Jump to content
dim_scirocco

Προβλημα σε Scirocco στο κιβωτιο (dsg)......

Recommended Posts

Φίλε Δημήτρη επανέρχομαι στο θέμα που άνοιξες γιατί πριν λίγο καιρό μου παρουσίασε και εμένα ανάλογο πρόβλημα(scirocco dsg7)

Βρισκόμουν σε κεντρικό δρόμο εν κινήσει και ξαφνικά αντιλαμβάνομαι ότι ενώ πατάω γκάζι το αυτοκίνητο το μόνο που έκανε ήταν να ανεβάζει στροφές χωρίς να δίνει ώθηση ,σαν να μην έχει κουμπωμένη ταχύτητα.

Για να μη μακρηγορώ λοιπόν με λεπτομέρειες η απάντηση έπειτα από επικοινωνία με τους Γερμανούς (μέσω του συνεργείου Μπουρμάς) ήταν η αλλαγή του εγκεφάλου σασμάν.

Μετά από 15-20 μέρες ήρθε το ανταλλακτικό και έγινε η αλλαγή, μέχρι εκεί όλα καλά.

Από τη στιγμή που το πήρα πάλι στα χέρια μου αντιλήφθηκα ότι στις αλλαγές στις χαμηλές στροφές το αυτοκίνητο έκανε ένα σκορτσάρισμα και ένιωθα ένα τρίξιμο.Αντιλαμβάνεστε ότι ο δρόμος προς το συνεργείο ήταν μονόδρομος!!!

Ο εγκέφαλος δεν έδειξε τίποτα και μπήκαμε πάλι εκ νέου στη διαδικασία της εκμάθησης και χαρτογράφησης του εγκεφάλου του σασμάν

χωρίς βέβαια αποτελέσματα.

Μετά πάλι από επικοινωνία με τους Γερμανούς ξεκάθαρη διάγνωση δεν υπήρχε,εκτός βέβαια από το αυτονόητο ότι το πρόβλημα είναι

στο σασμάν.Και έτσι αποφασίστηκε να αλλαχτεί όλο το σασμάν ,έπειτα πάντα από πιέσεις ώστε να μην μπούμε σε μεσοβέζικες λύσεις

του τύπου να αλλάξουμε το ένα να αλλάξουμε το άλλο...

Το αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή βρίσκεται για ακόμα μια φορά στο συνεργείο και αντιλαμβάνεστε τον εκνευρισμό μου,δε χρειάζεται να αναφέρω και εγώ όσα έχουν αναφερθεί πιο πάνω για τα χρήματα που δαπανήσαμε και την ταλαιπωρία που έχουμε υποστεί...!

Και για να μη το ξεχάσω σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εναντίων της VW,αν κάποιος από εσάς το έχει κάνει ήδη ας επικοινωνήσει μαζί

μου για πληροφορίες.

"σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εναντίων της VW"

Τι μου θύμισες

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28459&st=0&p=307075&hl=%C5%F0%E9%F3%F4%EF%EB%DE&fromsearch=1entry307075

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε εμένα δεν αναβόσβηνε το PRNDS!

Τεχνική ενημέρωση

Μετάδοση κίνησης: Διάφορες δυσλειτουργίες στο άμεσο κιβώτιο ταχυτήτων.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 17 Φεβ 2010

Σε μεμονωμένες περιπτώσεις μπορεί να προκύψουν οι παρακάτω διαμαρτυρίες.

1) Εμφανείς θόρυβοι κροταλίσματος από την περιοχή του κιβωτίου σε ταχύτητα από περ.30 χλμ/ώρα σε άσχημες συνθήκες οδοστρώματος.

2)Δεν υπάρχει προώθηση κατά την αλλαγή του επιλογέα ταχυτήτων από "R" σε "D" χωρίς πάτημα των φρένων όπου αναβοσβήνει η ένδειξη επιλογέα ταχυτήτων

3)Τράνταγμα (προστασία συμπλέκτη) 3 δευτερολέπτων εν στάση με πατημένα φρένα

Ρύθμιση λογισμικού στον εγκέφαλο του κιβωτίου.

Σε περίπτωση διαμαρτυρίας να εκτελεστεί αναβάθμιση λογισμικού του εγκεφάλου κιβωτίου

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.