Jump to content
nikola78

Ευθυγράμμιση σε καινούριο Golf?

Recommended Posts

Δεύτερη επίσκεψη στην αντιπροσωπία, δεύτερη μέτρηση...δεύτερη φορά δεν μου έκαναν τίποτα...και όχι μόνο αυτό, μου είπαν ότι δεν το καταλαβαίνουν ότι έχει πρόβλημα στην ευθυγράμμιση γιατί το δοκιμάζουν με 50-60 km/hr ενώ εγώ το οδηγώ κάθε μέρα με 120 km/hr και το πρόβλημα είναι τόσο μικρό που δεν φαίνεται στα λιγότερα km...η ίδια ιστορία για στραβοπατημένα λάστιχα (τα οποία μου είχαν σταυρώσει την προηγούμενη φορά)...

θα μου πείτε γιατί ξαναπήγα??? γιατί, κατά την γνώμη μου, το πρόβλημα χειροτερεύει?? και ξαναπήγα στο ίδιο γιατί καταρχήν από εκεί το αγόρασα, και κατά δεύτερον είναι το μόνο service Που μπορεί να με δεχτεί μετά τις 16:00 χωρίς ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη επίσκεψη στην αντιπροσωπία, δεύτερη μέτρηση...δεύτερη φορά δεν μου έκαναν τίποτα...και όχι μόνο αυτό, μου είπαν ότι δεν το καταλαβαίνουν ότι έχει πρόβλημα στην ευθυγράμμιση γιατί το δοκιμάζουν με 50-60 km/hr ενώ εγώ το οδηγώ κάθε μέρα με 120 km/hr και το πρόβλημα είναι τόσο μικρό που δεν φαίνεται στα λιγότερα km...η ίδια ιστορία για στραβοπατημένα λάστιχα (τα οποία μου είχαν σταυρώσει την προηγούμενη φορά)...

θα μου πείτε γιατί ξαναπήγα??? γιατί, κατά την γνώμη μου, το πρόβλημα χειροτερεύει?? και ξαναπήγα στο ίδιο γιατί καταρχήν από εκεί το αγόρασα, και κατά δεύτερον είναι το μόνο service Που μπορεί να με δεχτεί μετά τις 16:00 χωρίς ραντεβού...

Γιατί δεν το πας εκεί που λέει ο φίλος μας ο "nick2009"?

Ή τουλάχιστον σε άλλη αντιπροσωπεία? Είναι πολλές που κλείνουν 17:00 και με ραντεβού μπορείς να συνενοηθείς να σε περιμένουν. Σε άλλες πάλι έρχονται κάποιο οδηγοί τους, και παίρνουν το αμάξι σου απο την δουλειά ή το σπίτι και σου το φέρνουν πίσω μόλις τελειώσουν!

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα!

ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχθες πηγα για ευθυγραμιση στο γκολφ 6 που εχω.μου ειπε ο τεχνικος συμβουλος στην αντιπροσωπεια πως χθες τους ηρθε απ το εργοστασιο το σιντι με τα δεδομενα της ευθυγραμισης για το 6αρι.τοσο καιρο δε μπορουσαν να κανουν ευθυγραμιση χωρις το σιντι.μου το κανανε,κ οι δεξια εμπρος κ πισω τροχοι θεοστραβοι.τους ισιωσαν αλλα δε το δοκιμασα σε ανοιχτο δρομο να δω διαφορες.μετα ακολουθησαν ακομα 2 6αρια για ευθυγραμιση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχθες πηγα για ευθυγραμιση στο γκολφ 6 που εχω.μου ειπε ο τεχνικος συμβουλος στην αντιπροσωπεια πως χθες τους ηρθε απ το εργοστασιο το σιντι με τα δεδομενα της ευθυγραμισης για το 6αρι.τοσο καιρο δε μπορουσαν να κανουν ευθυγραμιση χωρις το σιντι.μου το κανανε,κ οι δεξια εμπρος κ πισω τροχοι θεοστραβοι.τους ισιωσαν αλλα δε το δοκιμασα σε ανοιχτο δρομο να δω διαφορες.μετα ακολουθησαν ακομα 2 6αρια για ευθυγραμιση

Αν είναι έτσι, τότε τόσο καιρό κάνανε ευθυγράμμιση στα 6άρια στα τυφλά popeye.gif

Τα ζώα :lol:

Και κοροϊδεύανε τον κόσμο ότι όλα είναι εντάξει machinegun.gif

¶ντε να δούμε τώρα όσοι έχουν Golf 6 και πάνε για ευθυγράμμιση τώρα που έχουν το CD αν θα τραβάει μετά το αμάξι τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, τότε τόσο καιρό κάνανε ευθυγράμμιση στα 6άρια στα τυφλά popeye.gif

Τα ζώα :angry:

Και κοροϊδεύανε τον κόσμο ότι όλα είναι εντάξει machinegun.gif

¶ντε να δούμε τώρα όσοι έχουν Golf 6 και πάνε για ευθυγράμμιση τώρα που έχουν το CD αν θα τραβάει μετά το αμάξι τους.

Δλδ ούτε ευθυγράμμιση δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς CD, αυτοκίνητα είναι αυτά ή play station. :D :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχθες πηγα για ευθυγραμιση στο γκολφ 6 που εχω.μου ειπε ο τεχνικος συμβουλος στην αντιπροσωπεια πως χθες τους ηρθε απ το εργοστασιο το σιντι με τα δεδομενα της ευθυγραμισης για το 6αρι.τοσο καιρο δε μπορουσαν να κανουν ευθυγραμιση χωρις το σιντι.μου το κανανε,κ οι δεξια εμπρος κ πισω τροχοι θεοστραβοι.τους ισιωσαν αλλα δε το δοκιμασα σε ανοιχτο δρομο να δω διαφορες.μετα ακολουθησαν ακομα 2 6αρια για ευθυγραμιση

Που πάω?? Πότε?? Περιμένω να μου πεις αν είδες διαφορα!!! Το αυτοκίνητο έφευγε δεξιά?? πολύ?? Σε ποια αντιπροσωπεία πήγες?? Σε ρωτάω επιτακτικά γιατί κάνω κάθε μέρα 100 km Αττική Οδό και στις μεγάλες ταχύτητες είναι πολύ ενοχλητικό...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ξανά ευθυγράμμιση σε εξουσιοδοτημένο, με τα σωστά δεδομένα για golf vi. (Θυμίζω είχα κάνει πρώτη φορά σε εξουσιοδοτημένο και δεύτερη φορά σε γνωστό μαγαζί ελαστικών όπου απλά «διόρθωσε» την σύγκλιση εμπρός.) Λοιπόν, το αυτοκίνητο είχε σημαντικό πρόβλημα στις γωνίες κλίσης μπροστά και πίσω δεξιά, στο κάμπερ πίσω αριστερά και στη γωνία πορείας. Ειλικρινά δεν ξέρω ούτε τι ευθυγράμμιση έκαναν την πρώτη φορά ούτε πως ο γνωστός μου «λαστιχάς» θεώρησε ευθυγράμμιση το να ελέγχει μόνο τον μπροστινό άξονα, χωρίς να έχει καν τα στοιχεία ευθυγράμμισης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Τέλος πάντων, το αυτοκίνητο τώρα πηγαίνει πολύ καλύτερα, χωρίς την επικίνδυνη υποστροφή που είχα στις αριστερές καμπές και χωρίς την αποκομμένη αίσθηση στις αλλαγές πορείας. Παρόλα αυτά ένα μικρό τράβηγμα προς τα δεξιά εξακολουθώ να το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε άσκοπες διαφημίσει ή δυφημίσεις αντιπροσωπειών και service παρακαλώ πολύ να μου πείτε αν κάποιος πήγε σε κάποια αντιπροσωπεία και έκανε σΩΣΤΗ ευθυγράμμιση και από τότε δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...

Τελευταία φορά πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία της Αθήνας στην Νέα Ιωνία την Δευτέρα 14/9 και δεν μου έκαναν τίποτα γιατί από ότι είπαν δεν βρήκαν τίποτα...το αυτοκίνητο εξακολουθεί να τραβάει δεξιά... να πάω να τους πω ότι διάβασα σε κάποιο forum για κάποιο cd κτλ δεν νομίζω να τους πείσε ινα ξαναπροσπαθήσουν...δεν μπορώ να ξέρω αν είχαν ή όχι τα σωστά δεδομένα...αν λοιπόν κάποιος έχει καταφέρει να λύσει το πρόβλημα του τραβήγματος δεξιά, τότε ας βοηθήσει και εμάς τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γιατι κανετε ετσι????Ολα τα μηχανικα μερη ειναι απο το 5αρι.Το μονο που αλλαζει στο 6αρι ειναι η εξωτερικη εμφανιση.Οποτε η ευθυγραμμιση αν γινει απο το 5αρι θα ειναι η ιδια.Μην τρελαινεστε.Εγω εκανα ευθυγραμμιση μετα απο 1 μηνα που πηρα το αυτοκινητο κ εβαλα KW κ του εκανα ευθυγραμμιση με τα στοιχεια του 5 κ κανενα προβλημα.Ουτε τραβαει ουτε τπτ.Αλλα δεν την εκανα στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.δυστηχως το ετρεξα το αμαξι ναδω κχειροτερεψε.πολυ εντονοτερα δεξια αποτιπριν.τουλαχιστον πριν εκανε κ μια μικρη πορεια ευθεια κ μετα εφευγε δεξια.τωρα με τοπου αφηνω το τιμονι αμεσως φευγει,λες κ στριβω.αυριο ξανα τηλ στην αντιπροσωπεια.στο μανδυλα εγινε η δουλεια στη θεσσαλονικη.και με μιροτερες ταχυτητες.απτα 80-90 χιλιομετρα.υπαρχει αλλος τροπος να το φτιαξουν η ετσι θα μεινει?

Link to comment
Share on other sites

Το σασί είναι το ιδώ με το 5 ... τα μηχανικά μέρη είναι τα ίδια , αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τεχνικός να κάνει 7 ευθυγραμμίσεις την μέρα , και να έχει κάνει σεμινάρια πάνω σε hunder sp 600 όπως η αντιπροσωπεία , οι περισσότεροι είναι του ΟΑΕΔ .

Έχω βαρεθεί να φτιάχνω χαζό προβλήματα που δημιουργεί ο κάθε άσχετος ... όταν σηκώσω video για την ευθυγράμμιση πείτε μόνο που το θέλετε .. στο συγκεκριμένο topic η στο coil over

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα αντιπροσωπεια κ αλλαξαν τα λαστιχα,τα πισω μπρος.πρεπει να εστρωσε διοτι στη δοκιμη που καναμε πηγε ευθεια χωρις αποκληση της πορειας.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα αντιπροσωπεια κ αλλαξαν τα λαστιχα,τα πισω μπρος.πρεπει να εστρωσε διοτι στη δοκιμη που καναμε πηγε ευθεια χωρις αποκληση της πορειας.

vagd: μου λες σε παρακαλώ αν τα 'σταύρωσαν' κι όλας; Ή απλώς έφεραν το πίσω αριστερά -> μπροστά αριστερά και το πίσω δεξιά->εμπρός δεξιά; Είχες κάνει άλλη αλλαγή στα λάστιχα στο παρελθόν; Τι μάρκα και διάσταση ελαστικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε δημητρη.σου εξιστορω αποτην αρχη.στην αρχη αρχη αλαξαν τα εμπρος λαστιχα αριστερα δεξια.μονο αυτα.αυτο εγινε το καλοκαιρι,οταν ειχα ακομα 1500 χιλιομετρα.βελτιωθηκε αλλα δε λυθηκε.μια βδομαδα πριν το πηγα για ευθυγραμιση,οπου οπως προεκυψε ο πισω δεξια τροχος ηταν αρκετα στραβος κ ο εμπρος δεξια αλλα λιγοτερο.τεσπα τα εφεραν στη θεση τους.το εκανε δοκιμη οτεχνικος λεει ολα καλα.αλλα τι καλα,χαλια χειροτερα απο πριν.το πηρα μετα παλι τραβουσε.το ξανα πηγα χθες αλλαξαν αρχικα ξανα τα εμπρος αριστερα δεξια,αλλα τιποτα.μου ελεγαν οτι κ καλα ειναι η κλιση τουδρομου κ ολα φευγουν κ τους λεω ποια κλιση,με αλλο αμαξι παω καρφι,στους ιδιους δρομους με τις ιδιες ταχυτητες,κ μαυτο το κραταω ναπαω ευθεια.τελοσπαντων,αλλαξαν τα εμπρος πισω,πισω αριστερα εμπρος αριστερα,κ στη δοκιμη με υψηλες ταχυτητες πηγαινε καρφι.καμια αποκλιση.τωρα πρεπει να το ανοιξω κεγω γιανα επιβεβαιωσω,κ θα ενημερωσω. τα λαστιχα που φοραει ειναι τα μπριτζστοουν τουραντσα ιαρ 300.205/55 σε 16αρες ζαντες.πολυ καλα λαστιχα

Link to comment
Share on other sites

Δύο ενδιαφέροντα links σχετικά με θέματα ευθυγράμμισης:

http://www.aa1car.com/library/steerpul.htm

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=4

Εγώ ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη με το δικό μου: Μετά την τελευταία ευθυγράμμιση που έγινε, όλες οι μοίρες έχουν έρθει εντός προδιαγραφών, γωνία πορείας έχω μηδέν, κάμπερ ζυγισμένο δεξιά-αριστερά, απλά έχω 1/5 της μοίρας μικρότερο κάστερ δεξιά που δε νομίζω όμως οτι δικαιολογεί τέτοιο τράβηγμα. Γύρισα και τα λάστιχα αλλά τίποτα. Το τελευταίο που παρατήρησα είναι μία διαφορά ύψους του αυτοκινήτου ανάμεσα στις δύο πλευρές, θα το ψάξω παραπάνω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε δημητρη.σου εξιστορω αποτην αρχη.στην αρχη αρχη αλαξαν τα εμπρος λαστιχα αριστερα δεξια.μονο αυτα.αυτο εγινε το καλοκαιρι,οταν ειχα ακομα 1500 χιλιομετρα.βελτιωθηκε αλλα δε λυθηκε.μια βδομαδα πριν το πηγα για ευθυγραμιση,οπου οπως προεκυψε ο πισω δεξια τροχος ηταν αρκετα στραβος κ ο εμπρος δεξια αλλα λιγοτερο.τεσπα τα εφεραν στη θεση τους.το εκανε δοκιμη οτεχνικος λεει ολα καλα.αλλα τι καλα,χαλια χειροτερα απο πριν.το πηρα μετα παλι τραβουσε.το ξανα πηγα χθες αλλαξαν αρχικα ξανα τα εμπρος αριστερα δεξια,αλλα τιποτα.μου ελεγαν οτι κ καλα ειναι η κλιση τουδρομου κ ολα φευγουν κ τους λεω ποια κλιση,με αλλο αμαξι παω καρφι,στους ιδιους δρομους με τις ιδιες ταχυτητες,κ μαυτο το κραταω ναπαω ευθεια.τελοσπαντων,αλλαξαν τα εμπρος πισω,πισω αριστερα εμπρος αριστερα,κ στη δοκιμη με υψηλες ταχυτητες πηγαινε καρφι.καμια αποκλιση.τωρα πρεπει να το ανοιξω κεγω γιανα επιβεβαιωσω,κ θα ενημερωσω. τα λαστιχα που φοραει ειναι τα μπριτζστοουν τουραντσα ιαρ 300.205/55 σε 16αρες ζαντες.πολυ καλα λαστιχα

ελλα να στο φτιαξω τσαμπα .... αμαν.. και αν εχεις προβλημα με λαστιχα θα στα δοσω χονδρικη ... φτιχνω τους ασχετους,, τους δικους μας θα αφισουμε εξω

Link to comment
Share on other sites

Δύο ενδιαφέροντα links σχετικά με θέματα ευθυγράμμισης:

http://www.aa1car.com/library/steerpul.htm

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=4

Εγώ ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη με το δικό μου: Μετά την τελευταία ευθυγράμμιση που έγινε, όλες οι μοίρες έχουν έρθει εντός προδιαγραφών, γωνία πορείας έχω μηδέν, κάμπερ ζυγισμένο δεξιά-αριστερά, απλά έχω 1/5 της μοίρας μικρότερο κάστερ δεξιά που δε νομίζω όμως οτι δικαιολογεί τέτοιο τράβηγμα. Γύρισα και τα λάστιχα αλλά τίποτα. Το τελευταίο που παρατήρησα είναι μία διαφορά ύψους του αυτοκινήτου ανάμεσα στις δύο πλευρές, θα το ψάξω παραπάνω και θα σας πω.

... ελα που η hunder sp 600 VAg original tuv , εχει παραμετρο που η αλλες δεν εχουν ... το προβλημα τελος

Link to comment
Share on other sites

... ελα που η hunder sp 600 VAg original tuv , εχει παραμετρο που η αλλες δεν εχουν ... το προβλημα τελος

Τι ενοείς??? Επειδή δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς βοηθησέ με γιατί τα λεγόμενα σου "το πρόβλημα τέλος" ηχούν σαν μελωδία στα αυτιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείς??? Επειδή δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς βοηθησέ με γιατί τα λεγόμενα σου "το πρόβλημα τέλος" ηχούν σαν μελωδία στα αυτιά μου...

File kalhmera ,,, οι άλλες ευθυγραμμίσεις δεν έχουν πιστοποίηση από VW GROUP , και TUV Γερμανίας η αντιπροσωπεία έχει αλλά δεν έχει εξειδικευμένο προσωπικό δεν μπορω να σου γράψω τι θα φτιάξω και αν χρειάζεται και τι ,, θα είσαι δίπλα και θα βλέπεις και θα σου εξηγώ τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό στο θέμα για να σας πω οτι μετά από περίπου 3000χλμ (σύνολο 7000χλμ) το αυτοκίνητο (VI 160dsg) δείχνει να έχει έρθει στα ίσα του. Δεν ξέρω πως και γιατί, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι άρχισαν να φθείρονται τα ελαστικά (το οδηγώ σχεδόν πάντα μόνος μου, άρα υπάρχει ανισομμερής κατανομή βάρους) ή επηρεάστηκε η γεωμετρία από 2-3 καλές Ελληνικές λακούβες στις οποίες έπεσα μέσα. Έως και οτι τραβάει αριστερά αντί για δεξιά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό στο θέμα για να σας πω οτι μετά από περίπου 3000χλμ (σύνολο 7000χλμ) το αυτοκίνητο (VI 160dsg) δείχνει να έχει έρθει στα ίσα του. Δεν ξέρω πως και γιατί, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι άρχισαν να φθείρονται τα ελαστικά (το οδηγώ σχεδόν πάντα μόνος μου, άρα υπάρχει ανισομμερής κατανομή βάρους) ή επηρεάστηκε η γεωμετρία από 2-3 καλές Ελληνικές λακούβες στις οποίες έπεσα μέσα. Έως και οτι τραβάει αριστερά αντί για δεξιά τώρα...

Το δικό μου δυστυχώς συνεχίζει να κάνει τα δικά του και να τραβάει δεξιά...θα προσπαθήσω ξανά με το service του Παζαρόπουλου...αν δεν γίνει κάτι...θα απευθυνθώ σε ιδιώτη για ευθυγράμμιση

Link to comment
Share on other sites

File kalhmera ,,, οι άλλες ευθυγραμμίσεις δεν έχουν πιστοποίηση από VW GROUP , και TUV Γερμανίας η αντιπροσωπεία έχει αλλά δεν έχει εξειδικευμένο προσωπικό δεν μπορω να σου γράψω τι θα φτιάξω και αν χρειάζεται και τι ,, θα είσαι δίπλα και θα βλέπεις και θα σου εξηγώ τα πάντα

Προς το φίλο nick2009: Επειδή συνεχίζονται τα προβλήματα ευθυγράμμισης που έχω, μπορώ να έρθω Τετάρτη 4 Αυγούστου να το δεις; Επειδή δεν μπορώ να σου στείλω πμ, αν θες στείλε μου κάποιο τηλέφωνο / email να συννενοηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.