Jump to content
killer

Συνεργειο για τοποθετηση: μπαρομετρο-turbo Timer

Recommended Posts

Ετσι εξηγείται η διαφορά τιμής. Τα BF είναι ηλεκτρονικά (θεωρητικά πιο αξιόπιστα) και 60mm. Το defi link II το έκρυψα στο ντουλαπάκι του οδηγού χωρίς να φάω πολύ χώρο. Στον Τάσο το έβαλα και εγώ. Στείλε π.μ. να τσεκάρεις αν προκειται για το ίδιο πρόσωπο...

Τα BF δεν ειναι πιο ακριβα. Μονο το πυρομετρο ειχε 7 ευρω παραπανω, το μπαρομετρο ειχε την ιδια τιμη με τα DF blue racer. Και τα δυο παντως (bf/df) ηλεκτρονικα ειναι.

Aυτο που μου αρεσει στα bf ειναι οτι κλειστα ειναι μαυρα.

Συνολικα ομως θα κοστιζαν παραπανω γιατι θα επρεπε να παρω και ενα defi link, και συγχρονως τα ηθελα οσο πιο διακριτικα γινοταν γι'αυτο και τα ηθελα μικροτερα ενω τα BF βγαινουν 60αρια.

Αν εβγαιναν σε 52αρια θα τα επαιρνα ασυζητητι, γιατι εμφανισιακα μου αρεσαν περισσοτερο.

Αν θελεις στειλε μου σε pm το τηλ/διευθυνση του Τασου για να ειμαι ετοιμος οταν παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Παρεληφθησαν. Το καλο ειναι οτι κλειστα ειναι και αυτα τελειως μαυρα, μου ειχε διαφυγει.

Παιρνοντας τηλ τον Τασο για ραντεβου, καταλαβα οτι για το πυρομετρο χρειαζεται πρωτα εξατμισας για να βαλει υποδοχη στην πολλαπλη για να συνδεθει ο μετρητης, κατι που δεν ειχα λαβει υπ'οψιν.

Οταν γινουν ολα αυτα και τελειωσω με το καλο θα αναφερθω.

Link to comment
Share on other sites

KIRRA καλη τοποθετιση! νομιζω ο Τασος θα κανει καλη δουλεια αλλη μια φορα!

μια χαρη μονο αν μπορεις.. το σωληνακι που εχει μεσα στο κουτι για το μπαρομετρο (μπαινει απο το ταφ μεχρι το σενσορακι) τι εσωτερικη διαμετρο εχει; θελω να τσεκαρω κατι..

3 η 4 mm ?

Link to comment
Share on other sites

KIRRA καλη τοποθετιση! νομιζω ο Τασος θα κανει καλη δουλεια αλλη μια φορα!

μια χαρη μονο αν μπορεις.. το σωληνακι που εχει μεσα στο κουτι για το μπαρομετρο (μπαινει απο το ταφ μεχρι το σενσορακι) τι εσωτερικη διαμετρο εχει; θελω να τσεκαρω κατι..

3 η 4 mm ?

Θα σου πω Δευτερα γιατι σημερα ηρθα με το αλλο μου αυτοκινητο και δεν τα εχω μαζι.

Link to comment
Share on other sites

ακομα? iconcool5lw.gif

Αντε, σου εκανα την χαρη και το ανοιξα εστω και καθυστερημενα.

Λοιπον ειναι 3mm.

Ψαχνω να βρω χρονο για να το αφησω στον Τασο, γιατι χρειαζεται και εξατμισα για το πυρομετρο.Ελπιζω μεσα σε αυτη τη βδομαδα να εχω τελειωσει. Δεν βολευουν βλεπεις και οι αποστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντε, σου εκανα την χαρη και το ανοιξα εστω και καθυστερημενα.

Λοιπον ειναι 3mm.

Ψαχνω να βρω χρονο για να το αφησω στον Τασο, γιατι χρειαζεται και εξατμισα για το πυρομετρο.Ελπιζω μεσα σε αυτη τη βδομαδα να εχω τελειωσει. Δεν βολευουν βλεπεις και οι αποστασεις.

:whistling:

ευχαριστω πολυ KIRRA καλη τοποθετιση!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση εγινε λιγο πριν τα Χριστουγεννα.

Επειδη ηθελα τελικα μονη βαση για τον αεραγωγο, την παρηγγειλα και περιμενα.

Εν τω μεταξυ πηγα το αυτοκινητο στην Autonet (Βαρης-Κορωπιου) απ'οπου εχω παρει και τα 2 αυτοκινητα μου και κανω και τα σερβις μου για ενα κοιταγμα στα φρενα που μου φαινονταν μαλακα και χρειαστηκε να το κρατησουν 1 εβδομαδα γιατι επρεπε να παραγγειλουν κατι απο Γερμανια (μοναδα Abs). Τελικα το παρελαβα στις 22 Δεκεμβριου αλλα τα φρενα ηταν ιδια.

Το προβλημα δεν ειναι εκει ομως. Εφυγα και πηγα το αυτοκινητο στο σπιτι μου οπου το εβαλα στο

γκαραζ μου και δεν το κινησα για 1 εβδομαδα γιατι εντωμεταξυ αρρωστησα με γριππη και εμεινα μεσα. Στη βδομαδα πανω μου ηρθε και η βαση του αεραγωγου και στην πρωτη μου εξοδο παιρνω το αυτοκινητο για να παω να την βαλω στον Τασο. Πριν παω ομως καιταω στο πορτμπαγκαζ που ειχα το μπαρομετρο να το βγαλω για να το εχω ετοιμο αλλα που μπαρομετρο, καποιος ελαφροχερης ειχε φροντισει να το παρει απο το πορτμπαγκαζ μου οσο το αυτοκινητο ηταν στο συνεργειο της Autonet.

Φυσικα εγινα εξω φρενων πηγα απο κει εγινε μια μικροιστορια κλπ το πραγμα τραβηξε μεχρι σημερα

που περιμενα την απαντηση τους και η οποια φυσικα ηταν οτι δεν εγινε τιποτα στο συνεργειο τους και οτι με λιγα λογια η εγω ειμαι τρελλος η παω να τους κανω ιστορια με κατι που δεν εχει γινει.

Μιλαμε τωρα για κατι αξιας 150 ευρω.

Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωση. Αλητεια σε ολο το μεγαλειο της.

Το θεμα ειναι οτι στο πορτμπαγκαζ ειχα και το πυρομετρο αλλα αυτος/οι πηραν μονο το μπαρομετρο.

Και τα δυο ακομα μεσα στην συσκευασια τους εκτος την καλωδιωση του μπαρομετρου που την ειχα περασει.

Link to comment
Share on other sites

KIRRA εγω στη θεση σου θα εκανα μυνιση σιγουρα.

αφου πρωτα τα ειχα σπασει ολα.. sillyhorse1rb5.gif

εδω που τα λεμε ομως κακως αφησες και εσυ τα οργανακια πισω.

αφου ολοι ξερουμε οτι το 85% ειναι μεγαλη "μουργα" που λενε..

μη τους παιρνει ολους η μπαλα απλα οι περισσοτεροι..

τελικα τι εκανες? θα το ξανα αγορασεις?

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση εγινε λιγο πριν τα Χριστουγεννα.

Επειδη ηθελα τελικα μονη βαση για τον αεραγωγο, την παρηγγειλα και περιμενα.

Εν τω μεταξυ πηγα το αυτοκινητο στην Autonet (Βαρης-Κορωπιου) απ'οπου εχω παρει και τα 2 αυτοκινητα μου και κανω και τα σερβις μου για ενα κοιταγμα στα φρενα που μου φαινονταν μαλακα και χρειαστηκε να το κρατησουν 1 εβδομαδα γιατι επρεπε να παραγγειλουν κατι απο Γερμανια (μοναδα Abs). Τελικα το παρελαβα στις 22 Δεκεμβριου αλλα τα φρενα ηταν ιδια.

Το προβλημα δεν ειναι εκει ομως. Εφυγα και πηγα το αυτοκινητο στο σπιτι μου οπου το εβαλα στο

γκαραζ μου και δεν το κινησα για 1 εβδομαδα γιατι εντωμεταξυ αρρωστησα με γριππη και εμεινα μεσα. Στη βδομαδα πανω μου ηρθε και η βαση του αεραγωγου και στην πρωτη μου εξοδο παιρνω το αυτοκινητο για να παω να την βαλω στον Τασο. Πριν παω ομως καιταω στο πορτμπαγκαζ που ειχα το μπαρομετρο να το βγαλω για να το εχω ετοιμο αλλα που μπαρομετρο, καποιος ελαφροχερης ειχε φροντισει να το παρει απο το πορτμπαγκαζ μου οσο το αυτοκινητο ηταν στο συνεργειο της Autonet.

Φυσικα εγινα εξω φρενων πηγα απο κει εγινε μια μικροιστορια κλπ το πραγμα τραβηξε μεχρι σημερα

που περιμενα την απαντηση τους και η οποια φυσικα ηταν οτι δεν εγινε τιποτα στο συνεργειο τους και οτι με λιγα λογια η εγω ειμαι τρελλος η παω να τους κανω ιστορια με κατι που δεν εχει γινει.

Μιλαμε τωρα για κατι αξιας 150 ευρω.

Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωση. Αλητεια σε ολο το μεγαλειο της.

Το θεμα ειναι οτι στο πορτμπαγκαζ ειχα και το πυρομετρο αλλα αυτος/οι πηραν μονο το μπαρομετρο.

Και τα δυο ακομα μεσα στην συσκευασια τους εκτος την καλωδιωση του μπαρομετρου που την ειχα περασει.

Απίστευτο!! Πόσο γύφτος μπορεί να γίνει κάποιος? Εκτός, αν λόγω της φτώχειας, είναι πολύ εύκολο για μερικούς να χάνουν και την αξιοπρέπειά τους... Παντελή, έχεις κάνει και επέκταση, τρομάρα τους. Θα ξαναπάς?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα δεν θα ξαναπαω. Αν για ενα τοσο μικρο θεμα και ξεκαθαρο εχουν τετοια αντιμετωπιση φαντασου για κατι αλλο τι μπορει να γινει.

Επεκταση εχω κανει αλλα ευτυχως μπορεις να πας οπουδηποτε δεν ειναι μονο για συγκεκριμενη αντιπροσωπεια.

Δεν πειραζει, υγεια πανω απ'ολα. Ολα τα αλλα γινονται, οι ανθρωποι ομως δεν αλλαζουν δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Kirra θα ηθελα μια χαρη οταν με το καλο τοποθετηθουν τα οργανακια. Θελω να μαθω τι θερμοκρασιες βλεπεις στο πυρομετρο σου.Αν υπαρχει και καποιος αλλος με πυρομετρο (και προγραμμα φυσικα) αν μπορει ας μας ενημερωσει!!Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επικοινωνισα με την αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι για να μου συνδεσουν το μπαρομετρο θελουν 55euro και μου φανηκαν πολλα.Σε συνεργεια ποσα περνουν περιπου για την τοποθετηση?

Link to comment
Share on other sites

Kirra θα ηθελα μια χαρη οταν με το καλο τοποθετηθουν τα οργανακια. Θελω να μαθω τι θερμοκρασιες βλεπεις στο πυρομετρο σου.Αν υπαρχει και καποιος αλλος με πυρομετρο (και προγραμμα φυσικα) αν μπορει ας μας ενημερωσει!!Ευχαριστω.

Το πυρομετρο το εχω για πουλημα γιατι ειπα να βαλω μονο το μπαρομετρο, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επικοινωνισα με την αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι για να μου συνδεσουν το μπαρομετρο θελουν 55euro και μου φανηκαν πολλα.Σε συνεργεια ποσα περνουν περιπου για την τοποθετηση?

Μια χαρα ειναι και εισαι και στην αντιπροσωπεια. Εμενα ο ηλεκτρολογος (Τασος) μου πηρε ζητησε 100 αν και ο προηγουμενος ειχε δωσει 80.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και εισαι και στην αντιπροσωπεια. Εμενα ο ηλεκτρολογος (Τασος) μου πηρε ζητησε 100 αν και ο προηγουμενος ειχε δωσει 80.

καλησπέρα σε όλους

να ρωτήσω έχει τοποθετήσει κανένας σε 6αρι ? αν ναι που ? υπάρχει κάποια βάση?

Με την εγγύηση έχουμε κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και εισαι και στην αντιπροσωπεια. Εμενα ο ηλεκτρολογος (Τασος) μου πηρε ζητησε 100 αν και ο προηγουμενος ειχε δωσει 80.

Οποτε παω για αντιπρωσοειια γιατι απο τους ατσιδες εξω εχω καει μια φορα με το turbo timer new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

να ρωτήσω έχει τοποθετήσει κανένας σε 6αρι ? αν ναι που ? υπάρχει κάποια βάση?

Με την εγγύηση έχουμε κάποιο πρόβλημα?

κανείς δεν έχει βάλει?

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου,καλο το turbo timer αλλα τα καινουρια αμαξια με τοσα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα μαραφετια που εχουν,καλο ειναι να μην κοβονται-ραβονται καλωδια για να βαζουμε διαφορα μπιχλιμπιδια. υπαρχει και η λυση του harness αλλα δεν ξερω αν εχει βγει για golf.

και γω θα θελα να μαθω αν καποιος εχει βαλει σε καποιο μαστορα και ειναι ικανοποιημενος με την δουλεια του,γιατι πολλα μελη εχουν παραπονεθει με καποιους μαστορες...

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.