Jump to content
vagd

τριγμοι σε γκολφ 6

Recommended Posts

βιαστηκα να μιλησω μου φαινεται...

και μενα αρχισε να κανεις αυτο τον θορυβο στην κολονα του οδηγου και ειναι μεσα στο αυτι σου ρε γ@μωτο.επισης και αυτο το περιεργο ηχο στην αυξομειωση της εντασης του φωτισμου του καντραν.

ειναι λογικο σε τετοιο αμαξι καινουριο,ακριβο και καλοφτιαγμενο να υπαρχουν τετοια μικροπροβληματα?εγω το starlet που ειχα δεν εκανε 'κιχ' και ηταν και 10 χρονων πιο πισω απο τα τωρα αμαξια...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΡΟΚΟ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10.000ΧΛΜ. ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΙΣΙΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΚΟΛΦΑΚΙ ΜΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28126

Edited by vasilis2833
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και τριξιμο απο τηνα ριστερη πορτα στους διακοπτες.... πολυ εκνευριστικο παντως

Link to comment
Share on other sites

Ο ενοχλητικός θόρυβος πλέον έχει εντοπιστεί στην κολόνα του οδηγού και μάλλον στον μηχανισμό της ζώνης ασφαλείας. Πιθανόν να μην έχει να κάνει με συναρμολόγηση πλαστικών διότι όταν πέφτω σε λακκούβες δεν παρατηρώ κάποια σημαντική διαφορά στον θόρυβο - τρίξιμο. Πάντως καλού κακού σήμερα λέω να επισκεφτώ το service, αλλά μάλλον είμαι απαισιόδοξος και φοβάμαι, το πώς θα γυρίσει το αυτοκίνητό. Τι κρίμα πάντως, κάποια τέτοια χαζά μικροπροβλήματα χαλούν την εικόνα ενός κατά τα άλλα αψεγάδιαστου αυτοκινήτου.

Edited by avpap
Link to comment
Share on other sites

παιδια κακα τα ψεματα αλλα ολα τα golf εχουν μεσα τριγμους!ετσι ειναι η καταστευη τους!στην αρχη που τα περνεις ειναι ολα μια χαρα αλλα μετα σιγα σιγα ολο κ κατι αρχιζει να τριζει!δεν υπαρχει golf που να μη τριζει...στανταρ αυτο επιβεβαιομενο απο πολλους γνωστους μου αλλα κ απο μενα...οποτε απλως η' συμβιβαζεστε με το τριξιμο η' ξεβιδωνετε ολο τ αμαξι εσωτερικα κ του βαζετε μονωτικο υλικο που απορωφαει τους κρανδασμους...σκοπευω να το κανω τις επομενες μερες...μηπως το εχει επιχειρησει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ! Έχω και εγώ τον τριγμό στην κολόνα του οδηγού σε Golf GTI MKVI. Βασικά το αμάξι το έχω έξι μήνες και όταν άρχισε να κρυώνει ο καιρός τότε άρχισε να τρίζει. Τα δύο κομμάτια πλαστικού που κουμπώνουν στο σημείο λίγο πιο κάτω από τη ζώνη δεν εφαρμόζουν καλά σε μένα και μάλλον αυτό προκαλεί τον τριγμό. Θα παώ στην αντοπροσωπία αλλά ξέρω ότι δεν προκείται να βγάλω άκρη. Πάντως όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι σχετικά υψηλή για χειμώνα δεν ακούγετε έντονα. Το έχει παρατηρήσει κανείς σας αυτό ? Πίθανως λόγω διαστολής των πλαστικών ?

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ! Έχω και εγώ τον τριγμό στην κολόνα του οδηγού σε Golf GTI MKVI. Βασικά το αμάξι το έχω έξι μήνες και όταν άρχισε να κρυώνει ο καιρός τότε άρχισε να τρίζει. Τα δύο κομμάτια πλαστικού που κουμπώνουν στο σημείο λίγο πιο κάτω από τη ζώνη δεν εφαρμόζουν καλά σε μένα και μάλλον αυτό προκαλεί τον τριγμό. Θα παώ στην αντοπροσωπία αλλά ξέρω ότι δεν προκείται να βγάλω άκρη. Πάντως όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι σχετικά υψηλή για χειμώνα δεν ακούγετε έντονα. Το έχει παρατηρήσει κανείς σας αυτό ? Πίθανως λόγω διαστολής των πλαστικών ?

Φιλικά

Βασίλης

Ρϊξε σπρευ σιλικόνης μεταξύ του λάστιχου που εφαρμάζι στο πλαίσιο που κλείνει η πόρτα και του πλαστικού μέρους της κολώνας και θα σταματήσει για αρκετό καιρό ο τριγμός.

Link to comment
Share on other sites

με την αντιπροσωπεια δε πιστευω να βγαλεις ακρη...το χω προσπαθησει κ γω κ μου λενε συνεχεια τα δικα τους...

Link to comment
Share on other sites

Ρϊξε σπρευ σιλικόνης μεταξύ του λάστιχου που εφαρμάζι στο πλαίσιο που κλείνει η πόρτα και του πλαστικού μέρους της κολώνας και θα σταματήσει για αρκετό καιρό ο τριγμός.

Κάντε το σε όλες τις πόρτες και στην ηλιοροφη θα πάθετε πλάκα.

Σε πολλές περιπτώσεις ο θόρυβος μεταφέρετε αλλού και νομίζεις ότι είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τον θόρυβο που είχα εντοπίσει στην κολόνα του οδηγού, τελικά το service βρήκε, ότι παράγεται απ' την κλειδαριά της πόρτας του οδηγού και παραγγέλθηκε για να αντικατασταθεί όλη. Μόλις έρθει, σε μια βδομάδα μου είπαν, θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τον θόρυβο που είχα εντοπίσει στην κολόνα του οδηγού, τελικά το service βρήκε, ότι παράγεται απ' την κλειδαριά της πόρτας του οδηγού και παραγγέλθηκε για να αντικατασταθεί όλη. Μόλις έρθει, σε μια βδομάδα μου είπαν, θα ενημερώσω σχετικά.

Ρε παιδιά...εμένα στην αρχή, ακουγόταν από πίσω από την κολόνα του οδηγού, κάπου στα πλαστικά της πόρτας.

Στην αντιπροσωπία ήταν κατηγορηματικοί, ότι σε 2 μηνών αμάξι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο, και με παρέπεμψαν σε φανοποιό (η τοπική αντιπ/πεία δεν έχει δικό της φανοποιείο!) μήπως δεν κουμπώνει καλά η πόρτα, να το κοιτάξει. Εγώ επέμεινα να το δουν αυτοί, αλλά έλειπε ο τεχνικός και μου είπαν να περάσω από βδομάδα...

Στο ενδιάμεσο, τώρα εκεί που ακουγόταν απλά ένα ενοχλητικό τακ-τακ σε κάθε λακούβα, τώρα η πόρτα ακούγεται σαν ξεχαρβαλωμένη!

Το τακ-τακ έγινα γκάπα-γκούπα!

Αν ήταν απλά τριγμός, δεν θα με ενοχλούσε και τόσο αλλά ρε π____η μου, πιστεύω όλοι που έχουμε Golf τα σκάσαμε και δεν πήραμε πχ το Leon που σε μηχανικά είναι ίδιο, για να έχουμε την ποιότητα κατασκευής της VW! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Έχω κι εγώ έναν εκνευριστικό θόρυβο, που προέρχεται από την πίσω αριστερή πόρτα και ακούγεται κάθε φορά που ο δρόμος έχει ανωμαλίες, σα να τρίζουν τα πλαστικά της στο σημείο που ενώνεται με το παράθυρο.

Πολύ εκνευριστικό για αμάξι 2 μηνών και εκνευριστικότερο ότι είναι ακριβώς πίσω από το κεφάλι μου (αν ήταν στην πλευρά του συνοδηγού θα εκνευριζόμουν λιγότερο!)...

Σκέφτομαι να το πάω αντιπ/πία να τους πω να σφίξουν καμια βίδα τί λέτε;

Ακριβώς το ίδιο είχα και εγώ το οποίο διορθώθηκε όταν σφίξανε τις πίσω αναρτήσεις... Και πριν πάω ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ο ήχος προερχόταν από κάπου εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο είχα και εγώ το οποίο διορθώθηκε όταν σφίξανε τις πίσω αναρτήσεις... Και πριν πάω ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ο ήχος προερχόταν από κάπου εσωτερικά.

Λες; Θα τους το παω, να το ελέγξουν!

Link to comment
Share on other sites

βαλτε σπρει γρασου στους μηχανισμους της πορτας να τελειωνετε παιδες.τα ιδια ειχα και εγω και σωθηκα ο μηχανισμος της πορτας ειναι!!!!!

ουτε αναρτησεις ουτε τιποτα.τωρα για το σπρει σιλικονης στα λαστιχα ειναι περιτο ρε παιδια δεν ειναι ενοχλητικο οταν ψιλοτριβοντε τα λαστιχα οταν περνει καμπες το σκαφος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έβαλα σπρέι γράσου σε όλα τα σημεία που έχει μηχανισμούς η πόρτα. Δεν έγινε τίποτα, ίσα ίσα που γέμισα γράσο το πλαίσιο της πόρτας και το κάτω μέρος, όπου έτρεχε!!!

Και έβαλα μπόλικο!!!

Μην είναι από τίποτα άλλο;;; Θα δοκιμάσω και σιλικόνη γύρω - γύρω στο πλαίσιο της πόρτας.

Μπορεί να θέλει σφίξιμο καμια βίδα, όποτε μπορέσω θα το πάω συνεργείο για εξέταση...

βαλτε σπρει γρασου στους μηχανισμους της πορτας να τελειωνετε παιδες.τα ιδια ειχα και εγω και σωθηκα ο μηχανισμος της πορτας ειναι!!!!!

ουτε αναρτησεις ουτε τιποτα.τωρα για το σπρει σιλικονης στα λαστιχα ειναι περιτο ρε παιδια δεν ειναι ενοχλητικο οταν ψιλοτριβοντε τα λαστιχα οταν περνει καμπες το σκαφος

Link to comment
Share on other sites

Ο ενοχλητικός θόρυβος πλέον έχει εντοπιστεί στην κολόνα του οδηγού και μάλλον στον μηχανισμό της ζώνης ασφαλείας. Πιθανόν να μην έχει να κάνει με συναρμολόγηση πλαστικών διότι όταν πέφτω σε λακκούβες δεν παρατηρώ κάποια σημαντική διαφορά στον θόρυβο - τρίξιμο. Πάντως καλού κακού σήμερα λέω να επισκεφτώ το service, αλλά μάλλον είμαι απαισιόδοξος και φοβάμαι, το πώς θα γυρίσει το αυτοκίνητό. Τι κρίμα πάντως, κάποια τέτοια χαζά μικροπροβλήματα χαλούν την εικόνα ενός κατά τα άλλα αψεγάδιαστου αυτοκινήτου.

Επανέρχομαι μετά από ένα μήνα (τόσο έκανε να φτάσει το ανταλλακτικό) για να ενημερώσω πως ο θόρυβος που τον είχα εντοπίσει στην κολόνα του οδηγού, τελικά προερχόταν απ' την κλειδαριά του οδηγού. Η κλειδαριά αντικαταστάθηκε και ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Μάλιστα είναι το τρίτο αυτοκίνητο VW στον μήνα με το ίδιο πρόβλημα.Επιτέλους απολαμβάνω την άριστη ηχομόνωση του αυτοκινήτου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε avpap αυτή η άριστη ηχομόνωση είναι που κάνει όλους τους τριγμούς τόσο ενοχλητικούς!

Σήμερα θα ψεκάσω τις πόρτες με ένα σπρέι λίπανσης διεισδητικό, γιατί με το γράσο δεν είδα τίποτα.

Δεν νομίζω να φταίει αυτό, αλλά δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω προτού επισκεφτώ το service (το οποίο δεν λειτουργεί Σάββατα...πρέπει να χάσω ώρα απτη δουλειά μου δηλαδή!!!)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα στο 6αρι μου συντονιζει κατι στην πορτα συνοδηγου εχει καμια βδομαδα που ξεκινησε καπου προς τα κατω της πορτας κοντα στην θηκη τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή της κλειδαριάς του οδηγού και την εξαφάνιση του θορύβου στην πλευρά της κολόνας του οδηγού, δυστυχώς ο θόρυβος επανέρχεται, όχι στα επίπεδα του προηγούμενου αλλά ακόμα ενοχλητικός. Προφανώς η σειρά κλειδαριών έχει πρόβλημα και πραγματικά το φαινόμενο με τα συχνά τριξίματα στα αυτοκίνητα δεν λέει να εκλείψει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή της κλειδαριάς του οδηγού και την εξαφάνιση του θορύβου στην πλευρά της κολόνας του οδηγού, δυστυχώς ο θόρυβος επανέρχεται, όχι στα επίπεδα του προηγούμενου αλλά ακόμα ενοχλητικός. Προφανώς η σειρά κλειδαριών έχει πρόβλημα και πραγματικά το φαινόμενο με τα συχνά τριξίματα στα αυτοκίνητα δεν λέει να εκλείψει με τίποτα.

Εμ αφου δεν παιζονται οι ανθρωποι φιλε μου.Οχι μονο δε διορθωνουν τριγμους που εβγαζε το 5αρι αλλα καταφερνουν να δημιουργησουν νεα σημεια τριγμων στο 6αρι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή της κλειδαριάς του οδηγού και την εξαφάνιση του θορύβου στην πλευρά της κολόνας του οδηγού, δυστυχώς ο θόρυβος επανέρχεται, όχι στα επίπεδα του προηγούμενου αλλά ακόμα ενοχλητικός. Προφανώς η σειρά κλειδαριών έχει πρόβλημα και πραγματικά το φαινόμενο με τα συχνά τριξίματα στα αυτοκίνητα δεν λέει να εκλείψει με τίποτα.

Μαλλον δεν ήταν η κλειδαρία φίλε και τζάμπα την άλλαξες.Ο θόρυβος προέρχεται από την κολώνα και τον έχουν όλα τα vw.Προσπάθησε να το συνηθίσεις και μην ασχολείσαι άλλο μ΄αυτό.Εγώ ξήλωσα το μισό αυτοκίνητο για να βρω λύση μ΄αυτόν τον ενοχλητικό ομολογουμένως θόρυβο αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω ακούω έναν τσακ τσακ από την πλευρά του συνοδηγού που είναι και περιοδικός ήχος. Επίσης ακούγεται και όταν το αμάξι είναι σταματημένο. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ήταν η κλειδαρία φίλε και τζάμπα την άλλαξες.Ο θόρυβος προέρχεται από την κολώνα και τον έχουν όλα τα vw.Προσπάθησε να το συνηθίσεις και μην ασχολείσαι άλλο μ΄αυτό.Εγώ ξήλωσα το μισό αυτοκίνητο για να βρω λύση μ΄αυτόν τον ενοχλητικό ομολογουμένως θόρυβο αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά μόλις άλλαξε η κλειδαριά για καμιά 15αριά μέρες δεν ακουγόταν τίποτα, μα τίποτα. Τώρα πάλι σιγά ακόμα, ξεκινήσαμε πάλι το τσικ - τσίκ. Καλά που έρχεται καλοκαίρι και θα ανοίγω παράθυρα αλλιώς θα φρικάρω.

Link to comment
Share on other sites

Mου το κάνει από την πρώτη μέρα παιδιά το εν λόγω τσικ-τσικ...

θεωρώ ως πιο πιθανή αιτία την γωνία στο τελείωμα της ταπετσαρίας

όπως ακουμπάει στην λαμαρίνα της πόρτας και μόλις πάρω ένα σπρέυ

σιλικόνης και ρίξω θα δούμε αν βελτιώνεται η κατάσταση..

Επίσης έχω παρατηρήσει όταν κλείνω απέξω την πόρτα κάνει τρίξιμο

το μαύρο γυαλιστερό κάθετο πλαστικό σε κάθε πιάσιμο με το χέρι..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω παρατηρήσει όταν κλείνω απέξω την πόρτα κάνει τρίξιμο

το μαύρο γυαλιστερό κάθετο πλαστικό σε κάθε πιάσιμο με το χέρι..

Αυτό κάνει θόρυβο και σε μένα και από τις δύο πλευρές... (οδηγού / συνοδηγού) αλλά δεν το κάνει πάντα. Πολλές φορές οταν έχω συνοδηγό του λέω να βάζει το χέρι του στην χειρολαβή για να σταματάει ο θόρυβος! :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.