Jump to content
batsisbees

Golf 5 - Golf 6 γνώμες

Recommended Posts

μια που μιλαμε για εσωτερικο...

Για ΜΕΝΑ ιεροσυλια η αλλαγη φωτισμου του καντραν-ταμπλο

το τιμονακι του edition 30 mkv απλα ΔΕΝ παιζεται

Link to comment
Share on other sites

.............Τώρα για τα μοτέρ ίδια είναι όλα με διαφορετική χαρτογράφιση (πλήν ψιλοαναβαθμίσεων)............

Πραγματι μια ψιλοαναβαθμιση την εχει απ οτι φαινεται στις μετρησεις 122 V 134 HP

122 VI 141 Hp

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μια ψιλοαναβαθμιση την εχει απ οτι φαινεται στις μετρησεις 122 V 134 HP

122 VI 141 Hp

Δεν ξερω πως σου προεκυψε το 134 για το 5 122

Και οι πετρες ξερουν οτι ο 122 μαμα (5 η 6 το ιδιο ακριβως ειναι) αποδιδει απο 137 ως 144 στο δυναμομετρο

Ο 122 ειναι αυτουσιος

Ο 160 εχει διαφορες απο 140 και 170 απο το 5αρι (και τον 150 απο το τιγκουαν)

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλαμε για εσωτερικο...

Για ΜΕΝΑ ιεροσυλια η αλλαγη φωτισμου του καντραν-ταμπλοτο τιμονακι του edition 30 mkv απλα ΔΕΝ παιζεται

ΣΥΜΦΩΝΩ. Εδώ άλλες εταιρείες αντιγράφαν το μπλε-μωβ φωτισμό των οργάνων της VW (π.χ HYUNDAI) και τώρα η VW αντιγράφει το λευκό φωτισμό άλλων κατασκευαστών.Οχι ότι ο λευκός είναι άσχημος φωτισμός, τουναντίον, αλλά δεν πρωτοεμφανίστηκε σε VW όπως ο μπλε που δημιούργησε σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτόχρωμο είναι πιο ωραίο το VI, ενώ σε σκουρόχρωμο είναι πιο ωραίο το V gt-sport tongue.gif

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το ωραιότερο polo είναι το 6Ν :D

Ρε σεις, όλα ωραία είναι, ειδικά υπό τον παραμορφωτικό φακό της ιδιοκτησίας B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως σου προεκυψε το 134 για το 5 122

Και οι πετρες ξερουν οτι ο 122 μαμα (5 η 6 το ιδιο ακριβως ειναι) αποδιδει απο 137 ως 144 στο δυναμομετρο

Ο 122 ειναι αυτουσιος...............

Απο σχετικα αρθρα περιοδικων ελληνικων και ξενων υπαρχει αυτος ο ισχυρισμος για συν 7 αλογα στο εξαρι

Κανε μια ερευνα και θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ. Εδώ άλλες εταιρείες αντιγράφαν το μπλε-μωβ φωτισμό των οργάνων της VW (π.χ HYUNDAI) και τώρα η VW αντιγράφει το λευκό φωτισμό άλλων κατασκευαστών.Οχι ότι ο λευκός είναι άσχημος φωτισμός, τουναντίον, αλλά δεν πρωτοεμφανίστηκε σε VW όπως ο μπλε που δημιούργησε σχολή.

Εγω τι να πω ρε παιδια? Απο το MKV με τον φοβερο μπλε φωτισμο, πηγα στο ερμαφροδιτο Scirocco. Ασπρο το καντραν, μπλε το RCD. Τουλαχιστον το 6 εχει και διαφορετικα κουμπια στο clima και δενει ωραια.

Link to comment
Share on other sites

εσυ μες την ατυχια σου εισαι τυχερος το scirocco ειναι πιο σπορ κ αλλαζει ο φωτισμος στην πηγη(ειχα δει καπου μια φωτο δεν ξερω αν ηταν μοντιφα)

αλλα κ να μην αλλαζει βαλε μια πηγη κ εισαι παλι αρχηγος

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που ο αρχικος ποστερ ανεφερε οτι δεν ενδιαφερεται για κρισεις καλλιστειων για τα δυο αυτοκινητα. Εξαλλου και εγω μπορω να πιστευς οτι το ωραιοτερο αυτοκινητο ολων των εποχων ηταν το 2CV.

Tεχνικα λοιπον τσο το 5 οσο και το 6 ειναι τοσο ιδια που οποιοσδηποτε απο εσας που επιδιδεστε σε ακρως υποκειμενικους διαγωνισμους ομορφιας αδυνατει να τις βρει (τις τεχνικες διαφορες). Οποιος τις εχει βρει και νομιζει οτι ειναι ακρως σημαντικες παρακαλω να μας ενημερωσει (αν και εχω την υποψια οτι θα προκειται περι μερικων απλων refinements....).

Αφου ομως επιμενετε θα παιξω κι εγω το παιχνιδι της ομορφιας σημειωνοντας πως ημουν/ειμαι κατοχος ενος 4 κ ενος 6.

Η εμπρος οψη του απλου 5 μου φαινεται πλεον τελειως dated. Δεν συμβαινει το ιδιο με τη μασκα των GT sport. Και εαν στην παρουσιαση του 6 μου αρεσε η μασκα του και απεχθανομουν τα οπισθια του πλεον πιστευω το αντιθετο. Προτιμω το σαφεστατα πιο επιθετικο κωλο του 6 (με τις πιο εντονες γραμμες στο πλαι) απο τη βαρκαρολα (με γκρι πλαστικο στο κατω μερος) του 5, και προτιμω τη μασκα του 5 (gt sport) απο τη scirocco wanabee μασκα του 6.

Τα πραγματα γινονται ομως πολυ χειροτερα στο εσωτερικο. Απο την παρουσιαση του 5 και λαμβανοντας υποψη οτι ειναι γενικως παραδεκτο οτι το εσωτερικο του 4 ηταν το benchmark με το οποιο κρινονταν ολα τα μοντελλα της κατηγοριας, το εσωτερικο του 5 με τη "κρεμαστη" κονσολα αλα suzuki alto γυρισε το 5 στα πετρινα χρονια του golf 3 (κατι που μαλλονκαι η ιδια η vw προσπαθει να ξεχασει). Μεσα λοιπον, σαφεστατα golf 6. Κριμα βεβαια που ουτε και αυτο καταφερε να ξεπερασει το 4 σε perceived quality. Και μια και λεμε και για φωτακια......ωραια ηταν τα μπλε, μεχρι που τα εβαλαν οι κορεατες σε οτι κινειται (η δεν κινειται).

Ρε σεις, όλα ωραία είναι, ειδικά υπό τον παραμορφωτικό φακό της ιδιοκτησίας :(

+1000

Και οσοι ελπιζουν σε ενα revolutionary g7 απ οτι δειχνουν τα πραγματα μαλλον θα το εχουν εμφανισιακα, αλλα και μηχανολογικα (με οτι αυτο συνεπαγεται....υβριδικα ψοφιμια, euro6, και golf 7 cl των 55 Ιππων (ποιος θυμαται τα ελληνικα golf 2 cl????)

Edited by vwwv74
Link to comment
Share on other sites

Και μια και λεμε και για φωτακια......ωραια ηταν τα μπλε, μεχρι που τα εβαλαν οι κορεατες σε οτι κινειται (η δεν κινειται).

Και οι γιαπωνέζοι της HONDA μπλε καντράν έχουν στα νέα civic. Αλλά το μπλε ήταν κατ' εξοχήν το χρώμα της VW και πολλοί άλλοι κατασκευαστές το ακολούθησαν.Αντίθετα ο λευκός φωτισμός εφαρμόστηκε πρώτα από άλλους κατασκευαστές και η VW το ασπάστηκε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλαμε για εσωτερικο

τα κουμπια στο 6ρι στην πορτα γιατι τα εχουν βαλει τοσο ψηλα?ειναι πιο λειτουργικα ετσι?

το τιμονι σας αρεσει?

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου και εγω μπορω να πιστευς οτι το ωραιοτερο αυτοκινητο ολων των εποχων ηταν το 2CV.

+1000 (Σοβαρά.)

Θεωρώ οτι στο gti το 5αρι ειναι σαφώς καλύτερο κυρίως γιατί είναι πιο επιθετικό. Τώρα όταν μιλάμε για βασική έκδοση πιστεύω πως το εξάρι δείχνει πιο "ακριβό" αυτοκίνητο απο το 5αρι.Πιο λουσάτο και πιο προσεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο λεω στην βασικη εκδοση το 6αρι δειχνει πιο ακριβο απο το απλο 5ρι

στις επιθετικες εκδοσεις χανει το παιχνιδι

ειδα χθες 2 gti ενα ασπρο ενα μαυρο

το μαυρο με αφησε αδιαφορο το ασπρο ομως κερδισε κ 2 ματια.

μεγαλυτερη αλητεια ομως βγαζουν τα 5αρια

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο λεω στην βασικη εκδοση το 6αρι δειχνει πιο ακριβο απο το απλο 5ρι

στις επιθετικες εκδοσεις χανει το παιχνιδι

ειδα χθες 2 gti ενα ασπρο ενα μαυρο

το μαυρο με αφησε αδιαφορο το ασπρο ομως κερδισε κ 2 ματια.

μεγαλυτερη αλητεια ομως βγαζουν τα 5αρια

συμφωνω. το GTI V ειναι ομορφοτερο.

στο 6αρι καναν το ιδιο λαθος με την 4η γενια. το GTI ΔΕΝ διαφερει αισθητα και γιαυτο δεν πόυλησε. ποσα GTI ΙV βλεπετε στο δρομο;;;; ετσι και το GTI VI δε θα εχει την επιτυχια του 5. αντιθετως η απλη εκδοση του 6 ειναι ποιο ομορφη μπροστα

Link to comment
Share on other sites

ετσι και το GTI VI δε θα εχει την επιτυχια του 5.

Αδερφέ και την όψη του κακάσχημου C4 να είχε το 6άρι από την στιγμή που γράφει GTI πίσω αρκεί για να κάνει ξανά την επιτυχία !!! Και δεν μιλάμε από άποψη τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

μεσα δεν παιζεται. με το δερμα του με τα ολα του. μπροστα το ιδιο! μεσα νιωθεις οτι εισαι σε μεγαλυτερο αυτοκινητο με ενα κινητηρα και κιβωτιο διαμαντια. Και το κυριοτερο ουτε κρατσ απο 1η σε δευτερα που διαβαζω ουτε τιποτα......απλα οχι μονο βελτιωμενο αλλα πολυ καλυτερο..οπως μου ειπε ο συνεργειατζης της αντιπροσωπειας απο το 5αρι. Και λαδι; σταθερο στη θεση του.....αν το πουλησεις θα πεις το προηγουμενο οχι το προπροηγουμενο.....6αρι λοιπον γιατι αν δε μου αρεσε απλα δεν θα το επαιρνα, οπως μεχρι τωρα, που ειναι το πρωτο golf μου!

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι το 1 golf σου κ το μκ2 να σου εδιναν θα ελεγες οτι ειναι το καλυτερο

ειπα μκ2 γιατι μου αρεσει εμφανησιακα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι το 1 golf σου κ το μκ2 να σου εδιναν θα ελεγες οτι ειναι το καλυτερο

ειπα μκ2 γιατι μου αρεσει εμφανησιακα tongue.gif

μα αν μου αρεσαν τα προηγουμενα και το 2 κα το 3 και το 4 και το 5 θα επαιρνα οχι καποια αλλα...δεν ειναι εκει το θεμα αλλα οτι το 6 μου αρεσε περισσοτερο απο ολα τα αλλα....! Κανεις δεν παιρνει αμαξι αν δεν του αρεσει.απο τα 20 μου εχω αλλαξει 4 αυτοκινητα. αν μου αρεσε καποιο απο τα προηγουμενα θα το επαιρνα!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές μου απόψεις: To golf 5 είναι μια χαρά. To 6 έχει περίεργο πίσω μέρος, και τα φώτα του δείχνουν μέτρια σε ανοιχτόχρωμα μοντέλα, αλλά πάνε πολύ καλύτερα στα σκουρόχρωμα(μαύρα, καφέ κλπ). Μόνο και μόνο που είναι το νέο μοντέλο, σε ανθυποβάλλει να το λες ομορφότερο, έστω και αν δεν είναι. Το 6άρι GTI σε σκούρο κόκκινο(σα βυσσινί ένα πράγμα) είναι απίστευτο. Όποιος έχει 5άρι και το δώσει για να πάρει 6άρι θα κάνει βλακεία. Και όποιος αγοράζει αμάξι της κατηγοριας και δεν πάρει Golf, ακόμα μεγαλύτερη.

(τα περισσότερα από αυτά τα σκεφτόμουν εχθές το απόγευμα που έκανα βόλτα στη γλυφάδα, και ήταν "πήχτρα" στα 6άρια,παρκαρισμένα και μη, σε διάφορες αποχρώσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεις σε ένα GOLF όποιας σειράς και να είναι το ερωτεύεσαι! Αν δεν το ερωτευτείς τότε κάνεις το λάθος και παίρνεις το επόμενο ή το μεγαλύτερο λάθος και παίρνεις εκτός Golf όπως λέει και ο Markk

Το 6άρι όποια έκδοση και να είναι μηχανικά δεν διαφέρει από το 5άρι! Οι διαφορές είναι στην καλύτερη ηχοθερμομόνωση, στα καλύτερα φρένα (αντλία φρένων) και στην καλύτερη χαρτογράφηση εγκεφάλου (περισσότερα άλογα). Ανάρτηση, κινητήρας και πλαίσιο είναι τα ίδια.

¶λλωστε αυτό φαίνεται και από την αρίθμηση του πλαισίου που ξεκινάει και αυτή από WVWZZ1KZ.... που έχουν και τα 5άρια, θυμηθείτε οτι τα 4άρια είχαν WVWZZZ1J... τα 3άρια WVWZZZ1H... και ούτω καθεξής. Μεταξύ τους αυτά είχαν σημαντικές-ριζικές αλλαγές μηχανικά-σχεδιαστικά, γι' αυτό και το αναφέρω.

Είναι φυσικό λοιπόν όταν ένας αγοραστής μπει σε ένα καινούριο όχημα που μοιάζει με την υπόλοιπη σύγχρονη γκάμα της κατασκευάστριας εταιρίας να θεωρεί το όχημα του ¨τέλειο¨.

Συμπέρασμα: όσοι δεν έχουν Golf καλά κάνουν και παίρνουν το καινούριο και καλύτερο 6άρι, αλλά όσοι έχουν το 5άρι είναι ιεροσυλία να το αλλάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεις σε ένα GOLF όποιας σειράς και να είναι το ερωτεύεσαι! Αν δεν το ερωτευτείς τότε κάνεις το λάθος και παίρνεις το επόμενο ή το μεγαλύτερο λάθος και παίρνεις εκτός Golf όπως λέει και ο Markk

Το 6άρι όποια έκδοση και να είναι μηχανικά δεν διαφέρει από το 5άρι! Οι διαφορές είναι στην καλύτερη ηχοθερμομόνωση, στα καλύτερα φρένα (αντλία φρένων) και στην καλύτερη χαρτογράφηση εγκεφάλου (περισσότερα άλογα). Ανάρτηση, κινητήρας και πλαίσιο είναι τα ίδια.

¶λλωστε αυτό φαίνεται και από την αρίθμηση του πλαισίου που ξεκινάει και αυτή από WVWZZ1KZ.... που έχουν και τα 5άρια, θυμηθείτε οτι τα 4άρια είχαν WVWZZZ1J... τα 3άρια WVWZZZ1H... και ούτω καθεξής. Μεταξύ τους αυτά είχαν σημαντικές-ριζικές αλλαγές μηχανικά-σχεδιαστικά, γι' αυτό και το αναφέρω.

Είναι φυσικό λοιπόν όταν ένας αγοραστής μπει σε ένα καινούριο όχημα που μοιάζει με την υπόλοιπη σύγχρονη γκάμα της κατασκευάστριας εταιρίας να θεωρεί το όχημα του ¨τέλειο¨.

Συμπέρασμα: όσοι δεν έχουν Golf καλά κάνουν και παίρνουν το καινούριο και καλύτερο 6άρι, αλλά όσοι έχουν το 5άρι είναι ιεροσυλία να το αλλάξουν!

+10000000000000000000 σε ολα

¶σε που άμα έχεις κανένα 5άρι sportline είναι πιο χαμηλό και πατάει καλύτερα από το 6άρι που λόγω Scirocco δε βγαίνει πια σε αυτήν την έκδοση!

Ρωτα και μενα :lol:

Για να ανακεφαλαιωνουμε, οποιος εχει 5αρι και θελει να το σουταρει για να παρει 6αρι, οπως ειπε και ο Αντωνης θα ειναι αν οχι ιεροσυλια, τουλαχιστον εγκλημα tongue.gif . Και αν αναρωτιεστε να ειστε σιγουροι οτι οσοι πηγαν να το δουν, οι πωλητες ( τουλαχιστον οι σωστοι πωλητες) θα τους ειπαν οτι δεν αξιζει τον κοπο να το δωσουν για το 6αρι. Αστε που θα το παρουν για ενα κομματι ψωμι :lol: (στανταρ). Οπως επισης θα τους ειπαν οτι δεν ειναι παρα ενα 5αρι με facelift τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο κομματι του αμαξιου. Τωρα, για καποιον που παιρνει γκολφ για 1η φορα ναι και παλι ναι!!! Θα το ευχαριστηθει στο επακρον, για αυτο ρωτηστε και μενα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ειχα το 5αρι το gt170, και το εδωσα για το 6αρι το gti,αισθανομαι απολυτα δικαιωμενος για την επιλογη μου. Η μερα με τη νυχτα το ενα με το αλλο,κυριως στο εσωτερικο .Επιπλεον,ειχα οδηγησει και το 5αρι το gti και οι διαφορες αν οχι μεγαλες,ειναι αρκετα αισθητες οδηγικα. Εξωτερικα το θεωρω ελαφρως πιο ομορφο το 6 ,αλλα ενταξει παιδια,γουστα ειναι αυτα.Πιστευω ομως οτι ειμαι απο τους πιο καταλληλους να εκφερω γνωμη για το συγκεκριμενο θεμα γιατι ημουν τρελαμενος με την εμφανιση του 5 και ειχαμε και 2 5αρια στην οικογενεια.

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.