Jump to content
Polo-man

ΑΓΟΡΑ Subaru Forester 2.0

Recommended Posts

υστερα απο πολυ ψαξιμο και λογω οτι συντομα οι οικογενεια μεγαλωνει και γινομαστε τρεις :( αποφασισα την αγορα ενος καινουργιου subaru forester 2λιτρο και την πωληση του Polo που ειχα εδω και 6 χρονια ακου γνωμες

Link to comment
Share on other sites

καταναλωση,τελη,ασφαλεια,ντιζαιν εσωτερικου/εξωτερικου στα μειον.επιπλεον εχουν αναφερθει σοβαρα προβληματα αξιοπιστιας!google it και θα τα βρεις αμεσως.δεν θα το επαιρνα,στα χρηματα του υπαρχουν καλυτερες συνολικα λυσεις.αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

καταναλωση,τελη,ασφαλεια,ντιζαιν εσωτερικου/εξωτερικου στα μειον.επιπλεον εχουν αναφερθει σοβαρα προβληματα αξιοπιστιας!google it και θα τα βρεις αμεσως.δεν θα το επαιρνα,στα χρηματα του υπαρχουν καλυτερες συνολικα λυσεις.αποψη μου...

+1000

Link to comment
Share on other sites

Mιας και φανατικός subarakias και μέλος του subamaniacs, μπορώ να σου πω ότι αν ψάχνεις για SUV, είναι από τις καλύτερες επιλογές σου. Προβλήματα στα δικά μου μάτια και αυτιά δεν έχουν φτάσει, αλλά σίγουρα θα εμφανίζει λιγότερα προβλήματα από το RAV που είναι και ο άμεσος ανταγωνιστής του. Στα υπέρ του Forester είναι η εξαιρετική τετρακίνηση, η ανάρτηση και έχει και ικανοποιητικά φρένα. Από δύναμη δεν είναι άσχημο, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο, όπως τα παλαιότερα μοντέλα που έβγαιναν τουρμπάτα με 2.000κυβικά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι η επιλογη ειναι μια NAVARA.... subaru και τριχες κατσαρες...

αν ζουσα επαρχια σιγουρα ενα navara ηταν οτι πρεπει!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mιας και φανατικός subarakias και μέλος του subamaniacs, μπορώ να σου πω ότι αν ψάχνεις για SUV, είναι από τις καλύτερες επιλογές σου. Προβλήματα στα δικά μου μάτια και αυτιά δεν έχουν φτάσει, αλλά σίγουρα θα εμφανίζει λιγότερα προβλήματα από το RAV που είναι και ο άμεσος ανταγωνιστής του. Στα υπέρ του Forester είναι η εξαιρετική τετρακίνηση, η ανάρτηση και έχει και ικανοποιητικά φρένα. Από δύναμη δεν είναι άσχημο, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο, όπως τα παλαιότερα μοντέλα που έβγαιναν τουρμπάτα με 2.000κυβικά.

το μονο που εχω ακουσει ειναι καποια προβληματα με τα τουρμπατα τα forester σχετικα με μπιελες αλλα και παλι οχι κατι που να εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

όλα έχουνε προβλήματα μικρά η μεγάλα... το θέμα είναι ότι όταν υπάρχουν φήμες πρέπει να λέγονται αλλά όχι όμως να πανικοβάλουμε κόσμο σε βαθμό που να κάνεις τον υποτιθέμενο αγοραστή να δυσανασχετεί για την αγορά του!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εχω ακουσει ειναι καποια προβληματα με τα τουρμπατα τα forester σχετικα με μπιελες αλλα και παλι οχι κατι που να εχω διαβασει

To 2.0 που λέει ο φίλος είναι ατμοσφαιρικό. Τα 2 τελευταία χρόνια τουρμπάτο βγαίνει μόνο το 2.5l.

όλα έχουνε προβλήματα μικρά η μεγάλα... το θέμα είναι ότι όταν υπάρχουν φήμες πρέπει να λέγονται αλλά όχι όμως να πανικοβάλουμε κόσμο σε βαθμό που να κάνεις τον υποτιθέμενο αγοραστή να δυσανασχετεί για την αγορά του!

Έτσι ακριβώς. Για αυτό λέγονται και φήμες! :D

Link to comment
Share on other sites

Και κλασικα θα απαντήσω....γιατι δεν πας να παρεις ενα μεταχειρισμενο passat με ελαχιστα χιλιομετρα?και να ειναι στην πενα?

γιατί η μαούνα το Passat μας, δέν είναι υπεριψωμένο δεν σέ πάει χιόνια και κατσάβραχα και δεν σε πάει σε διάφορα μέροι που θα σε πάει το Forester... Γι'αυτό ο ανθρώπος ΔΕΝ θα πάρει Passat!

Y.Γ. Polo-man Καλός να το πάρεις το αυτοκίνητο :) είναι Super άμα βελτιώνετε σαν και τα Impreza... :blink::lol: :lol: B)

Link to comment
Share on other sites

γιατί η μαούνα το Passat μας, δέν είναι υπεριψωμένο δεν σέ πάει χιόνια και κατσάβραχα και δεν σε πάει σε διάφορα μέροι που θα σε πάει το Forester... Γι'αυτό ο ανθρώπος ΔΕΝ θα πάρει Passat!

Y.Γ. Polo-man Καλός να το πάρεις το αυτοκίνητο :) είναι Super άμα βελτιώνετε σαν και τα Impreza... :blink::lol: :lol: B)

I agree!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη μαλλον θα το παραλαβω παιδια sillyhorse1rb5.gif:lol::blink::lol:

παμε για τρελες βουνισιες βολτες τωρα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη μαλλον θα το παραλαβω παιδια sillyhorse1rb5.gif:lol:^_^ ^_^

παμε για τρελες βουνισιες βολτες τωρα!!!!!!!!

Mε το καλό να το δεχτής φίλε πολλά καλά ευχάριστα και απροβλημάτιστα κμ!

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος ενος Forester 2.0 XT MY 04 και εχοντας διανισει περισσοτερο απο 100.000 Km το μονο προβλημα που εχει βγαλει ειναι ρουλεμαν πισω τροχου και ψυγειο νερου (κλασικο προβλημα στα subaru σαν την δευτερα που γρατζουναει σε ολα τα κιβωτια της vw :D ). Τα subaru ειναι απο τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα τα οποια κατασκευαζονται στην Ιαπωνια και οχι στην Μπανανια. Εχει κορυφαια τετρακινηση και κινητηρες αλλα απο σχεδιαση και εργονομια πιο καλο ειναι το μκ1 μου tongue.gif . Επιπλεον για να δειτε ποσο αξιοπιστα ειναι δυσκολα θα βρεις μεταχειρισμενο κατω απο 4 χρονια (εκτος απο κατι STi που του εχουν πιει το αιμα!!!)

Με το καλο polo man να παραλαβεις το σκουμπι σου και καλα χιλιομετρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.

Σαν πρωτάρης στο φόρουμ, αλλα πολύ παλιός στα subaru επιτρέψτε μου να πω και εγω την άποψη μου στον φίλο με το νέο forester.

Λοιπόν, είμαι κάτοχος ενός subaru legacy 1.8 4wd του 1991 με 285.000km.Το αυτοκίνητο είχε αγοραστεί καινούργιο τότε και αμέσως γνώρισε ασχήμη μεταχείρηση

(εκτέλεσε μέχρι και χρέη αγροτικού)

Ευτυχώς ΠΟΤΕ δεν μου έβγαλε το παραμικρο σοβαρο πρόβλημα.

Για να γίνω ποιό σαφής μου έχει βγαλει 1 ψυγειο (old time classic) και 1 φορα συμπλεκτη(70.000km) απο δικα μου λάθοι.

Τις τελευταίες 20 μέρες μου έβγαλε ενα ακομα προβλημα....μου τρύπισαν 2 σωληνακια του συστήματος ψήξης λόγω παλαιότητας και φθοράς (σχεδόν 20χρονια είναι αυτα) με αποτέλεσμα να χάσω όλο το υγρό αλλα να μπορέσω να κάνω 30km περίπου μεχρι το συνεργείο χωρις να χαλάσει τίποτα άλλο (ημουν τυχερος).

Οκ θα συμφωνίσω οτι είναι άσχημα ίσως, και τα πλαστικά τους να μην δειχνουν τόσο ποιοτικα όσο των ευρωπαικών μοντέλων, αλλα έχουν αλλα προτερήματα σαν αυτοκίνητα. (πραγματική τετρακίνηση,πολύ καλές δυνατότητες για SUV στο off road,είναι made in japan, κλπ)

Το φορεστερ ακολουθει την παράδοση του legacy, δεν εχουν αναφερθει προβλήματα και γενικα τα subaru (εκτός απο impreza λογω ιδιαίτερου πειράγματος) ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα αυτοκινητα.

Καλές βολτες στο χώμα και στο χιόνι, αν έρθεις προς παρνασσό πες μου να βρεθούμε να ανέβουμε στα χιόνια μαζι :lol:

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλές βολτες στο χώμα και στο χιόνι, αν έρθεις προς παρνασσό πες μου να βρεθούμε να ανέβουμε στα χιόνια μαζι :)

Φιλικά

Γιάννης

o παρνασσος ειναι μεσα στο προγραμμα, εχω συγγενεις στην τιθορεα.

Θυμαμαι τα χριστουγεννα που ειχα παει ειχα δει μια πιστα off road στο λιβαδι.

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις γνωμες τους :D :D

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι το εχω εδω και εναμιση μηνα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μπορω να πω και το χαιρομαι που το οδηγω καθε μερα (οπως συνεβαινε και με το πολακι οταν το ειχα πρωτοπαρει!!!!)

Δειτε παρακατω δυο βιντεακια:

Link to comment
Share on other sites

τα σπαει φιλε...τι να λεμε...

παιδια πρεπει να το δηλωσω και εγω οπως και ο φιλος geopan :rolleyes:

subaru μεχρι το κοκαλο....και περιμενω σαν ονειρο μου να εχω ενα sti δικο μου

τι να λεμε για αυτη την αιτεριαρα...

καλα Km φιλε..το αμαξι τα σπαει!

και ειναι πανεμορφο απλα απο τα πιο ωραια suv

Link to comment
Share on other sites

τα σπαει φιλε...τι να λεμε...

παιδια πρεπει να το δηλωσω και εγω οπως και ο φιλος geopan :thumbsup:

subaru μεχρι το κοκαλο....και περιμενω σαν ονειρο μου να εχω ενα sti δικο μου

τι να λεμε για αυτη την αιτεριαρα...

καλα Km φιλε..το αμαξι τα σπαει!

και ειναι πανεμορφο απλα απο τα πιο ωραια suv

μια χαρα ειναι, απο το λιγο που το εχω, εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Τωρα πλεον ψαχνω ευκαιρια για να φευγω τα Σ/Κ και να το λασπωνω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Forester, είχα μπει στο turbo πριν 4 χρόνια κάνοντας την διαδρομή Σπάρτη - Μυστράς και ήταν όλα τα λεφτά.

Βέβαια τζιπ και να πηγαίνει όπως πήγαινε το Forester σου έκανε λίγο περίεργο, αλλά το στυλ του που είναι λίγο πιο χαμηλό από τα άλλα της κατηγορίας το κάνει να φέρνει και λίγο σε S/W. Το στήσιμο ήταν κορυφαίο εκτός το γκάζι.

Έχω δει άλλους οδηγούς να ξεγελιούνται λόγω των σκληρότερων αμορτισέρ και να τρέχουν στις στροφές ξεχνώντας το ψηλό κέντρο βάρους. Το αποκορύφωμα ήταν πέρυσι το Πάσχα στο ταξίδι για Καρδίτσα, στις στροφές μετά την Λαμία (πηγαίνοντας προς Δομοκό με αρκετή βροχή στον δρόμο) είχαν τουμπάρει 3 τζιπ (δεν ήταν κάποιο Forester βέβαια).

Το ατμοσφαιρικό σίγουρα θα είναι και πιο οικονομικό, γιατί το τουρμπάτο Impreza 2,5lt που έχει ένας φίλος, 14-16 λίτρα καίει μόλις πατήσεις το κουμπί του συναγερμού που λέει και ο ίδιος.

Να το χαίρεσαι φίλε και καλοτάξιδο!!

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Forester, είχα μπει στο turbo πριν 4 χρόνια κάνοντας την διαδρομή Σπάρτη - Μυστράς και ήταν όλα τα λεφτά.

Βέβαια τζιπ και να πηγαίνει όπως πήγαινε το Forester σου έκανε λίγο περίεργο, αλλά το στυλ του που είναι λίγο πιο χαμηλό από τα άλλα της κατηγορίας το κάνει να φέρνει και λίγο σε S/W. Το στήσιμο ήταν κορυφαίο εκτός το γκάζι.

Έχω δει άλλους οδηγούς να ξεγελιούνται λόγω των σκληρότερων αμορτισέρ και να τρέχουν στις στροφές ξεχνώντας το ψηλό κέντρο βάρους. Το αποκορύφωμα ήταν πέρυσι το Πάσχα στο ταξίδι για Καρδίτσα, στις στροφές μετά την Λαμία (πηγαίνοντας προς Δομοκό με αρκετή βροχή στον δρόμο) είχαν τουμπάρει 3 τζιπ (δεν ήταν κάποιο Forester βέβαια).

Το ατμοσφαιρικό σίγουρα θα είναι και πιο οικονομικό, γιατί το τουρμπάτο Impreza 2,5lt που έχει ένας φίλος, 14-16 λίτρα καίει μόλις πατήσεις το κουμπί του συναγερμού που λέει και ο ίδιος.

Να το χαίρεσαι φίλε και καλοτάξιδο!!

ευχαριστω πολυ ολους σας

σιγουρα ειναι πιο οικονομικο, εμενα μου δειχνει 10-11 lt/km και σε εθνικη ακομα λιγοτερο.

Το forester εχει μαλακή αναρτηση με αποτελεσμα να γερνει σε στροφες αλλα στριβει ΠΟΛΥ καλα!!! ουτε που το περιμενα οτι θα εστριβε ετσι!!! ισως να ειναι γιατι εχει μονιμη τετρακινηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.