Jump to content
alexis golf 5 122Ps

Διάμετρος σωληνας εξατμισης 122ps

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας , γραφω πρωτη φορα αλλα σας παρακολουθω καιρο...Δίνετε πραγματικα πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Έχω ενα golf 5 122ps.Του εχω βαλει χειροποιητη εξατμιση απο το σπυραλ και πισω (αν το λεω καλα) με διαμετρο σωληνας 64mm απο 60mm που φορούσε μαμα .(αυτη τη διάμετρο φοραει το 140αλογο? ) Θέλω να ρωτησω , σε περιπτωση που βαλω το προγραμμα της OVERLOAD και το αμαξι θα παιξει γυρω στα 160 αλογα , θα ειναι επαρκης η διαμετρος ή θα χρειαστεί πμεγαλύτερη??? Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο τόπικ που είχα ρωτήσει και εγώ (έχει ξανασυζητηθεί το θέμα :lol: ) απάντησαν ότι τα 122 και 140 έχουν διάμετρο 55 και το gti 63,5. Επίσης έχουν πει ότι λόγω της πολύ μικρής τουρμπίνας του 122, και τα 63,5 χιλιοστά πολλά του πέφτουν. Μήπως το παράκανες με την εξάτμιση;; Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή για μεσαίο τελικό από gt. (μετά φίλτρο και τέλος πρόγραμμα, χεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Του εχω βαλει χειροποιητη εξατμιση απο το σπυραλ και πισω (αν το λεω καλα) με διαμετρο σωληνας 64mm απο 60mm που φορούσε μαμα .(αυτη τη διάμετρο φοραει το 140αλογο? ) Θέλω να ρωτησω , σε περιπτωση που βαλω το προγραμμα της OVERLOAD και το αμαξι θα παιξει γυρω στα 160 αλογα , θα ειναι επαρκης η διαμετρος ή θα χρειαστεί πμεγαλύτερη??? Ευχαριστω..

Φίλε η ''μαμά'' διάμετρος είναι 50 στο 122 και στο 140 είναι 55. Κάνεις κάποιο λάθος με τη διάμετρο και η διάμετρος που έχεις βάλει (μάλλον 63.5 θα εννοείς) είναι λίγο μεγαλούτσικη για το αυτοκίνητο ακόμα και με το πρόγραμμα ! Ίσως έχεις αν και δεν το νομίζω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά κακώς έβαλες τόσο μεγάλη.

Κι εγώ στο δικό μου 122 έχω αλλάξει την εξάτμιση με διάμετρο από 50 σε 60 και είναι ότι ακριβώς χρειάζεται! ίσως το down pipe είναι καλό να γίνει 63.5 αλλά και πάλι τα 60mm είναι τα ιδανικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η ''μαμά'' διάμετρος είναι 50 στο 122 και στο 140 είναι 55. Κάνεις κάποιο λάθος με τη διάμετρο και η διάμετρος που έχεις βάλει (μάλλον 63.5 θα εννοείς) είναι λίγο μεγαλούτσικη για το αυτοκίνητο ακόμα και με το πρόγραμμα ! Ίσως έχεις αν και δεν το νομίζω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά κακώς έβαλες τόσο μεγάλη.

Κι εγώ στο δικό μου 122 έχω αλλάξει την εξάτμιση με διάμετρο από 50 σε 60 και είναι ότι ακριβώς χρειάζεται! ίσως το down pipe είναι καλό να γίνει 63.5 αλλά και πάλι τα 60mm είναι τα ιδανικά.

Kοσμα εχεις απολυτο δικιο , ρωτησα πριν λιγο τον εξατμισά μου και μου ειπε οτι φοραω 55αρα σωληνα απο σπυραλ μεχρι τελικο.Το μεσαιο το εχω βγαλει.Λες τωρα να εχω προβλημα με τα 160 αλογα ??Το gt 55 φοραει??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.