Jump to content
Prince

ελαστικο Γερμανίας λέει......

Recommended Posts

Εχουμε ακουσει καθολου για τα ελαστικά vredestein??(δεν ξερω αν το γραφω σωστα...) μου τα εχει προτείνει ο μαστορας μου κ μου λεει πολυ καλο γερμανικο κτλ κτλ......με traction 170 (δηλαδη ζεστεναιτε ευκολα) ανθεκτικό με ενισχυμενα πλαινά κτλ κτλ....

το ξερει κανεις???το εχει βάλει??μιλαω για διασταση 195/50/15 με δεικτη Η ή 195/45/15 με δεικτη V.

ας απαντησει καποιος........

αλλιως θα βαλω κοντινενταλ.................

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα ειναι απο Ολλανδια....Περα απο αυτο,τα εχω ο ιδιος στο polo μου,VREDESTEIN SPORTRAC 3 195/45/16.Τα εβαλα με 370 Ε.Όντως ζεσταινονται γρηγορα και εχουν ενισχυμενα πλαινα.Τα λαστιχα τα εχω ΠΗΔΗΞΕΙ στην κυριολεξια εδω και ενα 1.5 χρονο και δεν λενε να σταμτησουν να μαγκωνουν.Απλα για μενα το ΚΟΡΥΦΑΙΟ λαστιχο,τα συνιστώ ανεπιφυλακτα....Στο στριψιμο εξαιρετικα,βελτιωθηκε η ποιοτητα κύλισης,και στο φρεναρισμα βεντουζα.Δεν ξαναλλαζω μαρκα ελαστικων ποτε.Το μονο "αρνητικο"(για καποιους,εμενα δεν με νοιαζει καθολου) ειναι οτι σφυριζουν ευκολα.

Α,και να μην ξεχασω,πολυ μουρατο πελμα,καθως σχεδιαστης των ελαστικων ειναι ο Giugiaro.....

Οριστε και το site http://www.vredestein.com/

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα ειναι απο Ολλανδια....Περα απο αυτο,τα εχω ο ιδιος στο polo μου,VREDESTEIN SPORTRAC 3 195/45/16.Τα εβαλα με 370 Ε.Όντως ζεσταινονται γρηγορα και εχουν ενισχυμενα πλαινα.Τα λαστιχα τα εχω ΠΗΔΗΞΕΙ στην κυριολεξια εδω και ενα 1.5 χρονο και δεν λενε να σταμτησουν να μαγκωνουν.Απλα για μενα το ΚΟΡΥΦΑΙΟ λαστιχο,τα συνιστώ ανεπιφυλακτα....Στο στριψιμο εξαιρετικα,βελτιωθηκε η ποιοτητα κύλισης,και στο φρεναρισμα βεντουζα.Δεν ξαναλλαζω μαρκα ελαστικων ποτε.Το μονο "αρνητικο"(για καποιους,εμενα δεν με νοιαζει καθολου) ειναι οτι σφυριζουν ευκολα.

Α,και να μην ξεχασω,πολυ μουρατο πελμα,καθως σχεδιαστης των ελαστικων ειναι ο Giugiaro.....

Οριστε και το site http://www.vredestein.com/

Φιλε Στελιο εχω ακουσει κ εγω καλα λογια για το λαστιχο αυτο....αλλα εσυ λες οτι φορας το SPORTRAC , το οποιο στο σαϊτ το αναφερει ως "καλοκαιρινο λαστιχο" . ειναι πραγματι τοσο καλο κ το χειμώνα?παρατηρεις καμια διαφορα στην αποδοση του???

Μαλλον απο βδομαδα θα κανω τοποθετηση.....κ ειμαι αναμεσα σε αυτα ή σε continental sportcontact 2.....είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο εχω ακουσει κ εγω καλα λογια για το λαστιχο αυτο....αλλα εσυ λες οτι φορας το SPORTRAC , το οποιο στο σαϊτ το αναφερει ως "καλοκαιρινο λαστιχο" . ειναι πραγματι τοσο καλο κ το χειμώνα?παρατηρεις καμια διαφορα στην αποδοση του???

Μαλλον απο βδομαδα θα κανω τοποθετηση.....κ ειμαι αναμεσα σε αυτα ή σε continental sportcontact 2.....είδωμεν....

Βαλε Vredestain δεν θα το μετανιωσεις. Ειναι τα επομενα μου λαστιχα :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο εχω ακουσει κ εγω καλα λογια για το λαστιχο αυτο....αλλα εσυ λες οτι φορας το SPORTRAC , το οποιο στο σαϊτ το αναφερει ως "καλοκαιρινο λαστιχο" . ειναι πραγματι τοσο καλο κ το χειμώνα?παρατηρεις καμια διαφορα στην αποδοση του???

Μαλλον απο βδομαδα θα κανω τοποθετηση.....κ ειμαι αναμεσα σε αυτα ή σε continental sportcontact 2.....είδωμεν....

Φιλε Prince,οντως το sportrac ειναι καλοκαιρινο λαστιχο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το χειμωνα δεν κυκλοφορει tongue.gif .Επειδη κανω πολλα ταξιδια,και τα εχω χρησιμοποιησει σε διαφορες συνθηκες,να πω οτι αν θες να κινηθεις λιγο σβλετα μπορεις ακομα και με βρεγμενο δρομο.Κανενα λαστιχο δεν ειναι να πηγαινεις πορτες οταν εχει γλιτσα απο ψιλοβρόχι tongue.gif Πάραυτα ομως,αν πας σαν ανθρωπος,φυσιολογικα δλδ,φρεναρει και στριβει αριστα και στο βρεγμενο.Η Ελλαδα εχει 8-9 μηνες το χρονο κλιμα το οποιο σηκωνει καλοκαιρινα λαστιχα,ε τους αλλους 2-3 μηνες προσεχουμε για να εχουμε tongue.gif

Παντως το ξαναλεω αλλη μια φορα οτι τα λαστιχα ειναι απαιχτα.Εγω βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο εχω ακουσει κ εγω καλα λογια για το λαστιχο αυτο....αλλα εσυ λες οτι φορας το SPORTRAC , το οποιο στο σαϊτ το αναφερει ως "καλοκαιρινο λαστιχο" . ειναι πραγματι τοσο καλο κ το χειμώνα?παρατηρεις καμια διαφορα στην αποδοση του???

Μαλλον απο βδομαδα θα κανω τοποθετηση.....κ ειμαι αναμεσα σε αυτα ή σε continental sportcontact 2.....είδωμεν....

Γενικώς τα περισσότερα ελαστικά για τα οποία συζητάμε χαρακτηρίζονται ως καλοκαιρινά. Λίγα έχουν τον χαρακτηρισμό παντός καιρού. Οπότε η συμπεριφορά τους στις χαμηλές θερμοκρασίες είναι ένα θέμα...

Τα Vredestein είναι όντως Ολλανδικά και ακούω θετικές κριτικές από γνωστούς μου που τα φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παλικαρια με πεισατε....ψημενος ημουν βασικα αλλα ηθελα να βεβαιωθω οτι δεν μου ελεγε μουφες ο μαστορας.....

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα θελω να κανω κ τις εξεις ερωτησεις.

Το πολακι μου φοραει πανω ελατηρια χαμηλοματος (Βοκλαντ)τα ξερει κανεις?

Οπως εγραψα σε αλλο θεμα εβαλα προσφατα Τεκνιξ αμορτησερ χαμηλοματος...

Το θεμα ειναι οτι τωρα βρισκει το λαστιχο λιγο στο θολο...οταν μπαινεις καλα στις στροφες....

Φοραω 195/50/15 ειναι τελειως λιωμενα τα λαστιχα κ μου βρισκουν...

Να βαλω το ιδιο νουμερο ελαστικα κ να μου το σηκωσει λιγο ο μαστορας?(μου ειπε οτι γινεται με δαχτυλιδια στις αναρτησεις) ή να παω σε 195/45/15??

Παντως γενικα σας ευχαριστω πολυ ολους...κ το φορουμ πολυ καλο...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μολις εβαλα τα Vredestein sportrack 3 195/45/15.Καμία σχέση με πρίν το αυτοκίνητο.

Το λαστιχο ζεσταινεται γρηγορα,εχει φοβερη προσφυση,το τιμονι εχει αλλη αισθηση...πολυ καλυτερα απο πριν!

Πλεον μπορω να χαρω κ τις αναρτησεις μου :) !!!

Νομίζω οτι το αμαξι ρολαρει καλυτερα με 45 προφιλ απο οτι με 50...και ελυσα κ το προβλημα που εβρισκε το λαστιχο στο θολο!!!

Το μονο που με προβληματιζει ειναι η αντοχη τους.....θα δειξει......

Τωρα που εκανα κατι ανοιγματα ομολογω οτι στεκόμουν αξιοπρεπως πισω απο ενα σιροκο 2.0 ΤSI....

...POLO FOR EVER!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ειναι Γερμανικα λαστιχα.Το αν κατασκευαζονται και στην Ολλανδια ειναι αλλο θεμα.Παντως το ονομα Γερμανικο φαινεται.Οντως ειναι πολυ καλο λαστιχο και εχει διαρκεια στο κρατημα του.Το μονο του μειονεκτημα ειναι ο θορυβος κυλισης.Βεβαια αυτο ειναι λεπτομερεια αν καποιος εχει ενα αυτοκινητο θορυβωδες διοτι δεν θα ακουσει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μολις εβαλα τα Vredestein sportrack 3 195/45/15.Καμία σχέση με πρίν το αυτοκίνητο.

Το λαστιχο ζεσταινεται γρηγορα,εχει φοβερη προσφυση,το τιμονι εχει αλλη αισθηση...πολυ καλυτερα απο πριν!

Πλεον μπορω να χαρω κ τις αναρτησεις μου :lol: !!!

Νομίζω οτι το αμαξι ρολαρει καλυτερα με 45 προφιλ απο οτι με 50...και ελυσα κ το προβλημα που εβρισκε το λαστιχο στο θολο!!!

Το μονο που με προβληματιζει ειναι η αντοχη τους.....θα δειξει......

Τωρα που εκανα κατι ανοιγματα ομολογω οτι στεκόμουν αξιοπρεπως πισω απο ενα σιροκο 2.0 ΤSI....

...POLO FOR EVER!!!!!!

Ειναι πολυ καλα λαστιχα και εχουν καλη διαρκεια ζωης, θα τα βαλω μολις αλλαξω ελαστικα σε κανενα χρονο. Το polo να ξερεις με 50αρι προφιλ βρισκει στον μεσα θολο οτι και να κανεις (το σηκωμα δεν λυνει το προβλημα), μεχρι που ο θολος φαγωνεται εντελως και δεν ακουγεται θορυβος πια. Αν θες κατεβα σε καμια συναντηση (μετα το καλοκαιρι), αν εισαι απο αθηνα να τα πουμε απο κοντα. BTW ποσα αλογα ειναι το πολακι σου?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ακουω καλα λογια για της επιλογες μου......

....Φιλε καπαμαρου, υπαρχει κ αλλος τροπος να μην βρισκει το λαστιχο με 50 προφιλ στο θολο......αν το λιωσεις το λαστιχο πολύ δεν βρισκει με τιποτα tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif ....δοκιμασμένα πραγματα..... tongue.giftongue.giftongue.gif

Παντως με το 45αρι προφιλ σώθηκα.....Ειμαι απο Λιβαδειά φιλε μου αλλα πλεον μενω κ δουλευω εδω στην Αθηνα....κ σιγουρα θα ερθω στην 1 συναντηση που θα γινει μετα το καλοκαιρι!!θα χαρώ παρα πολυ!!!

Το πολακι μου ειναι το 6ν2 το 100 το ντιζατο παρακαλω!!

Το "κακό" ειναι οτι απο τοτε που γραφτηκα και διαβαζω εδω θεματα θελω να κανω στο πολακι μου διαφορα.....μοτερ απο gti...μπρος πισω προφυλακτηρες.....αλλες ζαντες...κ αλλα... :lol:

.....Εχω ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ με τα Angel Eyes του Dark Angel ειναι πανεμορφα......τα θελω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έαν έχεις 6Ν2 δέν μπορείς να βάλεις τα Angel Eyes που έχω :lol:

Link to comment
Share on other sites

έαν έχεις 6Ν2 δέν μπορείς να βάλεις τα Angel Eyes που έχω :lol:

πες μου οτι κανεις πλακα ετσι????????? :lol::blink::lol::( :( :blink::( :( :( :( :( :( :blink:

Μπαινω σε διαφορα σαϊτ για να βρω φαναρακια να μου αρεσουν.....αλλα μονο τα δικα σου ειναι τοσο ομορφα σχεδιασμενα,προσεγμενα....αληθινα ρε παιδι μου....τα αλλα μου φαινονται ψευτοκατασκευες....μακαρι να μπαιναν κ στο δικο μου...τες πα για να μην βγαινουμεουμε κ εκτος θεματος.....ας το αφησουμε εδω....

Link to comment
Share on other sites

:cry: - τα ειχε στο Τογιοτα του ο πατερας μου καποτε,σκληρη χρηση απο χωμα μεχρι βροχη και παγο - πολυ αξιοπιστα και καλο κρατημα αν και σε ασφαλτο δεν τους εγινε πολυ σπορ χρηση (!)
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που έβαλες 45 αρι ... είναι πολύ καλύτερο από το 50 αρι σε διαδοχικές στροφές με άμεση απόσταση ανά μετάξι τους

Στο νερό το χρησιμοποιώ για inter medium στο στεγνό 32 εμπρός 30 πίσω

Δεν παίζετε στο βρεγμένο και ειδικά το quatrac 3 …

Στο στεγνό σου δίνει την αίσθηση ότι χάνεται εύκολα .. αλλά είναι πολύ πιο προβλέψιμο από κάτι t1r κτλ .. στα λίγα έχει πιο γρήγορη πληροφόρηση στο τιμόνι... το κόλπο είναι ότι μετά από 20 .000 χαραξέτα στις άκρες από την μέσα μεριά... το κόλπο 2 θα το κάνω στον φίλο μου Κώστα

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω τα verdestein αυτα : sportrac3.th.jpg

με 45αρη προφιλ και το αμαξι παει τελεια(σε golf βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που έβαλες 45 αρι ... είναι πολύ καλύτερο από το 50 αρι σε διαδοχικές στροφές με άμεση απόσταση ανά μετάξι τους

Στο νερό το χρησιμοποιώ για inter medium στο στεγνό 32 εμπρός 30 πίσω

Δεν παίζετε στο βρεγμένο και ειδικά το quatrac 3 …

Στο στεγνό σου δίνει την αίσθηση ότι χάνεται εύκολα .. αλλά είναι πολύ πιο προβλέψιμο από κάτι t1r κτλ .. στα λίγα έχει πιο γρήγορη πληροφόρηση στο τιμόνι... το κόλπο είναι ότι μετά από 20 .000 χαραξέτα στις άκρες από την μέσα μεριά... το κόλπο 2 θα το κάνω στον φίλο μου Κώστα

Tι ακριβως εννοεις οταν λες να τα χαραξω απο μεσα???? ;) Με το 45αρι σωθηκα αδερφε....και σαν λαστιχο ειναι πολυ καλο....πολυ καλη πληροφορηση στο τιμονι εχεις δικιο....

εγω φοραω τα verdestein αυτα : sportrac3.th.jpg

με 45αρη προφιλ και το αμαξι παει τελεια(σε golf βεβαια)

Αν ειναι τα Vredestein sportrack 3 τοτε φοραμε τα ιδια φιλε μου......πολυ καλα!!!!απο τη φωτο παντως βλεπω οτι εχουμε το ιδιο πελμα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τα Vredestein sportrack 3 τοτε φοραμε τα ιδια φιλε μου......πολυ καλα!!!!απο τη φωτο παντως βλεπω οτι εχουμε το ιδιο πελμα.....

αυτα ειναι και εμενα τα Vredestein sportrack 3.το μονο κακο ειναι να μην σου κολλησουν πετραδακια σε αυτο το λαστιχο!πραγματικα ειναι απιστευτα εκνευριστηκος ο θωρυβος + οτι σπανια θα φυγει το πετραδακι απο το λαστιχο μονο του οποτε πρεπει να ψαξεις να το βρεις μονος σου :) αλλα ειναι απιστευτα στις στροφες και οταν ζοριζεις το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριφορα:

μετα απο 3-4χιλιαδες χιλιομετρα κατεληξα στο οτι, μεχρι τωρα τα vredestein sportrack 3 ειναι εξαιρετικα στην προσφυση τους σε στεγνο δρομο πολυ καλο κρατημα στις στροφες και στα συνεχομενα εσακια....πολυ καλη πληροφορηση στο τιμονι....αναπτυσουν θερμοκρασια γρηγορα....ΤΕΛΕΙΟ!!!!! φρεναρισμα...

με το που ψιλοβρεχει στην αρχη....που ο δρομος ειναι γλιτσα....δυστηχως τα λαστιχα δεν αποδιδουν ΚΑΘΟΛΟΥ....οπως ολα πιστευω.......

σε βρεγμενο δρομο ειναι απλα καλα.....εγω προσωπικα περιμενα κατι παραπανω...τουλαχιστον χανουν και πιανουν προσφυση πολυ γρηγορα....

Αρνητικα:

Θορυβος στην καμπινα.....σφυριζουν ευκολα....η αποδοση τους στη βροχη..... <_<

Οι παραπανω παρατηρησεις προηλθαν απο: χρηση των ελαστικων 3-4χιλιαδων χιλιομετρων με polo 6n2 100hp και διασταση ελαστικου 195/45/15

ΠΑΛΙ τα ιδια θα βαλω οταν λιωσουν αυτα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ψαξει καλα το θεμα......και το εχω ψαξει μονο για polo τα καλυτερα που μπορεις να βαλεις.......και να εχεις κορυφαια αποδοση και στο στεγνο και στης στροφες αλλα και στο βρεγμενο....ειναι τα michelin pilot exalto αλλα κοστιζουν.........εναι η καλυτερη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.