Jump to content
atromitos2

προβλημα στο παραθυρο του 6n

Recommended Posts

εχω προβλημα στο κατεβασμα του παραθυρου του οδηγου στο 6n,ζοριζεται σαν να μαγκωνει καπου.Ενω στο ανεβασμα μου δουλευει μια χαρα.Μηπως φταιει το μοτερακι?φοβαμαι οτι θα με εγκαταλειψει στις επομενες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να κρατησει και μηνες δεν ξερεις,

καπως ετσι ηταν στην αρχη και το δικο μου μεχρι που δεν ανοιγε καθολου,

κατα 99% ειναι ο μηχανισμος, αν εχεις χρονο βγαλε την ταπετσαρια και ριξε μια ματια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να κρατησει και μηνες δεν ξερεις,

καπως ετσι ηταν στην αρχη και το δικο μου μεχρι που δεν ανοιγε καθολου,

κατα 99% ειναι ο μηχανισμος, αν εχεις χρονο βγαλε την ταπετσαρια και ριξε μια ματια...

+1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το μοτερ δν τρωει ολο το ζορι στο ανεβασμα?Στο κατεβασμα δν ζοριζετε τοσο...

Σε αυτο που λες συμφωνω, αλλα απο την στιγμη που το polo εχει αρκετα πλαστικα μερη στον μηχανισμο

τον καθιστα πολυ ευπαθη και τα περισσοτερα προβληματα προερχονται απ αυτον...

Link to comment
Share on other sites

τα αυτάκια σπάνε πανεύκολα!

Aυτά τα 'αυτάκια' μπορούν να βρεθούν κάπου μεμονωμένα και να αλλαχθούν μόνο αυτά αν υπάρχει πρόβλημα?

Όταν εμένα μου είχε μείνει το παράθυρο κάτω, άλλαξα όλο το ΄γρύλο΄ με τα παρελκόμενα επειδή μου είχαν πει ότι δεν γίνεται αλλιώς και δεν είχα χρόνο να το ψάξω παραπάνω.

Ποτέ δεν κλείνουμε την πόρτα με ανοιχτά παράθυρα στο 6n (και όχι μόνο tongue.gif), ειδικά στο 2πορτο !!!

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα 'αυτάκια' μπορούν να βρεθούν κάπου μεμονωμένα και να αλλαχθούν μόνο αυτά αν υπάρχει πρόβλημα?

Όταν εμένα μου είχε μείνει το παράθυρο κάτω, άλλαξα όλο το ΄γρύλο΄ με τα παρελκόμενα επειδή μου είχαν πει ότι δεν γίνεται αλλιώς και δεν είχα χρόνο να το ψάξω παραπάνω.

Ποτέ δεν κλείνουμε την πόρτα με ανοιχτά παράθυρα στο 6n (και όχι μόνο tongue.gif), ειδικά στο 2πορτο !!!

Τα αυτακια μονο δεν αλλαζουν. Δεν εχω κοιταξει να δω αν υπαρχει πατεντα να κανεις για να απαλλαγεις απο αυτο το πολυ σπαστικο προβλημα (ο καθε μαμα γρυλος κανει 100 ευρο ;) ). Το θεμα ειναι πως και τα αυτακια να μην σπασουν με τον καιρο οι οδηγοι που τα κρατανε (ειναι και αυτοι πλαστικοι) φθιρονται οποτε παλι προβλημα χαλαρωσης - τριξίματος υπαρχει. Τεσπα ειναι ενα απο τα πιο σπαστικα προβληματα της γενιας του 6Ν.

Link to comment
Share on other sites

βάζεις μετά έναν γρύλο με μεταλικους οδηγούς και αυτάκια και είσαι κομπλέ (δεν ειναι μαμά) είναι απλός εμπορίου απλά είναι μεταλικός στο δικό μου άλαξα και τα δύο και έκανε 190 ευρώ ο ένας.

Link to comment
Share on other sites

βάζεις μετά έναν γρύλο με μεταλικους οδηγούς και αυτάκια και είσαι κομπλέ (δεν ειναι μαμά) είναι απλός εμπορίου απλά είναι μεταλικός στο δικό μου άλαξα και τα δύο και έκανε 190 ευρώ ο ένας.

Απο που τον πηρες? Γιατι θα αλλαξω του οδηγου τωρα οποτε να την κανω μια και καλη την δουλεια να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Από τις περιπτωσεις που τα ιμιτασιον είναι καλυτερα από τα μαμα…..παθων και εγω

σπύρο θυμάσε πέρσυ στην Πρέβεζα ε?

Υ.Γ. Ποτε θα έρθεις απο τα μέροι μας?

Link to comment
Share on other sites

Από τις περιπτωσεις που τα ιμιτασιον είναι καλυτερα από τα μαμα…..παθων και εγω

σπύρο θυμάσε πέρσυ στην Πρέβεζα ε?

Υ.Γ. Ποτε θα έρθεις απο τα μέροι μας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Φιλε aga επρεπε να το ψαξεις, αυτακια βρισκεις χωρις να αγορασεις ολοκληρο τον μηχανισμο.

Κωστα θα προτιμουσα να τρυπισω την ταπετσαρια και να βαλω μανιβελα παρα να δωσω 190 ευρω για ΕΝΑ μηχανισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν θυμάμαι….. απ όλα έχει ο τζήμας……

Αρχες Σεπ Λευτέρη παίζει (βγήκαμε λίγο οφτοπικ βεβαίως βεβάιως)

Σε περιμένω :thumbsup:

Γιώργο, εγώ τα έδωσα και βρήκα την υγεία μου, μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά το έβαλες και ξέγνιασες...

Link to comment
Share on other sites

Dark Angel μήπως θυμάσαι μάρκα ή κατασκευαστή ή κάποιο σημείο που μπορούμε να βρούμε και εμείς τους ημιτασιόν γρύλους, μιας και εσένα δεν σου έχει ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα έκτοτε? Ευχαριστώ.

Edited by coolaris2002
Link to comment
Share on other sites

Dark Angel μήπως θυμάσαι μάρκα ή κατασκευαστή ή κάποιο σημείο που μπορούμε να βρούμε και εμείς τους ημιτασιόν γρύλους, μιας και εσένα δεν σου έχει ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα έκτοτε? Ευχαριστώ.

Βρηκα και εγω μεταλλικους γρυλους φιλε απο εναν καταστημα ανταλλακτικων στην Λαμια. Ειναι στην τιμή του μαμα, βιδωνει πανω στα μαμα σημεια και ειναι τζετ. Ουτε τριξιμο ουτε κουνημα. Αμα θες σου στελνω τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και εγω μεταλλικους γρυλους φιλε απο εναν καταστημα ανταλλακτικων στην Λαμια. Ειναι στην τιμή του μαμα, βιδωνει πανω στα μαμα σημεια και ειναι τζετ. Ουτε τριξιμο ουτε κουνημα. Αμα θες σου στελνω τηλεφωνο.

Ναι Capamaru θα σου είμαι υπόχρεος. Τους έχεις βάλει εσύ στο δικό σου? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Capamaru θα σου είμαι υπόχρεος. Τους έχεις βάλει εσύ στο δικό σου? Ευχαριστώ.

Φιλε το τηλεφωνο ειναι 2231029200. Ζητάς τον Νίκο και του λες πως παιρνεις απο το VWclub. Εχει γρύλους για τα παραθυρα με μεταλλικούς οδηγούς και τον ειχα πληρώσει 100 ευρω, οσο κανει και ο μαμα δηλαδη.

1) Αντικαθιστας και το μοτερακι οποτε πρεπει να κανεις ενα κοψιμο στο μαμα καλωδιο που δινει ρευμα και με μια μικρή κλεμα να το συνδεσεις (δεν ειναι τιποτα, εγω το εβαλα μονος μου. Αφού βάλεις τον γρύλο και συνδεσεις το μοτερακι κανε μια δοκιμη γιατι αν η πολικοτητα ειναι αναποδα οταν θα πατας για να ανεβει το παραθυρο θα κατεβαινει και τουμπαλιν sillyhorse1rb5.gif .

2) Το παραθυρο στο δικο μου (τριπορτο) κατεβαινει και ανεβαινει μια χαρα, απλα στο τερμα κατω το τζαμι κοντα στην ασφαλεια δειχνει να προεξεχει 3-4 χιλιοστα. Δεν ενοχλει σε κατι, ουτε οταν κρεμας το χερι σαν ταριφας εξω απο το παραθυρο :D , απλα στο λεω γιατι στην αρχη σπαστικα που το ειδα.

Ο γρυλος ειναι πολυ πιο σταθερος απο τον μαμα το τζαμι δεν κουνιεται καθολου και δεν τριζει ακομα και οταν το εχεις μισοσηκωμενο και πεφτεις σε λακουβες.

Ο Νικος ειναι πολυ καλο παιδι και κατεχει παρα πολυ απο ανταλλακτικα, θα σε εξυπηρετησει και θα σου στειλει πακετο το γρυλο οπου του πεις.

Γενικα ειναι αλλαγή που αξιζει γιατι θα γλυτωσεις ετσι απο ενα απο τα πιο σπαστικα προβληματα αυτου του αμαξιου, σε πολυ λογικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα πάντως στο polo 10 χρονια κλεισμένα πάμε για 11 ποτε δεν έχω αλλάξει γρύλο, παρόλο που και στα δυο παράθυρα έχει εμφανιστεί παρα πολλές φορες αυτό το πρόβλημα, σπρέι λάδι γύρω από το περίγραμμα τις πόρτας που κλείνει το παράθυρο και είναι μια χαρά μετά δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε στο ανέβασμα ούτε στο κατέβασμα. λογικό βεβαια αν το αφήσουμε έτσι με τα πολλά ζόρια θα σπάσει ο γρύλος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζορίζεται να κατέβει τότε κάπου βρίσκει μάλλον.το είχα πάθει κι εγώ και τελικά είχαν ξεκουμπόσει κατι κλίπ και βρίσκαν κάτι καλώδια στο τζάμι με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνει το παράθυρο ευκολά.Όμως με το ζόρι που είχαν φάει τόσο καιρό που δεν το έφτιαχνα το ένα αφτάκι είχε ραγίσει.Μερικούς μήνες μετά έσπασε και αναγκάστηκα δεύτερη φορά να βγάλω ταπετσαρία πόρτας.το αυτάκι είχε σπάσει.Το έδεσα πρόχειρα με σύρμα και δούλεψε κανονικά για αρκετό καιρό.Τώρα όμως διαλύθηκε εντελός.το EBAY βρήκα αυτάκια η και το μηχανισμό ολόκληρο.Όταν αποφασίσω να τα πάρω θα σας πώ εντυπώσεις.Είναι απ την πλευρά του συνόδηγου και δεν με ενδιαφέρει πολύ.Τα αφτάκια κάνουν περίπου 5 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ

ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.ΑΛΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΛΑΣΕΙ

ΤΑ ΛΑΜΑΚΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΙΒΑΣΜΑ.ΣΤΡΑΤΟΣ 1975 ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΛΕΣΒΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα αναστήσω λίγο το θέμα μπας και βγάλω άκρη...

 

Capamaru , είναι και τα αυτάκια μεταλλικά;

 

Και για όποιον ψάχνει και πέσει στο θέμα, αυτάκια έχει στο ebay και τα πουλάνε σαν window regulator repair kit περίπου στα €5 όπως είπε και ο xlife. Π.χ. εδώ.

 

Γι'αυτό που είναι βέβαια €5 είναι πάρα πολλά αλλά καμία σχέση με όλο το γρύλο που θέλει να σου πουλήσει η VW (ο οποίος επίσης κάνει κάπου €20-€30 στο ebay). Ίσως με άλλα keyword (αντί για window regulator repair kit) να μπορείτε να βρείτε και άλλους πωλητές από Κίνα. Εγώ δε βρήκα. Αν δε βρω μεταλλικά, και με τα €5 θα είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.