Jump to content
Guest technik

Νέο Audi Tt.......

Recommended Posts

πριν παραγγειλω κι εγω το eos ειχα παει στην αντιπροσωπεια και το χαζεψα,2,0 σε κοκκινο χρωμα με 18αρες και καλο εξοπλισμο,εβγαινε 44.000 με το κλειδι στο χερι,η ποιοτητα του ηταν απλα αριστη,γενικα μου αρεσει περισσοτερο απο το προηγουμενο tt,ειναι πιο επιβλητικο σιγουρα.

δεν το εχω κανει ακομα καποιο test drive αλλα απο εναν γνωστο μου που το εχει εχω ακουσει οτι παει παρα πολυ καλα και στις στροφες ειναι τρενο,δεν κουναει καθολου.

-----------------------------------------------------------------------------------------

τελικα εκανα και μια καλη κινηση,εδωσα την μουφα το <<p>>eos και πηρα το tt 2,0,το αμαξι ειναι αλλου.

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ποσο το πειραν το εος?

τι παθατε ολοι με τα ττ με 50χιλ παιρνεισ 350ζ...να ταν τουλ 4χ4 η πισωκουνα κ καμπριο να λεγα ναι,τωρα 45-50χιλ μ φαινονται υπερβολικα

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα μια βολτα χτες με το 2λιτρο και ειναι απλα αλλου το αμαξι.Για μαμα απλα θεριζει.Στανταρ πιο γρηγορο απο το 200αρι το gti!Καλα για πρεστιζ και ποιοτητα δεν συζηταμε βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

ποσο το πειραν το εος?

τι παθατε ολοι με τα ττ με 50χιλ παιρνεισ 350ζ...να ταν τουλ 4χ4 η πισωκουνα κ καμπριο να λεγα ναι,τωρα 45-50χιλ μ φαινονται υπερβολικα

το ξεφορτωθηκα σε ιδιωτη στα 31000 φιλε μου.

το αμαξι οντως ειναι αλλου,μεχρι τωρα ειμαιπολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.

Link to comment
Share on other sites

ποσο το πειραν το εος?

τι παθατε ολοι με τα ττ με 50χιλ παιρνεισ 350ζ...να ταν τουλ 4χ4 η πισωκουνα κ καμπριο να λεγα ναι,τωρα 45-50χιλ μ φαινονται υπερβολικα

Το audi ειναι διλιτρο αρα μονο και μονο γι αυτο εχεις ενα κουβα λιγοτερα εξοδα συντηρησης (σημα, ασφαλεια, σερβις κτλ). Περα απο αυτο ομως δεν μπορω να σκεφτω κανενα καλο λογο να παρεις το ΤΤ και οχι το 350Ζ. Το ΤΤ ειναι μαιντανος δεν παιζει να μην δεις ενα καθε δευτερο φαναρι, ενω 350Ζ ειναι μετρημενα ποσα κυκλοφορουν Αθηνα. Περα απο αυτο δεν μου αρεσει ουτε το παλιο ουτε το καινουργιο σε σημειο που να μου το χαριζαν θα το πουλουσα και θα επαιρνα κατι αλλο με τα φραγκα, αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα, ξερω γω....?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα μια βολτα χτες με το 2λιτρο και ειναι απλα αλλου το αμαξι.Για μαμα απλα θεριζει.Στανταρ πιο γρηγορο απο το 200αρι το gti!Καλα για πρεστιζ και ποιοτητα δεν συζηταμε βεβαια...

Και το 350z κομματια παει... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Μου δώθηκε πρόσφατα η ευκαιρία να οδηγήσω ένα ΤΤ και ένα 350Ζ.Απλά τα 2 αυτοκίνητα απέχουν πολύ το ένα από το άλλο.Το ΤΤ είναι απλά ένα πολύ καλό γρήγορο αυτοκίνητο που θα σε κάνει να χαρείς την οδήγηση.Το 350 είναι ο ΕΡΩΤΑΣ ο ίδιος.Απο την στηγμή που θα μπείς μέσα μέχρι να βγείς είναι κάτι σαν το alou fun park.Το αμάξι είναι εντελώς αλού και δεν είναι για τον καθένα.Οι κουλοί είναι ξεγραμένοι από τα πρώτα χιλιόμετρα.Ο έχων χέρια θα τρελαθεί με τα κρατήματα και τον έλεγχο του αυτοκινήτου και ακόμα και όταν πάς με τις πόρτες ξέρεις ακρυβώς που πατάει το αμάξι και τι θα κάνει μετά.

Στο ΤΤ περιμένεις με ανυπομονησία σχεδόν να ξεκολισει για να το χαρείς λίγο αλλά δεν.Το αμάξι είναι τρένο.Τόσο πολύ μάλιστα που καταντάει βαρετό.Αν καταφέρεις μετά απά πολύ προσπάθεια να το κάνεις να ξεκολίσει απλά δεν μαζεύεται σε σχέση με το 350Ζ.

΄Το παλιό ΤΤ είχε λίγο δύστροπη οδήγηση αλλά αυτό ήταν που του έδινε χαρακτήρα ,το καινούριο αν και πολύ καλύτερο σαν αμάξι έχασε αυτό το κάτι.

Τα 100 άλογα παραπάνω(το καινούριο 350 εδώ και περίπου 1 χρόνο έχει 300 άλογα) όχι απλά κάνουν τη διαφορά αλλά βάζουν το 350Ζ σε τελείως διαφορετική κατηγορία.

Ο V6 απλά είναι όλα τα λεφτά.Και το καλύτερο στο 350Ζ είναι ότι όταν αποφασίσεις να κλήσεις το ESP και το antispin παραμένουν κλειστά και το πάρτι καρατάει για όσο αντέχουν τα λάστιχα.

Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα αμάξια σαν το 350Ζ και έχουμε κάτι να ονειρευόμαστε

Αν και το POLάκι μου θέλω να το κρατίσω για αρκετά χρόνια ακόμα και θα τουμπανιάσει πάρα πολύ στο κοντινό μέλλον(βλέπε 20VT) το επόμενο αμάξι που θα αγοραστεί θα είναι το 350Ζ.

Link to comment
Share on other sites

το z το εχω οδηγησει κι εγω κι οντως το αμαξι ειναι τρομερο,ε και με τοσα κυβικα στα σωθικα του γινεται να μην πηγαινει?

πριν καιρο ειχα και μια m3 smg2 ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τοσα κυβικα για τους δρομους μας εδω ηταν βλακεια,χερια ευτυχως διαθετω και καλα και η πισοκουνα χαριζει απολαυση ομως τζαμπα αυτα τα κυβικα για τους δρομους του ηρακλειου.

Link to comment
Share on other sites

το z το εχω οδηγησει κι εγω κι οντως το αμαξι ειναι τρομερο,ε και με τοσα κυβικα στα σωθικα του γινεται να μην πηγαινει?

πριν καιρο ειχα και μια m3 smg2 ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τοσα κυβικα για τους δρομους μας εδω ηταν βλακεια,χερια ευτυχως διαθετω και καλα και η πισοκουνα χαριζει απολαυση ομως τζαμπα αυτα τα κυβικα για τους δρομους του ηρακλειου.

Εγώ πάλι έχω άλλη άποψη:Τα κυβικά και τα άλογα είναι σαν τις γυναίκες και το χρήμα,όσα και να έχεις ποτέ δεν είναι αρκετά και πάντα χρειάζεσαι περισότερα. B)

Και στο κάτω κάτω τί σε πειράζουν άστα εκεί να κάθονται και κάπου μπορεί να σου χρειαστούν :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο θεμα μας παρακαλω...στο ΤΤ μας (αχ ερωτας!!)

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το νέο TT Roadster την προηγούμενη εβδομάδα και δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα. Ναι, είναι πιο γρήγορο από το GTI/Leon/A3 TFSI λόγω μειωμένου βάρους και μικρότερης οπισθέλκουσας και σίγουρα τραβάει τα βλέμματα όπως και το Coupe άλλωστε. Σε σχέση με το παλιό ΤΤ (το οποίο γνωρίζω πολύ καλά καθότι είχα ενα 225 CQ για 6 χρόνια και 105.000km) είναι σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, γρηγορότερο, λιγότερο ξεχωριστό όμως και λιγότερο avant-guarde.

Εγώ πάντως σήμερα δεν θα το αγόραζα. Όπως δε θα αγόραζα και το νέο S3.

Ξεκίνησα από το S3/TT Club το 2001 και παραμένω ακόμη μέλος έστω κι αν τα αυτοκίνητα αυτά δεν μου προξενούν πλέον καμία εντύπωση. Γιατί?

Γιατι ενα GTI είναι πιο τίμιο, πιο παιχνιδιάρικο, πιο αλήτικο, πιο νεανικό από ενα S3 και κοστίζει αρκετά λιγότερα χρήματα.

Με την ίδια λογική, αν είσαι πορωμένος με τα κουπέ/roadster και μπορείς να δεις πέρα από την εμφάνιση, στα ίδια χρήματα ενα S2000 ή ενα 350Z είναι πιο απολαυστικά έστω κι αν δεν τυγχάνουν αναγνώρισης από το γυναικείο φύλο. Στα coupe η λύση ακούει στο όνομα μεταχειρισμένη Cayman.

Αλλά ακόμη κι αν δεν θες κυβικά, δύσκολα θα βρεις πιο ωμό και αγνό roadster επιδόσεων από το νέο Opel GT.

Τελικά όλα όσα θέλω να πω καταλήγουν σε μια φράση: Αν είναι να δώσει κανείς 50.000 Ευρώ για ενα glorified Golf GTI με sexy εμφάνιση, ίσως θα ήταν καλύτερο να σκεφτεί και τις εναλλακτικές που μπορεί να μην προσφέρουν κύρος αλλά προσφέρουν περισσότερη ουσία.

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι πορωμένος με τα κουπέ/roadster και μπορείς να δεις πέρα από την εμφάνιση, στα ίδια χρήματα ενα S2000 ή ενα 350Z είναι πιο απολαυστικά έστω κι αν δεν τυγχάνουν αναγνώρισης από το γυναικείο φύλο.

Ακόμη και ένα MX5 δίλιτρο που μπορεί να σου στερήσει τις απόλυτες επιδόσεις αλλά θα σε αποζημειώσει το στήσιμο της ανάρτησης το πίσω μπλοκέ και ο πράγοντας κεφαλογυρίσματος από το γυναικείο φύλλο! :DB) B) Το roadster του λαού! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

TT αλά R8 by B&B... maybe 2 much... αλλά αν μη τι άλλο πρωτότυπη ιδέα... :D

bb-audi-tt-edition-r-10702.jpg

bb-audi-tt-edition-r-10700.jpg

bb-audi-tt-edition-r-10703.jpg

Πηγή

παιζει να ειμαι απο τους λιγους πουμου αρεσει....

το επερνα ετσι οπως ειναι με κλειστα τα ματια!

Link to comment
Share on other sites

παιζει να ειμαι απο τους λιγους πουμου αρεσει....

το επερνα ετσι οπως ειναι με κλειστα τα ματια!

Εγω παντως το συγκεκριμενο 8α το επαιρνα μονο.. Αν ειχα κλειστα ματια... tongue.giftongue.gif Εξωτερικα ειναι ασχημο αν το μελετησει καποιος προσεκτικα..Το tt της oettinger απο την αλλη ειναι...μελετη για το πως επρεπε να βγαλουν το tt κανονικα... 8)

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.