Jump to content
Mist

Τα 6Άρια (Εντυπώσεις Κατόχων Του Golf Vi)

Recommended Posts

Στάνταρ 500άρικο :drinks:

εκτός από το φπα θα μπει και ένας άλλος φόρος :

συγκεκριμένα είχαν πει για αυτοκίνητα με εργοστασιακή αξία από 17000-22000 η επιβάρυνση θα είναι

10% -

οπότε πάει κοντά στα 2000αρικα?

το golf με τα 160 τι εργοστασιακή αξία έχει περίπου >? γνωρίζει κάποιος?

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..και συγκεκριμένα είδα πολλές φορές στα δελτία ειδήσεων οτι αυτός ο

φόρος πολυτελείας θα αφορά οχήματα αξίας 35000 και πάνω (λιανική τιμή)..

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι.

Για ένα γκολφ που είδα σε έκθεση πάντως με τιμή 25000 ευρώ μου είπε ο πωλητής ότι μπορεί να το πιάνει ο φόρος πολυτελείας.

Μάλλον για να το πουλήσει άμεσα πριν ξεκινήσει τι μέτρο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πάντως για αυτή την εταιρεία με την μηδενική πελατοκεντρική αντιμετώπιση...

Περιμένεις 5 μήνες για ένα αμάξι (που δεν είναι ferrari εννοείται), τρώω χαράτσι 230 ευρώ

επειδή λέει άλλαξε ο τιμοκατάλογος μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες (λες και φταίω εγώ για την αναμονή),

και έρχεται η ημέρα που πάω να πληρώσω το αμάξι (προκαταβολή + δάνειο) και έχουν τα μούτρα να μου

λένε οτι μπορεί να με πιάσει και ο αυξημένος ΦΠΑ καθώς 10 ημέρες από το Σάββατο που μας πέρασε είναι

οριακές για να φτάσει η στιγμή της τιμολόγησης προς τον πελάτη πριν αλλάξει ο ΦΠΑ σε 21%!!!

Εγώ όμως κύριοι όταν με αναγκάσατε να πληρώσω για να κάνετε εκτελωνισμό σας πλήρωσα και τον ΦΠΑ (19%)

που αν μη τι άλλο πρέπει να αποδώσετε άμεσα στο κράτος και όχι να τον κρατάτε 10-15 ημέρες και να μου

λέτε κιόλας οτι μπορεί να πληρώσω και άλλα κερατιάτικα!!!

Είμαι πραγματικά έξαλλος και από αύριο αρχίζω μεγάλη μανούρα και αγώνα (σε συνδυασμό και με έναν γνωστό)

που έχω στην εν λόγω αντιπροσωπεία) καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ οτι εμείς οι πελάτες της VW έχουμε μόνο

υποχρεώσεις προς αυτήν και εφόσον είμαστε σε όλα τυπικοί (και ας μην είναι σωστά αυτά που ζητάνε), να μην

έχουμε απολύτως κανένα δικαίωμα μετά στο προιόν που ήδη έχουμε πληρώσει!!!

Ζητώ συγνώμμη αν κούρασα με το μακροσκελές αυτό post...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πάντως για αυτή την εταιρεία με την μηδενική πελατοκεντρική αντιμετώπιση...

Περιμένεις 5 μήνες για ένα αμάξι (που δεν είναι ferrari εννοείται), τρώω χαράτσι 230 ευρώ

επειδή λέει άλλαξε ο τιμοκατάλογος μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες (λες και φταίω εγώ για την αναμονή),

και έρχεται η ημέρα που πάω να πληρώσω το αμάξι (προκαταβολή + δάνειο) και έχουν τα μούτρα να μου

λένε οτι μπορεί να με πιάσει και ο αυξημένος ΦΠΑ καθώς 10 ημέρες από το Σάββατο που μας πέρασε είναι

οριακές για να φτάσει η στιγμή της τιμολόγησης προς τον πελάτη πριν αλλάξει ο ΦΠΑ σε 21%!!!

Εγώ όμως κύριοι όταν με αναγκάσατε να πληρώσω για να κάνετε εκτελωνισμό σας πλήρωσα και τον ΦΠΑ (19%)

που αν μη τι άλλο πρέπει να αποδώσετε άμεσα στο κράτος και όχι να τον κρατάτε 10-15 ημέρες και να μου

λέτε κιόλας οτι μπορεί να πληρώσω και άλλα κερατιάτικα!!!

Είμαι πραγματικά έξαλλος και από αύριο αρχίζω μεγάλη μανούρα και αγώνα (σε συνδυασμό και με έναν γνωστό)

που έχω στην εν λόγω αντιπροσωπεία) καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ οτι εμείς οι πελάτες της VW έχουμε μόνο

υποχρεώσεις προς αυτήν και εφόσον είμαστε σε όλα τυπικοί (και ας μην είναι σωστά αυτά που ζητάνε), να μην

έχουμε απολύτως κανένα δικαίωμα μετά στο προιόν που ήδη έχουμε πληρώσει!!!

Ζητώ συγνώμμη αν κούρασα με το μακροσκελές αυτό post...

Και καλά θα κάνεις ! Συμφωνώ σε όλα όσα είπες ! Απλά μια μικρή παρένθεση... γι αυτό τον λόγο λέμε όταν μιλάμε για εξοφλήσεις αυτοκινήτου να ΜΗΝ εξοφλείτε κάτι που δεν έχετε δει πρώτα ! Έτσι θα έχετε αποφύγει πολλές μανούρες . Κι αν η αντιπροσωπία δεν μπορεί ή δεν δέχεται να το ξεπληρώσετε αφού το δείτε το αυτοκίνητο ... υπάρχουν κι άλλες αντιπροσωπείες στη πόλη σας ή έστω σε διπλανές πόλεις !

Καλή υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις 5 μήνες για ένα αμάξι (που δεν είναι ferrari εννοείται), τρώω χαράτσι 230 ευρώ

επειδή λέει άλλαξε ο τιμοκατάλογος μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες (λες και φταίω εγώ για την αναμονή),

Αυτο συμβαινει οταν αλλαζει το ετος. Αυτος που το παιρνει τελη του 2009 πληρωνει διπλα τελη, αυτος που το παιρνει αρχες του 2010 πληρωνει αλλαγες στην τιμολογηση απο το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο το παιρνεις το 09 και βγαζεις πινακιδες το 10 ;)

Edited by nickgeo22
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1.300 km με Mk6 DSG 122 κατανάλωση στην πόλη 10,5 l/100km και εκτός 9,5 l/100km.

Μεικτή 10 l/100km χωρίς οικονομίες... αφού γέμισα με 49 L και είχα κάνει 490km :good:

Link to comment
Share on other sites

αν οδηγας νορμαλ η καταναλωση ειναι πολυ υψηλη.ισως επειδη ειναι αστρωτο το αμαξι.πιστευω να αλλαξει η καταναλωση προς τα κατω φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μετα που θα το εχεις στρωσει το αμαξι θα πατας περισσοτερο γκαζι

οποτε η καταναλωση θα ανεβει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο αδερφε καλοταξιδο και να προσεχεις.Παντος η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο τις αντιπροσοπιες της θεσ/κης μακαρι στο μελλον να με διαψευσουν

παντως και εγω ειδα οτι με 1 χτυποθσε κατι 40 και ελεγα ρε μπας και εχει προβλημα αλλα βλεποντας και αλλους να το αναφερουν ψιλο-ηρεμισα

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μηδενίζει η ένδειξη της μέσης κατανάλωσης?? (ώστε να καταγράψει νέα δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μηδενίζει η ένδειξη της μέσης κατανάλωσης?? (ώστε να καταγράψει νέα δεδομένα).

Πατα στο τιμονι το ΟΚ μεχρι να μηδενιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. :good:

καλησπερα, μη το πολυεμπιστεύεσαι. Κάνε και κανα λογαριασμό καμια φορά από βενζινάδικο και χιλιόμετρα που έκανες. Εμένα μια φορά μου έγραφε 8-9 κάτι περίπου και είχα κάψει 12lt/100km

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και μέτρηση από βενζινάδικο, βασικά πόσο θα βγάλει με φουλάρισμα.

Το μηδένισα πάντως χθες και δείχνει με λίγες διαδρομές εντός πόλης 10,5 λίτρα μέση κατανάλωση και μέση ταχύτητα 20χλμ.

Link to comment
Share on other sites

στους δυο μηνες που το εχω..(golf vi 122ps) εχω κανει 3300 χιλιομετρα..απο τα οποια 1000 περιπου σε εθνικη οδο και τα υπολοιπα στην πολη που ζω (αθηνα - κυριως νοτια προαστια κινουμαι) ... εχω κανει 5 γεμισματα με 600-650 χιλιομετρα να υπολογιζω το καθε γεμισμα.με μεση καταναλωση στα 8,5 λιτρα περιπου..

Link to comment
Share on other sites

τη δευτέρα έδωσα την παραγγελία.

Σε 3-3μιση μήνες (ελπίζω) θα μπορώ να γράψω και επίσημα σε αυτό το θέμα.

Έτσι ήλπιζα και εγώ στις 27/10/2009 και σήμερα 24/03/2010 και αμάξι ακόμη δεν έχω πάρει στα χέρια μου..

Ελπίζω μέχρι το Σάββατο να το καταφέρω και αυτό...

Με το καλό να το παραλάβεις εύχομαι :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο πίιισω μέρος του μυαλού μου το ενδεχόμενο καθυστέρησης

και εσύ είπες να το φέρεις πιο μπροστά ε;; Γιατί ε;;;

Αστειεύομαι φυσικά.

Με το καλό να το πάρεις και καλά χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με 160άρι DSG, ενός χρόνου περίπου, βλέπω συνήθως κοντά στο 10 με 10,5 το μάξιμουμ μέσα στην πόλη(σε κίνηση) και από 8 και κάτω σε ανοιχτό δρόμο. Χαρακτηριστικά η 2η κατανάλωση στο trip που δείχνει τη γενική, ήταν στο 9 και μετά από ένα ταξιδάκι έπεσε στο 8,8.

Link to comment
Share on other sites

160 αρι ....23.000 χιλ στρωμενω σωστα μεχρι τα 4.000

γενικη καταναλωση 8.2 βγαζω σε ταξιδια 700Κμ ...ανετα με ταχυτητες 120-140

δεν μας βιαζει κανεις πλεον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.