Jump to content
xristost

Transporter T4

Recommended Posts

Για σας ξανά και εδώ από την ενότητα αυτή με τα Τ4 (φορτηγάκια!) :lol: :lol:

Είναι ο Χρήστος και έχω ένα Τ4 που το έφερα ο ίδιος από την Γερμανία το 2000.

Είναι 2,5L βενζίνα με τα 105 αλόγα. Έτος κατ, 1994

Έχει A/C, abs, ηλεκτρικές κλειδαριές , καθρέπτες ηλεκ. ρυθμιζόμενους, και θερμαινόμενους,

Αλλά και επένδυση σε ολη την καρότσα πίσω.

Το συντηρώ σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα (δεν ξέρω αν μπορώ να το αναφέρω) και είναι άψογο κατά αλλά!

Όταν ανέβηκα να το φέρω από το Μόναχο (εκεί το βρήκα) το έβαλα εκει στο συνεργείο για το τσεκ –απ του. :lol:;)

Αλλαχτήκαν ότι προβλεπόταν απο τους Γερμανους , μαζι και δυο καινούρια ιμιαξονια κομπλέ με τους μπιλιφωρους τους (μέσα –έξω)

Όταν το πείρα για το ταξίδι στην Ελλάδα έπαθα την πλάκα μου! hearts.gifhearts.gif

Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι ένα φορτηγάκι θα ταξιδέψει ,θα στριβεί, τα φρενάρει και θα έχει τόση δύναμη.

Είδα στο κοντέρ του 220 κμ. να γράφει, και τρελάθηκα. Το GPS έγραφε 214 κμ.!!!

Αυτό ήταν το είχα ερωτευτεί. :lol: :lol: :lol:

Όταν ήρθα εδω του έβαλα φιμε τζάμια και μια τετράδα ζαντολαστιχα!

Από το`00 που ηρθε με 180.000κμ. μου έχει παρουσιάσει μόνο δυο σοβαρές βλάβες.

Στα 220.000 κμ. τελείωσε ο εγκέφαλος. Κοστος 850¤

Και τα 297.000 που έχει τώρα τελείωσε και ο δίσκος του. Κοστος 568¤

Έχω περάσει πολύ όμορφα μαζί της και δεν την αλλάζω με τίποτα.

Σε μια πενταετία θα της κάνω και μια γενική ανακατασκευή και θα βγούμε στην σύνταξη μαζί. :D:lol: :lol:

Χα χα χα!!!

Δείτε την και εσείς

84071085.jpg

24617588.jpg

im000301.jpg

Λοιπών αυτά τα λίγα και τα ξαναλέμε σύντομα τώρα που σας βρήκα!!

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι να βλέπω stopics για τέτοια αυτοκίνητα και ειδικά όταν υπάρχουν ιδιοκτήτες "παλαβοί"!!

Off-topic αλλά θα ήθελα να προτείνω στους mods&admin την δημιουργία κι άλλων παρόμοιων θεματικών ενοτήτων π.χ caddy

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κούκλα η αμαξάρα σου ! Να την χαίρεσαι και να την φροντίζεις !!! Μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια..

Προσωπικά θα ήθελα να ήταν τετρακίνητο (syncro) τα οικονομικά μου δεν μου το επέτρεπαν εκείνη την εποχή (άνοιγμα στην δουλιά μου και ………………..)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξερεται που θα βρω αυτά τα πίσω φωτιστικά σώματα εδώ ???

24239400073large.jpg

Καθώς και αυτό το πλαστικό κομμάτι που πάει επάνω στην πίσω πόρτα??

23883110.jpg

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια..

Προσωπικά θα ήθελα να ήταν τετρακίνητο (syncro) τα οικονομικά μου δεν μου το επέτρεπαν εκείνη την εποχή (άνοιγμα στην δουλιά μου και ??????..)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξερεται που θα βρω αυτά τα πίσω φωτιστικά σώματα εδώ ???

24239400073large.jpg

Καθώς και αυτό το πλαστικό κομμάτι που πάει επάνω στην πίσω πόρτα??

23883110.jpg

Για τα φωτα σου εχω την απαντηση, στο γερμανικο ebay.de βαλε vw T4 ruckleuchten. Πρωτα πρωτα θα στα βγαλει και εχει και αλλα. 50 με 60 ευρω παιζουνε! Χτυπα τα χωρις ελεος, και μια αναρτησουλα θελουμε, ενα μπροστινο spolier απο Golf VR6.... ταιριαζει ταιριαζει!!! και ορεξη να εχουμε να γινει California ή Euro look!

A και να μην ξεχασω και μια συνδρομη στο volksworld camper and bus! tongue.gif

Edited by Stergios Pisiotis
Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα μου!! :lol: :lol:

Τα έχω δει μαζί με κάτι αλλά καλούδια που μου αρέσουν αλλά……………….δεν έχω ιδέα από παραγγελίες αυτού του είδους.

Εξάλλου και τα Αγγλικά μου δεν είναι στα φόρτε τους. :whistling:;)

Για αυτό έλεγα αν τα έβρισκα εδώ κάπου.

Τώρα όσο αφορά τον προφυλακτήρα φίλε Stergios Pisiotis, αν θα τον αλλάξω θα βάλω μάλλον κάτι τέτοιο…. :(:lol::whistling:

dynpic.jpg

Απο εδω!!!!!

http://srs-tec.de/cars/VW/T4/Front-bumper-...20b9529b1c4693f

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βρεις βοηθεια απο κανενα για τις παραγγελειες και τα Αγγλικα? Παντως για τα Αγγλικα, Γερμανικα και οποια αλλη γλωσσα θες υπαρχει λυση.

Δες εδω :

http://translate.google.gr/#

βαζεις οσο και οτι κειμενο θες και στο μεταφραζει.

Γενικα δεν θα βρεις πολλα πραγματα Ελλαδα γιατι κανεις δεν ασχολειται και αν ασχοληθουν στα υπερχρεωνουν.

Τωρα αυτα ισχυουν για την επαρχια, για τα μεγαλα αστικα κεντρα μπορει τα πραγματα να αλλαζουν και να υπαρχει καποιος που να φερνει υλικο.

Το link που μου εδωσες για τον προφυλακτηρα τα σπαει!!! Ειναι τρομερο με προφυλακτηρα R32 ξεκινα να μαζευεις υλικο!

Edited by Stergios Pisiotis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!! ;) ;)

Τα φανάρια έρχονται αύριο μέσω φίλου από την Γερμανία ενατι του ποσού των 40¤ και τα δυο! :rolleyes: :rolleyes:

Το κομμάτι για την πίσω πόρτα θα μου το στείλει όταν επιστρέψει από τις διακοπές του ξανά στην Γερμανία τέλος Αύγουστου! ;) ;)

¶ντε τώρα για να σας φτιάξω λιγάκι 8):wacko: :wacko: δείτε και τα εμπρός φανάρια που βρήκα τύπου Α4-`η - ΤΤ!!!!

adet4srus009.jpg

vwt4led.jpg

Με 260¤ το σετ!! :thumbsup:

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, μην το κανεις αυτο, αν βαλεις βαλε κλασικα angel eyes. Αυτα προσωπικα γρηγορα τα βλεπω να ξεπερνιουνται και να γινονται καγκουρια. Ειναι κριμα να χαλασεις το Euro look που πας να κανεις αν και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Forza για αναρτηση τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εμπρός φωτιστικά σίγουρα δεν είναι στον άμεσο εξοπλισμό. Αλλά από πληροφορίες που έχω (φίλος μέσα στα Audi) μου είπε για υποχρέωση της ΕΟΚ από το 2011 και μετά σε όλα τα αυτοκίνητα!!!

Ακούω γνώμες για ανάρτηση καθότι δεν έχω καθόλου εμπειρία από χαμηλώματα και γενικά αυτού του είδους τα στησίματα…….. :rolleyes: :rolleyes:

Είμαι των σηκωμάτων!!! Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις!! :D :D :D :D :D :D :D :D

http://www.nivaclub.gr/forum/viewtopic.php?f=27&t=2444

Έχω δει κάποιες αλλά έχω μπερδευτεί λόγο μη εμπλοκής σε αυτά!

Πες μου λοιπόν που απευθύνομαι , ποια η γνώμη σου-σας, και από ποια εταιρία θα τα προμηθευτώ!!

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

Φοβερη δουλεια στο Niva, αλλα εδω η φαση ειναι low and slow. :D :D

Λοιπον για αρχη τα πραγματα δεν ειναι και πολυ διαφορετικα απο τα υπολοιπα επιβατικα αυτοκινητα και αυτο σημαινει οτι η διαδικασια λυσιματος - δεσιματος μπορει να γινει απο εσενα αν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο οπως γρυλος ανυψωσης, γρυλος που να κραταει το βαρος αφου το ανυψωσεις ( axle stands), κανενα καρυδακι 27mm, κανενα spay γρασου κλπ. καθως ειδα οτι γενικα ασχολεισαι και σιγουρα εχεις εξοπλισμο οποτε γιατι να μην γλιτωσεις καποια εξοδα?

Μετα την διαδικασια αντικαταστασης αμορτισερ-ελατηριων θα πρεπει το αυτοκινητο να παει για ευθυγραμμιση για να γινουν οι τελικες ρυθμισεις.

Απο ελατηρια- αμορτισερ ολες οι γνωστες εταιρειες υποστηριζουν το μοντελο σου οπως Weitec, KW, H&R, Bilstein, Apex, AVO, Κοni και ειναι σχετικα ευκολο να επιλεξεις αναλογα με τη χρηση, τα χρηματα που διαθετεις και το λεγομενο how low can you go. Οποτε κανε μια ερευνα στα site των εταιρειων αυτων.

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

h&r για το πισω μερος. αποσβεστηρες bilstein i sachs i akomi kai kokkina koni. εμπρος δεν χρειαζεσε ελατηρια απλα ρυθμιζεις ραβδους στο υψος που θελεις αλλα οχι υπερβολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα αμορτισέρ τα έχω αλλάξει εδώ και 7.000 κμ είναι τα BILSTEIN σειρά B4 Κωδικός: VW-BNE-2851/BNE-2852!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Από μια έρευνα που έκανα είναι ΟΚ! Σε διαστάσεις και προδιαγραφές.

Βγάζω λοιπόν το συμπέρασμα ότι δεν θα χρειαστώ και αμορτισέρ…... -_-:lol:;) ;) (διορθώστε αν κάνω λάθος……)

Στα πίσω ελατήρια τώρα…….

H και R ελατήρια (όπως πρωτηνει και ο φίλος Porschemultivan) σετ χαμηλώματος από ψυχρής περιέλιξης ατσάλι κατασκευασμένα στη Γερμανία ,είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στο χώρο με την εγγύηση TUV Γερμανίας. Κωδικός: 29429-1

Η` τα APEX από ψυχρής περιέλιξης ατσάλι και αυτά που τα κατατάσσει στην πρώτη θέση τελειότητας υλικών με την μεγαλύτερη εγγύηση TUV Γερμανίας. Κωδικός: 80-0700

Με τις τιμές τους να είναι αρκετά παραπλήσιες, από ότι είδα στο ιντερνετ!

Βόλτα λοιπόν αύριο από τα καταστήματα και επανέρχομαι ………

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω τι θα επελεγα.. Με τα Apex κατεβαινει 50mm και με τα H&R 40mm. Εγω θα πηγαινα για Apex παντως.... Νομιζω εχουν και 4 χρονια εγγυηση.

Αν δεν προβλεπεται καμια αλλαγη στις ζαντες για τα επομενα χρονια πηγαινε για Apex. Τα αμορτισερ αφου τα εβαλες τωρα κρατησε τα στο μελλον ομως οταν φανε τα ψωμια τους αλλαξε τα με αλλα χαμηλωματος, σκληροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω τι θα επελεγα.. Με τα Apex κατεβαινει 50mm και με τα H&R 40mm. Εγω θα πηγαινα για Apex παντως.... Νομιζω εχουν και 4 χρονια εγγυηση.

Αν δεν προβλεπεται καμια αλλαγη στις ζαντες για τα επομενα χρονια πηγαινε για Apex. Τα αμορτισερ αφου τα εβαλες τωρα κρατησε τα στο μελλον ομως οταν φανε τα ψωμια τους αλλαξε τα με αλλα χαμηλωματος, σκληροτερα.

Για τα αμορτισέρ έχω την ιδία γνώμη ..να τα αφήσω, και όταν τελειώσουν αλλά! :lol: :lol: :lol:

Για την αλλαγή της ζάντας τωρα,θα παιχτεί κάτι ,αλλά περιμένω απαντήσεις από κανένα δυο φίλους λαστιχαδες για το τι θα βρουν για να παρω.

Θα κάνω αλλαγή μάλλον με 17` :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω τι εχεις στο μυαλο σου για ζαντα θα σου πω την δικη μου αποψη. ΟΕΜ και παλι ΟΕΜ. Να σου δωσω και τις επιλογες μου γιατι σε αυτο το αυτοκινητο τα παντα κρινονται απο την ζαντα για να δειξει σωστο. Συνεπως αν θες Euro look πας σε ρεπλικα VW ή Αudi 17 ή 18 αυτο ειναι δικη σου επιλογη.

Βαλε google και κοιτα τις παρακατω επιλογες μου που οι περισσοτερες ειναι φορεμενες και σε Τ4.

Η ζαντα απο το vw phaeton ( δες την εδω http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2930341 )

H ζαντα απο το audi RS4

H ζαντα απο το VW Golf V R32

H ζαντα απο το Audi RS6 (πενταμπρατση)

Πιστευω οτι αυτα ειναι τα top και να εισαι και οικονομικος ταυτοχρονα.

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι σε κάτι τέτοιο

1002164g.jpg

Αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα….

Θα το δω αργότερα αυτό και σε συνδυασμό με την ανάρτηση (χαμήλωμα) που θα καταλήξω. 17` η 18`

Αν και φίλος μέσα στην Audi μου πρωτηνει 17`

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η ζαντα απο το audi RS4 που σου προτεινα, και ειναι ΟΚ. Εγκρινω λες και ειναι δικο μου.... ( :D;):D :D :D :D :D :D )

Δοκιμασε παντως και απο το Phaethon ειναι κατι που δεν ειναι φορεμενο στην Ελλαδα αλλα στην Αμερικη κανει θραση. Δες http://images2.rdefined.com/d/77668-1/Blossom.JPG για να καταλαβεις γιατι επιμενω σε αυτη τη ζαντα.

Παντως και με την 17αρα RS4 ασχημο δεν θα δειχνει, μια χαρα θα ειναι. Περιμενω με αγωνια τη συνεχιση του project σου.

Link to comment
Share on other sites

Δες το και εδω!

mivw2008sebboonline025.jpg

Αντε να στριψεις τωρα...χα χα χα !!!

Edited by xristost
Link to comment
Share on other sites

prosoxi me zantes apo epibatika...ipopsin T4 koubalaei perisotero baros!!!!

Και όχι μόνο στην ζάντα προσοχή αλλά και στο ελαστικό που θα επιλέξουμε θέλει προσοχή!!! :D;)

Ευτυχώς τα δικά μου φορτία δεν υπερβαίνουν τα 400 κιλά μέσο όρο και αυτά θα είναι δυο μέρες τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τι θα σου προτεινω για μετα Camper εσωτερικο, S3 recaro ή απο golf ΙV GTi recaro παλι μπροστινα καθισματα, τιμονι golf GTi απο 3αρι ή 4αρι αναλογα τι ταιριαζει με το καρε σου και σιγουρα αυτο το Τ4 δεν θα εχει να ζηλεψει τπτ απο τα αλλα του εξωτερικου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Είχα απάντηση από τον ένα λάστιχα μου, και με ανταλλαγή αυτά που έχω τώρα και ένα μικρό πρόσθετο έξοδο από εμένα θα μου βρει σύντομα την ζάντα από το παλιό το RS4 σε 17` με μεταχειρισμένο ελαστικό (σε καλή κατάσταση) προσωρινά. :lol:

Αναμένω και νεότερα από τον δεύτερο…… :thumbsup:

Τα πίσω φωτιστικά αργούν και κάτι με έχει πιάσει….. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.