Jump to content
kostakisSs

18ares και θολοι..

Recommended Posts

λοιπον... Βαλαμε 18αρες 225.40.18 κουκλες και μολις εστριψα 2-3 στα λιμανακια να σου ο πισω θολος απο την μερια μου.. νομιζα οτι κατι εφυγε στον δρομο... ημουν βεβαια με 4 ατομα μεσα αλλα δεν εχει να λεει... βρισκει!!!

ΤΙ πρεπει να κανω τωρα??

>< να πεταξω τις ζαντες δεν παιζει>< tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αν οι ζάντες σου βρίσκουν στον θόλο σου, καθορίζεται από το offset της ζάντας και το πάχος της.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι στο offset της ζάντας που είναι μικρό, ή στο πάχος της ζάντας (ελαστικού) σου που είναι μεγάλο. (ή και συνδυασμός αυτών tongue.gif )

Η VW δίνει πχ στο gti V 17/7,5" με offset 51.

Oι θόλοι στο golf V δε βρίσκουν μέχρι και σε 40 offset με 17/7,5" εξακριβωμένο (από το δικό μου).

Αν εσύ όμως βάλεις πχ 18/8" το ελάχιστο offset που πρέπει να έχει η ζάντα σου είναι περίπου 45-46mm.

Τσέκαρε το offset των ζαντών σου και το πάχος τους...

Αν είναι ακατάλληλα για το αμάξι σου (θα μας πεις τις τιμές για μια δεύτερη γνώμη), πας σε όποιον σου τις πούλησε κ ζητάς καινούριες ΖΑΝΤΕΣ.

Αλλιώς αύξηση του offset μπορεί να γίνει και με κόψιμο του ομφαλού της ζάντας αλλά δεν είναι κάτι που θα το έκανα εγώ....κ σίγουρα δεν το προτείνω.

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν μεγάλο το offset θα μπορούσες να βρείς τη λύση με ένα ζευγάρι αποστάτες. Στην περίπτωσή σου φαίνεται ότι είναι μικρότερο από το προβλεπόμενο, οπότε μόνη λύση είναι ο τόρνος. Εκτός φυσικά κι αν μπορείς να αλλάξεις τις ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

βαλε δεκαννιαρες, 325/25 βαλε και δυο μωβ φωτακια απο πισω, την απαραιτητη αεροτομη για να σηκωνετε το αυτοκινητο, ε και μια και τα εβαλες και ολα αυτα βαλε και δυο σκαστρες.....και πουσαι μη ξεχασεις και το μπιτακι στο ραδιοcd

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... Βαλαμε 18αρες 225.40.18 κουκλες και μολις εστριψα 2-3 στα λιμανακια να σου ο πισω θολος απο την μερια μου.. νομιζα οτι κατι εφυγε στον δρομο... ημουν βεβαια με 4 ατομα μεσα αλλα δεν εχει να λεει... βρισκει!!!

ΤΙ πρεπει να κανω τωρα??

>< να πεταξω τις ζαντες δεν παιζει>< tongue.giftongue.giftongue.gif

Αν είναι εκτός προδιαγραφών (που κατα πώς μας τα λες είναι ) να το πας σ'αυτόν που στις έβαλλε και να ζητήσεις να τις αντικαταστήσει με άλλες σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του αυτοκινήτου. Σκέψου με στριμένους τους τροχούς να πέσεις σε κανένα σαμαράκι με κάποια χιλιόμετρα. Θα σου μασήσει το φτερό.

Σημείωσε ότι με λάθος OFFSET επεηρεάζεται δυσμενώς η γενικότερη γεωμετρία της ανάρτησης του αυτοκινήτου.

Εγώ για τορνάρισμα δεν το συνιστώ. Μη σπάσει και καμιά ζάντα όταν πας με πολλά και ....άντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

βαλε δεκαννιαρες, 325/25 βαλε και δυο μωβ φωτακια απο πισω, την απαραιτητη αεροτομη για να σηκωνετε το αυτοκινητο, ε και μια και τα εβαλες και ολα αυτα βαλε και δυο σκαστρες.....και πουσαι μη ξεχασεις και το μπιτακι στο ραδιοcd

αυτο τωρα ειναι ποσταρισμα βοηθειας?

Link to comment
Share on other sites

αυτο τωρα ειναι ποσταρισμα βοηθειας?

μάλλον post βοήθειας πως να γίνεις καρακαρακαρακάγκουρας , θα έλεγα ...

με συγχωρείτε αλλά τραυλίζω λίγο παραπάνω τώρα τελευταία .... tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μαλλον πολυ μεγαλο ειναι το offset μιας και εξεχουν αρκετα περισσοτερο απο τις παλιες που ειχα...

Οι ζαντες ειναι 18" ρεπλικες Gti..

Καταρχας δεν βρισκουν σε σαμαρακια κτλ βρηκε μονο η πισω αριστερα οταν το εχωσα λιμανακια με 4 (γομαρακια) φιλους μου... απο οτι καταλαβα πρεπει να βρισκει εκει που κατεβαινει ο θολος και συνανταει το σασι που ε3εχει κανα εκατοστο... αν το τροχησω λιγο εκει????

Γινεται ρε παιδια ρεπλικες Gti να ειναι εκτος προδιαγραφων για golf??

Οι μπροστα ροδες δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα παντως...

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

εκτος προδιαγραφων ειναι να βαλεις 18αρες καθως 17/225/45 ειναι το μαξ

βεβαια πολυ ειναι αυτοι που βαζουν 18 στα GT οποτε πιο χρησιμο ειναι να ποσταρουν αυτοι τι κ πως

εγω εμεινα στις 17"

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μαλλον πολυ μεγαλο ειναι το offset μιας και εξεχουν αρκετα περισσοτερο απο τις παλιες που ειχα...

Οι ζαντες ειναι 18" ρεπλικες Gti..

Καταρχας δεν βρισκουν σε σαμαρακια κτλ βρηκε μονο η πισω αριστερα οταν το εχωσα λιμανακια με 4 (γομαρακια) φιλους μου... απο οτι καταλαβα πρεπει να βρισκει εκει που κατεβαινει ο θολος και συνανταει το σασι που ε3εχει κανα εκατοστο... αν το τροχησω λιγο εκει????

Γινεται ρε παιδια ρεπλικες Gti να ειναι εκτος προδιαγραφων για golf??

Οι μπροστα ροδες δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα παντως...

Την απάντηση μπορείς να την δώσεις ο ίδιος. Αν τύχει και σηκώσεις το αυτοκίνητο σε ράμπα ή βγάλεις καμμιά ρόδα, κοίτα από την εσωτερική πλευρά της ζάντας να δείς ποιό είναι το offset που έχει. Κάπου το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση μπορείς να την δώσεις ο ίδιος. Αν τύχει και σηκώσεις το αυτοκίνητο σε ράμπα ή βγάλεις καμμιά ρόδα, κοίτα από την εσωτερική πλευρά της ζάντας να δείς ποιό είναι το offset που έχει. Κάπου το γράφει.

Σαν πολύ φαρδύ μου ακούγετε.

Wheel / Tire calculator

http://www.wheelsmaster.com/rt_specs.jsp

Link to comment
Share on other sites

offset τελικα εχω 45αρι.. θα παω απο εκει να το δουμε.. ωχχχ!

Απο οτι βλέπω στο calc μάλλον με 60αρι offset θα είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τι offset πρεπει να εχω ρε παιδια? να ξερψ τι θα τους πω..

Για πάχος ζάντας 18/7,5 θέλεις 40-43 offset το ελάχιστο.

Για 18/8 θέλεις (+6,5mm/0,25ίντσα) -> 47-50.

Για 18/8,5 θέλεις (+6,5mm/0,25ίντσα) -> 54-57.

Γενικά να ξέρεις όσο μεγαλύτερο είναι το offset τόσο πιο μέσα στον θόλο μπαίνει η ζάντα.

Εξαρτάται όμως και από το πάχος της αν θα βρίσκει.

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

45 offset vgainei η ζαντα και οχι 47 τελικα αλλα μου ειπε οτι 2 χιλιοστα δεν εχουν διαφορα..

Τελικα το προβλημα βρεθηκε και ηταν λογω προσφατης επισκεψης μου σε φανοποιο.. Εβαλα το πισω κομματι απο το GTi και μαλλον κατα το βιδωμα εκατσε 2-3 χιλιοστα πιο κατω ο θολος με αποτελεσμα στα πολλα ζορια να βρισκει σε ενα του σημειο!

Οι λυσεις

1. λογω του υλικου (τσοχα τυπου εταζιεras:P) το αφηνω και αν ξανα βρει θα φαγωθει λιγο ή το τρωω εγω με ενα γυαλοχαρτακι!...

2. λυνω τον θολο και τον σφιγκω πιο πανω!

Τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

45 offset vgainei η ζαντα και οχι 47 τελικα αλλα μου ειπε οτι 2 χιλιοστα δεν εχουν διαφορα..

Τελικα το προβλημα βρεθηκε και ηταν λογω προσφατης επισκεψης μου σε φανοποιο.. Εβαλα το πισω κομματι απο το GTi και μαλλον κατα το βιδωμα εκατσε 2-3 χιλιοστα πιο κατω ο θολος με αποτελεσμα στα πολλα ζορια να βρισκει σε ενα του σημειο!

Οι λυσεις

1. λογω του υλικου (τσοχα τυπου εταζιεras:P) το αφηνω και αν ξανα βρει θα φαγωθει λιγο ή το τρωω εγω με ενα γυαλοχαρτακι!...

2. λυνω τον θολο και τον σφιγκω πιο πανω!

Τι λετε???

Θα λεγα να λύσεις τον θόλο.

Το σημαντικό είναι ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις ζάντες. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 225 40 18 και οφσετ 45 βρισκω σε μεγαλα σαμαρακια οταν καθετε πολύ πίσω αριστερά. (και μονο μια φορα βρικα μπροστά αριστερά γιατι μπηκα πολύ χημειο σε μια στροφή που ειχε τρελο σαμαρακι...)

Αλλα ειμαι και με τα μαμα αμορτισερ. Gt sport 140.

Link to comment
Share on other sites

xmmm ιδιες εχω και εγω! σημερα που γυρναγα κομματια απο εθνικη στα σαμαρακια στις γεφυρες (αρμους διαστολης) βρηκε λιγο μπροστα απο την μερια μου!!

Μαλλον πρεπει να ειναι το πανω σημειο του θολου που γυρναει στο φτερο που εξεχει μια βιδουλα!! τι προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.