Jump to content
vagd

τριγμοι σε γκολφ 6

Recommended Posts

Speedy αν με βοηθουσες με το πλαστικο πανω απο το τιμονι ...δεν βγαινει με τραβηγμα..δοκιμασα με πολυ δυναμη τα παντα.... μηπως ειναι με κλιπς ?......αχ με εχει τρελανει

Υγ. για τους αεραγωγους μπροστα ? ξερει κανεις τι διαολο ειναι ευλευθερο και τρεμοπαιζει ? Μηπως εχει γρυλλιες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε γιατι δεν τριζει τιποτα???

Μεχρι και ενα τριξιμο που ειχα στο ρελαντι και μονο στο ρελαντι εξαφανιστηκε!

Κριμα γιατι παντα ηθελα να ξηλωσω ταμπλο και να το γεμισω με σπρευ σιλικονης!

Link to comment
Share on other sites

Speedy αν με βοηθουσες με το πλαστικο πανω απο το τιμονι ...δεν βγαινει με τραβηγμα..δοκιμασα με πολυ δυναμη τα παντα.... μηπως ειναι με κλιπς ?......αχ με εχει τρελανει

Υγ. για τους αεραγωγους μπροστα ? ξερει κανεις τι διαολο ειναι ευλευθερο και τρεμοπαιζει ? Μηπως εχει γρυλλιες

Απ' ότι βλέπω στη φωτο είναι με κλιπς ... αλλά μιλάμε για το 5αρι , πιστεύω όμως ότι θα είναι το ίδιο και στο 6αρι ... στο λινκ που σου έδωσα λέει τραβήξτε το προς τα έξω ... προσωπικά δεν το έχω επιχειρήσει , αλλά θα δοκίμαζα να σηκώσω ελαφριά την μπροστινή μεριά του ώστε να απελευθερώσω το κλιπσακι που βρίσκεται στη πίσω μεριά , κι έπειτα να το τραβήξω προς τα έξω ... σε περίπτωση που πάλι δεν , τότε θα επαναλάμβανα τα παραπάνω βήματα αλλά μόλις σήκωνα ελαφριά το εμπρός μέρος θα το ωθούσα ελαφρώς προς τα πίσω ώστε να ξεκουμπώσει το κλιπσακι κι έπειτα να το τραβήξω προς τα έξω ...

hlswitchremovalalt2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε τεσσάρι βέβαια είχα θόρυβο και τον εντόπιζα σε κολόνα-πόρτα-λίγο πίσω!Έφτασα σε σεμέιο να τα ξηλώσω όλα από τα νεύρα μου και να κόβω βόλτες και ακουγόταν ακόμη.Τελικά όταν άνοιξα την πόρτα μου καθώς κινούμουν με το αμάξι ο θόρυβος σταμάτησε.¶ρα τελικά ακουγόταν από την κλειδαριά.Το πήγα στον μάστορα και το πρόβλημα εντοπίστηκε στο εξής!

Είχε κρεμάσει ελάχιστα η πόρτα(κάποια χιλιοστά λογικά) απο το βάρος και τις δυνάμεις του άνοιξε-κλείσε και από κάποια πατήματα.Μου σήκωσαν λίγο την πόρτα και σταμάτησαν όλα.Μετά από 3 μήνες εμφανίστηκε στην πόρτα του συνοδηγού!Λίγο σήκωμα και εκεί και τέλος!

Φίλε μου παρατήρησα ακριβώς το ίδιο με σένα. Ύστερα από 2 ώρες βόλτα σε στενάκια με λακούβες και κάνοντας κύκλους στην γειτονιά σαν τον τσιλιαδόρο της γειτονιάς κατέληξα ότι όταν άνοιγα την πόρτα και περνώντας από τις ίδιες λακούβες ο θόρυβος δεν υπήρχε. έβαζα και σφήνες στην ζώνη ανάμεσα στα πλαστικά στην κολόνα, εκεί που ρυθμίζεις το ύψος της ζώνης και λίγο σαν να είχε μειωθεί αλλά όχι πολύ. τώρα που θα πάω αντιπροσωπεία για τα 45000km θα τους πω να σηκώσουν τις πόρτες και ελπίζω να τελειώσουμε γιατί γίνονται πιο συχνά τα τσικι τσικι. ακόμη και σπρει σιλικόνης έβαλα στο λάστιχο που ακουμπά η πόρτα αλλά δεν έγινε τίποτα. είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου παρατήρησα ακριβώς το ίδιο με σένα. Ύστερα από 2 ώρες βόλτα σε στενάκια με λακούβες και κάνοντας κύκλους στην γειτονιά σαν τον τσιλιαδόρο της γειτονιάς κατέληξα ότι όταν άνοιγα την πόρτα και περνώντας από τις ίδιες λακούβες ο θόρυβος δεν υπήρχε. έβαζα και σφήνες στην ζώνη ανάμεσα στα πλαστικά στην κολόνα, εκεί που ρυθμίζεις το ύψος της ζώνης και λίγο σαν να είχε μειωθεί αλλά όχι πολύ. τώρα που θα πάω αντιπροσωπεία για τα 45000km θα τους πω να σηκώσουν τις πόρτες και ελπίζω να τελειώσουμε γιατί γίνονται πιο συχνά τα τσικι τσικι. ακόμη και σπρει σιλικόνης έβαλα στο λάστιχο που ακουμπά η πόρτα αλλά δεν έγινε τίποτα. είδωμεν.

και σε μενα το ιδιο τσικι τσικι απ'την πορτα του οδηγου.μονο χειμωνα ομωσ και παλι ερχεται και φευγει,ερχεται και φευγει,φευγει και ερχεται,ηρθε για να φυγει,εφυγε για να 'ρθει,να μη σασ κουραζω και με τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σπρεΰ σιλικόνης και τα μυαλά στα κάγκελα!!!! Στο τέλος θα χαλασω τα αμορτισερ απο τις λακούβες που σημαδεύω για να ακούσω αν τρίζει τίποτα!!!

Χααααα Χααααα Χααααα. Φίλε το μόνο που βελτίωσα και γω είναι το σημάδι στις λακούβες. Αν ανόιξει κάποια καινούρια θα την εγγαινιάσω με όλη μου την φόρα και μετά.... τσικι τσικι, τσικι τσικι, ξεφλουδίζω το φυστίκι.

Link to comment
Share on other sites

Χααααα Χααααα Χααααα. Φίλε το μόνο που βελτίωσα και γω είναι το σημάδι στις λακούβες. Αν ανόιξει κάποια καινούρια θα την εγγαινιάσω με όλη μου την φόρα και μετά.... τσικι τσικι, τσικι τσικι, ξεφλουδίζω το φυστίκι.

εμενα παιδια στο δικο μου golf6 ακουγεται ενας θορυβος μονο με χαμηλες θερμοκρασιες απο την πλευρα του συνοδηγου.νομιζω οτι ειναι απο το ντουλαπακι.μολις ανεβει λιγο η θερμοκρασια δεν ακουγεται τιποτα.γνωριζει κανεις κατι για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρηκα τι ηταν.χα χα χα.ο αεραγωγος του συνοδηγου.μολις τον πιανω ησυχιααααααα.τωρα τι κανουμε;

Edited by johnny.j
Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρηκα τι ηταν.χα χα χα.ο αεραγωγος του συνοδηγου.μολις τον πιανω ησυχιααααααα.τωρα τι κανουμε;

εαν ειχα το ιδιο πρόβλημα η πρώτη μου σκέψη θα ήταν:

τον βγάζεις και ή σπρέι σιλικόνης ή σπρέι βαζελίνης ....

οποιος γνωρίζει κατι παραπάνω ας μας πει ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα αξιζει να πάω να κοιτάξουν αυτο τον θόρυβο που ακουγεται αποτα αριστερά μου? Σα να ακουμπάνε δυο μέταλλα μεταξύ τους όταν πέφτω κυρίως σε μικ΄ρες απότομες λακουβίτσες. Δεν ειναι τοσο ενοχλητικό αλλα είναι το γαμώτο οτι παίρνεις καινουριο μαξι και το ακους να τρίζει. Εχει βρει κάποιος μια σιγουρη λύση που δε θα χρειαστει να ξηλωθει όλο το αμαξι απο ατζαμήδες???? Εχει εντοπίσει κανείς που οφείλεται αυτός ο θόρυβος ? Διορθώνεται μόνιμα με κάποιο τρόπο? Εγγύηση για αυτά υπάρχει?? Δλδ παίζει μετα απο 3 μήνες αν παω να ακνουν τις παπιες και να χρειαστει να πληρώσω απο την τσέπη μου?

Edited by kalagio
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα αξιζει να πάω να κοιτάξουν αυτο τον θόρυβο που ακουγεται αποτα αριστερά μου? Σα να ακουμπάνε δυο μέταλλα μεταξύ τους όταν πέφτω κυρίως σε μικ΄ρες απότομες λακουβίτσες. Δεν ειναι τοσο ενοχλητικό αλλα είναι το γαμώτο οτι παίρνεις καινουριο μαξι και το ακους να τρίζει. Εχει βρει κάποιος μια σιγουρη λύση που δε θα χρειαστει να ξηλωθει όλο το αμαξι απο ατζαμήδες???? Εχει εντοπίσει κανείς που οφείλεται αυτός ο θόρυβος ? Διορθώνεται μόνιμα με κάποιο τρόπο? Εγγύηση για αυτά υπάρχει?? Δλδ παίζει μετα απο 3 μήνες αν παω να ακνουν τις παπιες και να χρειαστει να πληρώσω απο την τσέπη μου?

Εγγύηση έχεις ? Εμένα όπως τα λες μου ακούγεται σαν κρεμαγιέρα ... μακάρι να κάνω λάθος .... άσε αναμμένο και χωρις φρενο ή χειρόφρενο το αμαξι σε ευθεια και γυρνα γρήγορα το τιμόνι , εαν το ακους τοτε μαλλον ειναι κρεμαγιέρα ... πήγαινε να στο δουν κι ολας σε καποια αντιπροσωπεία για σιγουριά ...

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχεις ? Εμένα όπως τα λες μου ακούγεται σαν κρεμαγιέρα ... μακάρι να κάνω λάθος .... άσε αναμμένο και χωρις φρενο ή χειρόφρενο το αμαξι σε ευθεια και γυρνα γρήγορα το τιμόνι , εαν το ακους τοτε μαλλον ειναι κρεμαγιέρα ... πήγαινε να στο δουν κι ολας σε καποια αντιπροσωπεία για σιγουριά ...

Εγγύηση έχω αλλα δεν ακούγεται από μπροστα αλλά καπου πάνω απο τον αριστερό μού ώμο! ¶ρα δε νομίζω να ειναι κρεμαργιέρα. Μόλις έχω χρόνο θα τους το πάω αλλά θέλω να κάτσω από πανω. Τώρα δεν εχω χρόνο και δε μπόρω να κάτσω να δω τι θα κάνουν. Μπορεί να βρούν τι είναι κι απλά να το λαδώσουν.

Ειδα οτι το έχουν κι αλλοι αυτο το πρόβλημα. Δεν το έλυσε κανείς? Α ρε τι μου χει κάνει το γκολφάκι.....

Edited by kalagio
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχω αλλα δεν ακούγεται από μπροστα αλλά καπου πάνω απο τον αριστερό μού ώμο! ¶ρα δε νομίζω να ειναι κρεμαργιέρα. Μόλις έχω χρόνο θα τους το πάω αλλά θέλω να κάτσω από πανω. Τώρα δεν εχω χρόνο και δε μπόρω να κάτσω να δω τι θα κάνουν. Μπορεί να βρούν τι είναι κι απλά να το λαδώσουν.

Ειδα οτι το έχουν κι αλλοι αυτο το πρόβλημα. Δεν το έλυσε κανείς? Α ρε τι μου χει κάνει το γκολφάκι.....

εαν το ακούς πάνω από τον αριστερό σου ώμο στη θέση του οδηγού τότε είναι από την ζώνη ... εκεί είναι η πηγή του τριγμού .... είχε ξαναναφερθεί παλιά ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30281 :baby:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

εαν το ακούς πάνω από τον αριστερό σου ώμο στη θέση του οδηγού τότε είναι από την ζώνη ... εκεί είναι η πηγή του τριγμού .... είχε ξαναναφερθεί παλιά ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30281 ;)

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον κλασσικό ενοχλητικό θόρυβο "τσικ-τσικ" που ακούγεται διαπιστωμένα μέσα από το μηχανισμό της ζώνης στην κολόνα στο ύψος του αυτιού του οδηγού. Έχω καταφέρει να επαναλαμβάνω το θόρυβο με απλή πίεση της ζώνης στο σημείο που εισχωρεί στην κολόνα αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία (στο κρύο συχνότερα). Εικάζω ότι έχει να κάνει με κάποια εσωτερική συναρμογή πλαστικών στο σημείο αλλά σε αυτή την περίπτωση ακόμη και αν αλλάξει κανείς όλο το μηχανισμό στερέωσης της κολόνας θα γίνει κάτι δεδομένου ότι η ποιότητα και ο τρόπος συναρμογής των πλαστικών θα είναι ο ίδιος;

Τελικά έχει βρεθεί κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα ή ακόμη τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον κλασσικό ενοχλητικό θόρυβο "τσικ-τσικ" που ακούγεται διαπιστωμένα μέσα από το μηχανισμό της ζώνης στην κολόνα στο ύψος του αυτιού του οδηγού. Έχω καταφέρει να επαναλαμβάνω το θόρυβο με απλή πίεση της ζώνης στο σημείο που εισχωρεί στην κολόνα αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία (στο κρύο συχνότερα). Εικάζω ότι έχει να κάνει με κάποια εσωτερική συναρμογή πλαστικών στο σημείο αλλά σε αυτή την περίπτωση ακόμη και αν αλλάξει κανείς όλο το μηχανισμό στερέωσης της κολόνας θα γίνει κάτι δεδομένου ότι η ποιότητα και ο τρόπος συναρμογής των πλαστικών θα είναι ο ίδιος;

Τελικά έχει βρεθεί κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα ή ακόμη τίποτα;

Γνωστός αλλάξε κάτι εκει μεσα 3 φορές και μετα λιγο καιρό άρχισε πάλι τα ίδια....

Μετα απο μια μελετη και σε ξενα φορουμ βρήκα αυτά:

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/b-pillar-clicking-ticking-door-rubber-seal-creaking-squeaking-41289-8.html

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός αλλάξε κάτι εκει μεσα 3 φορές και μετα λιγο καιρό άρχισε πάλι τα ίδια....

Μετα απο μια μελετη και σε ξενα φορουμ βρήκα αυτά:

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/b-pillar-clicking-ticking-door-rubber-seal-creaking-squeaking-41289-8.html

Δίδεται δηλαδή τελικά απάντηση στο που οφείλεται ο θόρυβος - τριγμός;

Το λέω διότι αν απαντηθεί αυτό ίσως να είναι μετά ευκολότερο να βρεθεί και η λύση του προβλήματος...

Έχεις καταλήξει κάπου είτε ως προς την αιτία είτε ως προς τη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δίδεται δηλαδή τελικά απάντηση στο που οφείλεται ο θόρυβος - τριγμός;

Το λέω διότι αν απαντηθεί αυτό ίσως να είναι μετά ευκολότερο να βρεθεί και η λύση του προβλήματος...

Έχεις καταλήξει κάπου είτε ως προς την αιτία είτε ως προς τη λύση;

Κοίτα δε μπήκαμε σε λεπτομέρειες επειδή μου είπε οτι ετσι κι αλλιως επανεμφανίζεται αυτός ο θόρυβος. Τελικά η μόνη σίγουρη λύση είναι να το αγνοείς από οσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Κοίτα και τις συζήτησεις σε αυτό το φορουμ που ποσταρα απο πάνω. Πάνω κάτω εκει καταλήγουν κι αυτοί.

Εσυ αποφασίζεις!!!

Edited by kalagio
Link to comment
Share on other sites

Την λύση την βρήκα εγώ κύριοι: άφησα έγκυο την γυναίκα μου και με το που βγήκε το γεννητούρι, με καρότσι στο πορτ-μπαγκάζ και παιδικό καθισματάκι πίσω, ακούγονται τόσα τάκα τούκα και τσίκι τσίκι που οι τριγμοί από κολώνες, ζώνες, πόρτες, κλειδαριές και δεν συμαζεύεται, πήγαν περίπατο-ούτε που ακούγονται πλέον!!!!! :thumbsup:new_killpc.gifnew_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!!

Ξέχασες το κλάμα του μωρού που καλύπτει όλους τους θορύβους μια και καλή.... :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Καλό !

Για να επιστρέψουμε όμως στο σοβαρό του θέματος αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι παρόλο που ένα τόσο κοινό πρόβλημα έχει απασχολήσει τόσους πολλούς κατόχους VW (ανεξαρτήτως μοντέλου), δεν έχει υπάρξει μια επίσημη απάντηση - λύση ούτε από την αντιπροσωπεία αλλά ούτε και από το κεντρικό support center στη Γερμανία (εκτός αν το πρόβλημα δεν έχει μεταφερθεί ακόμη μέχρι εκεί, κομματάκι δύσκολο).

Υπάρχει κάποιος στο forum που να του έχει προταθεί οποιαδήποτε ενέργεια - λύση στο πρόβλημα από εξουσιοδοτημένο service της VW μέχρι σήμερα; Επίσης έχει προσπαθήσει κάποιος για παράδειγμα να αλλάξει το μηχανισμό της ζώνης της κολόνας;

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

κ. Προφέσορα όχι, η μικρή με το που μπαίνει στο αμάξι είναι Παναγίτσα! Ξερή πέφτει και κοιμάται σου λέω!! Φαίνεται της αρέσει η βόλτα με το golf.

Τέλος πάντων, στο θέμα τώρα έχω καταλάβει το εξής, ότι είναι τέτοια η ποιότητα και η ηχομόνωση του αυτοκινήτου που ο κάθε παραμικρός τριγμός, λόγω της απόλυτης ησυχίας ακούγεται έντονος!

Σε άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας ακούγονται πολύ χειρότεροι και εντονότεροι θόρυβοι, αλλά λόγω του ότι όλος ο θόρυβος του δρόμου μεταφέρεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, δεν φαίνονται τόσο έντονοι.

Link to comment
Share on other sites

κ. Προφέσορα όχι, η μικρή με το που μπαίνει στο αμάξι είναι Παναγίτσα! Ξερή πέφτει και κοιμάται σου λέω!! Φαίνεται της αρέσει η βόλτα με το golf.

Τέλος πάντων, στο θέμα τώρα έχω καταλάβει το εξής, ότι είναι τέτοια η ποιότητα και η ηχομόνωση του αυτοκινήτου που ο κάθε παραμικρός τριγμός, λόγω της απόλυτης ησυχίας ακούγεται έντονος!

Σε άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας ακούγονται πολύ χειρότεροι και εντονότεροι θόρυβοι, αλλά λόγω του ότι όλος ο θόρυβος του δρόμου μεταφέρεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, δεν φαίνονται τόσο έντονοι.

Σωστή η παρατήρησή σου.Όσο για τον θόρυβο τον οποίο είχα και γω και μου είχε σπάσει τα νεύρα από την κολώνα του οδηγού τελικά μετά από πολλές δοκιμές και ψάξιμο,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν ήταν από τον μηχανισμό της ζώνης αλλά από τα λάστιχα των θυρών.Προέβηκα λοιπόν σε 2 ενέργειες:

1.Ξέσφιξα τα μάνταλα των πορτών και τα μετακίνησα 1-2 χιλιοστά πιο μέσα έτσι ώστε τα λάστιχα των πορτών και του σασί να εφάπτονται καλύτερα μεταξύ τους όταν κλείνουν οι πόρτες.

2.Πήρα σπρευ σιλικόνης και ψέκασα όλα τα λάστιχα των πορτών αφού βέβαια πρώτα τα καθάρισα με βρεγμένο πανί μικροινών.

Από τότε κανένας πλέον θόρυβος.Ίσως βέβαια να έκανα λάθος εκτίμηση στην αρχή για την προέλευση του θορύβου.Σημασία όμως έχει ότι την γλύτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα σίγουρα προέρχονται από το μηχανισμό της ζώνης καθώς ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν φοράει κανείς τη ζώνη (οδηγός - συνοδηγός). Αν δεν φοράς τη ζώνη δεν ακούγεται τίποτα. Γι' αυτό υποθέτω ότι έχει να κάνει με μικρομετακινήσεις του μηχανισμού επαναφοράς - συγκράτησης της ζώνης οι οποίες φυσικά είναι πολλές κατά την οδήγηση με ζώνη.

Υπάρχει κάποιος με απάντηση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο;

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.