαρουμε οσο μπορουμε περισσοτερο sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 1 μηνα το 1,4 122 tsi higline ειναι πολυ ωραιο και στιβαρο αμαξι το περιμενα πιο νευρικο και θα προτιμουσα 160 οχι γιατι τρεχω αλλα πιστευω πως ειναι βαρυ σαν αμαξι και δεν φευγει γρηγορα(βεβαια πως αλλαζεις τις ταχυτητες) απο καταναλωση εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος θεωρω πως καιει αρκετα.Καλες βολτες σε ολους να ειμαστε υγιεις και να τα χαρουμε οσο μπορουμε περισσοτερο sillyhorse1rb5.gif

Καλοταξιδος φιλε μου !

(Ασε το θεμα καταναλωση γιατι ποναει!) :D

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά κι απο μένα, η κατανάλωση είναι όντως λίγο τσιμπημένη αλλά όχι παράλογη. Στη διαδρομή Πάτρα-Λεβίδι-Τρίπολη-Μεγαλόπολη-Δυρράχι-Ταϋγετο μου έκαψε 12,6 lt/100km καλά για το ρυθμό που είχα στο μεγαλύτερο μέρος. Η λύση είναι μια: τώρα που έφτιαξε ο καιρός μηχανή και σκουτεράκι!!! το γκολφ για χαλαρές βόλτες και άνεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα ευχαριστημένος κάτοχος Golf VI 1.4TSI 122 DSG7 Highline σε Candy White, από Αύγουστο 2009. Εxtra: paddles για το DSG στο τιμόνι, RCD 510, Park-assist, Park-pilot.

Καλοτάξιδα σε όλους!

Edited by ottoskg
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα ευχαριστημένος κάτοχος Golf VI 1.4TSI 122 DSG7 Highline σε Candy White, από Αύγουστο 2009. Εxtra: paddles για το DSG στο τιμόνι, RCD 510, Park-assist, Park-pilot.

Καλοτάξιδα σε όλους!

Καλώς μας ήρθες κι εσυ !! <_<

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ το αυτοκίνητο μου το έχω σχεδόν δύο μήνες και είμαι απόλυτα happy-

η κατανάλωση έχει πέσει και 6,8 με eco driving και γύρω στα 8,5-9 με σκίσιμο και μετά σε μέτρια κίνηση-επίσης μέσα στην πόλη δεν μου έχει γράψει πάνω από 8,5-

το κορυφαίο όμως έγινε έχθές ,τέτοια κίνηση πραγματικά δεν έχω ξαναδεί ever-

χωρίς μμε βγήκαμε μάλλον όλοι με τα αυτοκίνητα στους δρόμους. τέσπα για να μην πολυλογώ από

δακτυλίδι στο Μαρούσι μέχρι Αμπελόκηπους (8 κμ) έκανα 1 ώρα και 30 λεπτά ...κατανάλωση ?

19 λιτρα / 100 km :D

λογικό όμως όταν είσαι μόνο με πρώτη ...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ το αυτοκίνητο μου το έχω σχεδόν δύο μήνες και είμαι απόλυτα happy-

η κατανάλωση έχει πέσει και 6,8 με eco driving και γύρω στα 8,5-9 με σκίσιμο και μετά σε μέτρια κίνηση-επίσης μέσα στην πόλη δεν μου έχει γράψει πάνω από 8,5-

το κορυφαίο όμως έγινε έχθές ,τέτοια κίνηση πραγματικά δεν έχω ξαναδεί ever-

χωρίς μμε βγήκαμε μάλλον όλοι με τα αυτοκίνητα στους δρόμους. τέσπα για να μην πολυλογώ από

δακτυλίδι στο Μαρούσι μέχρι Αμπελόκηπους (8 κμ) έκανα 1 ώρα και 30 λεπτά ...κατανάλωση ?

19 λιτρα / 100 km :clapping:

λογικό όμως όταν είσαι μόνο με πρώτη ...

Ναι,αν σκεφτείς πως την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει στην εκκίνηση όπου φθάνει 49 κοντά!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αν σκεφτείς πως την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει στην εκκίνηση όπου φθάνει 49 κοντά!!!! :clapping:

49,9 Παρακαλω..! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

49,9 Παρακαλω..! sillyhorse1rb5.gif

Το scirocco που οδηγάω τώρα δείχνει 49 πολύ σπάνια!!!Μόνο στην θέση manual δείχνει εκεί κοντά!!!Συνήθως αρχίζω 30 κάτι!!!

Στην πολύ κίνηση ξεκινάω με 1.κάτι μιας και δεν πατάω γκάζι πάει μόνο του και έχει ήδη δεύτερη σχέση!!! new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Golf δεν είναι για μποτιλιάρισμα. Κακά τα ψέματα καίει πολύ όταν βρεθείς στην κίνηση. Καλύτερα να επιλέγεται μία εναλλακτική διαδρομή για να κινείται έστω και σιγά, παρά να είναι 1η-2α.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε μπας και προλάβουμε την αύξηση του ΦΠΑ....

Για ποση επιβαρυνση μιλαμε?Για κανα 500αρικο επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.