Jump to content
nikola78

Ευθυγράμμιση σε καινούριο Golf?

Recommended Posts

Πήγα σήμερα σε γνωστό μου, σε κατάστημα ελαστικών. Μου είπε να περιμένω τουλάχιστον μέχρι να φθάσω τα 4,000 χλμ. και αν συνεχίζει το τράβηγμα να του το πάω για ευθυγράμμιση. Μου είπε οτι πιστεύει οτι φταίνε τα λάστιχα (παρόλο που του είπα οτι έχω κάνει αλλαγή αριστερό->δεξί, δεξί->αριστερό μπροστά). Αυτά.

Edited by dimitris09
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Οταν το πήρα καινούριο το αμάξι άλλαζε λωρίδα..

Το πηγα αντιπροσωπεία στο καπακι και κανανε τα λάστιχα χιαστί..

Το προβλημα βελτιώθηκε αισθητα... και μετά απο 3000 χμ εξαλήφθηκε εντελώς .. με ένα μικρό ελλατωματάκι .. το τιμόνι δεν ήταν στο ισιο οταν πήγαινε ίσια.. το πήγα λοιπόν για ευθυγράμμιση και φυσικά το πρόβλημα επανήλθε μαζί με το ίσιωμα του τιμονιού .. συμπέρασμα τόσο καιρό στραβοπατούσα τα λάστιχα και τελικά "έκατσαν" στραβά.

Μόνο που ο τύπος που το πήγα τότε έιχε παλιό μηχάνημα με φακούς.. και αφού ψάχτηκα για κάνα χρόνο ανακάλυψα ότι η αριστερή μου ρόδα ήταν μία μοίρα πίσω από τη δεξιά.. οπότε τράβαγε αριστερά. Αυτό μου είπε ο μάστορας μπήκε στραβά από το εργοστάσιο..και το ρύθμισε με κάπως ανορθόδοξο τρόπο είναι η αλήθεια γιατί ξεβίδωσε την βάση της ανάρτησης και την έσπρωξε με λοστό για να έρθει στη θέση της... κοινώς αν έχει μπει στραβά από το εργοστάσιο δεν ρυθμίζει εκτός και αν είναι μάγκας ο μάστορας.

Μια άλλη πιθανότητα που πρέπει να εξετάσεις είναι στραβό ψαλίδι κλπ, και μηπως κάποιο τακάκι βρίσκει εν κινήσει σε κάποιο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Οταν το πήρα καινούριο το αμάξι άλλαζε λωρίδα..

Το πηγα αντιπροσωπεία στο καπακι και κανανε τα λάστιχα χιαστί..

Το προβλημα βελτιώθηκε αισθητα... και μετά απο 3000 χμ εξαλήφθηκε εντελώς .. με ένα μικρό ελλατωματάκι .. το τιμόνι δεν ήταν στο ισιο οταν πήγαινε ίσια.. το πήγα λοιπόν για ευθυγράμμιση και φυσικά το πρόβλημα επανήλθε μαζί με το ίσιωμα του τιμονιού .. συμπέρασμα τόσο καιρό στραβοπατούσα τα λάστιχα και τελικά "έκατσαν" στραβά.

Μόνο που ο τύπος που το πήγα τότε έιχε παλιό μηχάνημα με φακούς.. και αφού ψάχτηκα για κάνα χρόνο ανακάλυψα ότι η αριστερή μου ρόδα ήταν μία μοίρα πίσω από τη δεξιά.. οπότε τράβαγε αριστερά. Αυτό μου είπε ο μάστορας μπήκε στραβά από το εργοστάσιο..και το ρύθμισε με κάπως ανορθόδοξο τρόπο είναι η αλήθεια γιατί ξεβίδωσε την βάση της ανάρτησης και την έσπρωξε με λοστό για να έρθει στη θέση της... κοινώς αν έχει μπει στραβά από το εργοστάσιο δεν ρυθμίζει εκτός και αν είναι μάγκας ο μάστορας.

Μια άλλη πιθανότητα που πρέπει να εξετάσεις είναι στραβό ψαλίδι κλπ, και μηπως κάποιο τακάκι βρίσκει εν κινήσει σε κάποιο δίσκο.

Αυτό που σου είπαν ότι μπήκε στραβά από το εργοστάσιο είναι πατάτα!!!

Ακόμα και αυτό να είχε γίνει θα το βλέπανε στην ευθυγράμμιση που γίνεται στο τέλος της γραμμής παραγωγής του εργοστασίου. Έχω βρεθεί μπροστά και έχω παρακολουθήσει την γραμμή παραγωγής μερικών Αυτοκινητοβιομηχανιών στην Αγγλία. Οπότε κάτι άλλο έγινε στο δικό σου:

Πιο πιθανό είναι να το new_killpc.gif στην μεταφορά του καθώς οι νταλικέρηδες της Κοσμοκάρ και των αντιπροσωπειών τα new_killpc.gif καθώς τα μεταφέρουν! Το έχω δει και αυτό με τα μάτια μου! Μέχρι και τούμπες έχουν κάνει τα αμάξια και μετά πωλούνται σε πελάτες ως Καινούρια new_grrrr.gif , σε άλλους πελάτες βέβαια αφού αργεί για "ξαφνικό" λόγο να έρθει η παραγγελία του προηγούμενου πελάτη!

Ο σωστό τρόπος-σειρά για να βρεθεί το πρόβλημα όταν το αμάξι τραβάει είναι:

1) Ελεγχος Ευθυγράμμισης και ανάρτησης (με καινούριο μηχάνιμα lazer)

2) Ελεγχος Ζυγοστάθμισης (με καινούριο μηχάνιμα)

3) Ελεγχος Ελαστικών (εαν ειναι στραβά: τότε αλλαγή με καινούρια)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστό τρόπος-σειρά για να βρεθεί το πρόβλημα όταν το αμάξι τραβάει είναι:

1) Ελεγχος Ευθυγράμμισης και ανάρτησης (με καινούριο μηχάνιμα lazer)

2) Ελεγχος Ζυγοστάθμισης (με καινούριο μηχάνιμα)

3) Ελεγχος Ελαστικών (εαν ειναι στραβά: τότε αλλαγή με καινούρια)

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω...από ότι διαβάζω στο forum, πολλοί φίλοι είχαν κατά καιρούς το ίδιο πρόβλημα αλλά ακόμη κανένας δεν έχει δώσει εμπεριστατομένη και δοκιμασμένη λύση...η πλάκα είναι ότι ακόμη δεν έχω κλείσει μήνα και με παίρνουν τηλέφωνο από την Karenta και ρωτούν διάφορα μέσα στα οποία αν θα πάρω το επόμενο μου vw από τον ίδιο αντιπρόσωπο...προσπαθώντας να κάνω πιο δραματικά τα πράγματα μπας και μου δώσουν σημασία τους απαντάω ότι δεν θα ξαναπάρω vw γιατί έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης στο νέο μου golf...δεν δείχνουν να συγκινούνται...επομένως φίλε μου δεν μπορώ να ακολουθήσω τον τρόπο ελέγχου που προτείνεις, τουλάχιστον δωρεάν από την αντιπροσωπεία...πλήρωσα 20600¤ και πρέπει να δώσω άλλα 100¤ (πχ) για να διορθώσω τα δικά τους λάθη ή την άγνοιά τους ή την πολιτική μη παραδοχής του λάθους...όντας μηχανικός (άλλου κλάδου) γνωρίζω ότι δεν υπάρχει τέλειο μηχάνημα, πάντα μπορεί το 1 στα 100 να βγει προβληματικό, υπάρχει αστοχία υλικού ή σχεδιασμού αλλά δεν έχω ξανασυναντήσει αυτό που μου συμβαίνει με την vw...το δοκιμάζουν, παραδέχονται ότι τραβάει δεξιά, αλλά οι μετρήσεις (παρατίθενται παραπάνω) παρόλο που δεν είναι ίδιες σε κάθε τροχό είναι, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, εντός ορίων...δηλαδή προσπαθούν να με πείσουν με διάφορες πιθανές και απίθανες δικαιολογίες ότι υπάρχει και ανοχή στο πόσο στραβά μπορεί να πάει ένα αυτοκίνητο...μέχρι λοιπόν να γίνει ένα θαύμα και να διορθωθεί το πρόβλημα ή να γίνει πολύ χειρότερο, θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω...από ότι διαβάζω στο forum, πολλοί φίλοι είχαν κατά καιρούς το ίδιο πρόβλημα αλλά ακόμη κανένας δεν έχει δώσει εμπεριστατομένη και δοκιμασμένη λύση...η πλάκα είναι ότι ακόμη δεν έχω κλείσει μήνα και με παίρνουν τηλέφωνο από την Karenta και ρωτούν διάφορα μέσα στα οποία αν θα πάρω το επόμενο μου vw από τον ίδιο αντιπρόσωπο...προσπαθώντας να κάνω πιο δραματικά τα πράγματα μπας και μου δώσουν σημασία τους απαντάω ότι δεν θα ξαναπάρω vw γιατί έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης στο νέο μου golf...δεν δείχνουν να συγκινούνται...επομένως φίλε μου δεν μπορώ να ακολουθήσω τον τρόπο ελέγχου που προτείνεις, τουλάχιστον δωρεάν από την αντιπροσωπεία...πλήρωσα 20600¤ και πρέπει να δώσω άλλα 100¤ (πχ) για να διορθώσω τα δικά τους λάθη ή την άγνοιά τους ή την πολιτική μη παραδοχής του λάθους...όντας μηχανικός (άλλου κλάδου) γνωρίζω ότι δεν υπάρχει τέλειο μηχάνημα, πάντα μπορεί το 1 στα 100 να βγει προβληματικό, υπάρχει αστοχία υλικού ή σχεδιασμού αλλά δεν έχω ξανασυναντήσει αυτό που μου συμβαίνει με την vw...το δοκιμάζουν, παραδέχονται ότι τραβάει δεξιά, αλλά οι μετρήσεις (παρατίθενται παραπάνω) παρόλο που δεν είναι ίδιες σε κάθε τροχό είναι, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, εντός ορίων...δηλαδή προσπαθούν να με πείσουν με διάφορες πιθανές και απίθανες δικαιολογίες ότι υπάρχει και ανοχή στο πόσο στραβά μπορεί να πάει ένα αυτοκίνητο...μέχρι λοιπόν να γίνει ένα θαύμα και να διορθωθεί το πρόβλημα ή να γίνει πολύ χειρότερο, θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτό...

Αυτά που έγραψα πρέπει να τα κάνουν στα εξουσιοδοτημένα, και εννοείται μέσα στην εγγύηση!!!

Δεν νοείται να πληρώσεις για να σου διορθώσουν το πρόβλημα!

Να φανταστείς εγώ που δούλευα σε αντιπροσωπεία έπρεπε να επιμείνω μετά από 2 ευθυγραμμίσεις να μου διόρθωσαν το στραβό τιμόνι μετά από αλλαγή τοπ-μουντ.

Ο επιμένων νικά!

Link to comment
Share on other sites

ta6ape

Αυτό που σου είπαν ότι μπήκε στραβά από το εργοστάσιο είναι πατάτα!!!

Ακόμα και αυτό να είχε γίνει θα το βλέπανε στην ευθυγράμμιση που γίνεται στο τέλος της γραμμής παραγωγής του εργοστασίου. Έχω βρεθεί μπροστά και έχω παρακολουθήσει την γραμμή παραγωγής μερικών Αυτοκινητοβιομηχανιών στην Αγγλία. Οπότε κάτι άλλο έγινε στο δικό σου:

Πιο πιθανό είναι να το new_killpc.gif στην μεταφορά του καθώς οι νταλικέρηδες της Κοσμοκάρ και των αντιπροσωπειών τα new_killpc.gif καθώς τα μεταφέρουν! Το έχω δει και αυτό με τα μάτια μου! Μέχρι και τούμπες έχουν κάνει τα αμάξια και μετά πωλούνται σε πελάτες ως Καινούρια new_grrrr.gif , σε άλλους πελάτες βέβαια αφού αργεί για "ξαφνικό" λόγο να έρθει η παραγγελία του προηγούμενου πελάτη!

--------------------------------------------------------------------------------

Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστ μου θα δεις ότι συμφωνούμε... :)

Ερώτηση..

Πως ελέγχεις ένα λάστιχο αν ειναι στραβό?

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστ μου θα δεις ότι συμφωνούμε... :)

Ερώτηση..

Πως ελέγχεις ένα λάστιχο αν ειναι στραβό?

Sorry αλλά δεν διάβασα παλαιότερα ποστ σου :) και δεν ήξερα ότι συμφωνούμε!

Ένα λάστιχο για να βρεις ότι είναι στραβό δεν έχεις παρά να του κάνεις ζυγοστάθμιση (με τη ζάντα του βέβαια). Από εκεί θα φανεί από τα πόσα βαρίδια χρειάζεται για να "έρθει στα ίσια του". Δεν θυμάμαι το περιθώριο ανοχής σε νούμερο που μπορεί να έχει ένα "ίσιο" λάστιχο-ζάντα, αλλά αυτό το ξέρουν οι περισσότεροι "λαστιχάδες".

Το πολύ στραβό λάστιχο βέβαια θα φαίνεται και με το μάτι καθώς γυρίζει επάνω στο μηχάνημα ζυγοστάθμισης!

Link to comment
Share on other sites

Τα km περνάνε 1600...τα λάστιχα σταυρώθηκαν, αλλά καμία βελτίωση...στην αρχή νόμιζα ότι βελτιώθηκε, αλλά μάλλον θα αναζητήσω την τύχη μου σε ιδιωτικό βουλκανιζατέρ-ευθυγράμμιση....γιατί με την αντιπροδωπία δεν βρίσκω άκρη...

ΥΓ μόνο εγώ βρίσκω άβολη την θέση οδήγησης στο highline??? αυτή η κολώνα του τιμονιού είναι συνέχεια μέσα στα πόδια μου...βέβαια, που να το συνιθήσω όταν από τα 1600 km τουλάχιστον τα 1300 τα έχω κάνει στην Αττική Οδό με το Cruise Control...απλά χαζέυοντας γύρω μου...

Link to comment
Share on other sites

δες και μήπως κάποιο αμορτισερ δεν ειναι σωστό.

Παιδια και στο δικο μου GTI6 που παρελαβα πριν μερικες μερες νιωθω αμυδρα οτι παει δεξια...τι να πω... αυτο οτι ειναι χτυπημενα δεν το πιστευω παντως.μαλλον εχει να κανει με την ποιοτητα της συναρμολογησης στην γραμμη παραγωγης..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και στο δικο μου GTI6 που παρελαβα πριν μερικες μερες νιωθω αμυδρα οτι παει δεξια...τι να πω... αυτο οτι ειναι χτυπημενα δεν το πιστευω παντως.μαλλον εχει να κανει με την ποιοτητα της συναρμολογησης στην γραμμη παραγωγης..

Αν δεν το δεις με τα μάτια σου δεν θα μπορέσεις να το πιστέψεις πως τα χτυπάνε τα αμαξάκια μας πριν έρθουν στα χέρια μας!

Ερώτηση προς όλους:

Το ότι τραβάει αμυδρά δεξιά πως τον εννοείτε?

Αν αφήσεις το τιμόνι, δεν θα πάει για πολύ σε ευθεία κατεύθυνση! Αν πάλι σας τραβάει το τιμόνι και χρειάζεται να βάλετε δύναμη στα χέρια προς την αντίθετη κατεύθυνση τότε έχουμε πρόβλημα.

Οτιδήποτε άλλο είναι Φυσιολογικό!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω που εχω το 6αρι εδω και 2 μηνες τραβαει λιγο δεξια...

αλλα οπως ειπε ο ta6ape, αφηνω το τιμονι και μετα απο λιγο ξεκιναει να πηγαινει δεξια, φανταζομαι λογω των δρομων :lol: :lol:

δεν μου τραβαει το τιμονι παρα πολυ, μια μικρη διορθοσουλα του κανω...

Link to comment
Share on other sites

και γω που εχω το 6αρι εδω και 2 μηνες τραβαει λιγο δεξια...

αλλα οπως ειπε ο ta6ape, αφηνω το τιμονι και μετα απο λιγο ξεκιναει να πηγαινει δεξια, φανταζομαι λογω των δρομων :lol: :lol:

δεν μου τραβαει το τιμονι παρα πολυ, μια μικρη διορθοσουλα του κανω...

akribos to idio kai ego !!! otan eimai se mia "euthia" exo to xeri mou pano sto timoni kai asko apiroelaxisti dinami pros ta aristera gia na einai se eytheia (p.x. stin egnatia) !!!

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

akribos to idio kai ego !!! otan eimai se mia "euthia" exo to xeri mou pano sto timoni kai asko apiroelaxisti dinami pros ta aristera gia na einai se eytheia (p.x. stin egnatia) !!!

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά παρουσιάζει και το δικό μου. Επιπλέον, αυτό δημιουργεί μία ασάφεια / σκαλοπάτι στις απότομες αλλαγές πορείας που δεν γίνεται με απόλυτα ομαλό τρόπο. Δεν ξέρω για τους υπόλουπους συμπάσχοντες, αλλά το αυτοκίνητο δεν μου δίνει σιγουριά στον τρόπο που στρίβει εξαιτίας αυτού το προβλήματος.

Νομίζω οτι οι περισσότεροι από εμας έχουμε αρκετή εμπειρία να μπορούμε να κρίνουμε πότε ένα αυτοκίνητο έχει πρόβλημα - δε κυνηγάμε φαντάσματα. Το θέμα είναι οτι οι αντιπροσωπίες, τουλάχιστον εμένα, έστι με αντιμετωπίζουν. Μήπως έχει νόημα να κάνουμε μία συλλογική αναφορά;

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν το κανετε και μαζευτουμε πολλοι τοτε μεσα... παντως θεωρω πως επειδη το κανει σε πολλους απο μας με 6αρια ολοι αλλα διαφορετικα μοντελα και λαστιχα... πχ απο μενα με GTI μεχρι σε 1.4 122 θεωρω πως ειναι μαλλον γνωρισμα του μοντελου.και για να απαντησω στον φιλο ta6ape, μετα απο λιγο αν το αφησεις θα παει δεξια..ισως 50-70 μετρα μετα.. αυτο..

Link to comment
Share on other sites

επειδή κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά στην Αττική Οδό...και ώρες που δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα, θα σας πω ότι τραβάει έντονα δεξιά όταν κινείσαι με >120km/hr...τι να σας πως, συνεχίζω και επαναλαμβάνω ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ, ας σχολιάσει τις μετρήσεις που παραθέτω σε προηγούμενο post...

Συμφωνώ για την αναφορά, αμφισβητώ ότι θα πετύχουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

... δεν υπάρχει ίσιο αυτοκίνητο , η ευθυγράμμιση ξεκινά από το πίσω μέρος και τελειοποιείς το μπροστά ανάλογα με της ρυθμίσεις που έχει ο κατασκευαστείς , ( φτάνει να έχεις τα δεδομένα ...τα έχω ).. καθώς πολύ dealers της γειτονίας τα φέρνουν να τα ευθυγραμμίσω γιατί γνωρίζουν το πρόβλημα ότι οπό καινούρια όλα τραβάνε ,,, η αντιπροσωπεία μπορεί να έχει τα ίδια μηχανήματα ευθυγράμμισης με εμένα η μάλλον το ανάποδο,,, αλλά δεν έχει τεχνικούς,

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για ευθυγράμμιση και αφού έκαναν ότι έκαναν μου είπαν ότι δεν έχει τίποτα...στραβοπατημένα λάστιχα και μου άλλαξαν το δεξί με το αριστερό...

Επειδή εγώ δεν γνωρίζω και πολλά και σίγουρα κάποιος θα μπορεί να μου πεί τι καταλαβαίνει, παραθέτω τις σχετικές μετρήσεις:

Αριστερά Εμπρός

Κάμπερ: -0ο24'

Κάστερ: 7ο23'

Γωνία Κλίσης: 0ο02'

Δεξιά Εμπρός

Κάμπερ: -0ο45'

Κάστερ: 7ο03'

Γωνία Κλίσης: 0ο02'

Εμπρός:

Συνολική γωνία κλίσης: 0ο03'

Ίσιωσε τιμόνι: 0ο00'

Αριστερά πίσω:

Κάμπερ: -1ο20'

Γωνία Κλίσης: 0ο02'

Δεξά πίσω:

Κάμπερ: -1ο21'

Γωνία Κλίσης: 0ο03'

Πίσω:

Συνολική Γωνία Κλίσης: 0ο05'

Γωνία Πορείας: 0ο00'

Σημείωση: όπου ο είναι μοίρες

ΥΓ αυτά τα κάμπερ και κάστερ μου θύμισαν το Κάσπερ το φαντασματάκι...

Θα παρακαλούσα το φίλο nick2009 που έχει στη διάθεσή του στα στοιχεία ευθυγράμμισης του αυτοκινήτου να ρίξει μιά ματιά στο post του nikola78.

Σχετικά με το δικό μου πρόβλημα, πήγα στο γνωστό μου και μου έκανε ευθυγράμμιση. Ρύθμισε μόνο τη σύγκλιση στους εμπρός τροχούς (ο αριστερός τροχός είχε παραπάνω κλίση προς τα δεξιά από όσο έπρεπε), αυτό 'ίσιωσε΄το τιμόνι αλλά δεν διόρθωσε το τράβηγμα. Από αυτά που διαβάζω και όσο μπορώ να καταλάβω, δεδομένου οτι camber, caster είναι ΟΚ, αυτό που προκαλεί το τράβηγμα είναι όταν η γωνία πορείας (ή προώθησης) είναι διαφορετική από το 0. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πόση είναι στο δικό μου αυτοκίνητο αλλά στου nikola78 είναι ακριβώς 0 γι αυτό και μου κάνει εντύπωση γιατί το δικό του αυτοκίνητο έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

... δεν υπάρχει ίσιο αυτοκίνητο , η ευθυγράμμιση ξεκινά από το πίσω μέρος και τελειοποιείς το μπροστά ανάλογα με της ρυθμίσεις που έχει ο κατασκευαστείς , ( φτάνει να έχεις τα δεδομένα ...τα έχω ).. καθώς πολύ dealers της γειτονίας τα φέρνουν να τα ευθυγραμμίσω γιατί γνωρίζουν το πρόβλημα ότι οπό καινούρια όλα τραβάνε ,,, η αντιπροσωπεία μπορεί να έχει τα ίδια μηχανήματα ευθυγράμμισης με εμένα η μάλλον το ανάποδο,,, αλλά δεν έχει τεχνικούς,

Να δώσουμε σημασία στα κόκκινα γράμματα ^_^;):excl:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έρχεται από την caster

Πες του μάστορα να βάλει κέντρο το τιμόνι , να μετρήσει με παχυμετρο τις σπείρες από το κόντρα και να εξισορροπήσει την άλλη μεριά 12 από κάθε μεριά ... , cαber -0 55 caster 4 σιγλιση +05 από κάθε πλευρά

Εάν αρχίσει να τραβάει ....φέρτω να δω τι παίζει πίσω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έρχεται από την caster

Πες του μάστορα να βάλει κέντρο το τιμόνι , να μετρήσει με παχυμετρο τις σπείρες από το κόντρα και να εξισορροπήσει την άλλη μεριά 12 από κάθε μεριά ... , cαber -0 55 caster 4 σιγλιση +05 από κάθε πλευρά

Εάν αρχίσει να τραβάει ....φέρτω να δω τι παίζει πίσω

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, ίσως θα ήταν καλύτερ ανα στο φέρω κατευθείαν, καθώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για δοκιμές...πες μου που το φέρνω και πότε...

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.