Jump to content
vagd

τριγμοι σε γκολφ 6

Recommended Posts

Σωστή η παρατήρησή σου.Όσο για τον θόρυβο τον οποίο είχα και γω και μου είχε σπάσει τα νεύρα από την κολώνα του οδηγού τελικά μετά από πολλές δοκιμές και ψάξιμο,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν ήταν από τον μηχανισμό της ζώνης αλλά από τα λάστιχα των θυρών.Προέβηκα λοιπόν σε 2 ενέργειες:

1.Ξέσφιξα τα μάνταλα των πορτών και τα μετακίνησα 1-2 χιλιοστά πιο μέσα έτσι ώστε τα λάστιχα των πορτών και του σασί να εφάπτονται καλύτερα μεταξύ τους όταν κλείνουν οι πόρτες.

2.Πήρα σπρευ σιλικόνης και ψέκασα όλα τα λάστιχα των πορτών αφού βέβαια πρώτα τα καθάρισα με βρεγμένο πανί μικροινών.

Από τότε κανένας πλέον θόρυβος.Ίσως βέβαια να έκανα λάθος εκτίμηση στην αρχή για την προέλευση του θορύβου.Σημασία όμως έχει ότι την γλύτωσα.

Ακριβως το ιδιο μου εκαναν στην αντιπροσωπεια και σταματησαν ολοι οι τριγμοι.Εδω και 2 μηνεσ δεν ακουγεται απολυτως τιποτα.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω ενα θορυβο απο πισο λες και κοπαναι η ζονι, οταν κανο καμια περιεργι επιτανχιση σε ανομαλο δρομο η περναο απο τιποτα ιπεριψομενο αυτο το πραμα παιζει πισο.... στην αρχη νομιζα θα κοπαναι η ζονι με το τρανταγμα πανο εκει διπλα στο καθησμα στο πλαστικο....αλα δεν ειναι αυτο σαν να ακουγετε μεσα στα καθησματα τι να πο.ξερει κανεις η εχει καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που αρχιζουν τα κρυα ισως αρχισουμε γενικα να ακουμε κανα κρακ ντουμπ ζντουμπ μπουμπ.. μην ανυσηχεις.

Χειμωνας ειναι θα περασει -_-

Link to comment
Share on other sites

α εμενα το κανει χειμωνα καλοκαιρι δεν κανει διακοπες ^^

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εμενα τριζουν ως συνηθως οι τσιμουχες.αγορασα το prima nero vinyl and rubber care. Μπορω να το χρησιμοποιω στις τσιμουχες?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω ενα θορυβο απο πισο λες και κοπαναι η ζονι, οταν κανο καμια περιεργι επιτανχιση σε ανομαλο δρομο η περναο απο τιποτα ιπεριψομενο αυτο το πραμα παιζει πισο.... στην αρχη νομιζα θα κοπαναι η ζονι με το τρανταγμα πανο εκει διπλα στο καθησμα στο πλαστικο....αλα δεν ειναι αυτο σαν να ακουγετε μεσα στα καθησματα τι να πο.ξερει κανεις η εχει καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

Οταν ανοιγεις το πορτ μπαγκαζ σηκωνεται η εταζιερα απο τα κορδονακια που ειναι ενωμενα στο πλαστικο.Κατω απο την εταζιερα στην αλλη ακρη απο τα κορδονια βρισκονται δυο πλαστικες μπυλες.Οταν κλεινεις το πορτ μπαγκαζ χαλαρωνουν τα κορδονια και οι μπυλες γινονται σαν εκρεμες με αποτελεσμα να παιζουν σε καθε ανωμαλια του δρομου η σε λακουβες δημιουργωντας θορυβους απο το πισω μερος.Εγω εδεσα εναν κομπο στο κορδονι απο το πανω μερος της εταζιερας ωστε να μην γινονται οι μπυλες εκρεμες οταν ειναι κλειστο το πορτ μπαγκαζ και σταματησα να ακουω θορυβους απο πισω.Δοκιμασε το!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστό. Πάντως είναι καθαρά περιπτωσιολογικο. Εμένα με θεόσκληρη coil over ανάρτηση κ δεν χτυπάει καθόλου, με 17.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

τριμον τιχεα το δοκιμασα σιμερα χωρις εταζιερα πριν δω το post σου και τελικα αυτο που λες ειναι τvρα τι θα κανω θα δω.μπορει να κανο αυτο που λες αν και σκεφτομουν να βαλο ταινια:thumbsup: ασχετο σε ψιλο ανομαλο δρομο παλι τριζι και το τζαμι ολο στιν πισο πorta τοy σινοδιγου και h πορτα παρεα:( θελει σφιξιμο η πορτα τπτ?

Link to comment
Share on other sites

τριμον τιχεα το δοκιμασα σιμερα χωρις εταζιερα πριν δω το post σου και τελικα αυτο που λες ειναι τvρα τι θα κανω θα δω.μπορει να κανο αυτο που λες αν και σκεφτομουν να βαλο ταινια:) ασχετο σε ψιλο ανομαλο δρομο παλι τριζι και το τζαμι ολο στιν πισο πorta τοy σινοδιγου και h πορτα παρεα:( θελει σφιξιμο η πορτα τπτ?

Αν τριζει η πορτα ισως χρειαζεται το αντικρινο κανα χιλιοστο μαζεμα η σηκωμα.Για το τζαμι λιγο δυσκολα να τριζει,αλλα εαν οντως τριζει θελει λυσιμο η ταπετσαρια για να το δεις πιθανον να ειναι οι βασεις του τζαμιου.Σε αυτη την περιπτωση θελει μαστορα εκτος και αν κατεχεις.

Πιο πιθανο ειναι να τριζει η ταπετσαρια επειδη μαλλον η πορτα ειναι σε λαθος θεση και συντονιζεται.

Υπαρχει και η περιπτωση να τριζει η βεργα που ενωνει το χερακι οταν ανοιγεις απο μεσα με τον μηχανισμο της πορτας,και να νομιζεις πως ειναι η πορτα η το τζαμι,αλλα για να το δεις θελει λυσιμο η ταπετσαρια.

Για να δοκιμασεις αν τριζει το τζαμι βαλε εναν φιλο σου να το κρατα κοντρα με λιγο δυναμη και περνα απο καμοια λακουβα για να αποκλυσεις αυτο το ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

χεχε ευχαριστω.αν και δεν με ενοχλουν τοσο αυτοι η θοριβυ,αυτο που με ετρογε τοσο καιρο ηταν τα μπαλακια τις εταζιερας που δεν ηξερα τι ητανε και νομιζα οτι βαραγε ο μηχανισμοσ της ζωνης:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο μου εκαναν στην αντιπροσωπεια και σταματησαν ολοι οι τριγμοι.Εδω και 2 μηνεσ δεν ακουγεται απολυτως τιποτα.

Αυτα τα 2 εκανα και εγω, πλεον το αμαξι δεν παει σαν golf παει σαν Rolls Royce Phantom....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι το πρόβλημα του τριγμού από τη ζώνη ασφαλείας επιτέλους λύθηκε με αλλαγή των δύο μεταλλικών στηριγμάτων της ζώνης στην κολόνα. Έτσι επανήλθε επιτέλους η ησυχία στην καμπίνα αναδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο ηχομόνωσης του αυτοκινήτου! Ελπίζω το πρόβλημα να μην ξαναεμφανιστεί ποτέ.

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

δωσε λεπτομερειες ρε φιλε με εχει τρελανει αυτος ο θορυβοςςςςςςςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.