Jump to content
konv

Επιλογή ελαστικού 225/45 17 για Golf Gt

Recommended Posts

Τι έχετε να προτείνετε μεταξύ Goodyear F1 asymmetric, Dunlop sp sport maxx tt και uniroyal rainsport 2; Βέβαια αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε καλοδεχούμενο... Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας εφ'όσον γνωρίζετε κάτι γι'αυτά και τι μου προτείνετε να βάλω ακόμη και αν δεν είναι μεταξύ αυτών που αναφέρω. Τέλος το κυριότερο που μ'ενδιαφέρει είναι το λάστιχο να μην γλυστράει ακόμη κι αν πέρασει λίγος καιρός φορώντας τα και να μην αργεί να ζεσταθεί. ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θες ενα λαστιχο επιδοσεων για γενικη χρηση που τα κανει ολα και να συμφερει. Εγω δεν ξερω κατα ποσο θα σε ικανοποιησω με τις επιλογες μου. Θα επελεγα λοιπον Bridgestone re070 σαν πρωτη επιλογη σε 17αρι και μετα kumho MX KU31. Kαι τα δυο δεν ειναι αμιγως ημισλικ οπως για παραδειγμα τα Toyo R888 ή τα Yokohama A048 αλλα εχουν πιο πυκνη χαραξη και απαγουν καλυτερα το νερο σε υγρες συνθηκες απο ενα ημισλικ ελαστικο. Ειναι καλυτερα για μικτες συνθηκες, ειναι και επιδοσεων ταυτοχρονα. Σκεψου οτι τα bridgestone re 070 ηταν ελαστικο πρωτη τοποθετησης στο Subaru impreza wrx sti, και εχει μαλακη γομα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλω ένα λάστιχο να τα κάνει όλα! Βέβαια αυτό είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να εμπιστευτείς απόψεις άλλων γιατί είναι προιόν που δεν μπορείς να δοκιμάσεις παρά μόνον αν τα φορέσεις...

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι το ελαστικό να μην γλυστράει ειδικά σε ελαφριές ανηφόρες, (πχ τα bridgestone potenza που φορούσα παλαιότερα είχαν πολύ σκληρή γόμα και στο δρόμο έκανες πατιναζ, βέβαια αν έκανες πρώτα 500 χλμ και ζεσταίνονταν τα ελαστικά τότε όλα καλά...) και σίγουρα θα μ'ενδιέφερε το ελαστικό να μην είναι θορυβώδες, να έχει καλή πρόσφυση σε υγρό και στεγνό οδόστρωμα, να φρενάρει καλά, και να συμπεριφέρεται κάπως καλά στο χιόνι. Πολλά ζητάω; Γι'αυτό και πρότεινα τα παραπάνω, αλλά σίγουρα bridgestone δεν ξαναβάζω!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να συμπεριφερεται καλα και στο χιονι πρεπει να ειναι αμιγως χειμερινο ελαστικο πραγμα που αμεσως αμεσως σημαινει οτι θες 2 τετραδες μια καλοκαιρινα και μια χειμερινα ελαστικα. Τοτε ισως πρεπει να παραχωρησεις λιγο εως ελαχιστα τις επιδοσεις και το κρατημα στο στεγνο για να πας σε ενα βροχολαστιχο με πρωτη επιλογη το vredestein sportrac 3 ή το uniroyal οπως εχεις επιλεξει που θα εχει περισσοτερες αυλακωσεις και θα συμπεριφερεται καλυτερα στο βρεγμενο.

Το bridgestone στο προτεινα γιατι εχει μαλακη γομα και ειναι λιγο απο ολα, αλλα δεν χανεις και τπτ να παρεις και μια γνωμη για το λαστιχο αυτο απο καποιον αλλο που ηδη τα φοραει ή να ρωτησεις στον προμηθευτη σου.

Δεν επιμενω στα bridgestone αφου δεν τα θες αλλα κοιτα τα Kumho.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, όσο για το χιόνι δεν μιλάω για χειμερινά ελαστικά αλλά για την συμπεριφορά όλων των καλοκαιρινών ελαστικών στο χιόνι.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα continental sportcontact 3 το ειχα στο gt . στο gti vi τωρα εχει το dunlop που αναφερεις παραπανω απο το οποιο σε 2000 χλμ

μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο σημειωση σε ποιο υποκαταστημα πηγες????

Link to comment
Share on other sites

Dunlop από μένα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό υστερεί λίγο στο βρεγμένο φρενάρισμα. Κατα τα άλλα εγώ έχω αλλάξει 3 τετράδες κ τώρα πάω για την τέταρτη. Δύσκολα θα τα αλλάξω κ ,ιλάω για την συγκεκριμμένη διάσταση. Επίσης είναι από τα λίγα που είναι εξαιρετικά στο aqua planning.

Link to comment
Share on other sites

Αν και φοράω Conti SC3 στις 18" και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, θα προτείνω το MAXXIS ενα απο τα καλύτερα driftολάστιχα και μόνο που πλεον κυκλοφορέι και μοντέλα για την κανονική αγορά.

http://www.maxxis.com/AutomobileLight-Truc...-Z1-Victra.aspx

Δοκιμασμένο σε αμάξι με 200+ και σε 17 και σε 18 ζάντα...Αψογο και οσο καλό στο στεγνό άλλο τόσο και στο νερό.

( :D Ο λογος που δεν τα εβαλα και εγώ ηταν κλειστη η αντιπροσωπια για καλοκαίρι απο 15 Ιουλίου μέχρι 10 Αυγούστου και αναγκαστικα πηγα σε κατι αλλο.)

Edited by psilosoc
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να προτείνετε μεταξύ Goodyear F1 asymmetric, Dunlop sp sport maxx tt και uniroyal rainsport 2; Βέβαια αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε καλοδεχούμενο... Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας εφ'όσον γνωρίζετε κάτι γι'αυτά και τι μου προτείνετε να βάλω ακόμη και αν δεν είναι μεταξύ αυτών που αναφέρω. Τέλος το κυριότερο που μ'ενδιαφέρει είναι το λάστιχο να μην γλυστράει ακόμη κι αν πέρασει λίγος καιρός φορώντας τα και να μην αργεί να ζεσταθεί. ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ!

Ευχαριστώ.

καλημερα γι αυτο που θες περιμενε να ερθουν τα continental extreme contact DWS(Dry,Wet,Snow).εγω εχω τα goodyear f1 asymmetric. και ειναι πολυ καλα σε στεγνο και βρεγμενο αλλα επειδη μου ετυχε στο χιονι ειναι επικινδυνα και φυσικο ειναι αφου ειναι καλοκαιρινα ελαστικα.μπες και στο TIRERACK.COM να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Eγω στο δικο μου φοραω τα bringestone potenza. Στο στεγνο, βρεγμενο τραινο, στο χιονι τσουλιθρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο GT μου φοράω ακόμα τα μαμά CONTINENTAL ContiSportContact 2 (καλά τα λέω?). Έχω 42.000χλμ. Δεν κάνω ιδιαίτερα απαιτητική οδήγηση και σε γενικές γραμμές πάω νορμάλ. Όποτε ζήτησα κάτι παραπάνω, δε με πρόδωσαν ούτε με τρόμαξαν. Καλό στο στεγνό, καλό και στο βρεγμένο, αν και σε κάποιες λούμπες με νερό "βοήθησε" την κατάσταση και το ESP, και πάλι όμως το αμάξι ήταν απόλυτα ελεγχόμενο, δε με τρόμαξε και απλά ένιωσα το "χάσιμο" για ελάχιστο χρόνο. Όσο για χιόνι, επιεικώς απαράδεκτο. Λες και πηγαίνεις στο στεγνό με ζάντες. Αν δε σε ενδιαφέρει το χιόνι (εμένα δε με νοιάζει γιατί, λόγω Βορρά, το χειμώνα φοράω 205/55/16 αμιγώς χειμερινά), είναι τίμιο λάστιχο. Υπόθέτω το νέο (3) θα είναι ακόμα καλύτερο.

Επίσης, μιας και ανέφερες το θέμα του θορύβου, νομίζω πως είναι σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι και εγώ σε σκέψεις να αλλάξω ελαστικά στο GT μου και έλεγα να βάλω τα Michelin Pilot Exalto.

Μου έκανε εντύπωση που δεν άκουσα κανένα να το προτείνει, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος? B)

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι γνώμη έχετε και για τα pirelli pzero? μόλις τα φόρεσα με τις 17άρες ζάντες μου και μου φαίνονται αρκετά καλά και στο φρενάρισμα και στις στροφές

Link to comment
Share on other sites

τι γνώμη έχετε και για τα pirelli pzero? μόλις τα φόρεσα με τις 17άρες ζάντες μου και μου φαίνονται αρκετά καλά και στο φρενάρισμα και στις στροφές

αυτα φοραω κ πανε πολυ καλα πολυ μαλακο λαστιχο με αυξημενη ποιοτητα κυλισης.αργουν να ζεσταθουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

αυτα φοραω κ πανε πολυ καλα πολυ μαλακο λαστιχο με αυξημενη ποιοτητα κυλισης.αργουν να ζεσταθουν λιγο

Απο σφηνες πως πανε κρατανε καλα ???

Link to comment
Share on other sites

Για τα Michelin Pilot Exalto καπου πηρε το ματι μου οτι τα απεσυραν καθως επισης οτι ηταν θορυβωδες ελαστικο...

Πολυ καλα λογια ακουγονται για το Fulda Extremo που ειναι σχεδον ισαξιο με το Continental Extreme Contact, το οποιο εχει ηδη κυκλοφορησει στο εξωτερικο με πολυ καλες κριτικες αλλα εδω στην Ελλαδα νομιζω πως αυτην τη στιγμη ειναι διαθεσιμο μονο με παραγγελια..

Κonv, για το Uniroyal που αναφερεσαι στο ερωτημα σου, λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα ελαστικα, φαγωνεται σχετικα γρηγορα, αλλα ειναι και ακριβουτσικο..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

… έχω ένα περιοδικό 4T που κάνω τεστ με ένα Renault Clio οποίος θέλει ανεβάζω το θέμα ,, το καλύτερο ελαστικό βγήκε το Pirelli corsa .. σε αντίθεση με το Michelin cup … το περίεργο ήταν ότι το Pirelli βάση του v-box έβγαλα τον καλύτερο γύρο στον 6 ενώ το Michelin στον 4 ....η διάφορα ήρθε από to vredestein ultra sessanta , ήταν ποιο σταθερό σε γυρολόγο αλλά δεν έβγαλε τον απόλυτο χρόνο όπως το corsa ..

τα ελαστικά είναι δρόμου και όχι semislic

τώρα σε τιμές 225-45-15 δεν μπορώ να γράψω για καμία μάρκα ... θα με κράξουν

santa >>

Link to comment
Share on other sites

το Pirelli corsa ειναι νεο λαστιχο?Δεν το ξερω

nick2009 ποια η γνωμη σου για τα pzero rosso assimetrico?

ρωταω γιατι απο οτι εχω καταλαβει αγαπας τις στροφες

Link to comment
Share on other sites

το Pirelli corsa ειναι νεο λαστιχο?Δεν το ξερω

nick2009 ποια η γνωμη σου για τα pzero rosso assimetrico?

ρωταω γιατι απο οτι εχω καταλαβει αγαπας τις στροφες

Και εσυ τι σχεση εχεις με αυτες ???

Link to comment
Share on other sites

το Pirelli corsa ειναι νεο λαστιχο?Δεν το ξερω

nick2009 ποια η γνωμη σου για τα pzero rosso assimetrico?

ρωταω γιατι απο οτι εχω καταλαβει αγαπας τις στροφες

Ζεσταίνεται δύσκολα , είναι ανθεκτικό και κάνει για πιο δυνατά αυτοκίνητα .. εάν ζεσταθεί έχει γρήγορη κατευθηντικότιτα . λόγο σκληρού πλαϊνού,

Στην βροχή είναι καλύτερο από το rooso ,

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να αλλαξω και εγω λαστιχα, και θελω να παταω και λιγο χιονακι, απο κριτικες σε αγγλια και γερμανια διαπιστωσα οτι το goodyear f1 asymetric εκτος απο τις πολυ καλες κριτικες σε στεγνο-βρεγμενο-θορυβο ( ισαξιο με conti, pirreli, κτλ ) παταει καλυτερα σε χιονι απο ολα τα αλλα λογο των περρισοτερων καθετων αυλακωσεων.

εχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο λαστιχο να την παραθεσει;

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να αλλαξω και εγω λαστιχα, και θελω να παταω και λιγο χιονακι, απο κριτικες σε αγγλια και γερμανια διαπιστωσα οτι το goodyear f1 asymetric εκτος απο τις πολυ καλες κριτικες σε στεγνο-βρεγμενο-θορυβο ( ισαξιο με conti, pirreli, κτλ ) παταει καλυτερα σε χιονι απο ολα τα αλλα λογο των περρισοτερων καθετων αυλακωσεων.

εχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο λαστιχο να την παραθεσει;

Θα σου πω την γνώμη μου , αλλά επειδή το ελαστικό είναι θέμα ψυχολογίας ψαχτώ λίγο και εσύ ???

Ένα δεν είσαι στροφακιας και δεν το ταλαιπωρείς το όχημα ... quateac 3 vredestein .. καλοκαίρι όμως θέλει προσοχή δεν αντέχει σε υπερβολική πίεση και καταπόνεση

To f1 είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για summer ελαστικό και είναι ευέλικτο στο χιόνι ... ελάχιστα από τα αλλά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.