Jump to content
Kyriakos 2.0

Rns510

Recommended Posts

Το Scirocco μου έχει μέσα το RCD310 και θέλω να το αλλάξω γιατί δεν μου πολυαρέσει. Το αυτοκίνητο το πήρα ετοιμοπαράδοτο και δεν μπόρεσα να βάλω μερικά πραγματάκια που ήθελα (δεν με χάλασε βέβαια ;):lol:).

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω.

Το RNS510 έχω δεί οτι παίζει TV και έχει και NAV. Τώρα που εγώ δεν το ζήτησα το αμάξι με αυτά πάνω θα μπορεί να τα παίξει η θα θέλει εγκαταστάσεις τρελές?

Τι τιμή έχει αυτό στις Ελληνικές αντιπροσοπείες?

Τα DVD τα παίζει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Το Scirocco μου έχει μέσα το RCD310 και θέλω να το αλλάξω γιατί δεν μου πολυαρέσει. Το αυτοκίνητο το πήρα ετοιμοπαράδοτο και δεν μπόρεσα να βάλω μερικά πραγματάκια που ήθελα (δεν με χάλασε βέβαια :lol:B)).

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω.

Το RNS510 έχω δεί οτι παίζει TV και έχει και NAV. Τώρα που εγώ δεν το ζήτησα το αμάξι με αυτά πάνω θα μπορεί να τα παίξει η θα θέλει εγκαταστάσεις τρελές?

Τι τιμή έχει αυτό στις Ελληνικές αντιπροσοπείες?

Τα DVD τα παίζει καλά?

Καλησπέρα φίλε Κυριάκο και καλοτάξιδο.

Το RNS510 μπαίνει σίγουρα. Θα χρειαστούν βέβαια κάποιες μετατροπές στο ταμπλώ σου καθώς και να περαστεί η κεραία του GPS στην οροφή.

Δεν ξέρω όμως αν θές να το κάνεις......Τι εννοώ....σαν εχτρά το RNS κοστίζει γύρω στα 2000 με 2500¤ ;). Υποθετικά αν όχι παραπάνω κάπου εκεί θα σου κοστίσει να το βάλεις τώρα, τι στιγμή που το Zenec έχει περίπου 1200¤ με σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες. Αν θές να το χρησιμοποιείς ως NAVI έχει υπ' 'οψιν σου ότι θα έχει μόνο 30% γεωγραφική κάλυψη.....η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οταν λες μετατροπες στο ταμπλο?γιατι απο οσο ξερω,απλως βγαζεις το ασημι καλυμμα που περιβαλλει το ηχοσυστημα,ξεβιδωνεις 4 βιδες κ μετα αποσυνδεεις τα καλωδια οπισθιως του ηχοσυστηματος.κ επειτα κανεις τα αντιστροφα για να τοποθετησεις το νεο ηχοσυστημα.κ δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται vagcom κ βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να εχεις αποσυνδεσει τον ενα πολο της μπαταριας..εκτος κ αν χρειαζεται κ αλλα πραγματα!οσο για την κεραια,που ακριβως τοποθετειται?'

υ.γ.

στο ebay εχει αρκετα φθηνοτερες τιμες απο τις ανωτερω ανακοινωθεισες

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οταν λες μετατροπες στο ταμπλο?γιατι απο οσο ξερω,απλως βγαζεις το ασημι καλυμμα που περιβαλλει το ηχοσυστημα,ξεβιδωνεις 4 βιδες κ μετα αποσυνδεεις τα καλωδια οπισθιως του ηχοσυστηματος.κ επειτα κανεις τα αντιστροφα για να τοποθετησεις το νεο ηχοσυστημα.κ δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται vagcom κ βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να εχεις αποσυνδεσει τον ενα πολο της μπαταριας..εκτος κ αν χρειαζεται κ αλλα πραγματα!οσο για την κεραια,που ακριβως τοποθετειται?'

υ.γ.

στο ebay εχει αρκετα φθηνοτερες τιμες απο τις ανωτερω ανακοινωθεισες

Ναι έτσι είναι.....μπράβο ρε Κωσταντίνε, μπερδέυτηκα λόγο της διαφοράς μεγέθους της οθόνης, αλλά ξέχασα ότι ουσιαστικά έχουν το ίδιο μέγεθος σαν πηγές. Για vagcom δεν ξέρω ούτε κ εγώ αλλά δεν νομίζω. Η κεραία του GPS είναι στην οροφή μας....την έχουμε όλοι (είναι το πτερύγιο "καρχαρία" πάνω απο τον πίσω υαλοπίνακα), απλά για όσους δεν έχουμε το RNS είναι απλά διακοσμητικό. Εδώ να αναφέρω ότι η κεραία του ραδιοφώνου βρίσκεται στα πίσω πλαϊνά παράθυρα (τα συρματάκια που βλέπεις αριστερά κ δεξιά!!!!!). Για τον πόλο της μπαταρίας, απ' όσο γνωρίζω τον αποσυνδέεις μόνο όταν εγκαθιστάς ενισχυτές οπότε περνάς καλωδιώσεις παροχής ρεύματος, για τα υπόλοιπα, απλά φροντίζεις να έχεις τη μίζα στο 0 ή το κλειδί εκτός μίζας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι.....μπράβο ρε Κωσταντίνε, μπερδέυτηκα λόγο της διαφοράς μεγέθους της οθόνης, αλλά ξέχασα ότι ουσιαστικά έχουν το ίδιο μέγεθος σαν πηγές. Για vagcom δεν ξέρω ούτε κ εγώ αλλά δεν νομίζω. Η κεραία του GPS είναι στην οροφή μας....την έχουμε όλοι (είναι το πτερύγιο "καρχαρία" πάνω απο τον πίσω υαλοπίνακα), απλά για όσους δεν έχουμε το RNS είναι απλά διακοσμητικό. Εδώ να αναφέρω ότι η κεραία του ραδιοφώνου βρίσκεται στα πίσω πλαϊνά παράθυρα (τα συρματάκια που βλέπεις αριστερά κ δεξιά!!!!!). Για τον πόλο της μπαταρίας, απ' όσο γνωρίζω τον αποσυνδέεις μόνο όταν εγκαθιστάς ενισχυτές οπότε περνάς καλωδιώσεις παροχής ρεύματος, για τα υπόλοιπα, απλά φροντίζεις να έχεις τη μίζα στο 0 ή το κλειδί εκτός μίζας.

εισαι σιγουρος για αυτο που λες για την κεραια?κ αν αποφασισεις να προβεις σε αγορα του rns,πως ακριβως την συνδεεις?ελπιζω να μη βαζω ερωτησεις με δυσκολες κ μεγαλες απαντησεις..βασικα οσα εχω δει στο ebay σου δινουν κ ενα δεκτη gps(κεραια) μαζι..οποτε δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει..εχω μπερδευτει λιγο,κ μαλλον θα αγορασω φορητο gps..η οικονομικοτερη λυση,μιας κ για μενα τα υπολοιπα οπως τηλεοραση(για οσουν ξερουν,ξερουν οτι δεν πιανει παντου,εν κινησει πρεπει να ψαχνεις σταθμους συνεχως επειδη αλλαζει το σημα κ επισης ειναι κ επικινδυνο..) κ dvd για ταινιες..βεβαια ολα αυτα περι ορεξεως..χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είναι απαγορευτική.

Κάτι τέτοιο όμως? Έχω δεί σε διάφορα Forum να το βάζουν και να κάνουν και καλή δουλειά. Με τιμή 750¤. Θα βάζατε κάτι τέτοιο στο Scirocco σας?

οπως προειπα,οι τιμες δεν ειναι καταναγκη απαγορευτικες.στο ebay εχει κ φθηνοτερα απο τα 750€ που χρειαζεσαι για την αγορα του συγκεκριμενου που παρεθεσες..απο εκει κ περα,οτι αρσει στον καθενα.αν σου αρεσει κ ειναι οντως δοκιμασμενη λυση,τοτε γιατι οχι?εντελει εσυ δινεις τα λεφτα!!

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος για αυτο που λες για την κεραια?κ αν αποφασισεις να προβεις σε αγορα του rns,πως ακριβως την συνδεεις?ελπιζω να μη βαζω ερωτησεις με δυσκολες κ μεγαλες απαντησεις..βασικα οσα εχω δει στο ebay σου δινουν κ ενα δεκτη gps(κεραια) μαζι..οποτε δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει..εχω μπερδευτει λιγο,κ μαλλον θα αγορασω φορητο gps..η οικονομικοτερη λυση,μιας κ για μενα τα υπολοιπα οπως τηλεοραση(για οσουν ξερουν,ξερουν οτι δεν πιανει παντου,εν κινησει πρεπει να ψαχνεις σταθμους συνεχως επειδη αλλαζει το σημα κ επισης ειναι κ επικινδυνο..) κ dvd για ταινιες..βεβαια ολα αυτα περι ορεξεως..χεχεχε

Δεν με παιδεύεις φιλαράκο μην ανησυχείς. Η λύση του φορητού είναι μια αρκετά καλή και πάνω απ'όλα φθηνή λύση που δεν απαιτεί τπτ απολύτως απο εσένα ή το αμάξι (εγώ είχα πάρει ένα για το προηγούμενο αυτοκίνητο και τώρα το έχω στο Scirocco). Για την κεραία είμαι 100% σίγουρος. εδώ μέσα κάπου το είχα δεί κ μετά το διάβασα κ στο Manual του αυτοκινήτου, τώρα για το πώς συνδέεται.....δεν έχω ιδέα. Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει κάποια προεγκατάσταση αλλίως....κλάψτα, πρεπει να ξηλώνεις ταπετσαριά οροφής, το οποίο είναι κάπως κουλό.

Για τηλεόραση δεν το συζητώ....το καλύτερο να βάλεις θα έχεις προβλήματα με την λήψη όταν είσαι εν κινήσει. DVD δεν μπορείς να δείς εν κινήσει μιας και απενεργοποιείται με το που κατεβάσεις το χειρόφρενο οπότε περιττό ακόμη και για μεγάλα ταξίδια για να βλέπει πχ ο συνοδηγός.

Αυτά που βλέπεις στο νέτ και έχουν χαμηλότερες τιμές σου δίνουν κεραία η οποία μπαίνει κάπου στο χώρο του ταμπλό απ'όσο ξέρω.

Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι τα Zenec πχ δεν υποστηρίζουν Dynaudio καθόλου....δεν ξέρω γιατί αλλά όποιος έχει βάλει, σύμφωνα πάντα με την Zenec δεν θα λειτουργεί!!!!! :lol:<_<

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε. Δεν έψαξα τη λύση του Ebay. Έχεις κάτι στο νου σου? Βρήκα ας πούμε κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω γιατί έχει τόσο χαμηλή τιμή.

Όντως είναι πολύ χαμηλή τιμή για original, αλλά αν πρόσεξες δεν δέχεται paypal που είναι λιγάκι ύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Το RNS-510 δεν παίζει τηλεόραση.

Και βεβαια παιζει..Ενα tv tuner χρειαζεται που το βρισκεις στο ebay 200-250 ευρω περιπου. Επισης οσον αφορα την κεραια δε χρειαζεται να ξηλωσεις οροφη. Η δικια μου ειχε μαγνητακι απο κατω και αυτος που εκανε την εγκατασταση περασε το καλωδιο μεσα απο το ταμπλω και την τοποθετησε στο μεταλλικο μερος της μπροστινης πορτας. Ουτε φαινεται, ουτε κουδουνιζει και το σημα καμπανα..Η εξωτερικη μου κεραια ειναι πλεον αχρηστη.. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει το rns 510 για το scirocco μου.Χρειάζονται αντάπτορες για να συνεργάζεται με το τιμόνι, όπως και αντάπτορες για το bluetooth και για να δείχνει το navigation και το tv tuner(δηλαδή εικόνα)????

Edited by PanosC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Κυριάκο και καλοτάξιδο.

Το RNS510 μπαίνει σίγουρα. Θα χρειαστούν βέβαια κάποιες μετατροπές στο ταμπλώ σου καθώς και να περαστεί η κεραία του GPS στην οροφή.

Δεν ξέρω όμως αν θές να το κάνεις......Τι εννοώ....σαν εχτρά το RNS κοστίζει γύρω στα 2000 με 2500¤ :). Υποθετικά αν όχι παραπάνω κάπου εκεί θα σου κοστίσει να το βάλεις τώρα, τι στιγμή που το Zenec έχει περίπου 1200¤ με σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες. Αν θές να το χρησιμοποιείς ως NAVI έχει υπ' 'οψιν σου ότι θα έχει μόνο 30% γεωγραφική κάλυψη.....η απόφαση δική σου.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

SAS PARAKALO PITE MOY KAPOIOS POU NA XERI TI TYPO VIDEO PEZEI TO RNS 510?

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, επειδή έκανα αυτή την αλλαγή λέω ότι αξίζει με τα 1000! Δε χρειάζεται να το σκεφτείς!

Παιδιά έχω παραγγείλει το rns 510 για το scirocco μου.Χρειάζονται αντάπτορες για να συνεργάζεται με το τιμόνι, όπως και αντάπτορες για το bluetooth και για να δείχνει το navigation και το tv tuner(δηλαδή εικόνα)????

Δε χρειάζεται αντάπτορας για το τιμόνι, ανάλογα με το sw μπορεί να χρειαστεί μια απλή κωδικοποίηση με Vag-com ώστε να ενεργοποιηθούν οι ενδείξεις στην MFD. Navigation και DVD παίζουν κανονικά. Για το bluetooth, την τηλεόραση κλπ όμως θέλεις αντάπτορα που κοστίζει περίπου 300 ευρώ.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

SAS PARAKALO PITE MOY KAPOIOS POU NA XERI TI TYPO VIDEO PEZEI TO RNS 510?

To RNS παίζει ΜΟΝΟ *.vob αρχεία και DVD. Δεν μπορείς να φτιάξεις DVD με φακέλους και VOB μέσα, πρέπει να είναι διαρθρωμένο dvd με τους φακέλους VIDEO_TS, AUDIO_TS που περιέχουν .VOB και .IFO

thumbsdown.gif

Edited by Dimitris_Xalkida
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αρκετα με το MFD2. Ηρθε η ωρα για μια μικρη ανακαινιση στο αυτοκινητακι μου. Ερωτηση λοιπον. Εχω πολυλειτουργικο τιμονι και το αυτοκινητο ειναι του 2006. Θα δουλευει η θα εχω κανενα προβλημα με canbus κτλ που εχω διαβασει κατα καιρους? Να το προχωρησω ή να το ξεχασω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.