Jump to content
Speedy

Νέο Seat Leon Facelift 2009

Recommended Posts

Πέρασαν αρκετά χρόνια από το 2005, όταν και παρουσιάστηκε η τελευταία γενιά του Seat Leon και η ισπανική φίρμα προχώρησε στο καθιερωμένο facelift. Βέβαια, όπως φαίνεται ξεκάθαρα από τις φωτογραφίες ? εικονίζεται το Leon FR ? η Seat αποφάσισε ότι το σχήμα του Leon δεν έχριζε σημαντικών επεμβάσεων και περιορίστηκε στα πίσω φωτιστικά σώματα και σε κάποιες λεπτομέρειες που θα τις βρουν μόνο όσοι είναι κάτοχοι ενός Leon.

Περνώντας στο εσωτερικό του ανανεωμένου Seat Leon εντοπίζουμε νέο τριάκτινο τιμόνι στα πρότυπα του νέου Seat Ibiza καθώς και ανασχεδιασμένα χειριστήρια του κλιματιστικού.

Η σημαντικότερη όμως προσθήκη στο Seat Leon είναι αυτή του ESP το οποίο σύμφωνα με την ισπανική φίρμα θα περιλαμβάνεται στο βασικό εξοπλισμό όλων των γνώριμων κινητήρων. Επίσης οι ισχυρότερες εκδόσεις ? η Seat δε γνωστοποίησε ποιες ? εφοδιάζονται με το σύστημα XDS το οποίο δουλεύει σε συνεργασία με το ESP και προσομοιώνει τη λειτουργία ενός μπλοκέ διαφορικού.

Επιπλέον η έκδοση FR διαθέτει αυξημένη κατά 11ps ιπποδύναμη καθώς πλέον ο 2.0 TSI έφτασε τους 211ps, όσους και το νέο VW Golf GTI . Τέλος το Seat Leon 1.8 TSI 160ps θα διαθέτει στον προαιρετικό του εξοπλισμό του 7-Speed DSG, αποτελώντας μια εξαιρετική περίπτωση.

Η πρώτη επίσημη εμφάνιση του ανανεωμένου Seat Leon θα πραγματοποιηθεί το Μάρτιο στο Geneva International Auto Show με τις πωλήσεις να ξεκινούν λίγο πριν το καλοκαίρι.

Βενζινοκινητήρες:

2.0 TSI 211 PS DSG

2.0 TSI 211 PS

1.8 TSI 160 PS DSG

1.8 TSI 160 PS

1.4 TSI 125 PS

1.4 85 PS

590_Seat_Leon_Facelift_1.4_TSI_Spo.jpg

905_Seat_Leon_Facelift_1.4_TSI_Spo.jpg

145_Seat_Leon_2009_800x600_wallpap.jpg

656_Seat_Leon_1_6_Style_FACELIFT_R.jpg

Leon FR :

883_whitecandy.jpg

370_whitefur_20090624_01.jpg

Leon Cupra :

851_2009_Leon_Cupra01.jpg

868_2009_Leon_Cupra02.jpg

121_2009_Leon_Cupra03.jpg

423_s1030020.jpg

259_s1030026.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα διακοσμητικα τους προφυλακτηρες ειναι αναποδα...μαυρα ειναι του cupra και στο χρωμα του αυτοκινητου το fr....οι μπροστινοι προφυλακτηρες εχουν λιγο διαφορετικη σχεδιαση τα κατω χειλακια ειναι καπως μεγαλυτερα απο τα προ facelift leon επισης οι καθρεφτες ειναι και αυτοι καινουργιοι οπου εχουν ενα νευρο οταν στα προηγουμενα λιονταρια ηταν πιο "στρογγυλοι"

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxa

χαχαχχαχαχ

αφου τα βλεπεις αυτοι που τα παιρνουν ζαχαρωνουν τα δικα μας....ασε οικονομια για να μαζεψουμε τα λεφτα και γνησιο (φτωχοι αλλα με πλουσια ελλατωμματα!!!!!!)gti....

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxa

χαχαχχαχαχ

αφου τα βλεπεις αυτοι που τα παιρνουν ζαχαρωνουν τα δικα μας....ασε οικονομια για να μαζεψουμε τα λεφτα και γνησιο (φτωχοι αλλα με πλουσια ελλατωμματα!!!!!!)gti....

:rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol: :rolleyes: :rolleyes: :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε παιδια εγω ειμαι πιο φτωχος απο εσας που πηρα το leon II fr.... :lol:

κακα τα ψεμματα golf δεν ειναι...ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩΩ B)

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την τσέπη του καθένος μας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την τσέπη του καθένος μας... :D

Δεν είναι πάντα και μόνο η τσέπη.

Είναι και η αίσθηση...

Πιο σπορ σ'ενα seat πιο συντηρητική σ'ένα vw!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και η αίσθηση...

Πιο σπορ σ'ενα seat πιο συντηρητική σ'ένα vw!

διαφωνό... αλλά αυτό είναι πρωσοπική άποψη :(

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την τσέπη του καθένος μας... :(

διαφωνω Λευτερη διοτι πιστεψε με δεν εχει κ πολυ σημασια η τσεπη του καθενος (για συγκριση vw-seat μιλαω φυσικα). αλλωστε ενας που εχει διαθεσιμο ενα ποσο περιπου 25.000 πχ για αγορα αυτοκινητου (λεον fr ας πουμε) δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να καλυψει μια μικρη διαφορα που ειναι για το gti...

δεν το λεω επειδη εχει ο πατερας μου λεον, αλλα εγω το βρισκω κ παντα το εβρισκα ιδιαιτερα εως πολυ ομορφο και αν εξαιρεσεις καποια ελλειψη ποιοτητας σε διαφορα σημεια, συνολικα ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο.

Edited by spyrous
Link to comment
Share on other sites

βρε παίδια, είναι πρωσοπική μου άποψη... ;) μπορεί να είναι το καλύτερο του κόσμου! απλά είναι αποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα <_<

Link to comment
Share on other sites

βρε παίδια, είναι πρωσοπική μου άποψη... :D μπορεί να είναι το καλύτερο του κόσμου! απλά είναι αποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα B)

χαχαχα.... οχι ενταξει το καλυτερο του κοσμου δεν νομιζω οτι ειναι... :D και σεβομαι την γνωμη σου απλα ειπα οτι ειναι μικρη η διαφορα λεον-γκολφ για να επιλεξει καποιος με βαση μονο την τσεπη του....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.... οχι ενταξει το καλυτερο του κοσμου δεν νομιζω οτι ειναι... B) και σεβομαι την γνωμη σου απλα ειπα οτι ειναι μικρη η διαφορα λεον-γκολφ για να επιλεξει καποιος με βαση μονο την τσεπη του....

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

4κούνα? η μόνο μπροστά κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

μπροστα κινηση, ηλεκτρονικο μπλοκε, 0-100 σε 6,1

Καλό μου ακούγετε B)

Link to comment
Share on other sites

CupraR.jpg

καλο... αλλα σαν το focus rs δεν μοιαζει λιγο με αυτο το λαχανι κ την λευκη ζαντα που του εβαλαν?? :D

να σου πώ... κάτι λίγο του φέρνει...

Link to comment
Share on other sites

Το "νέο" Leon, βγαίνει και σε Cupra R με 265 καθαρόαιμα... Θα κλάψουν μανούλες!!!

Αν έβαζαν τον κινητήρα αυτό στο καινούργιο ibiza,με την μουρή που δεν θυμάμαι το όνομα της(κάπως ωραίο όνομα...),αυτό θα ήταν μεγάλη πρόκληση πόσο μάλλον και άν είχε και τετρακίνηση!!Τότε θα μιλάγαμε για "κόντρα" μεταξύ αυτού και του R20T!!Όλα αυτά σε υποθετικό επιπέδο!!Πάντως το leon σαν αυτοκίνητο δεν μου αρέσει!!Μου θυμίζει το citroen(ένα xcara έχουμε στην οικογένεια.... :D ) piccaso dead.gif !!Θυμάμαι του είχα βγάλει το όνομα αβγουλάρας!!! :D

Έτσι και το leon!!Δεν μου κάθεται καλά!! :D

Link to comment
Share on other sites

αν παρατηρησεις οι γραμμες του λεον ειναι πολυ πιο επιθετικες απο ενα 5αρι...μην αναφερω το γεγονος οτι πισω απο το fr-cupra-cupraR βρισκεται η seat sport και καλλιστα σαν αυτοκινητο πιστας ειναι πολυ ανωτερο απο ενα 5αρι...τωρα σε θεμα ομορφιας γουστα ειναι αυτα...εγω εχω το fr με dsg και πραγματικα χαιρομαι να το βλεπω και να το οδηγαω :D

Link to comment
Share on other sites

αν παρατηρησεις οι γραμμες του λεον ειναι πολυ πιο επιθετικες απο ενα 5αρι...μην αναφερω το γεγονος οτι πισω απο το fr-cupra-cupraR βρισκεται η seat sport και καλλιστα σαν αυτοκινητο πιστας ειναι πολυ ανωτερο απο ενα 5αρι...τωρα σε θεμα ομορφιας γουστα ειναι αυτα...εγω εχω το fr με dsg και πραγματικα χαιρομαι να το βλεπω και να το οδηγαω :D

ρε παιδια το λεον ειναι ενα αυτοκινητο που η θα σου αρεσει παρα πολυ η δεν θα σου αρεσει καθολου..... γουστα ειναι αυτα ειπαμε!!

turbomakis ε οχι και οτι μοιαζει και με το picasso ομως το λεον!!! ελεος........ bocanegra λεγεται η εκδοση ιμπιζα που λες...

raven, πες μου τι πιο ομορφο υπαρχει απο ενα λεον κουπρα λευκο με ηλιοροφη, φιμε, μαυρες ζαντες κ καθρεφτες, τους γνωστους ωραιους προφυλακτηρες κτλ;; :D

Link to comment
Share on other sites

να δούμε τώρα που έιναι έτοιμο το R 280PS και 4 Motion EDL τι έχει να γίνει τελευταίες δοκιμές όσπου να βγεί στον δρόμο για αγορά... τώρα που βγήκε και το νέο Focus Rs 340PS με 430 λίρες παραπάνω απο το εργοστάσειο το πέρνεις με 340ps (αγγλικές τιμές) οπότε βλέπω να γίνονται πολύ δυνατές μάχες...

Link to comment
Share on other sites

οι ανθρωποι ειναι ακρως αντικειμενικοι οσων αφορα την αυτοκινηση δεν κοιτανε μεγαλα ονοματα οπως vw η audi αλλα ενα αμαξι στο συνολο του και το κοστος αποκτησης αυτου ασχετα οτι κραζουν και τα gti.... smurf2.jpg

http://www.autocar.co.uk/forums/t/5604.aspx?PageIndex=

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.