Jump to content
vagd

τριγμοι σε γκολφ 6

Recommended Posts

Εννοούσα το μαύρο πλαστικό στην εξωτερική πλευρά της πόρτας ανάμεσα στο εμπρός και στο πίσω τζάμι..

Βέβαια και οι ταπετσαρίες (εμένα για την ώρα του οδηγού) μια χαρά τριζοβολάνε..

Βέβαια δεν πρόκειται να αλλάξω τώρα τακτική αντιμετώπισης ούτε να μπω σε διαδικασία

συνεργείου και ξηλωμάτων με φόβο χειρότερης ζημιάς...

Λίγο πιο δυνατά η μουσική και το πρόβλημα λύνεται :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα το μαύρο πλαστικό στην εξωτερική πλευρά της πόρτας ανάμεσα στο εμπρός και στο πίσω τζάμι..

Βέβαια και οι ταπετσαρίες (εμένα για την ώρα του οδηγού) μια χαρά τριζοβολάνε..

Βέβαια δεν πρόκειται να αλλάξω τώρα τακτική αντιμετώπισης ούτε να μπω σε διαδικασία

συνεργείου και ξηλωμάτων με φόβο χειρότερης ζημιάς...

Λίγο πιο δυνατά η μουσική και το πρόβλημα λύνεται :blink:

Η μόνη σίγουρη λύση !

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε τεσσάρι βέβαια είχα θόρυβο και τον εντόπιζα σε κολόνα-πόρτα-λίγο πίσω!Έφτασα σε σεμέιο να τα ξηλώσω όλα από τα νεύρα μου και να κόβω βόλτες και ακουγόταν ακόμη.Τελικά όταν άνοιξα την πόρτα μου καθώς κινούμουν με το αμάξι ο θόρυβος σταμάτησε.¶ρα τελικά ακουγόταν από την κλειδαριά.Το πήγα στον μάστορα και το πρόβλημα εντοπίστηκε στο εξής!

Είχε κρεμάσει ελάχιστα η πόρτα(κάποια χιλιοστά λογικά) απο το βάρος και τις δυνάμεις του άνοιξε-κλείσε και από κάποια πατήματα.Μου σήκωσαν λίγο την πόρτα και σταμάτησαν όλα.Μετά από 3 μήνες εμφανίστηκε στην πόρτα του συνοδηγού!Λίγο σήκωμα και εκεί και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε τεσσάρι βέβαια είχα θόρυβο και τον εντόπιζα σε κολόνα-πόρτα-λίγο πίσω!Έφτασα σε σεμέιο να τα ξηλώσω όλα από τα νεύρα μου και να κόβω βόλτες και ακουγόταν ακόμη.Τελικά όταν άνοιξα την πόρτα μου καθώς κινούμουν με το αμάξι ο θόρυβος σταμάτησε.¶ρα τελικά ακουγόταν από την κλειδαριά.Το πήγα στον μάστορα και το πρόβλημα εντοπίστηκε στο εξής!

Είχε κρεμάσει ελάχιστα η πόρτα(κάποια χιλιοστά λογικά) απο το βάρος και τις δυνάμεις του άνοιξε-κλείσε και από κάποια πατήματα.Μου σήκωσαν λίγο την πόρτα και σταμάτησαν όλα.Μετά από 3 μήνες εμφανίστηκε στην πόρτα του συνοδηγού!Λίγο σήκωμα και εκεί και τέλος!

Μακάρι να προκύψει κάτι τόσο απλό και στην περίπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

αν κρέμασε η πόρτα μου εντος 30 ημερών από την ημερομηνία παραλαβής, τότε το πούλησα εχθές.Θα το πάω στην αντιπροσωπεία (φιλιπαίο), με την προυπόθεση να ΜΗΝ ανοίξουν τπτ.Να το ακούσουν, να το εκτιμήσουν σε κάποιο δικό τους όχημα, και να μου το φτιάξουν εντός εγγύησης ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ(μια και καλή, όχι πήγαιν'έλα στα ΚΤΕΛ).Αλλιώς ραδιόφωνα και εφημερίδες

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν νομίζω να κρέμασαι η πόρτα εντός 30 ημερών και λογικά δεν πρέπει να κρεμάσει ποτέ. Αν όμως κάποιος "κρεμάστηκε" στην πόρτα λογικό είναι.Εμένα κρέμασε στα 3 χρόνια αλλά είχε και λίγο κακομεταχείριση.Οπως και να χει δεν περίμενα να ήταν από αυτό ο θόρυβος. Αλλά αφού βρήκα πως είναι αυτό και όχι κάτι άλλο να σου πω το "χάρηκα" γιατί δεν είχε έξοδα επισκευής.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι δνε πιστεύω πως είναι δυνατόν να κρεμάσει μια πόρτα τόσο γρήγορα και χωρίς λόγο.Οι τριγμοί που ακούω μέσα στο αυτί μου όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα από που ακριβώς προέρχονται.Τα παιδιά λένε ταπετσαρία ή κλειδαριά, εμένα μου φάιεντια πως έχει να κάνει με τη ζώνη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία, σταμάτισε το ενοχλητικό τρίξιμο στην κολόνα του οδηγού! :thumbsup:

Ευτυχώς που οι χαμηλές θερμοκρασίες κρατούν λίγο χρονικό διάστημα εδώ, οπότε λίγο υπομονή και μετά όλα καλά!!! χα χα :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενώ στην αρχή με λίγο σπρέι όλα καλά, τώρα ακούγεται από άλλο σημείο, πιο πίσω και πιο έντονα αντί για τρίξιμο, ένα τακ-τακ σε κάθε ανωμαλία του εδάφους!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που σας ανέφερα για κρέμασμα πόρτας ακουγόταν σε γκάζι φρένο ένα τακ,τακ.Ήταν σαν να έχεις σε ενα μεταλικό κουτί μια μεταλική μπάλα και όταν πατούσες γκάζι χτυπούσε στην μία μεριά και όταν πατούσες φρένο χτυπούσε στην άλλη.Αν θέλετα να διαπιστώσετε αν ο ήχος έρχεται από την πόρτα καθως κινήστε στο ανώμαλο έδαφος και ακούτε τον θόρυβο απλά ανοίξτε την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω, καλή η ιδέα σου!τουλάχιστον θα καταλάβω αν προέρχεται από την πόρτα ή από την κολώνα, αν και πιστεύω ότι πρέπει να σημαδεύω λακούβες.Εντωμεταξύ σήμερα δεν ακουγόταν τπτ απότην πλευρά του οδηγού, αλλά άκουγα πεντακάθαρα τον ίδιο ήχο από την πλευρά του συνοδηγού...θα τρελαθώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος να με πει πως μπορω να ξεκουμπωσω το κοματι με το διακοπτι των φωτων να εχω προσβαση απο μεσα διοτι με εχει σπασι τα νευρα συντονιζει κατι κει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος να με πει πως μπορω να ξεκουμπωσω το κοματι με το διακοπτι των φωτων να εχω προσβαση απο μεσα διοτι με εχει σπασι τα νευρα συντονιζει κατι κει μεσα

να το πας για την οδηγεια ανακλήσεως που έχει βγει... προσθέτουν ένα κολιέ μεταλλικό σε ένα σωληνάκι που δεν στεριωθεί καλα ακριβος πισο απο τον αεραγωγό του οδηγού.. αυτό δημιουργεί αυτόν τον κ@λ@ συντονισμό και μετά τέλος σε έμενα αυτό τα έκανε όλα πλέον είναι "τριγμελες"το περιβαλον τις καμπινας...

Link to comment
Share on other sites

να το πας για την οδηγεια ανακλήσεως που έχει βγει... προσθέτουν ένα κολιέ μεταλλικό σε ένα σωληνάκι που δεν στεριωθεί καλα ακριβος πισο απο τον αεραγωγό του οδηγού.. αυτό δημιουργεί αυτόν τον κ@λ@ συντονισμό και μετά τέλος σε έμενα αυτό τα έκανε όλα πλέον είναι "τριγμελες"το περιβαλον τις καμπινας...

Μου εβαλαν ενα κλιπακι πλαστικο εμενα... αλλα δεν ανοιξαν εκεινο το σημειο το τοποθετησαν χωρις να βγει τιποτα ...πανω απο τα πενταλ ...

Πως βγαινει αυτη η παπαρια ρε παιδια να το κανω βιδες

Link to comment
Share on other sites

δεν πας καλύτερα στην αντιπροσωπεία αν στο φτιάξουν αυτοί?μην κάνεις πειράματα...

παιδιά ξέρει κανεις αν αφορά σε όλα τα γκολφ 6 αυτή η οδηγία?Κυρίως, ενημερώνουν προσωπικά τον κάτοχο οι αντιπρόσωποι, ή όταν πας κάποια στιγμή στο σέρβις, στο φτιάχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ηρθε κανα χαρτι μεχρι στιγμης. Σε γνωστο μου εχει ηδη μια βδομαδα περιπου.

Αλλα εγω θα παω χωρις "προσκληση"!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το γκολφ 6 160 ντι εσ τζι.παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο απο τη κολωνα οδηγου οταν περναω απο λακουβες η οταν περνει κλισεις το αμαξωμα.επισης ενα τσικ περιεργο σα τιτιβισμα απο πισω αριστερα,καποιος που εχει παρατηρησει τα ιδια ας δωσει τα φωτα του .ευχαριστω

geia sou file.

exw akrivws to idio provlhma se ena Golf VI TSI 122hp highline apo thn prwth hmera apo th meria tou odhgou..! (Martios/2010)

Kanei klik klik mono se xamhles taxhthtes h' otan frenarw. Kai gia auto nomizw oti ofeiletai se kati pou exei arketa megalh MAZA.. mallon h porta metakineitai kai akoumpaei me plastika merh...

telika vrhkes ti einai? de 8a h8ela na mou anoiksoune ta plastika sthn antiproswpeia xwris logo.. an kai eimai sigouros oti 8a exoune paei polu me to idio provlhma prin apo emena (Athina eimai).

ws tote Hxeia sto terma kai anoixta para8ura to kalokairaki.. new_sugkrotima.gif

Edited by Golfista
Link to comment
Share on other sites

εγω μαγκιες παντος δεν ξερω για τσικ τσικ και τσακ τσακ στις πορτες ... απλα οταν περναο απο ανομαλιες δρομου η λακουβες τριζουν ολα μεσα λες και το αμαξι μου θα μεταμορφοθει σε megatron hahaha (αστειο γελασαμε παλι)επισης σε καμια ανιφορα με κανα σαμαρακι ι γενικα σε σαμαρακια σαν να κοπανανε η ζονες πισο αλλα δεν ξερο αν ειναι αυτες η τπτ αλλο τι να πο...κατα τα αλλα γκαζια ανιχτα παραθηρα μουσικουλα τα γραφω ολα στα @@ μου γιατι βαρεθηκα να ειμαι δουλος τις κατασκευις που πληρωσα και το ευχαριστιεμε λιονοντας το κατο no mercy καλα γκαζια και βολτεςσ σε ολου σας.

Σαράντος Οικονόμου

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ που να ειχε και το 5... καμια φορα περνω φιλου με μολις 50.000 και νιωθω τι θα πει τριγμος!! αλλα και το 6 εχει ...

Link to comment
Share on other sites

πάντως κακά τα ψέμματα, σήμερα στο δρόμο για χαλκίδα δεν άκουσα/ένιωσα τπτ.Με 6η και 4.000 στροφές απλά πετούσα.Και το αμάξι τραίνο!Το μόνο που παρατήρησα και το βρίσκω λογικό είναι ότι μετά από κάποια ταχύτητα (επίτηδες δε γράφω νούμερα για να μην την πατήσω όπως ο σειταρίδης) πολύ μεγάλη, ελάφρυνε κάπως το τιμόνι.Κατα τ άλλα, ούτε θόρυβοι, ούτε λακούβες ούτε τπτ.

Τώρα γιατί το κάνει αυτό με την πόρτα, δεν το καταλαβαίνω καθόλου.Δλδ να στο κάνει στις χαμηλές ταχύτητες και στις ψηλές τπτ...πολύ παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ξερει σας παρακαλω να μου πει αν υπαρχει λυση ?

1) Τριζουν απελπιστικα πολυ οι αεραγωγοι στο παρπριζ και κανει λες και τριζει το τζαμι στις μικρολακουβες και ανωμαλιες ...

2) Αυτος ο ελεινος τριγμος καπου στα αριστερα στο ταμπλο...Πως βγαινει το πλαστικο ρε παιδια....πως εχω προσβαση πισω αποτ ο διακοπτη φωτων..εκει ακουγεται...εχω τρελαθει...............................

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με ανάρτηση coilover και 17άρια, δεν έχω τριγμούς. Πως γίνεται αυτό?

Θάνο, δεν κοιτάς λίγο την ασφαλειοθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ξερει σας παρακαλω να μου πει αν υπαρχει λυση ?

1) Τριζουν απελπιστικα πολυ οι αεραγωγοι στο παρπριζ και κανει λες και τριζει το τζαμι στις μικρολακουβες και ανωμαλιες ...

2) Αυτος ο ελεινος τριγμος καπου στα αριστερα στο ταμπλο...Πως βγαινει το πλαστικο ρε παιδια....πως εχω προσβαση πισω αποτ ο διακοπτη φωτων..εκει ακουγεται...εχω τρελαθει...............................

http://www.golfmkv.com/forums/showpost.php?p=771265&postcount=1

;) Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοιταξω παιδια και χιλια ευχαριστω speedy ... To κανει μονο καλοκαιρι....! Κατανα μακαρι να μη στο κανει ποτε φιλε... ειναι εκνευριστικο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.