Jump to content
airthan

Επιλογή Μάρκας Λάστιχα Για το Polaki

Recommended Posts

Ποιο απο τα παρακατω ελαστικα μου προτείνεται, μετά από μία σχετικη έρευνα αγοράς κατέληξα

σε αυτα σε αυτα τα ελαστικα:

Michelin ENERGY E3A

Pirelli P 6000

Continental EcoContact CP

Σε διαστασεις 185/60 R14, Ποιο απο τα τρια να επιλέξω?

Ή αν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Continental EcoContact CP

για τα continetal εχω ακουσει πως δεν έχουν πολύ καλά μάγουλα

για τα πιρελι που ξέρω είναι αρκετά καλά σε κράτημα αλλά δεν είναι και η ποιο μαλακή γώμα

ψηφίζω τα μισελεν....

η τελευταία εκδοση των ενερτζι έφτασε σε επιδόσεις τα εξάλκο σε μια δοκιμη στους 4 τροχους....που διαβασα με πολύ καλές κριτικές και στον τομέα της κατανάλωσης.....

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι απογοητευμένος από τα Michelin

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι απογοητευμένος από τα Michelin

και εγώ το ίδιο, έχοντας 3 χρόνια michelin energy και αλλα 3 χρονια michelin pilot exalto...

Έβαλα τα Yokohama S-drive στο Polo κατόπιν συμβουλής του μηχανικού μου και μετά από 2 χρονια μου αρέσουν πολύ

(και είναι και φθηνότερα ;) )

edit: όμως δεν ξέρω αν υπάρχουν στην διάστασή 185/60/R14 και δεν βρηκα κάτι στο internet, για τα άλλα μοντέλα της yokohama δεν έχω άποψη (τα παλιότερα polo είχαν 185/55/R14)

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει ContinetalSportContact2 σε Impreza WRX και έχουν ΤΕΛΕΙΟ κράτημα αλλά για 15.000 χιλιόμετρα.....Μετά η απόδοσή τους πέφτει κατακόρυφα...Και δεν είναι και φτηνά εκτός και άμα έχεις ¤ να τα αλλάζεις κάθε χρόνο.... :lol: Τώρα για το EcoContact δεν ξέρω απλά σου παρέθεσα μια γνώμη για το δεύτερο καλύτερο λάστιχο της Continetal.

Από Michelin δεν ξέρω καθόλου-δεν είχα και ποτέ....

Γνώμη μου τα Pirelli P Zero Nero τα οποία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε κράτημα ακόμα και σε νερά!Οδήγησα Seat Ibiza 1.4 16v του κολλητού μου και εξεπλάγην!Το έβαζα φυλαγμένα στην αρχή και δεν κουνιόταν!Μου 'λεγε ο άλλος δώσε κι άλλο έχει-τα όρια της πρόσφυσης του είναι αρκετά μακριά... tongue.gif

Εγώ έχω τα Dunlop Sport Maxx και είναι αρκετά μέτρια αν και τα είχα πάρει μεταχείρα μαζί με τις ζάντες..

Όλα αυτά σε διάσταση 205\45\16

Με κάθε επιφύλαξη,γιατί δεν ξέρω αν βγαίνουν στη διάσταση που θές εσύ........

Γενικά πάντως,σε όλα τα λάστιχα ισχύει το "ότι πληρώνεις,παίρνεις" απλά το κάθε ένα θα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα περισσότερο από το άλλο.Για παράδειγμα το Continetal θα έχει το καλύτερο κράτημα σε στεγνό αλλά μικρότερο χρόνο ζωής ενώ το Dunlop θα έχει καλύτερο κράτημα σε βρεγμένο αλλά ποιο σκληρή γόμα..... :lol:

Edited by Sepulto
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι έχει πάνω τα Continental PremiumContact από την μάνα του κιόλας, και μπορώ

να πω, οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημένος.

Απλα σε κατι site π.χ http://www.tyretest.com/index.html

έχει πολύ καλές κρητικές για τα Pirelli. :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.