Jump to content
salakv

καταναλωση Gti V

Recommended Posts

Οι κάτοχοι των GOLF V GTI μπορούν να προσδιορίσουν τί καταναλωση βλεπουν μέσα έξω και μικτά με νορμάλ οδήγηση? Πολλά ακούγονται αλλά δεν ξέρουμε την πραγματική αλήθεια. Έχει την ίδια καταλωση με το 6αρι GOLF?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποσο βαρυ ειναι το δεξιο σου ποδι (και τι νουμερο παπουτσι φορας)απο 6,4-17,0 lt/100km.

Γενικα, με νορμαλ ρυθμους (140 κμ σταθερη ταχυτητα στην εθνικη με ξεπετες σε προσπερασματα εως τα 180) να υπολογιζεις γυρω στα 8,5-9 lt/100km με κλιματισμο. Στην πολη αναλογως κινηση εως 13,5 lt/100km.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι με αυτές τιμες που δίνετε είναι αρκετά οικονομικό για τα κυβικά του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι με αυτές τιμες που δίνετε είναι αρκετά οικονομικό για τα κυβικά του.

Το δικό μου έχει 83.500 km. Η μέση κατανάλωσή του τα τρία χρόνια που το οδηγούμε η γυναίκα μου κι εγώ είναι 9,7lt/100km. Στην Ε.Ο. μας καίει περί τα 8,8Lt/100km με ταχύτητες έως 160km/h και αρκετά προσπεράσματα. Στην πόλη με λίγη Αττική Οδό το μέγιστο που έχουμε δει είναι 11,5lt/100km. Όπως θα κατάλαβες δεν το σκίζουμε, εντούτοις δεν παύει να είναι ενα αρκετά οικονομικό αυτοκίνητο.

Ξέχασα να αναφέρω πως είναι DSG με πλήρη εξοπλισμό και 18άρες και φοράει πρόγραμμα. Ο δε κλιματισμός είναι μονίμως ενεργοποιημένος.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σταθώ σε ότι γράφει το trip, μιας και δεν το εμπιστεύομαι με την καμία!

Με 25 λίτρα 100άρας, βγάζω μέσα στην πόλη με νορμάλ οδήγηση περίπου 200χλμ.

Κάνω Αθήνα---->Πάτρα και Πάτρα----> Αθήνα με 40¤ και με ταχύτητες 140-160χλμ. Προσπεράσεις, άπειρες.

Αλλά όταν το πιέζω, τα 25 λίτρα δεν φτάνουν ούτε για 90χλμ! Και το trip γράφει 11,2 l/km!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει 83.500 km. Η μέση κατανάλωσή του τα τρία χρόνια που το οδηγούμε η γυναίκα μου κι εγώ είναι 9,7lt/100km. Στην Ε.Ο. μας καίει περί τα 8,8Lt/100km με ταχύτητες έως 160km/h και αρκετά προσπεράσματα. Στην πόλη με λίγη Αττική Οδό το μέγιστο που έχουμε δει είναι 11,5lt/100km. Όπως θα κατάλαβες δεν το σκίζουμε, εντούτοις δεν παύει να είναι ενα αρκετά οικονομικό αυτοκίνητο.

Ξέχασα να αναφέρω πως είναι DSG με πλήρη εξοπλισμό και 18άρες και φοράει πρόγραμμα. Ο δε κλιματισμός είναι μονίμως ενεργοποιημένος.

στο δικο μου ενα ρεζερβουαρ με βγαζει για περιπου 450 χλμ σε μικτο κυκλο (πιο πολυ μες στην πολη).

φοραει προγραμμα και ειναι DSG.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.