Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Brembo 6-piston 360mm.

Recommended Posts

Μέσα σε 2 χρόνια και 73.000χλμ, χρειάστηκε να αλλάξω 4 φορές τακάκια στο αμάξι. Οπότε είπα να του αναβαθμίσω λίγο τα φρένα του... :huh:

Μπήκανε μπροστά χρυσές 6πίστονες Brembo με διαιρούμενο δίσκο 360mm... Περιττό να σας πω πως σταματάει!... :lol: Το φθινόπωρο, θα αλλαχτούν και τα πίσω με αυτά του R36 (310X22).

Ειδού και οι άγκυρες... (αν και οι φώτο είναι από κινητό)...

30072009190.jpg

30072009192.jpg

30072009193.jpg

30072009194.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόεδρε δεν με κοτσάρεις και μένα από πίσω για να σταματάμε μαζί!!! :huh: Είπαμε ότι έχουμε πλοία αλλά εσύ το πέρασες για τον τιτανικό φαίνεται. sillyhorse1rb5.gif Πέραν τις πλάκας τα φρένα είναι θηριώδη και απ' ότι φαίνεται άκρως αποτελεσματικά.Μεγειές λοιπόν και καλό στρώσιμο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρόεδρε δεν με κοτσάρεις και μένα από πίσω για να σταματάμε μαζί!!! :lol: Είπαμε ότι έχουμε πλοία αλλά εσύ το πέρασες για τον τιτανικό φαίνεται. sillyhorse1rb5.gif Πέραν τις πλάκας τα φρένα είναι θηριώδη και απ' ότι φαίνεται άκρως αποτελεσματικά.Μεγειές λοιπόν και καλό στρώσιμο. :lol:

Ευχαριστώ Γιώργο! Αν και δεν το έχω πλακώσει υπερβολικά στα φρένα ακόμη (τα πρώτα του χλμ έκανε σήμερα), πραγματικά το φρενάρισμα είναι σε άλλη διάσταση... :huh:

Ωραιες οι "αγκυρες" σου αλλα θα σου στοιχισαν λιγιλακι,ε?

Οι ζαντες σου τι διαστασεις εχουν?

Special τιμή, 1.900€ (3.500€ τις έβρισκα)... Οι ζάντες μου είναι 18άρες, και χωράνε οριακά! Αφού έβγαλα τα βαρίδια της ζυγοστάθμισης γιατί ακουμπούσαν στην δαγκάνα, και έκανα μετά νέα ζυγοστάθμιση με τα βαρίδια πιο έξω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαινεται και στην φωτο,οτι οριακα μπηκαν...Δηλαδη στις δικες μου 17αρες ουτε λογος... :huh:

Αλλα και το φαγωμα στα τακακια καθε σχεδον 20.000 χλμ. δεν ειναι και λογικο!

Πρεπει να το το πατας καλα το εργαλειο σου... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες Νικο!!

Καλοριζικες.

Αυτες ειναι οι αντιστοιχου μεγεθους απο cayenne και tuareg.

Tις ζαχαρωνω κι εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαινεται και στην φωτο,οτι οριακα μπηκαν...Δηλαδη στις δικες μου 17αρες ουτε λογος... :lol:

Αλλα και το φαγωμα στα τακακια καθε σχεδον 20.000 χλμ. δεν ειναι και λογικο!

Πρεπει να το το πατας καλα το εργαλειο σου... sillyhorse1rb5.gif

Εεεεε.... το πατάω λιγάκι... :lol::lol::lol::blush:

Πολυ ωραιες Νικο!!

Καλοριζικες.

Αυτες ειναι οι αντιστοιχου μεγεθους απο cayenne και tuareg.

Tις ζαχαρωνω κι εγω!!

Σε ευχαριστώ Κωσταντίνε! Αν και ακόμη δεν έχω κάνει χλμ, θα σου τις πρότεινα με κλειστά μάτια... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Νίκο...

δίνεις στην λέξη "μεράκι" μια άλλη διάσταση ....

Μπράβο σου και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Νίκο...

δίνεις στην λέξη "μεράκι" μια άλλη διάσταση ....

Μπράβο σου και πάλι...

Σε ευχαριστώ Γιάννη. Ορίστε και μερικές πιο καθαρές φώτο... B)

img1120o.jpg

img1128q.jpg

brembocloseup.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο πράμα !!! που λέει και μια ταινία χαχαχα :) Με γεια και καλοφόρετες !!!! Ολόκληρα θηρία ειναι !!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα , που το βρήκες ρε θηρίο αυτό ??? web ή συλλογή ?

:D:lol::D web!...

ME TO ΠΡΟΠΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΕ ΦΡΑΓΚΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΣΠΙΤΙ ΚΟΤΕΡΟ ΕΞΩΧΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ R8 ........Α ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΡΕΝΑΡΕΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ TSI ΜΟΥ !!!!

Αν θα έχεις το R8, τα φρένα για το TSI τι τα θέλεις? Αφού δεν θα έχεις καν το TSI... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

666 the number of the beast. Πρέπει να είναι το πιο ωραίο σεντάν του κλαμπ. Εννοείται ότι θα βαφτούν χρυσές και οι πίσω δαγκάνες έτσι? Του R36 είναι μπλέ. Τα υγρά είναι πλέον DOT5? Σωληνάκια υψηλής? Χρειάζεται να πειραχθεί και η αντλία? Γιατί άλλο ένα πιστονάκι άλλο 6... Η συμπεριφορά του ABS άλλαξε? κοντολογίς τέλειο, 6 μπράβο από μένα... :D

Link to comment
Share on other sites

666 the number of the beast. Πρέπει να είναι το πιο ωραίο σεντάν του κλαμπ. Εννοείται ότι θα βαφτούν χρυσές και οι πίσω δαγκάνες έτσι? Του R36 είναι μπλέ. Τα υγρά είναι πλέον DOT5? Σωληνάκια υψηλής? Χρειάζεται να πειραχθεί και η αντλία? Γιατί άλλο ένα πιστονάκι άλλο 6... Η συμπεριφορά του ABS άλλαξε? κοντολογίς τέλειο, 6 μπράβο από μένα... :D

Πίσω θα όταν θα αγοραστούν του R36 οι δαγκάνες, σαφώς και θα βαφτούν στο ίδιο χρώμα! Από Σεπτέμβριο όμως αυτά!. :D Μπήκαν και σωληνάκια υψηλής. Η αντλία δεν χρειάστηκε να αλλαχθεί. Όσο για το ABS, θα ενεργοποιηθεί σε ακραίες περιπτώσεις. Πάντως σε σχέση με τα μαμά, έχω να κάνω την παρακάτω παρατήρηση:

* Ήξερα ότι αν φρενάρεις απότομα, από την VW είναι ρυθμισμένο να ανάψουν τα αλάρμ (για να ειδοποιήσουν τους πίσω). Όσες φορές έτυχε να φρενάρω απότομα παλιότερα, έμπαιναν τα ABS, αλλά τα αλάρμ τίποτα! Τώρα, έτσι και πατήσω το φρένο απότομα, η επιβράδυνση είναι τόσο μεγάλη που ανάβουν τα αλάρμ και τα ABS δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθούν! Συμπέρασμα, το φρενάρισμα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, όχι μόνο ποσοτικά (όσον αφορά τη δύναμη που έχουν) αλλά και ποιοτικά (δεν μπλοκάρουν και δεν χρειάζεται να μπει το ABS). Εν τω μεταξύ, αυτό με το φρένο και τα αλάρμ έχει γίνει πλέον παιχνίδι, αφού όποια στιγμή το θελήσω μπορώ να σταματήσω πραγματικά απότομα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πίσω θα όταν θα αγοραστούν του R36 οι δαγκάνες, σαφώς και θα βαφτούν στο ίδιο χρώμα! Από Σεπτέμβριο όμως αυτά!. :D Μπήκαν και σωληνάκια υψηλής. Η αντλία δεν χρειάστηκε να αλλαχθεί. Όσο για το ABS, θα ενεργοποιηθεί σε ακραίες περιπτώσεις. Πάντως σε σχέση με τα μαμά, έχω να κάνω την παρακάτω παρατήρηση:

* Ήξερα ότι αν φρενάρεις απότομα, από την VW είναι ρυθμισμένο να ανάψουν τα αλάρμ (για να ειδοποιήσουν τους πίσω). Όσες φορές έτυχε να φρενάρω απότομα παλιότερα, έμπαιναν τα ABS, αλλά τα αλάρμ τίποτα! Τώρα, έτσι και πατήσω το φρένο απότομα, η επιβράδυνση είναι τόσο μεγάλη που ανάβουν τα αλάρμ και τα ABS δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθούν! Συμπέρασμα, το φρενάρισμα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, όχι μόνο ποσοτικά (όσον αφορά τη δύναμη που έχουν) αλλά και ποιοτικά (δεν μπλοκάρουν και δεν χρειάζεται να μπει το ABS). Εν τω μεταξύ, αυτό με το φρένο και τα αλάρμ έχει γίνει πλέον παιχνίδι, αφού όποια στιγμή το θελήσω μπορώ να σταματήσω πραγματικά απότομα! :D

αφού μας άνοιξες καλά καλά την όρεξη μετα .....

μήπως να μας βάλεις ενα βιντεάκι με την αμαξάρα σου και να μας δείχνει πώς αυτή φρενάρει ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μακριά αυτό που ζητάς! Είχα κατά νου, να βάλουμε σημάδια στο δρόμο, και να δοκιμάζαμε αποστάσεις φρεναρίσματος ενώς μαμά Passat 2.0Τ και του δικού μου. Θα βάζουμε το cruise control στα 100χλμ/ω, και μόλις θα περνάμε από το συγκεκριμένο σημείο θα πατάμε τέρμα φρένο... :lol: Όλα αυτά όμως από Σεπτέμβριο, γιατί τώρα όλοι λείπουν και είναι δύσκολες για μετρήσεις με τόση ζέστη! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μακριά αυτό που ζητάς! Είχα κατά νου, να βάλουμε σημάδια στο δρόμο, και να δοκιμάζαμε αποστάσεις φρεναρίσματος ενώς μαμά Passat 2.0Τ και του δικού μου. Θα βάζουμε το cruise control στα 100χλμ/ω, και μόλις θα περνάμε από το συγκεκριμένο σημείο θα πατάμε τέρμα φρένο... <_< Όλα αυτά όμως από Σεπτέμβριο, γιατί τώρα όλοι λείπουν και είναι δύσκολες για μετρήσεις με τόση ζέστη! <_<

Κάτσε καλά Πρόεδρε!!!!Ούτε στο autobild να δούλευες. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μακριά αυτό που ζητάς! Είχα κατά νου, να βάλουμε σημάδια στο δρόμο, και να δοκιμάζαμε αποστάσεις φρεναρίσματος ενώς μαμά Passat 2.0Τ και του δικού μου. Θα βάζουμε το cruise control στα 100χλμ/ω, και μόλις θα περνάμε από το συγκεκριμένο σημείο θα πατάμε τέρμα φρένο... :lol: Όλα αυτά όμως από Σεπτέμβριο, γιατί τώρα όλοι λείπουν και είναι δύσκολες για μετρήσεις με τόση ζέστη! ;)

Να συμμετεχω κι εγω με το ταξι μου?Μπορει τα φρενα να ειναι εργοστασιακα αλλα ειναι βελτιωμενο το ποδι του οδηγου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.