Jump to content
Panozd

καταναλωση καυσιμου

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.εδω κ 2 μερες εχω το σιροκο 160, και θελω να ρωτησω τι επιπεδα μεικτης καταναλωσης εχετε;

οταν γινει το στρωσιμο καιει λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εδω κ 2 μερες εχω το σιροκο 160, και θελω να ρωτησω τι επιπεδα μεικτης καταναλωσης εχετε;

οταν γινει το στρωσιμο καιει λιγοτερο?

Και εγώ με Scirocco 160 είμαι στο στρώσιμο ακόμα. Με ένα γέμισμα κατοστάρα 55 ευρώ, έβγαλα 550km. Δηλαδή 10λεπτά το χιλιόμετρο σε μικτό κύκλο χωρίς να το ζορίζω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το αμάξι είναι ακόμα καινούργιο και το στρώνετε δέν κάει ,μετά απο το στρώσιμο που το ανεβάζετε στροφές να το χανασυζητήσουμε...... χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες για Βόλο.

Μηδένισα την κατανάλωση και αφου δεν με έβιαζε κανένας είπα να δουλέψω Overdrive! Ξεκίνησα χαλαρά με μέσω όρο 8.0l με 9.0l.

Μου το χάλασαν λίγο τα έργα στη λίμνη και έτσι για 40 λεπτά σταμάτα ξεκίνα ανέβηκε στα 11.0l.

Μετά το έριξα πάλι στα 9.5l σταδιακά και μετά τη Λαμία στο δρόμο προς Στυλίδα άρχισα να σουβλίζω στις προσπεράσεις και την εκτόξευσα στα 13.0l.

Τέλος μέχρι το Βόλο είχα κάψει ακριβώς μισό ντεπόζιτο και μέσο όρο 9.0l.

Καλά είναι για 2.0 νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες για Βόλο.

Μηδένισα την κατανάλωση και αφου δεν με έβιαζε κανένας είπα να δουλέψω Overdrive! Ξεκίνησα χαλαρά με μέσω όρο 8.0l με 9.0l.

Μου το χάλασαν λίγο τα έργα στη λίμνη και έτσι για 40 λεπτά σταμάτα ξεκίνα ανέβηκε στα 11.0l.

Μετά το έριξα πάλι στα 9.5l σταδιακά και μετά τη Λαμία στο δρόμο προς Στυλίδα άρχισα να σουβλίζω στις προσπεράσεις και την εκτόξευσα στα 13.0l.

Τέλος μέχρι το Βόλο είχα κάψει ακριβώς μισό ντεπόζιτο και μέσο όρο 9.0l.

Καλά είναι για 2.0 νομίζω!!!

Πολυ καλα ειναι. Εγω εχω το 1.4 και εχω 11.5-11.8. Να μου πεις ειναι φυσικο, μιας και το αμαξι ειναι ψοφιμι και συνεχεια πρεπει να το πλακωνω για να κινηθω αξιοπρεπεστατα, σε αντιθεση με το δικο σου που μετα τις 3500 κανει παρτυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Έχω το 1.4 160hp DSG περίπου 6 μήνες κι έχω κάνει 5500km. Γενικά έχω κάνει μόνο 2-3 μικρά ταξίδια οπότε η εμπειρία που έχω σχετικά με την κατανάλωση είναι ουσιαστικά μέσα στην Αθήνα και όσο έχω "τολμήσει" να το ανοίξω στην Αττική Οδό. Αφού έστρωσε το αυτοκίνητο η μέση κατανάλωση ήταν περίπου στα 9.5 - 10.5 lt/100km. Φυσικά, αν το πατήσεις για αρκετή ώρα, πρέπει η αυτονομία του να περιορίζεται σε απόσταση από το ένα βενζινάδικο μέχρι το επόμενο :rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol: αλλά αντικειμενικά, δεν υπάρχει λόγος να το ζορίσεις τόσο πολύ. Μόνο στις προσπεράσεις θεωρώ.

Το ερώτημα βέβαια που προκύπτει είναι.... αντέχεις αυτό το αμάξι να το πηγαίνεις με 7η και 2000 στροφές και το κοντέρ να λέει... 70 km/h!?!??! Όχι, όποτε το πατάς και λίγο παραπάνω, έχει και την πλάκα του να το οδηγήσεις και λίγο πιο νευρικά (χωρίς φυσικά να γίνεσαι κάγκουρας ή/και επικίνδυνος) άρα... ανεβαίνει εύκολα η κατανάλωση στα 11+ lt/100 km.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πιεσεις θα καψει, αν οχι δεν...

Λεπτομερεστερα:

Με 8,5k χλμ στο κοντερ η καταναλωση στο μενου 2 ειναι στα 8.5-9λ.

Tο αυτοκινητο κινειται μεσα στη πολη καθε μερα και αντε μια φορα τη βδομαδα να παει προς Λιμνη Πλαστηρα για ξεδωμα..

Στην εθνικη με 100χλμ/ωρα και 6η, η καταναλωση κυμαινοταν απο 6.1-6.5λ.

Στην εθνικη με 140χλμ/ωρα και 6η, η καταναλωση κυμαινοταν απο 8.0-9.0λ.

Γενικα το αυτοκινητο για τους ιππους που εχει δεν καιει πολυ.

Αλλα οπως ειπα και στην αρχη, αν το ζορισεις τοτε θα δεις και πανω απο 10λ στο μενου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.