Jump to content
tasanton

Για όσους έχουν Dsg: περίεργοι ήχοι / θόρυβος

Recommended Posts

Χμ, ακριβώς τους ίδιους θορύβους έχω και εγώ σε golf 160 dsg7. Σαν ξεχαρβαλομένη εξάτμιση - έχει πολύ πλάκα να ακους αυτούς τους θορύβους όταν περνάς από στενό με ανοιχτό παράθυρο. Λέω έχει πλάκα, γιατί έχω συνηθήσει σε τέτοιες εκπλήξεις ως ( πρώην) κάτοχος 4 αυτοκινήτων VAG.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα ενημερώθηκα για το αυτοκίνητο που είχα αφήσει στο συνεργείο. Να αναφέρω ότι το συνεργείο ήταν της Karenta στην Βουλιαγμένης. Λοιπόν με ενημερώσανε ότι ο θόρυβος μετά από έλεγχο που κάνανε και σε συνενόηση με την VW είναι φυσιολογικός και έχουν πλέον γραπτή βεβαίωση από την Γερμανία ότι συμβαίνει σε όλα τα tsi 122 dsg. Οφείλεται στο σασμάν αλλά δεν είναι κάποια δυσλέιτουργία. Μπορώ να πώ ότι αυτό με καθησυχάζει γιατί στο εν λόγο συνεργείο ήμουν τυχερός και έχω γνωστούς που σίγουρα προσέξανε το αυτοκίνητο. Αυτά έχω να πώ τώρα δεν ξέρω αν στο μέλλον θα βρούνε κάτι που να τον διορθώνει αλλά εμένα δεν μου είπαν κάτι.

Αυτός ο ήχος θα έπρεπε σύμφωνα με την VW να συμβαίνει μόνο στο 122 dsg ή και στο 160?

Εγώ έχω το 160 και ακούω ένα μεταλλικό ήχο συνήθως από 1-2 ή 2-3 αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ισχυρός. Επίσης παρατήρησα και ένα κόμπιασμα στην επιτάχυνση από 1-2 συνήθως.

¶κουσα κάτι για ανάκληση dsg7 στην Αμερική.. ήταν για παρόμοια προβλήματα? ή μόνο για dsg που έβγαιναν τελείως off..?

Link to comment
Share on other sites

στην αμερικη φιλε μου τετοιες μ@λ@κιες δεν εχει εκει εχει ανακληση....

Εδω για ελλαδα...πολυ ελπιζετε ....Εδω αυτα ειναι φυσιολογικα....

Κριμα για μια τοσο μεγαλη ετερια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία σαν club που είμαστε ψήνεστε να οργανωθούμε και εμείς(όσοι έχουμε πρόβλημα με το dsg7) και να κάνουνμε μια ομαδική αναφορά με αριθμούς πλαισίων και τα πάντα όλα? Όταν λέω ομαδική αναφορά εννοώ Γερμανία όχι εδώ, φυσικά. Εδώ είναι άσχετοι...Στην αλλαγή των λαδιών μου έλεγα στον αρχιμηχανικό ότι το dsg κάνει κομπιάσματα και είναι απότομο σε κάποιες φάσεις και αργό και μου έλεγε όχι είναι μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα....οργανωση και αποστολη ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ΣΑΝ ΕΠΙΣΗΜΟ VW CLUB gR με ονοματα και αριθμους πλαισιων ....

ΑΛΛΑ οχι μονο γερμανια αλλα και ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΙΔΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ...

τολματε ? Εδω να σας δω ...

Παμε στην vw και λεμε...κυριοι...αυτο και αυτο..εαν κανουμε ντου θα πεσουν οι πωλησεις σας κατακορυφα και αυτο ισχυει απολυτα...

Να σου πω εγω μετα οι χαρτογιακαδες αν δεν κανουν οτι πρεπει και ειναι υποχρεωμενοι να κανουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα με τα χίλια...Έχω ξαναστείλει έτσι κι αλλιώς στην Volkswagen AG γράμμα παραπόνων για την απαράδεκτη συμπεριφορά της αντιπροσωπείας που πήρα το αμάξι μου...

Ναι ρε παιδία, δεν γίνεται στην Αμερική να τα καταφέρνουν και εμείς όχι...

Μπορούμε να ανοίξουμε κάπου θέμα που να μπορούν να το δούν όσοι έχουν dsg-7 και θέλουν να παραπονεθούν?

Και στα περιοδικά ψήνομαι να το στείλουμε αλλά εκεί παίζει πολύ μίζα οπότε δεν ξέρω κατα ποσο θα δημοσιευθεί...

Στο κάτω - κάτω σκάσαμε 20 φεύγα χιλιάρικα για τα αμάξια μας, δεν μπορεί να κάνουν σαν σακαράκες και να δίνουν λιγότερα απ'ότι υπόσχονται...

Edited by alexator
Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα στην ενότητα για τα Passat CC, αλλά έχω την εντύπωση ότι ενδιαφέρει και κατόχους άλλων οχημάτων με DSG7 που έχουν πρόβλημα με σκορτσάρισμα/θόρυβο/τρέμουλο στην αρχή της δευτέρας κατά την επιτάχυνση. Για να μην πλημμυρίζω όλο το forum με το ίδιο post, διαβάστε εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45449&view=findpost&p=471996

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.