Jump to content
vagd

τριγμοι σε γκολφ 6

Recommended Posts

γεια σας παιδια.εχω το γκολφ 6 160 ντι εσ τζι.παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο απο τη κολωνα οδηγου οταν περναω απο λακουβες η οταν περνει κλισεις το αμαξωμα.επισης ενα τσικ περιεργο σα τιτιβισμα απο πισω αριστερα,καποιος που εχει παρατηρησει τα ιδια ας δωσει τα φωτα του .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το γκολφ 6 160 ντι εσ τζι.παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο απο τη κολωνα οδηγου οταν περναω απο λακουβες η οταν περνει κλισεις το αμαξωμα.επισης ενα τσικ περιεργο σα τιτιβισμα απο πισω αριστερα,καποιος που εχει παρατηρησει τα ιδια ας δωσει τα φωτα του .ευχαριστω

Από εκεί που περιγράφεις ότι έρχεται ο θόρυβος, είναι πολύ πιθανό αν έχεις συναγερμό ή park sensors να φταίνε αυτοί που στα έβαλαν, αφού κ η καλωδίωση για τα ραντάρ του συναγερμού, περνάει από το κολωνάκι κ πίσω εκεί που λες μπορεί να είναι το μεγάφωνο του park assist. Για τσέκαρε τα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το γκολφ 6 160 ντι εσ τζι.παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο απο τη κολωνα οδηγου οταν περναω απο λακουβες η οταν περνει κλισεις το αμαξωμα.επισης ενα τσικ περιεργο σα τιτιβισμα απο πισω αριστερα,καποιος που εχει παρατηρησει τα ιδια ας δωσει τα φωτα του .ευχαριστω

Όσον αφορά τον ήχο μπροστά, μήπως έβαλες συναγερμό και σου έβαλαν την "παγίδα" ψηλά στην κολώνα?

Αν ναι, ίσως δεν έχει κουμπώσει καλά ή χαλάρωσαν τα κουμπώματα και γι' αυτό τρίζει.

Για πίσω, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.δε διευκρινησα ακουγεται απο κολωνα του οδηγου στη ζωνη ασφαλειας κ τωρα ξεκιναει κ στου συνοδηγου πολυ εκνευριστικο ειναι μετοπου γερνει το αμαξι σε πολυ χαμηλες ταχυτητες μιλαμε για 10-15 χλμ,το κανει.σας ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.δε διευκρινησα ακουγεται απο κολωνα του οδηγου στη ζωνη ασφαλειας κ τωρα ξεκιναει κ στου συνοδηγου πολυ εκνευριστικο ειναι μετοπου γερνει το αμαξι σε πολυ χαμηλες ταχυτητες μιλαμε για 10-15 χλμ,το κανει.σας ευχαριστω παιδια

Αυτό το κάνουν οι αισθητήρες ροπής-κλίσης στο πάνω μέρος της ζώνης ασφαλείας. Σε άλλους το κάνει μετά από κάποια χρόνια (όπως εμένα) αλλά σε άλλους το κάνει και νωρίτερα. Είναι φυσιολογικό όχι επειδή το κάνει σε πολλούς αλλά επειδή είναι έτσι κατασκευαστικά.

Να φανταστείς το έχουν αλλάξει (εγγύηση) αρκετοί πρώην πελάτες μου σε αντιπροσωπεία που δούλευα και τους το ξαναέκανε μετά από λίγο καιρό :lol:

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στη ρύθμιση ύψους της ζώνης σου και μπορεί να σταματήσει. Μπορεί -λέω- γιατί εμένα και πολλών εδώ μέσα δεν σταματάει!

Εδώ είναι που βάζεις μουσική και τελειώνεις :)<_<:lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ta6ape σευχαριστω για την απαντηση.ο ηχος που περιγραφω ακουγεται καθαρα πλαστικων που δε κουμπωσαν καλα. δεν ειναι οηχος οταν μπλοκαρει η ζωνη .εξαλου ενα μηνα ζωη εχει το αμαξι.στο πολο που εχω 3 χρονια τιποτα δεν ακουγεται ουτε τσικ.επισης το κανει σε εντονες εγκαρισιες ανωμαλιες .λιγοτερο βεβαια.ειναι δυνατος ηχος κ εντονος.αλλαξα κ θεση υψους στη ζωνη τιποτα. κ ομολογω οτι ψιλο απογοητευτηκα.αλλα θα μου πεις υπαρχουν κ πολυ χειροτερα.σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε ta6ape σευχαριστω για την απαντηση.ο ηχος που περιγραφω ακουγεται καθαρα πλαστικων που δε κουμπωσαν καλα. δεν ειναι οηχος οταν μπλοκαρει η ζωνη .εξαλου ενα μηνα ζωη εχει το αμαξι.στο πολο που εχω 3 χρονια τιποτα δεν ακουγεται ουτε τσικ.επισης το κανει σε εντονες εγκαρισιες ανωμαλιες .λιγοτερο βεβαια.ειναι δυνατος ηχος κ εντονος.αλλαξα κ θεση υψους στη ζωνη τιποτα. κ ομολογω οτι ψιλο απογοητευτηκα.αλλα θα μου πεις υπαρχουν κ πολυ χειροτερα.σευχαριστω

Αφού όπως λες δεν είναι από τους αισθητήρες των ζωνών τότε πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία γιατί έχεις εγγύηση!!!

Εγώ νόμισα ότι ήταν αυτό που σου είπα παραπάνω γιατί ανέφερες ότι το κάνει και σε κλήσεις του αμαξιού. Τώρα αν είναι εντονότερος θόρυβος απο ένα απλό "κλάκ" που κάνουν οι ζώνες τότε πρέπει να εξεταστεί απο εξουσιοδοτημένο! Αν και δεν τους θέλω καθόλου αυτούς του "επίσημου δικτύου" machinegun.gif , είναι οι μόνοι που μπορούν να σου κάνουν εγγυήσεις thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω φιλε μου.προφανως αυτο θα κανω δε μενει κ τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το golf vi το εχω 6 μηνες απροβληματιστα. Αλλα ομως ο μηχανισμος της ζωνης του οδηγου,εσωτερικα, τριζει παρα πολυ ακομα και να μην πεσω σε λακουβα, το πηγα αντιπροσωπεια αλλα τα ιδια. Επισης δοκιμασα και σπρευ σιλικονης αλλα τιποτα. Ειναι εκνευριστικοτατος ο θορυβος μεσα στο αυτι μου! Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο την κολωνα του συνοδηγου ακουω κι εγω ενα θορυβο...σαν να βρισκει το μεταλικο μερος της ζωνης πανω στην κολωνα οταν εχει ανωμαλιες ο δρομος...Πολυ εκνευριστικο για αμαξι 2 μηνων!!!!Θα δοκιμασω να αλλαξω το υψος της ζωνης μηπως στρωσει....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο την κολωνα του συνοδηγου ακουω κι εγω ενα θορυβο...σαν να βρισκει το μεταλικο μερος της ζωνης πανω στην κολωνα οταν εχει ανωμαλιες ο δρομος...Πολυ εκνευριστικο για αμαξι 2 μηνων!!!!Θα δοκιμασω να αλλαξω το υψος της ζωνης μηπως στρωσει....

Όλοι το έχουμε στα περισσότερα μοντέλα της VW.Δεν υπάρχει σωτηρία ξεχάσέ το απλά.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω κάτι τριγμούς σε golf V τελευταία.

Έχω 20.000χλμ και τελευταία άρχισε σε δρόμους με λακκούβες ένα θόρυβο (νομίζω) από την εταζέρα. Ή σαν να μην κουμπώνει σωστά το πορτ μπαγκάζ. Μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Είναι κάποιο πρόβλημα- αξίζει να το πάω στην αντιπροσωπεία ή θα του περάσει μετά από κάποιο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω κάτι τριγμούς σε golf V τελευταία.

Έχω 20.000χλμ και τελευταία άρχισε σε δρόμους με λακκούβες ένα θόρυβο (νομίζω) από την εταζέρα. Ή σαν να μην κουμπώνει σωστά το πορτ μπαγκάζ. Μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Είναι κάποιο πρόβλημα- αξίζει να το πάω στην αντιπροσωπεία ή θα του περάσει μετά από κάποιο διάστημα;

Αν είχες ψάξει εντός φόρουμ στα Προβλήματα θα είχες βρει μόνος σου την απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον τόπο και δεν έχω βρει τίποτα. Μάλλον έχω βρει πολλά... Λες να φταίνε οι αισθητήρες στάθμευσης που έβαλαν μετά; Ή ότι λέει σε αυτο το θέμα (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33286); Αλλά πάλι ρουλεμάν (έχω αλλάξει το καλοκαίρι γτ έτριζαν και δεν είναι ο ίδιος θόρυβος); Έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο υπόψη; Ευχαριστώ!

edit τώρα του έδωσα σημασία... Εννοείς τα σαλιγκάρια?

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον τόπο και δεν έχω βρει τίποτα. Μάλλον έχω βρει πολλά... Λες να φταίνε οι αισθητήρες στάθμευσης που έβαλαν μετά; Ή ότι λέει σε αυτο το θέμα (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33286); Αλλά πάλι ρουλεμάν (έχω αλλάξει το καλοκαίρι γτ έτριζαν και δεν είναι ο ίδιος θόρυβος); Έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο υπόψη; Ευχαριστώ!

edit τώρα του έδωσα σημασία... Εννοείς τα σαλιγκάρια?

Kατ΄αρχάς καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Φίλε μου, ο φίλος ta6ape προφανώς εννοεί οτι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στα golf όσων αφορά τους τριγμούς.

Συνήθησέ το όσο ποιό γρήγορα μπορείς, εγώ ακόμα το παλεύω.

Τώρα όσων αφορά το αν θα του περάσει απο μόνο του, δε νομίζω μάλλον χειρότερο θα γίνει.

φιλικά, Θωμάς.

Edited by tominio
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! Ευχαριστώ Θωμά για την απαντηση!

Ξέρω για τους τριγμούς, και γενικότερα τα vw πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα!

Αλλά να ξεκίνησε στα καλά καθούμενα?

Επίσης μου έχουν μπει ιδέες για τα σαλιγκάρια, οπότε θα το κοιτάξω το συντομότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω οσο αφορα τον ηχο απο την κολωνα της πορτας του οδηγου και μετα απο αρκετα τεστ-χιλιομετρα, καταλαβα οτι με ανοιχτη την πορτα του οδηγου ή με το παραθυρο τελειως κατεβασμενο ο ηχος ΣΤΑΜΑΤΑ τελειως! Ημουν σχεδον σιγουρος οτι προερχεται απο την ζωνη του οδηγου αλλα εκανα λαθος, απο οτι φαινεται φταινε οι τσιμουχες του παραθυρου(http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32954&hl=%F4%F1%E9%E3%EC%EF%E9%20%E1%F0%EF%20%F4%EF%20%F0%E1%F1%E1%E8%F5%F1%EF&st=20).

Link to comment
Share on other sites

Οταν σπρωχνω(με πολυ μικρη δυναμη) την πορτα του οδηγου στο υψος της αλουμινενιας διακοσμησης πανω απο το χερουλι και με κατευθυνση προς τα εξω, ακουω εναν μεταλλικο θορυβο εσωτερικα της πορτας σαν να κανει επαφη μεταλλο με πλαστικο. Αυτο γινεται μονο με κλειστη την πορτα και οχι ανοιχτη. Στις λακουβες κατι συντονιζετε εκει μεσα. Το εχει παθει κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

φιλε κιτσος χρονια πολλα κ καλη χρονια.αυτο που λες οφειλεται στο γεγονος οτι υπαρχει μια ντιζα μεσα στη πορτα που ανοιγει τις κλειδαριες αυτη βρισκει καπου κ ακουγεται ο θορυβος πουλες.κ σεμενα το κανει αλλα μερικες φορες οχι παντα.κ ειναι πολυ σιγανος θορυβος πρεπει να χει ησυχια για νακουστει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Έχω κι εγώ έναν εκνευριστικό θόρυβο, που προέρχεται από την πίσω αριστερή πόρτα και ακούγεται κάθε φορά που ο δρόμος έχει ανωμαλίες, σα να τρίζουν τα πλαστικά της στο σημείο που ενώνεται με το παράθυρο.

Πολύ εκνευριστικό για αμάξι 2 μηνών και εκνευριστικότερο ότι είναι ακριβώς πίσω από το κεφάλι μου (αν ήταν στην πλευρά του συνοδηγού θα εκνευριζόμουν λιγότερο!)...

Σκέφτομαι να το πάω αντιπ/πία να τους πω να σφίξουν καμια βίδα τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...

εγω δεν εχω τετοιους περιεργους ηχους απο τα πλαστικα,ευτυχως,δηλαδη...αλλα...τριζει το δεξι μπροστα ηχειο,οταν βαλω λιγο μπασο,και οταν λεω λιγο εννοω λιγο,γιατι δεν ειμαι και πολυ της μουσικης, και επισης εδω και 2-3 μερες εχω προβλημα με τους αισθητηρς παρκαρισματος πισω.οταν βαζω οπισθεν ακουγεται το συνεχες μπιππππ.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ τον θόρυβο στην κολόνα του οδηγού, ο οποίος πρέπει να οφείλεται στον μηχανισμό συγκράτησης της ζώνης ασφαλείας, σε αυτοκίνητο 800 χλμ. Είναι πάντως πραγματικά κρίμα, για ένα αυτοκίνητο με την καλύτερη ίσως ηχομόνωση σε εξωτερικούς θορύβους να παράγονται ήχοι - τριγμοί στο εσωτερικό του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.