Jump to content
DrYannisK

λαδι ποσο καιει;

Recommended Posts

Τα 5-30 λαδια με την προδιαγραφη 504.00 εχουν ισχυρες καθαριστικες ιδιοτητες ώστε επειδη προοριζονται για αμεσου ψεκασμου μοτερ απο των οποιων τις βαλβιδες εισαγωγης δεν περναει βενζινη ώστε να καθαριζονται οποτε εχω διαβασει οτι εχουν προβλεψει να περναει λαδι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων και να καθαριζει τις βαλβιδες και μετα μοιραια να καιγεται.

Βεβαια αυτο μαλλον δεν μπορει να ειναι απολυτως το ιδιο σε καθε μοτερ και αν ενα μοτερ εχει λιγο ξεχειλωμενα τσιμουχακια και λιγο κακη εφαρμογη των ελατηριων πιστονιου πανω στον κυλινδρο και καιει και απο εκει τοτε συνολικα θα καιει πολυ λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα TSI ειναι euro 5 ?Νομιζα οτι μονο τα diesel & GPL ηταν :)

Φίλε μου παράδειγμα έφερα μόνο! Δεν θυμάμαι σε ποιό Euro cat ανοίκουν τα Golf μας.

Ενταξει παω πασο δεν το συνεχιζω!Οτι πειτε!Ισως τα 5 40 που βαζω στο δικο μου να ειναι απο αλλον πλανητη και να μην καιγονται!Δεν θελω να γινω κουραστικος ουτε ενοχλητικος γιαυτο δεν γραφω τιποτα αλλο.Δεν εχει ουσια...!

ΟΧΙ, δεν γίνεσαι ούτε κουραστικός, αλλά ούτε ενοχλητικός new_lol.gif Εδώ δεν προσπαθεί κανείς να κλήσει το στόμα κάποιου!!! Συζήτηση κάνουμε άλλωστε! Να μιλάς ελεύθερα, φτάνει να έχουμε αποδείξεις για αυτά που λέμε, βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα!

Αν διάβαζες καλά θα έβλεπες οτι και εμένα τα 5W30 είναι "απο άλλο πλανήτη" αφού δεν μου έκαψε ούτε σταγόνα εδώ και 4 χρόνια, 55,000 χλμ!

Τα 5-30 λαδια με την προδιαγραφη 504.00 εχουν ισχυρες καθαριστικες ιδιοτητες ώστε επειδη προοριζονται για αμεσου ψεκασμου μοτερ απο των οποιων τις βαλβιδες εισαγωγης δεν περναει βενζινη ώστε να καθαριζονται οποτε εχω διαβασει οτι εχουν προβλεψει να περναει λαδι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων και να καθαριζει τις βαλβιδες και μετα μοιραια να καιγεται.

Βεβαια αυτο μαλλον δεν μπορει να ειναι απολυτως το ιδιο σε καθε μοτερ και αν ενα μοτερ εχει λιγο ξεχειλωμενα τσιμουχακια και λιγο κακη εφαρμογη των ελατηριων πιστονιου πανω στον κυλινδρο και καιει και απο εκει τοτε συνολικα θα καιει πολυ λαδι.

Σωστός ο φίλος μας που με συμπληρώνει!

Link to comment
Share on other sites

Eλεος πλεον με τα θεματα περι καταναλωσης λαδιου και τα urban legends.

Παρτε το χαμπαρι: ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΛΑΔΙΟΥ. ΟΛΟΙ.

Λιγοι ειναι εκεινοι οι οποιοι το κανουν με τετοιο ρυθμο που μπορει να χαρακτηριστει ως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eλεος πλεον με τα θεματα περι καταναλωσης λαδιου και τα urban legends.

Παρτε το χαμπαρι: ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΛΑΔΙΟΥ. ΟΛΟΙ.

Λιγοι ειναι εκεινοι οι οποιοι το κανουν με τετοιο ρυθμο που μπορει να χαρακτηριστει ως προβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα. :blink: Σωστός ο φίλος!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. ;) Σωστός ο φίλος!!!!! B)

Δεν είναι όλοι.... κάποιοι κινητήρες δεν καινε. οι Τ-jet δεν καινε σταγόνα, της peugeot δεν έχω δει ακόμα να κάψει σταγόνα της φορντ καινε κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

μου καταναλώνει κανονικά ό,τι λέει μέσα το βιβλιαράκι του, 100ml στα 3000χλμ νομίζω ή κάτι τέτοιο. Γενικά δε το ανοίγω και στην αντιπροσωπεία μου είπαν να το ανοίγω περισσότερο και να μη το λυπάμαι αλλα απο φόβο και συντηρητικότητα και μόνο δε το κάνω πάντα. Έχω gti 5 με dsg6 και πιάνω κόφτη μια φορά το μήνα σε μια ευθεία απλά και μόνο για να δουλέψει ο κινητήρας κ σε λίγο πιο ψηλές στροφές γιατί με το πρόγραμμα D οι αλλαγές γίνονται στις 2200 το πολύ. Τον υπόλοιπο καιρό απλά τσιμπάω το γκάζι ίσα για να ακούσω τα σφυρίγματα του τούρμπο και την εκτόνωση της σκάστρας. Με το σέρβις που του έκανα έβαλα Castrol και είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί μου φαίνεται οτι καίει ακόμα λιγότερα. Ίσως βέβαια είναι και το οτι μετά απο 2 χρόνια λειτουργίας οι υποψίες μου οτι θα αρχίσει να καταναλώνει λάδια σε μικρότερες ποσότητες επιβεβαιωθούν όπως νομίζω γίνεται και στους περισσότερους κινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

οι Τ-jet δεν καινε σταγόνα, της peugeot δεν έχω δει ακόμα να κάψει σταγόνα

Εχω αντιθετη εμπειρια και στα δυο μοτερ με της peugeot τον 1,6Τ απο αυτοκινητα φιλων.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα αν αλλαζα τα λαδια καθε 10000 και οχι 15000, θα νομιζα οτι δεν καταναλωνει λαδι.

Αν είναι και σου καίει λάδι δεν θα προλάβαινε να φτάσει τα 1,000-1,500χλμ για να σου κατέβει η στάθμη!

Μπροστά στα 10,000χλμ τι είναι άλλα 5,000χλμ όσον αφορά κατανάλωση λαδιού???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι και σου καίει λάδι δεν θα προλάβαινε να φτάσει τα 1,000-1,500χλμ για να σου κατέβει η στάθμη!

Μπροστά στα 10,000χλμ τι είναι άλλα 5,000χλμ όσον αφορά κατανάλωση λαδιού???

Σωστος ο 'ta6ape', και μιας και υπαρχει το σχετικο θεμα, να αναφερω και γω κατι με τη σειρα μου σχετικα με τα ΟΣΑ εχουν αναφερθει για τα fsi-λαδια,

εχω το ΜΚ5 1,6 FSI εδω και 7 μηνες, το αγορασα μεταχειρισμενο με 80000, και τωρα ειμαι στα 84300ΚΜ, και η σταθμη παραμενει οπως την ημερα που το παρελαβα. (ειχε γινει service λαδιων κατα την παραλαβη).

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο 'ta6ape', και μιας και υπαρχει το σχετικο θεμα, να αναφερω και γω κατι με τη σειρα μου σχετικα με τα ΟΣΑ εχουν αναφερθει για τα fsi-λαδια,

εχω το ΜΚ5 1,6 FSI εδω και 7 μηνες, το αγορασα μεταχειρισμενο με 80000, και τωρα ειμαι στα 84300ΚΜ, και η σταθμη παραμενει οπως την ημερα που το παρελαβα. (ειχε γινει service λαδιων κατα την παραλαβη).

Τα 1.4 fsi ειχαν προβλημα με καταναλωση λαδιου, οχι τα 1.6 fsi.

Link to comment
Share on other sites

Τα 1.4 fsi ειχαν προβλημα με καταναλωση λαδιου, οχι τα 1.6 fsi.

Να συμπληρώσω οτι τα 1.4 fsi είχαν πρόβλημα γυάλισμα των κυλίνδρων.

Δηλαδή το εσωτερικό σώμα του κάθε κυλίνδρου είχε γραμμώσεις από το εργοστάσιο με την ίδια φορά ως προς την κίνηση του πιστονιού, κάθετες! Έτσι με την πάροδο του χρόνου ήταν πιο εύκολο να περάσουν λάδια από τα ελατήρια και να "καούν".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.