Jump to content
palios7

Golf 5 Fsi - Βελτιώση Μοτέρ [1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Τελικά έγινε και η δυναμομέτρηση μετά την προσθήκη του προγράμματος:129,2 ίπποι και 201 Νm.H τιμή της ροπής δεν μου φάνηκε και πολύ αξιόπιστη,υπάρχει αύξηση αλλά δεν δικαιολογείται τέτοιο μέγεθος βελτίωσης.Αύριο θα σας παραθέσω και το σχετικό διάγραμμα.

Οντως η ροπη θυμιζει turbo!! Φανταζει εξωπραγματικο...

Ειχες κανει πριν δυναμομετρηση για να δεις που ησουν χωρις το προγραμμα, συναδελφε; <_<

Link to comment
Share on other sites

Οντως η ροπη θυμιζει turbo!! Φανταζει εξωπραγματικο...

Ειχες κανει πριν δυναμομετρηση για να δεις που ησουν χωρις το προγραμμα, συναδελφε; :)

Δυστυχώς όχι.Το θεώρησα περιττό διότι όλα τα περιοδικά έδιναν για το passat βέβαια πάντα 117 ίππους και 15,8 Νm.Στο Golf και στα άλλα μοντέλα του ομίλου με τον ίδιο κινητήρα η ιπποδύναμη ήταν ελαφρώς αυξημένη.Συνάδερφε σε κάποια συνάντηση στο προσεχές μέλλον εύχομαι, θα έχεις την ευκαιρία και από κοντά να δεις τα αποτελέσματα της βελτίωσης.Προς το παρόν είμαι πλήρως ικανοποιημένος. B)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε σε κάποια συνάντηση στο προσεχές μέλλον εύχομαι, θα έχεις την ευκαιρία και από κοντά να δεις τα αποτελέσματα της βελτίωσης.Προς το παρόν είμαι πλήρως ικανοποιημένος. B)

Σημερα θα ερθεις στο Cosmos στη συναντηση;

Αυτο το τελευταιο που ειπες ειναι το καλυτερο... Να εισαι πανω απ'ολα εσυ ικανοποιημενος.. Τα νουμερα μπορει να λενε οτι θελουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη Δευτερα θα μαθω τι παιζει με το προγραμμα για το δικο μας μοτερ της powerlogic (Μαραβελιας) τον οποιο ξερει ο μηχανικος μου και διαθετει και δυναμομετρο και σου κανει αναπρογραμματισμο στα ραουλα. Θα μαθω και τιμη και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου προσοπικα ειμαι κατα στο να φιαξεις το αμαξακι......γνωμι μου αν θες κατι ποιο γρηγορο πουλα το παλιο και παρε κατι καινουργιο με αλογα, βγενεις κερδισμενος απο πολες αποψεις :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα εύκολο να πουλήσεις ένα αυτοκίνητο..

Κανείς δν λέει ότι με μια δυο αλλαγές το 1.6 θα γίνει γκάζι, αλλά τουλάχιστον θα χαίρεσαι περισσότερο όταν το πηγαίνεις βόλτα!!

Το Κ&Ν που έβαλες γνωρίζεις αν είναι με λάδι ή στεγνό?

Edited by Copanta
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειναι με λαδι και καθε 15000-20000 χλμ το βγαζεις, το πλενεις και ριχνεις το ειδικο λαδι της εταιρειας.

Φιλε sarul συμφωνω εν μερει, αλλα στην περιπτωση μου το αμαξι σχεδιαζω να το κρατησω 5 χρονια ακομη και γι αυτο θελω μια βελτιωση που θα ανανεωσει τη σχεση μου μαζι του! Δεν ειναι τοσο ευκολο να κανεις αυτο που λες. Επισης οταν εχεις μεσα και ενισχυτες, γουφερ, ηχεια κλπ, την μεταφορα του στο καινουργιο να σκεφτεις μονο δεν ειναι τοσο απλη υποθεση. Εξαλλου το γουσταρω το αμαξι μου τρελα, ποσο μαλλον τωρα που το εφτιαξα εμφανισιακα.. :lol:

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε και η δυναμομέτρηση μετά την προσθήκη του προγράμματος:129,2 ίπποι και 201 Νm.H τιμή της ροπής δεν μου φάνηκε και πολύ αξιόπιστη,υπάρχει αύξηση αλλά δεν δικαιολογείται τέτοιο μέγεθος βελτίωσης.Αύριο θα σας παραθέσω και το σχετικό διάγραμμα.

Αυτα ειναι, 130 αλογα!!!

Μπραβο Γιωργο! Οσο για την ροπη θα κανουμε μια δοκιμη με του ΚΤΜ το μαμα 122αρι να δουμε αν ισχυει αν και νομιζω οτι αυτο το δυναμομετρο χωρις παρεξηγιση στο θεμα ροπης δειχνει οτι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι, 130 αλογα!!!

Μπραβο Γιωργο! Οσο για την ροπη θα κανουμε μια δοκιμη με του ΚΤΜ το μαμα 122αρι να δουμε αν ισχυει αν και νομιζω οτι αυτο το δυναμομετρο χωρις παρεξηγιση στο θεμα ροπης δειχνει οτι να 'ναι.

Ευχαριστώ πολύ Κοσμά!!! ;) Δεν ξέρω ποια ήταν η δική σου εμπειρία από την δυναμομέτρηση,αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειναι με λαδι και καθε 15000-20000 χλμ το βγαζεις, το πλενεις και ριχνεις το ειδικο λαδι της εταιρειας.

Παλιότερα που σκεφτόμουν να βάλω κάποιο φίλτρο, είχα περάσει από το Boulekos Dynamics στη Μεταμόρφωση.

Είχε κάποια φίλτρα συγκριτικά πιο ακριβά από τα συνηθισμένα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τον ρώτησα γιατί ήταν τόσο ακριβά, και ως δικαιολογία μου είπε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΙΟΥ, και πως αυτά που είναι λαδιού προκαλούν πρόβλημα στον Μass Air Flow Sensor.. κάτι το οποίο είχα ξανακούσει. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο και αν έχει αντιμετωπίσει κανείς στο παρελθόν ανάλογο πρόβλημα, απλά στο λέω μιας και μου το είπαν.. μπορεί να είναι και χαζομάρες όλα αυτά..

Edited by Copanta
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το μηχανικο μου και μου πε οτι δεν υπαρχει θεμα με το Air flow sensor με το Κ&Ν λαδιου που εβαλα. Αυριο θα μαθω και την τιμη για το προγραμμα της Powerlogic και παιζει και να παω να το περασω. Θα ενημερωσω αν και η τιμη που θα μου πει δεν θα ειναι η στανταρ γιατι θα μου κανει γερη εκπτωση λογω του μηχανικου μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το μηχανικο μου και μου πε οτι δεν υπαρχει θεμα με το Air flow sensor με το Κ&Ν λαδιου που εβαλα. Αυριο θα μαθω και την τιμη για το προγραμμα της Powerlogic και παιζει και να παω να το περασω. Θα ενημερωσω αν και η τιμη που θα μου πει δεν θα ειναι η στανταρ γιατι θα μου κανει γερη εκπτωση λογω του μηχανικου μου.

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΚΝ.Εγώ το έχω 25000 χλμ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Προσοχή μόνο όταν θα το καθαρίσεις να ρίξεις λίγη ποσότητα λαδιού πάνω σ΄αυτό. :D Βάλε λοιπόν και συ το πρόγραμμα να δούμε που θα φτάσει η ιπποδύναμη σου.Πιστεύω να κάνεις δυναμομέτρηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δυστυχως αλλαξα γνωμη την τελευταια στιγμη. Τελικα δε θα το βαλω το προγραμμα. Ουτως ή αλλως μπαινω στρατο σε ενα μηνα και δεν εχει νοημα. Δεν θα το χαρω. Το καλοκαιρι ισως που θα βγω. Ηταν να περασω και το sprint booster μαζι με το προγραμμα κανα 500αρι ολα μαζι. Αληθεια το χει βαλει κανεις αυτο?

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Και συ φαντάρος ρε George? Μαζί θα μπούμε! χεχε!

Το sprint booster το έχω βάλει από το Bouleko εδώ και 4 χρόνια. Μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δυναμομετρησα το αμαξι στον Μαραβελια στο δυναμομετρο της Auto Turbo. Εβγαλε 85PS τροχο και 16kg ροπη στις 3800. Εχει ιδεα κανεις ποσα αλογα ειναι αυτα στο στροφαλο περιπου? Δηλαδη εισαι ευχαριστημενος απ το booster? Γιατι εχει και 180¤...Για πες εντυπωσεις. 330 ευρω βαζει το προγραμμα γι αυτο το αμαξι μου ειπε ο Μαραβελιας. Μαλλον θα το βαλω οταν απολυθω απ οτι φαινεται. Αντε ρε Κωστα κι εσυ τωρα μπαινεις? Ειναι και δυο φιλοι μου που μπαινουν κι αυτοι Νοεμβριο. Ελπιζω να πετυχω καποιον απ ολους σας στο κεντρο εκπαιδευσης! Professor επειδη δεν μπορω να δω καλα απο τη φωτο που ανεβασες, ποσα αλογα στον τροχο εδειξε το δικο σου?

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια διαφορά ως προς την απόκριση , εννοείται πως δεν παίρνει άλογα. Δεν λέω ότι δεν αξίζει να το βάλεις, αλλά καλύτερα δώσε αυτά τα χρήματα για το πρόγραμμα αρχικά και πιστεύω θα υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά! Μπαίνει πολύς κόσμος Νοέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δυναμομετρησα το αμαξι στον Μαραβελια στο δυναμομετρο της Auto Turbo. Εβγαλε 85PS τροχο και 16kg ροπη στις 3800. Εχει ιδεα κανεις ποσα αλογα ειναι αυτα στο στροφαλο περιπου?Professor επειδη δεν μπορω να δω καλα απο τη φωτο που ανεβασες, ποσα αλογα στον τροχο εδειξε το δικο σου?

Ελα Γιωργο του Professor, αν βλεπω καλα, στο Dyno εχει τροχο 68,6 περιπου αλογα, απο κατω λεει κι απωλειες 60 αλογα! Αυτο ομως ειναι πολυ σχετικο να ξερεις...

Παιζει ρολο και τι ζαντα-ελαστικο φορας με συνολικη διαμετρο.. Εχω δει 70 αλογα τροχο που στο στροφαλο ειναι 95 περιπου αλογα (Opel Corsa)..

Πιστευω πως εισαι κοντα στα 122-125 αλογα περιπου..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ετσι και ειναι τοσα ειναι οχι απλα καλο, αλλα σουπερ! Πολυ αισιοδοξο δεν ειναι ομως να ειναι 122 με φιλτρο και μεσαιο-τελικο? Παντως η ροπη που ειναι βεβαιη ηταν 16kg στις 3800 και μαλιστα απεδιδε πανω απο 15kg απο τις 2500 μεχρι τις 4500rpm περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ετσι και ειναι τοσα ειναι οχι απλα καλο, αλλα σουπερ! Πολυ αισιοδοξο δεν ειναι ομως να ειναι 122 με φιλτρο και μεσαιο-τελικο? Παντως η ροπη που ειναι βεβαιη ηταν 16kg στις 3800 και μαλιστα απεδιδε πανω απο 15kg απο τις 2500 μεχρι τις 4500rpm περιπου.

Γιωργο, δεν θα την χαρακτηριζα αισιοδοξη τιμη τα 122 αλογα με αυτα τα περιφερειακα πανω.. Νομιζω πως ειναι μια συγκρατημενη και φυσιολογικη τιμη αν αναλογιστεις το οτι δεν αποδιδουν ακριβως 115 αλογα τα FSI..

Η ροπη σου παιζει σε ικανοποιητικα επιπεδα απο χαμηλα κι αυτο πρεπει να το απολαμβανεις πλεον στην οδηγηση σου..

Απορω ομως που δεν σου εβγαλε ισχυ στο στροφαλο... Μονο τροχο σου εδειξε το Dyno;

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

αν δεν αλλαξετε μοτερ δεν θα δειτε χαρα...αυτο ειναι αποδεδειγμενο δυστιχος..μην πετατε τα λεφτα σας..1000 να δωσετε το μοτερ σας και 1500 που θα δεινατε να το φτιαξετε μας κανουν 2500..βαλτε αλλα 1000 και θα εχετε tsi μπορει και 2λιτρο tfsi αν ψαχτητε ... :p

Σωστος ο ανεστης!της ιδιας γνωμης ειμαι κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αλλαξετε μοτερ δεν θα δειτε χαρα...αυτο ειναι αποδεδειγμενο δυστιχος..μην πετατε τα λεφτα σας..1000 να δωσετε το μοτερ σας και 1500 που θα δεινατε να το φτιαξετε μας κανουν 2500..βαλτε αλλα 1000 και θα εχετε tsi μπορει και 2λιτρο tfsi αν ψαχτητε ... ;)

Το θέμα είναι πόσο ευκολο μπορεί κπαποιος να αλλάξει μοτερ.Ακόμα και το μονοτουρμπο να βάλει κάποιος+ενα πρόγραμμα θα μεταμορφώσει το αμάξι.Αλλά μπαίνει νεο μοτερ ή θα μπλέξεις με εγγεφαλάκια κτλ και θα γίνει μια τρύπα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.redhotpepper.gr/tuning_rhp_VW.php .Το προγραμμα αυτο υποσχεται +15 αλογα κ 1.8 κιλα ροπη...περιμενω επιπλεον πληροφοριες απο τον υπευθυνο για την εγγυηση που δινουν κ για τα ακριβη αποτελεσματα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.