Jump to content
Ntin

πως ξεχωριζουμε τον 160 απο τον 122?

Recommended Posts

γεια σε ολα τα συντροφια.χτες ηρθε το αμαξακι.σημερα θα το επαιρνα αλλα ενα προβλημα στο μηχανολογικο με καθυστερει μια μερα ακομη.(δεν μπορουσαν να τυπωσουν αδειες.κολλησε το συστημα).να μπω στο θεμα.χτες πηγα για κατι υπογραφες και ειδα σε ενα χαρτι που υπεγραψα οτι εγραφε 122ρς ενω ειχα παραγγειλει τον 160αρι.αυτο ηταν απο την τραπεζα το χαρτι και οταν ρωτησα τον πωλητη γιατι γραφει 122 μου ειπε οτι η τραπεζα δεν καθεται να γραψει ακριβως τα στοιχεια.με εβαλε σε υποψιες.μονοι μας πως μπορουμε να ξεχωρησουμε αν ο κινητηρας ειναι 122 η 160?μπορουμε?τι γινεται?τα φωτα σας παιδια.

εκανα αναζητηση στο φορουμ μηπως βρω απαντηση αλλα εβγαζε ενα ερορ.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...29457&st=40

Η πρώτη φωτό είναι του κινητήρα με τα 122. Η δεύτερη με τα 160. Οι κινητήρες διαφέρουν σημαντικά οπτικά. Μόλις δεις τον δικό σου θα καταλάβεις ποιός είναι.

Καλοτάξιδο το αμάξι....

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...29457&st=40

Η πρώτη φωτό είναι του κινητήρα με τα 122. Η δεύτερη με τα 160. Οι κινητήρες διαφέρουν σημαντικά οπτικά. Μόλις δεις τον δικό σου θα καταλάβεις ποιός είναι.

Καλοτάξιδο το αμάξι....

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου.επειδει δεν γνωριζω-καταλαβαινω και πολλα.ο 122αρις εχει και αυτος κομπρεσορα και τουρμπο?η εχει μονο ο 160αρις?απο οτι νομιζω ο 122αρις πρεπει να εχει μονο τουρμπο ενω ο 160αρις και τα δυο.ο κομπρεσορας που ειναι για να το προσεξω μολις το παραλαβω να δω αν εχει κομπρεσορα?και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω πως μπορείς να δεις τι κινητήρα έχει και από το εξωτερικό του δλδ από το TSI !

- 122 : TSI

4vncyalo6u1pbgkk7yol.jpg

volkswagen_scirocco_tsi_14.jpg

- 160 : TSI

aaf8_27.JPG

car_photo_268161_25.jpg

scirocco_1.jpg

Αν έκανε λάθος στην παραγγελία , τότε .......... ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω πως μπορείς να δεις τι κινητήρα έχει και από το εξωτερικό του δλδ από το TSI !

- 122 : TSI

4vncyalo6u1pbgkk7yol.jpg

volkswagen_scirocco_tsi_14.jpg

- 160 : TSI

aaf8_27.JPG

car_photo_268161_25.jpg

scirocco_1.jpg

Αν έκανε λάθος στην παραγγελία , τότε .......... ;)

oxι δεν εκανε λαθος.τα δυο γραμματα ειναι κοκκινα απο το tsi.το si.αλλα ποιος μου λεει οτι δεν αποκλειεται να τα βαλλουν κοκκινα και στον 122αρι?

ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

oxι δεν εκανε λαθος.τα δυο γραμματα ειναι κοκκινα απο το tsi.το si.αλλα ποιος μου λεει οτι δεν αποκλειεται να τα βαλλουν κοκκινα και στον 122αρι?

ευχαριστω παντως.

Εγω θα σουλεγα το αλλο , ποιος σου ειπαι οτι δεν μπορουν να σου βαλουν λαθος σημα????

Το εχω δει ΠΑΡΑπολλες φορες !!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μονο το 2λιτρο εχει το SI κοκκινο, το 1.4(122 + 160) εχει μονο το I...

ευχαριστω για την απαντηση.οχι. το 160 εχει το si κοκκινο και το 122 το i.σιγουρα αυτο που σου λεω.καπου το ειχα διαβασει στο φορουμ.tespa.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σουλεγα το αλλο , ποιος σου ειπαι οτι δεν μπορουν να σου βαλουν λαθος σημα????

Το εχω δει ΠΑΡΑπολλες φορες !!!

δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω.στο δικο μου που το παρηγγειλα 160 εχει το si κοκκινο.δε μπορει ομως να κανουν που@τια και να σου στειλουν αυτοκινητο με 122 και να βαλλουν επιτηδες το si κοκκινο και να νομιζεις οτι ειναι 160.νομιζω οτι το οφελος θα ειναι μεγαλο.αντιθετα ομως και η μακα@ια μεγαλη ωστε να δυςφημηστει το ονομα της εταιρειας.τι εννοεις να βαλλουν λαθος σημα και το εχεις δει παρα πολλες φορες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...δε μπορει ομως να κανουν που@τια και να σου στειλουν αυτοκινητο με 122 και να βαλλουν επιτηδες το si κοκκινο και να νομιζεις οτι ειναι 160;...

Όχι. Εδώ αυτό δεν το έκαναν στα kia και στα daewoo θα το κάνουν στη VW;; Μιλάμε για μια εταιρεία κύρους, που σίγουρα δε θέλει να υποστεί δυσφήμιση ή όποια άλλη συνέπεια για κάποιες χιλιάδες ευρώ...

Όσο για το αμάξι σου, μου φαίνεται παράξενο να μην μπορείς να ξεχωρίσεις τι πήρες...

Ο 122 δεν έχει compressor, o 160 έχει. Ο 122 έχει μικρή τουρμπίνα, ο 160 μεγαλύτερη. Από εκεί θα το δεις, άσε τα χρωματιστά γραμματάκια...

Ένας άλλος τρόπος είναι απλά να το πατήσεις κ να χρονομετρήσεις (αν δε μπορείς να εκτιμήσεις). Έχουν σχεδόν 2 δεύτερα διαφορά στα 0-100.

Ένας ακόμα τρόπος, που όμως θέλει καλό μάτι, είναι να δεις τη διάμετρο των μπροστά δίσκων των φρένων. Το 160 έχει 312mm το 122 έχει 288mm (στους πίσω δίσκους δεν εχουν διαφορά-280mm και τα δύο).

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 122 ΕΧΕΙ ΤΟ Ι κοκκινο

το 160 ΤΟ SI KOKKINO

σΗΚΩΣΕ ΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΘ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΟ ΒΑΤ KW(118) ΤΟ 160 ΤΟΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ CAVD ,,,,, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ 160 ....

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω.στο δικο μου που το παρηγγειλα 160 εχει το si κοκκινο.δε μπορει ομως να κανουν που@τια και να σου στειλουν αυτοκινητο με 122 και να βαλλουν επιτηδες το si κοκκινο και να νομιζεις οτι ειναι 160.νομιζω οτι το οφελος θα ειναι μεγαλο.αντιθετα ομως και η μακα@ια μεγαλη ωστε να δυςφημηστει το ονομα της εταιρειας.τι εννοεις να βαλλουν λαθος σημα και το εχεις δει παρα πολλες φορες?

ευχαριστω

Καταλαβα τι λες , απλα εννοω οτι ανεξαρτιτος μοντελου και εκδοσης κινητηρα το σηματακι μπορει να ειναι λαθος απο το εργοστασιο , εχω δει απο στραβοκολημενο σε aydi tt , tdi σε βενζινοκινητο , tsi σε 122 αλογα και ταναποδο, ακομα και με κανενα σημα , χωρις να το εχει ζητισει ο πελατης , και να καθομαστε να τα κολαμε εμεις.

Το εχω δει πολλες φορες γιατι πριν 6-7 μηνες δουλευα σε αντ/ποια της Καρεντα Vw.

Edited by Tom srco
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες , απλα εννοω οτι ανεξαρτιτος μοντελου και εκδοσης κινητηρα το σηματακι μπορει να ειναι λαθος απο το εργοστασιο , εχω δει απο στραβοκολημενο σε aydi tt , tdi σε βενζινοκινητο , tsi σε 122 αλογα και ταναποδο, ακομα και με κανενα σημα , χωρις να το εχει ζητισει ο πελατης , και να καθομαστε να τα κολαμε εμεις.

Το εχω δει πολλες φορες γιατι πριν 6-7 μηνες δουλευα σε αντ/ποια της Καρεντα Vw.

Γι'αυτό λέω κι εγώ μην εμπιστεύεστε τα σηματάκια αν είστε καχύποπτοι... Δείτε καλύτερα τις επιδόσεις του αυτοκινήτου και κυρίως-φυσικά-τον κινητήρα του.

Link to comment
Share on other sites

Guest athankos

Επίσης και από τα λάστιχα. Το 160 φοράει 225 45 17 (εκτός αν έχεις βάλει εσύ άλλες) και το 122 νομίζω 205 50 17.

Οπότε έχεις λάστιχα,σηματάκι,οπτική εμφάνιση κινητήρα και αριθμό πλαισίου. Θα το βρεις σίγουρα. Μην ανυσηχείς. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας παιδια για τις απαντησεις.θα κοιταξω οσα νου ειπατε.πιστευω να βγαλω ακρη.το πηγα χτες μια μικρη βολτα και ειδα οτι ειχε πολυ πολυ καλα αρπαγματα σε σχεση με το 122αρι γκολφ που εκανα τεστ ντραιβ οταν ψαχνομουν σε ποιο αυτοκινητο θα καταληξω.καμια σχεση τα 2 αυτοκινητα.ελπιζω οτι ειναι το 160αρι.

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.