Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Golf 6 - Led Πίσω Φανάρια.

Recommended Posts

Τα βρήκα, είναι λίγο φθηνότερα από kufatec. Δεν ξέρω αγγλικά ,γιαυτό είδα μόνο 2 και όχι 3 όπως αναφέρεις. Αυτά για αγγλία και άλλα για άλλες χώρες . Σε τί διαφέρουν αλήθεια αυτά που ποροορίζονται για αγγλία ???   Το συγκεκριμένο site , είναι από πολωνία (αν κατάλαβα καλά, γιατί είδα  .pl) ή όχι  ??? 

Link to comment
Share on other sites

ναι απο πολωνια ειναι ειχα παρει και το bluetooth απο εκει. δεν εχω καποιο παραπονο. θα σε γελασω λογικα θα εχουν αντιστροφα τα φωτα πισω αφου ειναι δεξιοτιμονα θα εχουν την οπισθεν αριστερα και το φως ομιχλης δεξια. μιλησα και με ενα παιδι που δουλευει στη vw της περιοχης μου και μου ειπε οτι τα Kufatec ειναι πολυ καλα. 

Link to comment
Share on other sites

OK  Arikorn, ευχαριστώ . Κufatec λοιπόν, και το μόνο που  μένει να διευκρυνηστεί ,είναι αυτό που ρώτησα πιό πάνω.  Δεν το διευκρυνίζει η kufatec, αλλά το λέει η hella, δηλ. με κίτρινη ή λευκή λάμπα.   Τι σημαίνει αυτό ?? ,αν κάποιος φίλος γνωρίζει σχετικά , ας γράψει λίγα, καθώς και για το κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα led ή αν βγάζουν προβλήματα.

Edited by sakiskar
Link to comment
Share on other sites

Nα εννοούν το χρώμα της λάμπας για τα φλάς μάλλον;

Προσωπικά έχω δει 6άρι στο δρόμο με τα cherry-red γνήσια led και είχε καμένο λεντάκι ήδη.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

μηπως αφου και τα γνησια βγαζουν προβληματα οπως εχω διαβασει σε αρκετα ξενα φορα να βαλουμε τα look r της dectane..αν κατι δεν λειτουργει σωστα τα αντικαθιστουνε απ οσο ξερω..και αν μετα απο 1-2 χρονια παθει κατι σιγουρα δεν θα δυσκολευτω να το ανοιξω για να το κοιταξω η εστω να προσπαθησω να το φτιαξω,ακομα και σε αποτυχια να μου βγει θα εχω χασει 250 ευρο..αν ομως μου βγαλουν ζημεια τα γνησια???να ξεκαθαρισω οτι ειμαι υπερμαχος του οεμ και νομιζω το βλεπετε και στην παρουσιαση του αυτοκινητου μου..αλλα τα led ειναι το μονο πραγμα που αμφιταλαντευομαι..ασε που με τα replica δεν χρειαζετε και αλλος εγκεφαλος..λειτουργουν και με τον παλιο..δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος..ακουω καμια προταση..

Link to comment
Share on other sites

    Λοιπόν , η άποψή μου είναι (και το γούστο μου) ότι σε έμφάνιση τα μανίσια δεν φτάνονται με τίποτε. Dectane , fk ,κ.λ  όχι.

    Τώρα αγκίζουμε και ένα μεγάλο θέμα με τους κυρίους της  vw, οι οποίοι (κατά την ταπεινή μου γνώμη), ποντάρουν στην εμφάνιση και τη ωραία σχεδίαση, ωρισμένων αξεσουάρ,(για να μήν πώ καμμία βαριά ,και για όλο το αμάξι) που  στοιχίζουν πολλά , (για την Ελλάδα τουλάχιστο, γιατί αυτοί έχουν μισθούς 5.000 Ευρ, το μήνα), και είναι πολύ ευαίσθητα, χαλούν με το τίποτε κ.λ. Σκοτεινές υποθέσεις. Ότι φθηνό και άχρηστο, στο βάζουν επάνω ή  μέσα έκει που δεν φαίνεται και δεν μπορεί να ψάξει κανείς, όταν αγοράζει. Απαράδεκτο και κοροιδία. Έτσι παιδιά, αυτοί, γίνονται μεγάλοι. Τα έχουν οικονομίσει και κάνουν βλακείες. Κοροιδεύουν, εμάς που αγαπούμε και ασχολούμαστε με τα αυτοκίνητα. Ξέσπασα, και δεν ξέρω τι άλλο να πώ.

    Σαν λύση, θα πρότεινα αυτό που είδα, τυχαία σε golf 6. Βάψιμο στα σκούρα, κανονικά φώτα του gti. Γίνονται ωραία (καπνισμένα), μου άρεσαν.

    Fast, δεν μπόρεσα να βρώ και να δώ, το αμάξι σου. Που βρίσκονται αυτά τα βελτιωμένα ?? Αν θές οδήγησέ με.

    Επίσης , για τον Fast ή όποιον φίλο θέλει, μπείται λίγο στο θέμα προβλήματα, για να δείται τι έπαθα με το ακριβό-μανίσιο σύστημα ήχου.  Help.  Τι μπορεί να κάνω ??? Κανένα reset του συστήματος, χωρίς να σβηστούν τα στοιχεία του υπολογιστή ταξιδίου, θα μπορούσε να γίνει ??? θα ήταν λύση  ??

 

        Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σαν εμφάνιση εξωτερικά είναι τα ίδια depo-dectane-hella δεν μπορείς να καταλάβεις διάφορα..ητε σε καπνισμενα ητε ανοιχτοχρωμα..τώρα σε ποιότητα ήλπιζα τα γνήσια να ήτανε καλύτερα αλλά ακούγονται διάφορα...τα βελτιωμενα και το αμάξι μου είναι εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=139

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

       Λοιπόν, είδα το αμάξι σου fast. Έχει καλή εμφάνιση. Κάνω και εγώ αρκετές αλλαγές, με αυτοκόλητα, βαψίματα σε κάποια μέρη. Πράγματα δηλ. που δεν στοιχίζουν και δημιουργώ τη δική μου εμφάνιση. Στον τομέα αυτό κανένα πρόβλημα. Άλλα είναι τα σοβαρά ,όπως είπα πιό πάνω.

      Με αυτό το μαύρισμα στα πίσω φώτα (Στη λωρίδα που έχει διάφανο το φανάρι, δηλ την όπισθεν) έχεις κάνει ωραία εμφάνιση. Παράτα τα led. Μου άρεσαν και άν θές πές μου , πώς έγιναν οι μαύρες αυτές λωρίδες. Θέλω να το κάνω στο δικό μου, παρά να τα βάψω. Είχα δεί κάτι τέτοιο παλαιότερα σε site που δεν το θυμάμαι τώρα και έβαζαν μαύρο, με φιμέ ζελατίνες κομένες ακριβώς. Όπως δηλ. καλύπτουν τα τζάμια.

   

    Τέλος , έχω να πώ σαν συνέχεια απο αυτά που είπα πιό πάνω, ότι τελείωσα με αλλαγές-αγορές αυτοκινήτων golf. Αρκετά τους πλήρωσα και με βασάνισαν πολύ. Το golf 7 , είναι από σχέδιο σαν τα μούτρα τους, όποτε  τέλος.

Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια δεν ειναι τιποτα διαφανες βερνικι με 5 σταγονεσ μαυρο,μονοσα το γυρο γυρο και εβαψα με το πιστολι τα λευκα κομματια,τωρα τα ξεβαψα δεν ξερω τα βαρεθηκα...ξεβαφουν ευκολα με ενα διαλυτικο νιτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο και παραπάνω, βρήκα το 1 τμήμα από το φανάρι που είχαν καεί τα led και μου έστειλαν οι Γερμανοί καινούριο για αντικατάσταση! Το σετ είναι πάλι κομπλέ..

 

...λέω μήπως τα βάλω πάλι τα Dectane πάνω στο αυτοκίνητο, γνώμες..?

 

Κάποιες παλιές φωτό :

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα φαναρια σου! Εχω ακουσει και σε golf v κακη ποιοτητα συναρμογης σε aftermarket φαναρια και ειναι κριμα τα χρηματα.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έτυχε σε ένα κομμάτι, τα υπόλοιπα είχαν καλή εφαρμογή. Αυτό αλλάχθηκε.

 

Anyway μπορεί να πάω από τον ηλεκτρολόγο και να τα κάνω μία πρόβα.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑΤΙ?

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι ψιλομούφα τα φανάρια.. έπρεπε να παίξεις μπάλα με OEM και όχι aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

oxi oxi δεν ειχα βαλει καλα τα καλοδια του

post-24334-0-77132500-1381388084_thumb.j

Edited by sempastian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μπορεί κάποιος να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες για την κωδικοποίηση; Πού την έκανε και πόσο του κόστισε; Επίσης ξέρει κανείς αν μπορεί να απενεργοποιηθεί η γελοία λειτουργία των φαναριών όταν γυρνάς το κλειδί και ανάβουν όλα κυκλικά; 

Edited by papado_di
Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και τα περισσότερα δεν έχουν ιδέα και όσοι θέλουν να το ''δοκιμάσουν'' ζητάνε €50! Μήπως έχει κάποιος άλλη πρόταση; Μιλάω πάντα για led από golf r..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και τα περισσότερα δεν έχουν ιδέα και όσοι θέλουν να το ''δοκιμάσουν'' ζητάνε €50! Μήπως έχει κάποιος άλλη πρόταση; Μιλάω πάντα για led από golf r..

Λίγο googlarisma αρκεί :)

http://www.vwgolf.net.au/showthread.php?10638-Golf-MK6-LED-Tail-Lights-Coding

Link to comment
Share on other sites

Το coding εξαρτάται και από το software που τρέχει ο εκάστοτε εγκέφαλος δικτύου.Π.χ. δεν είχε καμία σχέση η 

κωδικοποίηση στον δικό μου BCM (με software 05xx) για τα led φανάρια με την κωδικοποίηση σε επίσης 6άρι

Golf νεώτερης χρoνολογίας όπου εκεί ο BCM είχε software 06xx.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μεχρι τώρα απαντήσεις. Θα ήμουν υπόχρεος αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον, έστω και με Pm, που να μπορεί να την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.