Jump to content
stelios1.6fsi

Λαμπακια Led σε Footwell Lighting

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο club αλλα το παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο.

Εχετε φτιάξει ενα πολυ πληρες forum με αρκετα ενδιαφέροντα how to's.

Εκει ειδα και το how to για τις πλαφονιέρες δαπέδου οπου και μου άρεσε σαν ιδέα,γιαυτό και τις εγκατέστησα.

Ωστόσο έχω μερικές αποριούλες.

Αφου τις έβαλα και δουλέυουν κανονικότατα,μου έριξε ενας φίλος τη φαεινή ιδεα να βαλω λάμπες led μεσα.επ ευκαιρια αυτος ειχε 2 ledακια μπλε τα οποια

τα φοραγε στο bmw e36 του στα εμπρος φαναρια και τα εβγαλε λογω κτεο.

Χαρουμενος και γω τσιμπαω τα ledακια και τα τοποθετω κανονικα μεσα στις πλαφονιερες. :rolleyes:

το ωραιο ομος της υποθεσης ειναι οτι εκτος του οτι για κανενα λογο δεν φεγκουν οπως θα επρεπε,μετα απο καμια 6-7 δευτερόλεπτα σβηνουν κιολας!

κλεινω πορτα,ξανανοιγω,μετραω 1,2,3..7 τελος! :rolleyes:

ψιλιάζομαι 2 πράματα!

1.μεσα η πλαφονιέρα ειχε ενα πραμα σαν πυκνωτη,αντισταση κατι τετοιο τελος παντων.μήπως πρεπει να παρει το λοπου?

2.αποτι εχω καταλαβει,αυτο το αμαξι θελει P.M.S. (periodical meintenance sequence)ένα βάλε βγάλε την μπαταρια καθε τοσο,γιατι τα ηλεκτρονικα του τραβανε επιληψιες.

καποτε δεν βαραγε το beeper για ζωνη φωτα κλπ.οταν ρωτησα στο σερβις μου ειπαν να αλλαξω καντραν.αλλα επειδη δεν με ενοχλουσε που χαλασε, το αντιθετο θα έλεγα,σιγα μην εσκαγα 400Ε για κατι που μου σπαει τα νευρα.οστοσο,μολις εβγαλα μετα απο καιρο την μπαταρια,και ξεσυντονιστηκε ο ανεγκεφαλος,ως δια μαγείας έφτιαξε!

μηπως παλι εχει παθει κατι σχετικο?

εσεις καμια ιδεα?

ελεος πια με αυτο το αμαξι.καλο χρυσο αλλα αν ενωσω ολα του τα καλωδια σε μια ευθεια πρεπει να κανω ανετα 2 φορες το κυκλο της γης ;) ....ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο club αλλα το παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο.

Εχετε φτιάξει ενα πολυ πληρες forum με αρκετα ενδιαφέροντα how to's.

Εκει ειδα και το how to για τις πλαφονιέρες δαπέδου οπου και μου άρεσε σαν ιδέα,γιαυτό και τις εγκατέστησα.

Ωστόσο έχω μερικές αποριούλες.

Αφου τις έβαλα και δουλέυουν κανονικότατα,μου έριξε ενας φίλος τη φαεινή ιδεα να βαλω λάμπες led μεσα.επ ευκαιρια αυτος ειχε 2 ledακια μπλε τα οποια

τα φοραγε στο bmw e36 του στα εμπρος φαναρια και τα εβγαλε λογω κτεο.

Χαρουμενος και γω τσιμπαω τα ledακια και τα τοποθετω κανονικα μεσα στις πλαφονιερες. B)

το ωραιο ομος της υποθεσης ειναι οτι εκτος του οτι για κανενα λογο δεν φεγκουν οπως θα επρεπε,μετα απο καμια 6-7 δευτερόλεπτα σβηνουν κιολας!

κλεινω πορτα,ξανανοιγω,μετραω 1,2,3..7 τελος! :lol:

ψιλιάζομαι 2 πράματα!

1.μεσα η πλαφονιέρα ειχε ενα πραμα σαν πυκνωτη,αντισταση κατι τετοιο τελος παντων.μήπως πρεπει να παρει το λοπου?

2.αποτι εχω καταλαβει,αυτο το αμαξι θελει P.M.S. (periodical meintenance sequence)ένα βάλε βγάλε την μπαταρια καθε τοσο,γιατι τα ηλεκτρονικα του τραβανε επιληψιες.

καποτε δεν βαραγε το beeper για ζωνη φωτα κλπ.οταν ρωτησα στο σερβις μου ειπαν να αλλαξω καντραν.αλλα επειδη δεν με ενοχλουσε που χαλασε, το αντιθετο θα έλεγα,σιγα μην εσκαγα 400Ε για κατι που μου σπαει τα νευρα.οστοσο,μολις εβγαλα μετα απο καιρο την μπαταρια,και ξεσυντονιστηκε ο ανεγκεφαλος,ως δια μαγείας έφτιαξε!

μηπως παλι εχει παθει κατι σχετικο?

εσεις καμια ιδεα?

ελεος πια με αυτο το αμαξι.καλο χρυσο αλλα αν ενωσω ολα του τα καλωδια σε μια ευθεια πρεπει να κανω ανετα 2 φορες το κυκλο της γης :rolleyes: ....ελεος!!!

Καλώς όρισες

Δεν ξέρω για τα "Footwell Lighting" άλλα να ξέρεις οτι στα vw ολα περνάνε απο τον εγκέφαλο, ο εγκέφαλος δουλεύει ως εξής αρχικά στέλνει μια τάση για να τσεκάρει και ταυτόχρονα να ανάψει τις λάμπες, αν επάνω σε αυτό το τσεκ δεν βρει λάμπα ή η λάμπα είναι καμμένη τότε διακόπτει την παροχή τάσης. Η τάση επανέρχεται αν αποκατασταθεί με την σωστή αντίσταση ο βρόχος.

Αρα το φαινόμενο που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτό.

Εχώ ακούσει δεν ξέρω ότι χρειάζονται κάποιες αντιστάσεις ή συμβατά με to can bus λεντάκια

....και όπως εχει πει και ενας φίλος σε κάποιο ποστ (να με συγχώρεση δεν θυμάμαι το nickname) τα αυτοκίνητά της VW εχουν περισσότερους υπολογιστές και από το Columbia. ;):rolleyes:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις σκετο το led βλεπει καμμενη λαμπα και μετα απο λιγο σβηνει την γραμμη παροχης.Αν δε το βαλεις σε Vag com τοτε δεν θα σου βγαζει καμμενη λαμπα αλλα βραχυκυκλωμα.Πρεπει οπωσδηποτε να μπει και μια αντισταση,δεν ξερω τι ακριβως, αλλιως θα συνεχισει.Το ιδιο προβλημα ειχα οταν εβαλα τα φωτιζομενα μασπιε μονα τους.Οταν εβαλα και τις μπλαφονιερες, ολα κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις αλλά η ουσιαστικοτερη παρατηρηση του προβληματος ειχε τα εξης νεα δεδομένα.

Οταν το αμαξι ειναι απο σταση,δηλαδη το ξεκλειδωσω και ανοιξω,τα led δουλευουν κανονικα,δεν σβηνουν.

Αμα γυρισω την αναφλεξη και ξανανοιξω την πορτα,τοτε μετα απο λιγο σβηνουν. fire.gif

Επισης τα ledακια δεν φωτιζουν οσο πρεπει,αλλα πολυ λιγο,ισα ισα.

Μηπως εκει φερνει μικροτερη ταση απο 12v?

Καπου διαβασα οτι παιζει και ενα dimming για αυτες τις πλαφονιερες, μηπως αυτο ρυθμιζει την ταση που δινει εκει?

Και γιαυτο φεγκουν λιγο?

Και κατι ακομα...

Ρε boys οτι καλωδια συνδεσα στις φισες τα εβαλα χωρις καποιο ακροδεκτη,αλλα χυμα μεσα στις φισες οπως ελεγε το σχετικο how to.

Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα οταν πηγα να αλλαξω τα λαμπακια και να βαλω τα led με μια αγαρμπη κινησηξεριζωσα το καλωδιο απο τη φισα.δεν τρεχει κατι, το ξαναβαλα και ολα οκ αλλα δεν επρεπε να εχει καπιο pin μεσα η φισα που να ειναι και ακροδεκτης για το καλωδιο και να το ασφαλιζει μεσα?

Σε μια συγκριση που εκανα με την πλαφονιέρα απο το σκιαδιο,ειχε η φισα μεσα ακροδεκτες και καλωδιοταινια κολημενη με κολητηρι.

Και καλα στις πλαφονιερες....

Αμ στη φισα του εγκεφαλου?πιστευω ηταν τοσο χυμα που παιζει να φυγει.

Μηπως πρέπει να ανησυχω με ολα αυτα?

(βλεπε παραναλωμα του πυρος????) glare.gifglare.gifglare.gifglare.gifglare.gifglare.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Αν δεν βαλεις καποια αντισταση δεν προκειται να αναψουν κανονικα.Τωρα για την ποσοτητα του φωτος δεν ξερω για το dimming.Στην φυσα του εγκεφαλου τωρα πρεπει να το προσεξεις ιδιαιτερα γιατι αν δεν ειναι ασφαλισμενο το καλωδιακι μπορει να εχεις καποιο προβλημα γιατι διπλα υπαρχουν και αλλες παροχες ρευματος και μπορει να ακουμπησουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις αλλά η ουσιαστικοτερη παρατηρηση του προβληματος ειχε τα εξης νεα δεδομένα.

Οταν το αμαξι ειναι απο σταση,δηλαδη το ξεκλειδωσω και ανοιξω,τα led δουλευουν κανονικα,δεν σβηνουν.

Αμα γυρισω την αναφλεξη και ξανανοιξω την πορτα,τοτε μετα απο λιγο σβηνουν. fire.gif

Επισης τα ledακια δεν φωτιζουν οσο πρεπει,αλλα πολυ λιγο,ισα ισα.

Μηπως εκει φερνει μικροτερη ταση απο 12v?

Καπου διαβασα οτι παιζει και ενα dimming για αυτες τις πλαφονιερες, μηπως αυτο ρυθμιζει την ταση που δινει εκει?

Και γιαυτο φεγκουν λιγο?

Και κατι ακομα...

Ρε boys οτι καλωδια συνδεσα στις φισες τα εβαλα χωρις καποιο ακροδεκτη,αλλα χυμα μεσα στις φισες οπως ελεγε το σχετικο how to.

Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα οταν πηγα να αλλαξω τα λαμπακια και να βαλω τα led με μια αγαρμπη κινησηξεριζωσα το καλωδιο απο τη φισα.δεν τρεχει κατι, το ξαναβαλα και ολα οκ αλλα δεν επρεπε να εχει καπιο pin μεσα η φισα που να ειναι και ακροδεκτης για το καλωδιο και να το ασφαλιζει μεσα?

Σε μια συγκριση που εκανα με την πλαφονιέρα απο το σκιαδιο,ειχε η φισα μεσα ακροδεκτες και καλωδιοταινια κολημενη με κολητηρι.

Και καλα στις πλαφονιερες....

Αμ στη φισα του εγκεφαλου?πιστευω ηταν τοσο χυμα που παιζει να φυγει.

Μηπως πρέπει να ανησυχω με ολα αυτα?

(βλεπε παραναλωμα του πυρος????) glare.gifglare.gifglare.gifglare.gifglare.gifglare.gif

Για να λύσεις το πρόβλημα σου με το check για καμένη λάμπα στα footwells βάλε αυτού του τύπου: led ή κάτι σαν αυτά τα οποία τα βρίσκεις και Ελλάδα. Αυτές οι led είναι πολύ φωτηνές και δεν έχουν καμία σχέση με τις απλες led που κυκλωφορούν.

Αλλιώς βάλε μια αντίσταση σαν αυτή: resistor για κάθε δύο ledάκια και τελείωσες, τις οποίες πάλι μπορείς να τις βρείς απο Ελλάδα (Σούμας νομίζω)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια άλλη πρόταση, βάλε τις λάμπες που προβλέπονται και είσαι ωραίος, τι παιδεύεσαι με τα λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια άλλη πρόταση, βάλε τις λάμπες που προβλέπονται και είσαι ωραίος, τι παιδεύεσαι με τα λεντ.

Κατι απλες με μπλε χρωμα απ'εξω t-16339-92.gift-16340-120.jpeg

Και αυτές ανάβουν πιο άσπρο απο της απλές διάφανες! Έχω βάλει στο ντουλαπάκι μου και είναι τέλεια! Και δεν χάνουν σε φωτισμό σαν τις Led!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός γράφω την απάντηση για να υπάρχει.

Αν έχεις vagcom μπορείς να ρυθμίσεις την φωτεινότητα (εγώ την έχω στο 80%), και ρύθμισε πόσο χρόνο θέλεις να μένουν αναμένα.

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκατσα να διαβάσω όλο το post, αλλά εγώ βλέποντας κάποια 3ένα forums, "έκλεψα" την εξής ιδέα.

4762121615_cb9c27b2b7_b.jpg

Ο συγκεκριμένος τύπος απλά έβαλε κόκκινη ταινία πάνω απο τα λαμπάκια που ήδη υπήρχαν. Αυτή τη στιγμή παρρήγγειλα ταινία απο μαγαζί με φωτιστικά - ηλεκτρολογικά, έτσι ώστε να το κάνω κι εγώ. :D

Το θέμα με τις αλλαγές φώτων είναι το can - bus και που δεν αναγνωρίζοντε απο τον εγκέφαλο. Το οποίο πρόβλημα έχω με τα LED των πινακίδων μο και μου βγάζει check στο καντράν, με αποτέλεσμα να το απομονώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω βάλει μπλέ led απλά χωρίς cunbas και όλα δουλεύουν κανονικά!Στίς μπλαφονιέρες μέσα δεν θέλουν με canbus...όσο για αυτό το "πυκνωτάκι" είναι για την πολυκότητα(+,-)...Εχω ένα tsi 140αρι του 2007!

post-16888-0-06624300-1307712207_thumb.j

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμο δαπεδου εχουν ολα τα μοντελα?γτ εχω το mk6 r-line 3d και δν βλεπω κατι.αν δν υπαρχει φωτισμος υπαρχουν οι θεσεις για τα λαμπακια ωστε να τα βαλω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Το footwell lightining είναι στον εξτρά εργοστασιακό εξοπλισμό και συγκεκριμένα στο πακέτο PLB.

Οι θέσεις δεν ξέρω αν θα υπάρχουν αλλά δεν χάνεις και τίποτα να ρίξεις μια ματιά ακριβώς

πίσω από την θύρα OBD που μπαίνει η εργοστασιακή πλαφωνιέρα για τα πόδια του οδηγού ή

δεξιά στον συνοδηγό κάτω και δεξιά απο το ντουλαπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμο δαπεδου εχουν ολα τα μοντελα?γτ εχω το mk6 r-line 3d και δν βλεπω κατι.αν δν υπαρχει φωτισμος υπαρχουν οι θεσεις για τα λαμπακια ωστε να τα βαλω εγω?

Οι θεσεις υπαρχουν θελεις τις μπλαφονιερες και την καλωδίωση, διαβασε εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19118

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.