Jump to content
viardon

Κομμένο σωληνάκι στο καπάκι κινητήρα

Recommended Posts

Golf TSI 140ps 2007 35.000χλμ

Τελευταία έχω βρεί ένα καινούργιο χόμπυ όταν παρκάρω στο υπόγειο.

Επειδή έχει απίστευτη ησυχία ακούω και τον παραμικρό θόρυβο στο αυτοκίνητο.

Τελευταία ανοίξα τη μηχανή και έπεσε στην αντίληψή μου ένας ήχος σαν φσσσσσσσ σα να έχανε απο κάπου αέρα.

Τις προάλλες πέρασα απο Μανδύλα και ο τεχνικός βρήκε απο πού ακουγόταν.

Το έχω βάλει σε κόκκινο κύκλο στην παρακάτω φωτογραφία

tsik.jpg

Το σωληνάκι ήταν σκισμένο στο τελείωμά του.

Πρότεινε να το κοντήνει λίγο κόβοντάς το αλλά ζήτησα αλλαγή.

Ηθελα να ρωτήσω τί ακριβώς γίνεται μέσα σε εκείνο το καπάκι και αν αυτό πιστεύετε οτι είχε απώλειες στον κινητήρα.

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ενα δοχειο υποπιεσης εκει..

εγω ειχα βγει βολτα χωρις καπακι (καγκουρας) για να δω αν ειχε διαφορα η σκαστα.. Ολα κανονικα αλλα την επομενη φορα μου αναε λαμπακι κινητηρα (αλλαξα κινητηρα και ολα καλα tongue.gif )

Το vag com εδειξε οτι ειχε διαβασει λαθος τιμη σε μια πιεση.. Εσενα πως και δεν σου το εχει δειξει? δεν διαβαζε λαθος τοσο καιρο? δεν ειναι κατι συμαντικο αλλα...??? αν το κοντινεις παντως

θα ειναι δυσκολο να ανοιγεις το καπακι.. καλυτερα αλλαξε το..

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ενα δοχειο υποπιεσης εκει..

εγω ειχα βγει βολτα χωρις καπακι (καγκουρας) για να δω αν ειχε διαφορα η σκαστα.. Ολα κανονικα αλλα την επομενη φορα μου αναε λαμπακι κινητηρα (αλλαξα κινητηρα και ολα καλα tongue.gif )

Το vag com εδειξε οτι ειχε διαβασει λαθος τιμη σε μια πιεση.. Εσενα πως και δεν σου το εχει δειξει? δεν διαβαζε λαθος τοσο καιρο? δεν ειναι κατι συμαντικο αλλα...??? αν το κοντινεις παντως

θα ειναι δυσκολο να ανοιγεις το καπακι.. καλυτερα αλλαξε το..

Το σκίσιμο ουσιαστικά ήταν στο τελείωμά του, αρκετό για να ακούγεται το ΦΣΣΣΣΣ

Προσωπικά δεν ανακατεύομαι με καπάκια ιστορίες κτλ κτλ.

Για τον λόγο που λές όμως ζήτησα αντικατάσταση...

Στην τελική αυτό έγινε "λογικά" στα χέρια τους μιας και πρίν λίγο καιρό είχα πάει για service των 30.000

Αύριο ελπίζω να είναι έτοιμο (μια βδομάδα μέσα για φτερό προφυλακτήρα φανάρι καπό) κανά 1.500¤+ περιμένω.....

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν κατάλαβα καλά, μήπως πρόκειται για το λαστιχάκι αναθυμιάσεων?

Το έχω πάθει και εγώ, αλλά είμαι "μαμά" στην εισαγωγή και δεν είμαι σίγουρος για αυτό που βλέπω στη φωτογραφία σου.

Αν είναι αυτό, διάβασε εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=22943&hl=. Έχω ανοίξει σχετικό θέμα παλιότερα.

Μου παρήγγειλε το ανταλλακτικό και μέχρι να έρθει, μου κόντυνε το κομμένο λαστιχάκι, αλλά έκτοτε συνεχώς έβγαινε από τη θέση του.

Ήρθε το καινούριο, το άλλαξα (εγγύηση = τζαμπέ) και από τότε όλα ΟΚ, δεν ξανακόπηκε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν κατάλαβα καλά, μήπως πρόκειται για το λαστιχάκι αναθυμιάσεων?

Το έχω πάθει και εγώ, αλλά είμαι "μαμά" στην εισαγωγή και δεν είμαι σίγουρος για αυτό που βλέπω στη φωτογραφία σου.

Αν είναι αυτό, διάβασε εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=22943&hl=. Έχω ανοίξει σχετικό θέμα παλιότερα.

Μου παρήγγειλε το ανταλλακτικό και μέχρι να έρθει, μου κόντυνε το κομμένο λαστιχάκι, αλλά έκτοτε συνεχώς έβγαινε από τη θέση του.

Ήρθε το καινούριο, το άλλαξα (εγγύηση = τζαμπέ) και από τότε όλα ΟΚ, δεν ξανακόπηκε.

O κινητήρας έχει πάνω ένα λευκό πλαστικό καπάκι που γράφει TSI στο κέντρο το σήμα της VW

4 θήκες εκ των οποίων οι 3 μαύρες και στην 4 είναι ο δείκτης για τα λάδια.

Αυτό το καπάκι αν το ξεκουμπώσεις πάνω δεξιά έχει ένα λαστιχάκι. Εκείνο ήταν σχισμένο στο τελείωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα το παραλάβω το αυτοκίνητο μιας και ήταν μέσα 1 εβδομάδα μετά απο ένα ελαφρύ, οπτικά, χτύπημα. Γιατί οικονομικά άστα....

Σχετικά με το σωληνάκι... είπε οτι δεν είχαν και απλά το κόντηναν.

Δεν υπάρχει πρόβλημα λένε αλλά παρόλα αυτά άν θέλω να το αντικαταστήσω είναι περίπου 35¤

Καλά κρασιά του λέω....

Το αμάξι πρίν ένα μήνα ήταν σε εσάς για service.

Εγω ανοίγω τη μηχανή μόνο για λάδια νερό κτλ κτλ.

Δεν υπάρχει περίπτωση λέω να πληρώσω το παραμικρό για κάτι που οφείλεστε εσείς 100%

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα διότι χθές πήγα να κοιτάξω τα λάδια και ο θόρυβος εξακολουθούσε να υπάρχει.

Αφαίρεσα το λαστιχάκι με προσοχή και είδα οτι δεν είναι κομμένο.

Το προβλημα τελικά είναι στη βαλβίδα πάνω στην οποία κουμπωνει το λαστιχάκι, δηλαδή σε ολόκληρο το καπάκι του κινητήρα.

Θα τους κάνω μια επίσκεψη αυτές τις μέρες και ελπίζω να μη χρειαστεί να ανεβάσω τόνους.

Το όλο θέμα έγινε εντός εγγύησης, παρόλα αυτά όμως έχω κάνει και την επέκταση...

Είμαι περίεργος να δώ τί στάση θα κρατήσουν....

Will keep you posted.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο τρεξίματος τώρα κατάφερα να το κοιτάξω.

Παραδέχτηκαν οτι χάνει απο τη βαλβίδα και χρειάζομαι αντικατάσταση ολόκληρου του καπακιου - φιλτροκούτι.

Το θέμα είναι οτι η επέκταση εγγύησης δεν το καλύπτει.

Η αντιπροσωπεία όμως είπε οτι θα το καλύψει.

Ισως κατάλαβαν οτι το προκάλεσαν οι ίδιοι απο τη στιγμή που αφαιρούν το σωληνάκι με άγαρμπο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο τρεξίματος τώρα κατάφερα να το κοιτάξω.

Παραδέχτηκαν οτι χάνει απο τη βαλβίδα και χρειάζομαι αντικατάσταση ολόκληρου του καπακιου - φιλτροκούτι.

Το θέμα είναι οτι η επέκταση εγγύησης δεν το καλύπτει.

Η αντιπροσωπεία όμως είπε οτι θα το καλύψει.

Ισως κατάλαβαν οτι το προκάλεσαν οι ίδιοι απο τη στιγμή που αφαιρούν το σωληνάκι με άγαρμπο τρόπο.

Για ποιο λόγο δεν το καλύπτει η επέκταση εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση εγγύησης αν δεν κάνω λάθος είναι ανεξάρτητη απο την όποια αντιπροσωπία.

Το γεγονός οτι θα το καλύψει η αντιπροσωπία εγω το βλέπω θετικά.

Στον Μανδύλα πηγαίνω.

Βέβαια το όλο θέμα είχε ξεκινήσει εντός κανονικής εγγύησης.

"δέχτηκα" στην αρχή απλά να κόψουν λίγο το σωληνάκι αλλα φάνηκε οτι το πρόβλημα είναι στο καπάκι.

Πολλές φορές αυτό συμβαίνει επειδή το τραβάνε απότομα με πένσα οι τεχνικοί.

Τους το ανέφερα οτι το γνωρίζω.... και δεν αντέδρασαν. Σα να το παραδέχονταν και οι ίδιοι.

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά μή δεχτεί ποτέ κανείς σας να πληρώσει το παραμικρό € για να του αντικαταστήσουν το συγκεκριμένο σωληνάκι ή το φιλτροκούτι.

Ερχεται ο τεχνικός να το περάσει.

Αρχίζει να πιέζει το λαστιχάκι μέσα στο κούμπωμα.

1 2 3 είδε οτι δεν πήγαινε μέχρι κάτω και τον βλέπω ξαφνικά να βγάζει ένα πλακέ κατσαβίδι και να προσπαθεί να το πιέσει προς τα κάτω.

Πράγμα που αποδεικνύει πως "σκίστηκε" για πρώτη φορά το λαστιχάκι.

Του λέω πλάκα κάνεις με το κατσαβίδι... πάλι θα το σκίσεις...

Το βάζει τελικά όλο τα λαστιχάκι και το στρίβει κατα 1/4 οπότε όποιο σκίσιμο και να έγινε δεν ήταν στο κενό..!!!!!!!

Μισό λεπτό να βάλω μπρός του λέω...

-ΟΧΙ ΟΧΙ ....

-Τι όχι ....

Ευτυχώς δεν ακούγεται τίποτα.

Φεύγοντας του αναφέρω οτι μάλλον θα τα ξαναπούμε σύντομα μιας και το έβαλε με αυτό τον τρόπο το λαστιχάκι και αργά η γρήγορα θα ανοίξει.

Πάντως διαφορά στην απόδοση του κινητήρα είχα αρκετή.

Τώρα κατάλαβα αυτο το λίγο που έχανε.

Υγ και μετά σου λένε οτι καλύπτει τη ζημιά η αντιπροσωπεία ΧΟΥΒΑΡΝΤΑΔΕΣ

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.